• Ogólnopolski Dzień Matematyki

     • Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Matematyki obchodzonego 12 marca na lekcjach matematyki w niektórych klasach zastosowaliśmy nietypowe formy pracy. Były zagadki logiczne, krzyżówki, gry strategiczne oraz quizy. Również na świetlicy uczniowie pod kierunkiem p. M. Kot konstruowali gry matematyczne. P. E. Studnicka rozstrzygnęła w klasach czwartych (z p. J. Kowal) i klasach szóstych konkursy w trzech kategoriach. Krzyżówkę matematyczną z geometrii w klasach czwartych bezbłędnie rozwiązała tylko Kinga Ruman z kl. 4a a w klasach szóstych z wyrażeń algebraicznych tylko Sylwia Radoń z kl. 6a. Natomiast wszystkie zagadki logiczne prawidłowo rozwiązali w klasach czwartych: Adrian Ciślik z kl. 4a oraz Jakub Kubacki z kl. 4c. W klasach szóstych najlepsi w łamigłówkach okazali się Jakub Szynal i Kacper Marcisz z kl. 6b. W klasach szóstych przeprowadzony został również quiz wiedzy matematycznej wzorowany na teleturnieju "Jeden z dziesięciu". W kl. 6b wygrała go Edyta Węgrzyn a w kl. 6a Łukasz Pawlak. Natomiast najwięcej punktów (101) zdobył Daniel Kośmider z kl. 6a. Gratulujemy! Sponsorem nagród jest Spółdzielnia Uczniowska oraz Stowarzyszenie Elektryków Polskich CEZ Skawina.

      Będziemy w przyszłych latach kontynuować popularyzację Dnia Matematyki, ponieważ przekazanie wiedzy w ciekawszej i bardziej atrakcyjnej postaci może sprawi, że więcej osób polubi tę dziedzinę nauki.

       

      23 marca Piotr Mazur z kl. 6a pod opieką p. E. Studnickiej (wcześniej przygotowywany przez p. B. Matusiak) jako jedyny z naszej szkoły uczestniczył w etapie wojewódzkim konkursu „Krakowska Matematyka” dla ucz. klas 4, 5 i 6 . Konkurs odbył się w ZPO w Lipniku a p. E. Studnicka miała okazję być członkiem komisji w jednej z sal. Galeria zdjęć oraz zadania zamieszczone będą na stronie www.krakowskamatematyka.malopolska.pl 

     • Wielkanocny Jarmark Hospicyjny

     • Pola Nadziei to edukacja i rozwój wolontariatu, a zarazem pozyskiwanie środków na opiekę paliatywną. 

      Wolontariusze sadzą jesienią żonkile dając wyraz jedności z chorymi podopiecznymi Hospicjum Domowego Królowej Apostołów w Wiśniowej. Wiosna to czas finałowych działań – kwest, festynów. Jednym ze stałych elementów naszej akcji jest Wielkanocny Jarmark Hospicyjny w Szkole Podstawowej w Wiśniowej. 21 marca odbył się po raz kolejny i cieszył dużym zainteresowaniem. Dzięki ogromnemu wsparciu rodziców i darczyńców wolontariusze Stowarzyszenia Hospicyjnego BĄDŹMY RAZEM wraz z Samorządem  Uczniowskim szkoły przygotowali tegoroczny jarmark. Na stolikach pojawiły się piękne ozdoby wielkanocne i przepyszne ciasta. Udało się zebrać 2400 zł, pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie dla osób chorych na nieuleczalne choroby.

      Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy nie boją się pokazać, że  osoby nieuleczalnie chore są tuż obok nas, że ŻYJĄ i mają podobne, jak zdrowi ludzie, marzenia i pragnienia a my możemy je spełnić.

       

      opiekun wolontariatu

      Elżbieta Konieczna

     • Dawne dzieje naszej okolicy – Grodzisko

     •          Dnia 21 marca naszą szkołę odwiedził Pan Jan Bajer, dawny nauczyciel naszej placówki. Opowiedział nam w bardzo ciekawy sposób legendę o człowieku, który za czasów panowania Mieszka I założył gród na górze Grodzisko.

               Zwano go Dzik. Za bohaterstwo i odwagę dostał od księcia możliwość wyboru miejsca pod swój gród. Wybrał teren w naszej okolicy – Grodzisko. Przeżył ogromną tragedię. W czasie powodzi jego syn zginął, sam był ciężko ranny, a matka dziecka z żalu wypiła truciznę. Gdy wydobrzał, gońcy Mieszka powiadomili go o nadchodzącej bitwie. Dzik ruszył w drogę. Brał udział w bitwie pod Cedynią. W pogoni za uciekającym wrogiem, został ciężko ranny i zmarł.

               Wszyscy zebrani z zaciekawieniem wysłuchali opowieści Pana Jana.

      Dziękujemy

       

      Jakub Szynal kl. VI b

     • Sztuka żywego słowa

     •     22.03.2018r. w ZPO Wiśniowa odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla klas I-III.

      Konkurs ten już od lat cieszy się powodzeniem u uczniów. Zawsze najpierw są eliminacje klasowe, z których wyłonionych zostaje po 3-4 reprezentantów do etapu szkolnego.

      Emocje już za nami! Ciekawe teksty wierszy, bajek i opowiadań, kolorowe kostiumy, rekwizyty, charakteryzacja i trema, to nieodłączne elementy towarzyszące takiemu konkursowi. Pan Tralaliński, Kwoka, Rycerz, Ogrodnik, Leń, Fotograf, Brudas, Elektryk, Królewna, Grześ, Samochwała, Lekarz, Żaba, Bambo, Rzeczka,… i wiele innych postaci prezentowało się na scenie. Rozbawiona publiczność, gromko oklaskiwała zmagania najlepszych wykonawców.

      Młodzi aktorzy wystąpili na scenie specjalnie zbudowanej przez panów Józefa Dudę i Józefa Radonia. Dziękujemy za solidną pracę i miłą niespodziankę!

      Jury etapu szkolnego zwracało uwagę na dobór repertuaru, interpretację i ogólny wyraz artystyczny. W skład Jury wchodzili wychowawcy klas I-III. Przewodniczącą Jury była mgr Cecylia Marcisz. Organizatorem konkursu była mgr Marzena Tomera.

      Jury oceniło, że młodzi recytatorzy doskonale przygotowali się do występów. Jury miało bardzo trudny wybór! Po wysłuchaniu 32 prezentacji wyłoniło 11 laureatów.

      Kategoria recytacja:

      Gabriela Muta kl. II b

      Michał Mistarz kl. III a

      Eryk Matuszek kl. III b

      Julia Grabowska kl. III c

      Kamil Kus kl. III d

      Kategoria wywiedzione słowa:

      Anna Kus kl. I a

      Zuzanna Kowal kl. I b

      Kacper Ruman kl. I b

      Kinga Jaśkowiec kl. II a

      Wiktoria Tomera kl. II b

      Piotr Dudzik kl. III a

      Gorące podziękowania należą się rodzicom i nauczycielom za wspaniałe przygotowanie dzieci do występów, Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe nagrody ufundowane przez Dyrekcję Szkoły.

      Zwycięzcy tego etapu będą reprezentować szkołę na eliminacjach  gminnych 11.04.2018 r.

      Trzymamy kciuki! Powodzenia!

     • Pokaz historyczny „Ku niepodległej”

     •                                           W związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 12 marca w naszej szkole odbył się dla klas 1-7 oraz gimnazjum, pokaz historyczny „Ku niepodległej”, który zaprezentowała Grupa Artystyczna "Rekonstrukto". Była to lekcja o tym, jak polscy bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Podczas pokazu artyści zapoznali uczniów ze strojami z epoki (szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I Brygady Legionów Polskich), z kolekcją replik broni używanej przez powstańców i żołnierzy w I wojnie światowej oraz ich ekwipunkiem. Uczniowie mogli osobiście wziąć do rąk broń, przymierzyć stroje i przeżyć prawdziwą musztrę wojskową. Ta lekcja przybliżyła uczniom historię powstań narodowych, sytuację Polaków pod zaborami, rolę Józefa Piłsudskiego oraz Legionów, a także kulturę i sztukę patriotyczną.