O bibliotece
BIBLIOTEKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM W WIŚNIOWEJ
„ Kto czyta , żyje wielokrotnie …………
Kto zaś z książkami obcować nie chce
Na jeden żywot jest skazany .”
( J. Czechowicz )
Godziny pracy biblioteki:
Poniedziałek 7.30 - 13.30
Wtorek 7.30 - 14.30
Środa 7.30 - 10.30
Czwartek 7.30 - 14.30
Piątek 7.30 - 14.30
Biblioteka prowadzona jest przez nauczyciela – bibliotekarza : mgr Cecylię Marcisz
Biblioteka jest ważnym centrum informacji w szkole . Staramy się by była ona wyjątkowo przyjemna dla uczniów ,rodziców , nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły , a także studentów - absolwentów naszej szkoły .
Biblioteka Szkolna rozpoczęła swoją działalność z dniem 1 września 1978 roku wraz z powstaniem nowej szkoły w Wiśniowej . Od tego momentu rozpoczęło się tworzenie własnego księgozbioru .
W początkowych dniach nauki księgozbiór składał się z niewielkiej ilości zakupionych książek i książek przekazanych ze szkoły podstawowej w Wierzbanowej i Poznachowic Dolnych , a następnie cały czas był uzupełniany przez zakup nowych pozycji .
Obecnie księgozbiór Szkoły Podstawowe liczy 11637 woluminów ,a księgozbiór Gimnazjum 1705 woluminów . Zbiory biblioteki obejmują również dokumenty audiowizualne.
*********
W ramach Projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu pod hasłem „Internetowe Centra Informacji Multimedialnej w Bibliotekach Szkolnych i Pedagogicznych” biblioteka otrzymała w 2005 roku 4 komputery , skaner i drukarkę oraz zestaw programów edukacyjnych (multimedialny atlas, encyklopedie ,słownik )
Projekt współfinansował Europejski Fundusz Społeczny .
********
Biblioteka składa się z jednego pomieszczenia : wypożyczalni połączonej z czytelnią i Multimedialnym Centrum Informacji .
GŁÓWNE ZADANIA BIBLIOTEKI :
v Gromadzenie i opracowywanie zbiorów
v Udostępnianie ich czytelnikom
v Pełni rolę ośrodka informacji
v Współpraca z Biblioteką Publiczną i Pedagogiczną
v Wspieranie procesu dydaktyczno –wychowawczego szkoły , współpraca z nauczycielami i rodzicami
*********
W czytelni wydzielony jest księgozbiór podręczny, zawierający encyklopedie ogólne i specjalne, słowniki, leksykony, albumy, atlasy oraz inne wydawnictwa informacyjne.
Biblioteka oprócz książek gromadzi czasopisma, programy multimedialne (na płytach CD i DVD), kasety wideo i kasety magnetofonowe. Na stanie biblioteki znajduje się również pakiet filmów „Filmoteka szkolna” – zawierający wybitne i istotne dzieła polskiego kina – do wykorzystania na zajęciach.
Prenumerata czasopism obejmuje następujące tytuły: Biblioteka w Szkole, Polonistyka, Problemy Opiekuńczo – Wychowawcze, Fizyka w szkole, Matematyka, Geografia w szkole, Biologia w szkole, Głos Nauczycielski, Bibliotekarz, Muzyka w szkole, Lider, J. niemiecki w szkole, Świetlica w Szkole
Dla uczniów: Młody Technik, Victor Gimnazjalista, Victor Junior, Świat Nauki, Wiedza i życie, Świerszczyk, Płomyczek.
Biblioteka szkolna służy realizacji programu nauczania i wychowania, uczestniczy w przygotowaniu uczniów do samokształcenia oraz korzystania z innych bibliotek. W ramach współpracy z Biblioteką Pedagogiczną odbywają się spotkania bibliotekarzy.
Nauczyciel bibliotekarz, oprócz udostępniania zbiorów prowadzi działalność informacyjną, udziela porad w doborze literatury, realizuje program edukacji czytelniczo – medialnej, współpracuje z wychowawcami klas oraz innymi nauczycielami. Uczniowie uzyskują pomoc w wyborze literatury do konkursów olimpiad oraz do bibliografii załącznikowej.
Wydatki biblioteki finansowane są z budżetu szkoły i Rady Rodziców.
Czytelnicy mogą korzystać z sieci Internet przy 4 stanowiskach komputerowych.
BIBLIOTEKA SZKOLNA UCZESTNICZY W ŻYCIU SZKOŁY PRZYGOTOWUJĄC AKADEMIE NA RÓŻNE UROCZYSTOŚCI SZKOLNE:
Ø „Cała Polska czyta dzieciom” – rozpoczęcie we wrześniu
Wraz ze Świetlicą Szkolną już 6. rok organizowana jest ogólnopolska akcja polegająca na wybraniu literatury, czytaniu przez cały rok szkolny. Zakończona i podsumowana w maj/kwiecień konkursami, zabawami i rozdaniem nagród najwierniejszym czytelnikom.
Ø „Dzień Papieski” – październik
Ø „Pasowanie na czytelnika biblioteki” – listopad
Ø „Dni Oświaty Książki i Prasy” – maj
W TYM ROKU PO RAZ PIERWSZY
Ø „Światowy Dzień Pluszowego Misia” – listopad
Dla klas I – III, akcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem najmłodszych czytelników, którzy wspaniale się bawili, przynosząc swoje misie.