• „Bal na pożegnanie jesieni”

     • 28.11.2018 r. na korytarzu parteru uczniowie klasy II b SP Wiśniowa dla zgromadzonej publiczności klas I-III i starszaków z Samorządowego Przedszkola z Wiśniowej wystawili spektakl pt. „Bal na pożegnanie jesieni”. Autorem scenariusza jest Dorota Dankowska. Reżyseria, charakteryzacja, oprawa muzyczna – Marzena Tomera. Uczniowie klasy II z ogromnym zaangażowaniem przygotowywali spektakl – projektowali scenografię, kostiumy, aktywnie uczestniczyli w próbach podsuwając ciekawe pomysły.

      Mama i Babcia tłumaczą Zosi, jak ważny jest sen. Zdrowy, mocny, kilkugodzinny. I właśnie podczas takiego odpoczynku dziewczynce przyśnił się piękny, kolorowy sen. Jej zabawki - lalki i miś - ożyły. Jej pokój zapełnił się niezwykłymi postaciami: Szyszkowy Dziad, Wiatr, Zając, Lis, Jeż, Wiewiórka, Myszki, Sowa, Sroka, Muzykanci… a gościem honorowym snu była Pani Jesień. To na jej cześć zorganizowany został jesienny bal. Było wesoło, bajkowo, jesiennie!

     • Tradycja została podtrzymana!

     • Już szósty raz uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”.

      Tegoroczna edycja konkursu była szczególna ze względu  na 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po raz pierwszy w dyktandzie mogli wziąć udział uczniowie aż z sześciu województw: tradycyjnie małopolskiego, a także: śląskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, opolskiego i podkarpackiego. Jak wynika ze statystyk przedstawionych przez organizatorów w samym tylko etapie szkolnym konkursu uczestniczyło ok. 16 tysięcy uczniów, podzielonych na trzy kategorie wiekowe: klasy 4-6, klasy 7- 8 i 3 gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalne.

      Pisanie dyktanda zostało podzielone na dwa etapy: szkolny i wojewódzki.  Podczas etapu szkolnego uczniowie klas młodszych musieli napisać tekst pt. Wygrał Polskę na fortepianie, a starsi: Dzień jak nie co dzień, czyli minidyktando na stulecie niepodległości.

      Do etapu wojewódzkiego z naszej szkoły awansowało dwoje uczniów: Mateusz Murzyn z klasy 6a oraz Katarzyna Stalmach z klasy 3 gimnazjum.  7 listopada w Krakowie musieli oni zmierzyć się z pułapkami ortograficznymi czyhającymi w tekstach: Narodowy kurhan pamięci  oraz Jak marzenia o morzu przestały być mrzonką.

      W gronie laureatów( dwudziestu szczęśliwców) województwa małopolskiego znalazła się uczennica Katarzyna Stalmach, zajmując dziewiąte miejsce. Na uroczystej gali, która odbyła się 16 listopada w siedzibie Fundacji „Zawsze Warto” w Krakowie, odebrała dyplom i nagrodę.

      Serdecznie gratulujemy wspaniałego sukcesu!

     • Na naszych szkolnych „płytkach” powstaje „Przestrzeń Kreatywnej Zabawy”.

     • Zapewne wielu z Was zastanawia się skąd i w jakim celu te malunki na szkolnych płytkach, których przybywa po trochę z każdym dniem. Już postaramy się wszystko wyjaśnić.

                    Pomysł od jakiegoś czasu kiełkował w głowach kilku nauczycieli i gdy tylko Ośrodek Działaj Lokalnie Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS w Myślenicach ogłosił konkurs, nasza szkoła wraz z UKS „Orliki”  wnioskowała o dotację. Nasz projekt pt. „Tworzymy "Przestrzeń Kreatywnej Zabawy" dla mieszkańców Wiśniowej”  bardzo się spodobał i otrzymał maksymalną liczbę punktów.

                   Projekt ma na celu stworzenie miejsca w Wiśniowej zachęcającego dzieci, młodzież i całe rodziny do wspólnej zabawy. Bedzie to ogromna "plansza" z namalowanymi liniami, punktami itp. ułatwiającymi przeprowadzenie kilkudziesięciu gier i zabaw. Instrukcje z przebiegiem zabaw i zasadami zamieszczone będą na tablicy informacyjnej. Mamy nadzieję, że miejsce to przypadnie wielu mieszkańcom z naszej gminy do gustu i przyczyni się do popularyzacji aktywnego spędzania wolnego czasu, kształtowanie postaw współpracy w zespole oraz rywalizacji fair play, stymulowanie dzieci do twórczego wykorzystania środowiska oraz pozytywnych zachowań społecznych.

                      Z przyjemnością obserwujemy, że zabawy cieszą się ogromnym zainteresowaniem podczas przerw szkolnych i w czasie wolnym.

                      Wkrótce zostanie uruchomiony profil na Facebooku, gdzie będzie można znaleźć filmiki instruktażowe gier i zabaw. Wiemy jednak, że dzieci mają głowę pełną fantastycznych pomysłów na dobrą zabawę, których nie znajdzie się w fachowej literaturze. Tak naprawdę w co i jak będziecie się bawić zależy tylko od Was!!! Pamiętajcie, że to Przestrzeń Kreatywnej Zabawy! Oczywiście nie zapominajcie o rozwadze i bezpieczeństwie.

       

       

      (Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Ośrodka Działaj Lokalnie Fundację Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS w Myślenicach oraz Gminę Wiśniowa.)

     • Świętowaliśmy 100 - lecie odzyskania niepodległości biegając w Myślenicach – i to w jakim stylu!

     • W ramach obchodów Święta Niepodległości grupa naszych uczniów startowała w biegu rozgrywanym w Myślenicach właśnie z tej okazji. Bieg Niepodległości zorganizowało Starostwo Powiatowe w Myślenicach oraz Międzyszkolny Ośrodek Sportu. Nasza reprezentacja nie miała sobie równych.  Zgarnęliśmy wszystkie złota, a Kinga Dróżdż wraz z Izabelą Dudzik dodatkowo wygrały konkurs wiedzy historycznej pokonując zespół… ze szkoły średniej!!!

      Złote medale w poszczególnych kategoriach wywalczyli: Karolina Kowal, Izabela Dudzik, Grzegorz Kowal i Karol Klikuszewski. Srebrne medale zdobyli Weronika Okas oraz Izabela Banach, a brązowy Kinga Dróżdż. Wysokie miejsca w pierwszej szóstce zdobyli bracia Karol i Marcin Humajowie (4 i 5), Kamil Dudzik (4) ,Filip Trzepaczka (6),Joanna Pazdur (5), Amanda Urbaniak (6).

     • Izabela i Kamil Dudzik na podium w Biegu Ulicznym im. B. Włosika w Nowej Hucie.

     • Około 40 osobowa reprezentacja  z naszej szkoły  wzięła udział w biegu rozgrywanym w Nowej Hucie na pamiątkę śmierci młodego hutnika  - Bogdana Włosika. Bieg liczył 4, 2 km. Najlepszy wynik osiągnęli Izabela i Kamil Dudzikowie, którzy w swoich kategoriach zajęli trzecie miejsca. Kategoria ta rocznikowo obejmowała również pierwszą klasę szkoły średniej. Bardzo dobre wyniki w pierwszej dwudziestce zanotowali także: Szymon Woźniczka (5), Izabela Banach (5), Konrad Jaśkowiec (5), Kinga Dróżdż (6), Maciek Trzepaczka (8), Karol Humaj (10), Marcin Humaj (11), Karol Klikuszewski (12), Weronika Dudzik (15), Klaudia Kowalczyk (16), Amelia Murzyn (18).

      Warto zaznaczyć, że bieg w kategorii OPEN wygrał absolwent naszej szkoły – Adam Czerwiński. Gratulujemy!

     • Bądźmy ostrożni! Bądźmy bezpieczni!

     • W dniu 16 listopada 2018 r. uczniowie klas 1-3 SP Wiśniowa wzięli udział w apelu poświęconym bezpieczeństwu. Apel przygotowały i poprowadziły panie Magdalena Pazdur i Beata Stasiak wraz ze swoimi klasami – 1a oraz 2a.

      Na początku prowadzący przedstawili scenki obrazujące zachowanie uczniów na korytarzu szkolnym w czasie przerw lekcyjnych, zarówno to niewłaściwe tj. bieganie, krzyki,  jak i to poprawne tj. spacerowanie, rozmowy. Przypomnieli również  o bezpiecznym korzystaniu ze schodów,  placu zabaw i innych miejsc na terenie szkoły. Następnie uczniowie z klasy 1a dokładnie omówili pięć zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz zachęcali do noszenia odblasków- tak ważnych, zwłaszcza o tej porze roku.  Zrobili to śpiewająco, tzn. najpierw zaśpiewali piosenkę „Bądźmy ostrożni”, a później posłużyli się wierszykiem, aby każdy dobrze zapamiętał te jakże ważne zasady. Michał, Ania i Mariusz z klasy 2a zaprezentowali wiersz o tym jak pewien paw nieostrożnie przechodził przez jezdnię, i jaką dostał nauczkę.

      W dalszej części spotkania uczniowie z klasy 2a przestrzegli zgromadzoną publiczność przed obcymi osobami, którym nie wolno otwierać drzwi lub też przyjmować od nich żadnych rzeczy, np. słodyczy, zabawek czy innych prezentów. Prowadzący apel omówili również zasady, którymi należy się kierować, aby uchronić się przed atakiem psa oraz jak się zachować w razie takiego ataku. Następnym punktem apelu był film edukacyjny „Bezpieczne zachowania”, w którym sierżant Poli przypomniał  dzieciom m.in. o ważnych numerach alarmowych, tj. 997, 998, 999 oraz 112. Zapowiedzią filmu był występ Lenki z klasy 1a, która przedstawiła wiersz „Panda na rowerze”.

      Po filmie uczniowie mieli okazję do wzięcia udziału w quizie na temat bezpieczeństwa. Wszyscy uczestnicy quizu udzielali prawidłowych i wyczerpujących odpowiedzi. Byli bardzo aktywni. Brawo! Mamy nadzieję, że wiedzę, którą się wykazali  podczas apelu, będą stosować w codziennym życiu.

                                                                mgr Beata Stasiak

     • 100. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

     • Setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości świętują wszyscy Polacy.

      Dnia 14.11. 2018 r. przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Wiśniowej pod opieką wychowawczyń zaprezentowały klasom I- III SP w Wiśniowej akademię z okazji 100- rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci w pięknych, patriotycznych strojach recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki. Występ wszystkim bardzo się podobał, a oglądających szczególnie zachwycił taniec z biało- czerwonymi wstążkami.

      Uczniowie klas I- III wraz z wychowawczyniami serdecznie dziękują za piękną lekcję historii!

      Justyna Żak

     • Widowisko historyczno-patriotyczne.

     • Uczniowie klas 4-8 SP i III gimnazjalnych obejrzeli dziś w sali Domu Kultury w Wiśniowej widowisko patriotyczno- historyczne przygotowane wraz z uczniami przez ks. Stanisława Figurę . W programie znalazły się utwory Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Balińskiego. W widowisku wykorzystano sceny filmowe obrazujące potęgę i upadek państwa polskiego na przestrzeni dziejów. Motywem przewodnim zaś było dzieło Henryka Sienkiewicza „Legenda żeglarska” , a w niej losy okrętu o nazwie „Purpura”. Mroczna sceneria sali , dynamika wydarzeń przewijająca się w widowisku oraz klimat zadumy nad losami „Purpury” – Polski sprawiły, że ponad godzinne widowisko trzymało widzów w milczącej zadumie jeszcze po jego zakończeniu. To wszystko sprawili wykonawcy i twórca widowiska ks. Stanisław, który uczestniczył też aktywnie  w przedstawieniu. Dziękujemy za chwile zadumy i refleksji nad naszą historią i  lekcję patriotyzmu.

     • Śpiewamy dla Niepodległej

     • Kolejnym wydarzeniem w życiu szkoły związanym z 100 rocznicą odzyskania  przez Polskę niepodległości  była impreza muzyczna pod tytułem „Śpiewamy dla Niepodległej”.

      Uczniowie 22 klas naszej szkoły  zebrani w sali gimnastycznej , ubrani w białe i czerwone stroje, punktualnie o godz.10.oo rozpoczęli koncert  20 piosenek patriotycznych. Walka na głosy słyszana była w najbliższej okolicy. Tak donośnie i radośnie śpiewano do godziny 11.11 , kiedy to w obecności pocztu sztandarowego ze sztandarem naszej szkoły przystąpiliśmy do wspólnego śpiewania hymnu narodowego. Byliśmy jedną z ponad 20 tysięcy szkół, które przystąpiły do bicia rekordu kraju we wspólnym śpiewaniu  4 zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego. Przy okazji  śpiewania ,uczniowie mieli okazję popisać się  swoją wiedzą historyczną .Uroczystość  i współzawodnictwo między „białymi” i „ czerwonymi” zakończyła się , jak stwierdziło niezależne jury remisem. Nagrodą dla wszystkich uczestników były słodycze.

     • ŚLUBOWANIA NADSZEDŁ CZAS…

     • Ślubowanie klas pierwszych to zawsze  niezwykłe wydarzenie w szkolnym kalendarzu imprez Szkoły Podstawowej w Wiśniowej. W tym roku uroczystość ta odbyła się 24 października.W obecności dyrekcji szkoły, wychowawców, zaproszonych gości oraz rodziny 40 pierwszoklasistów złożyło ślubowanie:

       

      „Ślubujemy być dobrymi uczniami. Będziemy dbać o dobre imię klasy i szkoły. Będziemy przestrzegać regulaminu. Będziemy zgodnymi i dobrymi kolegami
      i koleżankami. Będziemy słuchać rodziców, nauczycieli i opiekunów. Będziemy uczciwie
      i rzetelnie pracować.”

       

      Następnie dyrektor szkoły mgr K. Głowacki dokonał aktu pasowania na ucznia,
      a wicedyrektor mgr J. Bednarczyk wraz z Przewodniczącą Rady Rodziców M. Pałką wręczyły pamiątkowe dyplomy i prezenty. Pierwszoklasiści piękną recytacją i śpiewem udowodnili, że zasłużyli na miano ucznia klasy 1!

      Na zakończenie dzieci zaprezentowały swój układ taneczny przygotowany pod opieką dr A. Bubuli. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć uczniowie udali się do klas na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

       

      Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w nauce i uśmiechu na każdy szkolny dzień!

       

                                                                                                                                                              Justyna Żak

      wychowawczyni klasy 1b

     • BAŚNIOWA NOC W SZKOLE

     •    Już po raz trzeci uczniowie klas VIIa i VIIb spotkali się wieczorem, aby zostać w szkole na wyjątkowe nocowanie. Inspiracją do przygotowania tegorocznego programu imprezy stała się lektura „Mały Książę” Antoine de Saint Exupery, a uczniowie wzięli udział w niesamowitej podróży w poszukiwaniu wartości. Przygody głównego bohatera sprzyjały refleksji nad swoim życiem i  postępowaniem.

      Około godz. 19 rodzice przywieźli swoje dzieci wyposażone w śpiwory, koce, poduszki i oczywiście w dobre humory. Zaraz potem Jakub Szynal  i Dominika Kowalczyk uroczyście rozpoczęli imprezę, powitali przybyłych gości p. dyrektora Krzysztofa Głowackiego, p.  dyrektor Józefę Bednarczyk, p. dyrektor Elżbietę Mutę, a także rodziców  p. Annę Szynal, p. Barbarę Chlipałę, p. Danutę Tokarz, p. Monikę Murzyn i p. Agnieszkę Kowalczyk. Przedstawiciele Samorządu Klasowego w imieniu wszystkich kolegów podpisali kontrakt (umowę o przestrzeganiu zasad właściwego zachowania się) z Małym Księcie W roli głównego bohatera wystąpił Maciej Krężelok. Następnie, zaproszeni goście, a także sam Mały Książę, czytali uczniom fragmenty lektury. Prawdziwe emocje zaczęły się wtedy, gdy dzieci wzięły udział w quizie dotyczącym znajomości treści „Małego Księcia”. Wybrane cytaty z książki przyporządkowali do planety, którą w czasie swoich podróży odwiedził nasz bohater. Bez problemu poradzili sobie z odszukaniem wartości zakodowanych w szyfrach.  Decyzją jury, w składzie którego znaleźli się goście, zwyciężyły drużyny z klasy 7a i 7b. Grupy  zostały nagrodzone słodkim upominkiem.

            Kolejnym punktem programu był udział w warsztatach mataloplastyki prowadzonych przez p. Stanisława Mlekodaja - przewodnika i ratownika górskiego, instruktora narciarstwa, pilota, z wykształcenia stolarza, a z zamiłowania kowala. Każdy z uczestników miał możliwość wykonania własnego świecznika i dwóch łamigłówek. Jednej na rzemyku,     a drugiej wygiętej z drutu. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Każdy  uczeń z zaangażowaniem wykonywał swoje zadania. Noc okazała się jednak za krótka na rozwiązanie niektórych zagadek.

      Po wielu umysłowych zmaganiach uczniowie zjedli przygotowaną przez rodziców kolację, którzy zadbali nie tylko o doznania  smakowe, ale również zapachowe, wzrokowe. Na każdym stoliku umieszczony był talerzyk wypełniony płatkami róż, a w powietrzu unosił się różany zapach.

      Następnie sala gimnastyczna zamieniła się w salę kinową i dzieci wzięły udział w projekcji filmu „Mały Książę”. Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna i karaoke.

      Pomimo usilnych starań wychowawców o spowodowanie jak największego zmęczenia swoich wychowanków, nadmiar emocji nie pozwolił im zasnąć i cisza nocna uległa przedłużeniu.   Wczesnym rankiem uczestnicy Baśniowej Nocy zmęczeni, ale pełni wrażeń, udali się do swoich domów.

       Bardzo serdecznie dziękujemy Gościom oraz Rodzicom za pomoc w organizacji imprezy.

      DO ZOBACZENIA ZA ROK!

       

                                                                             Organizatorzy

     • Brązowy medal w Półfinale Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w Piłce Nożnej Dziewcząt.

     • Nasza młodsza reprezentacja dziewcząt w piłce nożnej halowej wywalczyła 6 listopada trzecie miejsce w Półfinale Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w Piłce Nożnej Dziewcząt w Nowym Targu.  Przypomnijmy, że dziewczęta po zdobyciu mistrzostwa powiatu myślenickiego, reprezentowały nasz powiat  w półfinale. Gratulujemy !!!

      Skład drużyny: Zuzanna Dróżdż (bramkarz), Julia Szczechowicz, Grażyna Błaszczak, Gabriela Murzyn, Weronika Kowalczyk, Martyna Murzyn, Emilia Murzyn, Anna Muta, Aneta Ciślik, Amanda Urbaniak,  Karolina Kowal.

     • Drugie miejsce naszej drużyny w Wojewódzkich Jesiennych Mistrzostwach LZS w Krakowie.

     • W  Wojewódzkich  Jesiennych Mistrzostwach LZS w Krakowie nasza szkoła reprezentowała cały powiat  myślenicki i zdobyła w tej klasyfikacji drugie miejsce ulegając jedynie reprezentacji z powiatu bocheńskiego. Za nami uplasowały się reprezentacje z powiatu tarnowskiego, gorlickiego, olkuskiego, brzeskiego i proszowickiego.  Indywidualnie medale zdobyli: Izabela Dudzik – srebro, Kamil Dudzik – brąz i Izabela Banach  - brąz. Wysokie miejsca uzyskali: Kinga Dróżdż -4 miejsce, Szymon Woźniczka  - 5 miejsce, Weronika Okas – 5 miejsce,  Karol Humaj -  4 miejsce i Marcin Humaj -5 miejsce. W skład drużyny weszli  również:  Piotr Rokosz, Przemysław Skalski, Julia Hałas, Maria Oknińska, Artur Paździo, Mikołaj Klikuszewski, Łucja  Banach, Filip Trzepaczka, Sandra Bonder, Joanna pazdur, Zuzanna Lenart.

     • Wicemistrzostwo powiatu dla naszych piłkarek.

     • W dniu 19 października  na hali w Wiśniowej odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej  w Piłce Nożnej Halowej (roczniki 2003-2005).  Nasza drużyna  zdecydowanie wygrała wszystkie mecze w fazie grupowej i awansowała do finału na pierwszym miejscu. Ostatecznie zdobyła drugie miejsce ulegając w finale drużynie ze Szkoły Podstawowej w Trzemeśni. W zawodach brało udział 8 zespołów, zwycięzców z poszczególnych gmin powiatu myślenickiego.

      Skład naszej drużyny: Emilia Hebda, Izabela Dudzik, Natalia Furman, Julia Kus, Małgorzata Konieczna, Monika Błaszczak, Gabriela Franiak, Aleksandra Murzyn, Agata Obajtek, Izabela Banach, Wiktoria Polak, Kinga Dróżdż, Aleksandra Murzyn.

     • Grzegorz Bajer w czołówce województwa w tenisie stołowym

     • W sobotę 27 października odbył się wojewódzki finał turnieju tenisa stołowego „Mini Olimpic Games”, w którym Grzegorz zajął trzecie miejsce i jednocześnie zdobył awans do turnieju ogólnopolskiego.

      Natomiast w sobotę 3 listopada w eliminacjach wojewódzkich Grand Prix Polski Grzesiu pokonując 44 zawodników został wicemistrzem w kategorii młodzik.

      Bardzo się cieszymy i życzymy dalszych sukcesów!