• V Gminny Konkurs Piosenki Religijnej

     • Dnia 25 maja br.  w Szkole Podstawowej w Węglówce miał miejsce V Gminny Konkurs Piosenki Religijnej „ Przyjdź Duchu Święty”. Naszą szkołę reprezentowała grupa uczniów z kl.4 i 5  :   Łucja Banach, Wiktoria Głąb ,Natalia Marcisz, Amelia Murzyn, Zuzanna Dróżdż, Bartłomiej Sambor i Tomasz Jamróz, która wykonała dwa utwory : „Zaprowadź mnie do Galilei” oraz „ Duch Święty”. Decyzją jury konkursu zdobyliśmy II miejsce w kategorii klas 4-6 oraz nagrody książkowe  i pamiątkowe dyplomy.

     • Nasze ośmioletnie piłkarki tuż za podium w finale wojewódzki turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”

     • W poniedziałek 9 kwietnia w Krakowie na obiektach Con Con Zone odbył się finał wojewódzki  turnieju piłkarskiego  „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku”. W finałach w kategorii U8 (do ósmego roku życia) wzięła udział drużyna dziewcząt  ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej w składzie: Zofia Łabędź, Natalia Zając, Roksana Kowal, Zuzanna Kowal, Nikola Bielenin, Wiktoria Tomera, Oliwia Otmar, Anna Kus, Zuzanna Opoka, Lena Murzyn. Dziewczyny walczyły bardzo wytrwale i po awansie do finału turnieju zajęły ostatecznie 4 miejsce.

      W turnieju startowało 12 drużyn będących zespołami klubowymi lub ze szkółek piłkarskich. Nasza drużyna  jako jedyna była zespołem szkolnym. Głównym napastnikiem naszej drużyny była Roksana Kowal, która już w  pierwszym meczu zdobyła 7 bramek. Po fazie grupowej i kolejnym losowaniu  graliśmy systemem pucharowym. W ćwierćfinale  po remisie z jedną z drużyn mecz miał zostać rozstrzygnięty poprzez rzuty karne. Świetnie zaprezentowała się Zosia Łabędź oraz Natalia Zając, które po pięknych strzałach zdobyły bramki, a Natalka także obroniła strzały przeciwnej drużyny.

      W półfinale i w walce o trzecie miejsce przeciwnicy okazali się silniejsi, ale czwarte miejsce w finale tak dużej imprezy należy uznać za ogromny sukces. Dziewczęta zdobyły dla szkoły zestaw strojów sportowych.

     • Trzy razy podium na Mistrzostwach Powiatu w Biegach Drużynowych!

     • W dniu 10 maja odbyły się w Myślenicach Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Igrzyska Dzieci w Biegach Drużynowych. Nasza reprezentacja chłopców z klas 5-6 wywalczyła złoto i awans do finałów wojewódzkich. W skład drużyny weszli: Grzegorz Chlipała, Konrad Jaśkowiec, Eryk Stasiak i Maciej Trzepaczka.

      Reprezentacja dziewcząt z klas 5-6 również stanęła na podium zdobywając srebrny medal. Skład sreberek  stanowiły: Justyna Dudzik, Amelia Drab, Edyta Węgrzyn, Sylwia Radoń.

      Bardzo dobrze spisała się również drużyna z klas 7 i II-III gimnazjum. Brązowy medal  był zasługą dobrych biegów indywidualnych Izabeli Dudzik, Sandry Bonder, Kingi Dróżdż i Izabeli Banach.

     • Brązowy medal w finale wojewódzkim XII Memoriału Andrzeja Grubby.

     • Nasi tenisiści stołowi stanęli na podium podczas  finału wojewódzkiego rozgrywanego w całej Polsce XII Memoriału im. Andrzeja Grubby. W walce z 19 innymi drużynami wywalczyli dla szkoły brązowy medal.  Zawody odbyły się 17 kwietnia  w Tarnowie. Skład reprezentacji: Emilia Bajer, Grzegorz Chlipała, Grzegorz Bajer. Opiekunem drużyny jest Pan Krzysztof Bajer

     • "ZIMOWA AKADEMIA DLA RODZICÓW"

     •          W ramach wsparcia oraz pomocy psychologiczno – pedagogicznej w naszej szkole w bieżącym roku szkolnym zorganizowana została  "Zimowa Akademia dla Rodziców". Był to cykl warsztatów dla uczniów oraz spotkań dla rodziców  i nauczycieli z psychologiem mgr Izabelą Spytek - Dyrektorem Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dobczycach.

       Cykl spotkań dla rodziców i nauczycieli obejmował tematykę:

      • organizacji pomocy psychologiczno pedagogicznej w świetle reformy oświaty,
      • doskonalenia kompetencji wychowawczych i społecznych stawianie granic i wymagań,
      • profilaktykę wyuczonej bezradności jako zapobieganie wykluczeniu społecznemu,
      • uzależnienia behawioralne dawniej i dziś oraz ich profilaktyka.

       

      Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość:

      • rozwijać kompetencje społeczno emocjonalne,
      • rozwijać umiejętności podnoszące efektywność uczenia się,
      • rozwijać umiejętność współpracy i współdziałania z grupą rówieśniczą tolerancja, asertywność,
      • rozwijać sposoby rozładowywania negatywnych emocji oraz techniki relaksacyjne, radzenie sobie ze stresem, hobby i zainteresowania, alternatywne formy spędzania wolnego czasu: turystyka, rekreacja, doskonalenie i rozwijanie swoich mocnych stron, poczucia własnej wartości.

       

               Wyżej wymienione warsztaty i spotkania organizowane były z myślą  o zacieśnieniu  współpracy rodziców i nauczycieli, podniesieniu efektywności procesu dydaktycznego i wychowawczego, rozwoju lokalnej społeczności oraz wsparcia rodzin w ich funkcji wychowawczej.

      Organizatorami spotkań były: mgr Irena Bubula, mgr Joanna Trychta.

      Realizacja prgramu możliwa była dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Wiśniowej.

     • „Ukochałem lud biedny nad miarę…”- Dzień Patrona Szkoły

     • W poniedziałek 14 maja 2018 roku już po raz trzeci w Szkole Podstawowej w Wiśniowej odbyło się Święto Patrona Szkoły- Władysława Orkana. Uczniowie Samorządu przypomnieli swoim koleżankom i kolegom najważniejsze  wydarzenia z życia i twórczości poety. Postać Władysława Orkana jest głównie kojarzona z utworami ukazującymi obraz biednej polskiej wsi. Należy jednak pamiętać, że patron Szkoły Podstawowej w Wiśniowej był także piewcą urody gorczańskiego pejzażu. Angażował się również w nurt regionalizmu podhalańskiego. Poeta w jednym ze swoich utworów pisał:

      „Ukochałem lud biedny nad miarę-

      Bom się jego pieśnią wykołysał.

      Ukochałem zwyczaje i gwarę-

      Które, jako dziecko z piersi jegom wyssał”.

      Ten uroczysty dzień stał się okazją do podsumowania konkursów
      o tematyce historycznej i regionalnej, które w ostatnim czasie były przeprowadzone w szkole. Pierwszy związany był ze zbliżającymi się obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Drugi dotyczył gwary wiśniowskiej. Celem tego konkursu było kształtowanie u młodego pokolenia szacunku do mowy i zwyczajów swoich przodków oraz propagowanie kulturyi tradycji wśród mieszkańców naszego regionu. Konkurs skierowany był do wszystkich klas, które miały za zadanie wykonać słownik wyrazów gwarowych pochodzących z Wiśniowej i okolic. W obydwu konkursach uczniowie wykazali się dużą wiedzą i pomysłowością w wykonywanych pracach. W tym uroczystym dniu na dzieci czekało wiele atrakcji. Uczniowie mieli możliwość poznania prac  twórców ludowych, m.in.: p. Marii Jasek, p. Jana Szczepanika, p. Jerzego. Chlipały, p. Leokadii Twardosz czy p. Heleny Ciślik. Ponadto pod fachowym okiem mistrzów mogli wykonać bibułkowe kwiaty i namalować laurkę dla mamy. Było wiele emocjii radości! Zachwyt budziły także przepyszne potrawy regionalne przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich m. in.  Urszulę Moryc oraz p. Danutę Tokarz.

      Eksponaty z Izby Regionalnej: narzędzia rolnicze, naczynia, przedmioty codziennego użytku ukazywały uczniom ciężkie życie ludzi na wsi kilkadziesiąt lat temu. Mimo trudnej, mozolnej pracy w polu, mieszkańcy wsi pragnęli rozrywki, muzyki i tańca. Wiśniowskie przyśpiewki, tańce i zabawy przypomniał zespół regionalny „Banda Burek”. Ten przepiękny występ uczniów m. in naszej szkoły, jest dowodem na to, że młode pokolenie nie wstydzi się swoich korzenii tradycji ludowych. Władysław Orkan napisał: ”… człowiek musi uczyć się na bieżąco, ale też nie tracić tego co było dobre w przeszłości, powracać do tego, co nas łączyło, wzbogacało i wnosiło trwałe wartości do naszego życia”

      Organizatorzy Dnia Patrona Szkoły mają nadzieję, że myśl ta będzie towarzyszyła wychowankom Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Wiśniowej.

      Wszystkim osobom, które pomogły w organizacji i bezpiecznym przebiegu tego dnia serdecznie dziękujemy!

       

      W imieniu Samorządu Uczniowskiego

      Justyna Pilch

       

       

     • ENGLISH IS FUN

     • Międzygminny Konkurs z Języka Angielskiego ma już kilkuletnią tradycję  i renomę na terenie 3 gmin: Dobczyc, Sieprawia i Wiśniowej. Uczestniczą w nim uczniowie Gimnazjum z w/w gmin. Po raz kolejny edycja MKJA odbyła się w Wiśniowej. Aby wyłonić młodzież dla  której język angielski nie stanowi żadnej bariery należało „pokonać” 3 etapy: szkolny- na terenie własnej szkoły , następnie 2-gi  etap pisemny- sprawdzający poziom opanowania języka w czytaniu, w słuchaniu i znajomości gramatyki . Ostatnim 3 etapem finałowym była część ustna. Tu uczeń wykazywał się nie tylko płynnością w mowie ale także przedstawiał wcześniej przygotowaną prezentację na jeden z wylosowanych tematów dotyczących Kanady m.in. geografii, kultury tego kraju. Wszyscy uczestnicy  w stopniu wspaniałym posługują się językiem angielskim i rywalizacja była zacięta. Liczył się każdy punkt. Możemy się poszczycić , że na terenie naszej Gminy naprawdę mamy młodzież zdolną językowo, dla której spotkanie i rozmowa z obcokrajowcem nie stanowi żadnego problemu. Uczniowie naszego Gimnazjum zajęli wysokie miejsca- Mateusz Szymoniak – 5 miejsce i Kacper Marek-8 miejsce Naszym laureatom jeszcze raz serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów językowych.

                     Ukoronowaniem sukcesów było uroczyste wręczenie nagród w Szkole Podstawowej w Wiśniowej dn. 11 maja 2018 r w obecności pani burmistrz Dobczyc Haliny Adamskiej-Jędrzejczyk, wójta Gminy Siepraw pana Tadeusza Pitali i wójta Gminy Wiśniowa pana Wiesława Stalmacha.

       

      Koordynator: Beata Słoboda-Kasza

     • Wizyta u Pana Orkana

     •   Dla społeczności uczniowskiej ZPO Wiśniowa zbliża się ważny dzień w Kalendarzu Uroczystości - 14 majaobchody Dnia Patrona szkoły – Władysława Orkana. W związku z tym nasi najmłodsi wychowankowie – uczniowie klas I a i I b wraz z opiekunami i wychowawcami mgr Beatą Stasiak i mgr Marzeną Tomerą postanowili 9.05.2018 r. wybrać się na wycieczkę do Orkanówki – domu Władysława Orkana – obecnego muzeum w miejscowości Poręba Wielka .

      Pierwszaki pełni zapału kroczyli górskimi dróżkami podziwiając wspaniały krajobraz. Pogoda dopisała. Było wiosennie i słonecznie.

      U celu wędrówki dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści kustosza muzeum – pani Jadwigi, zwiedzali kolejne pomieszczenia muzeum, podziwiali pamiątki z życia i twórczości naszego wielkiego piewcy Podhala – Władysława Orkana. Na koniec obok domu Orkana zrobiliśmy mini biwak, bo na świeżym powietrzu kanapki smakowały wybornie! Oto kilka wrażeń złapanych na gorąco:

      Mariusz 1a- Zapamiętałem, że W. Orkan był pisarzem i miał córkę Zosię.

      Oliwia 1a-  A ja zapamiętałam, że córka Orkana była uzdolniona, jak tata.

      Konrad 1a- Dowiedziałem się, że W. Orkan malował też piękne obrazy.

      Michał 1a - Podobał mi się drewniany dom W. Orkana.  

      Amelka 1b- Dom Orkana jest bardzo stary. Ma ponad 100 lat.

      Ania 1b- W domu Orkana było bardzo dużo ciekawych przedmiotów.

      Kacper R. 1b- W każdym pokoju było coś ciekawego do oglądania.

      Zuzia 1 b- Na ścianach i w wazonach były piękne suszone rośliny.

      Ola 1b- Podobała mi się drewniana rzeźba Orkana.

      Dawid 1b- A mnie podobało się wszystko! Dom i piękne widoki!

      Pierwszaki zmęczone, ale bardzo zadowolone wróciły bezpiecznie do szkoły. Zdjęcia i zakupione pamiątki w muzeum będą miłym wspomnieniem. Postać Orkana – patrona szkoły – jego dom i piękne górskie tereny na pewno zostaną długo w pamięci młodych podróżników.

     • V Młodzieżowy Rajd „Beskidzkie Wyspy”

     • Podobnie jak w latach ubiegłych,  4 maja już po raz piąty uczniowie naszej szkoły  realizując program pozytywnej profilaktyki wzięli  udział w Młodzieżowym Rajdzie  „Beskidzie Wyspy”. Trasa rajdu  prowadziła z Pasierbca na szczyt Kamionnej 802 m n.p.m.

      Spotkane 520 uczestników mieszkających w Beskidzie Wyspowym odbyło się na górnej stacji wyciągu narciarskiego Laskowa. Organizatorzy tegorocznej imprezy – Gminy Żegocina i Laskowa – przygotowały wiele atrakcji i konkursów,  w których nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca. W konkursie piosenki turystycznej I miejsce zajęła Gabrysia Rokosz  z 4c, a III miejsce zespół Novi z akompaniamentem trąbek – Ksawery Kowal i Kamil Dudzik     z II b oraz saksofonu – Grzegorz Kowal  z 7a. W trójboju turystycznym (przeciąganie liny, rzuty do celu, hula hop) II miejsce zajęła drużyna w składzie: Agata Obajtek 7b, Adam Chlipała 7a, Szymon Woźniczka 7a, Kamil Dudzik II b, Ksawery Kowal II b. Wśród 50 uczestników konkursu wiedzy  o Beskidzie Wyspowym młodzież naszej szkoły zajęła czołowe miejsca: I miejsce Izabela Dudzik II b, II miejsce Natalia Drab III a i III miejsce Sandra Bonder  II b.

      Wędrując po górach młodzież podziwiała piękne widoki, świeżą zieleń buczyny karpackiej, a udział w konkursach potwierdził talenty, pasje i kreatywność. Swoimi sukcesami młodzież promowała szkołę i Gminę Wiśniowa. Opiekunowie: J. Trychta,  A. Rokosz, I. Bubula i T. Lichoń.