• XXXVI Sztafeta Szlakami Walk Partyzantów AK iBCh

     • 18 września, jak co roku została zorganizowana sztafeta dla uczczenia poległych w walkach partyzanckich żołnierzy AK i BCh z terenu tzw. „Rzeczpospolitej Raciechowickiej” oraz wymordowanych w czasie pacyfikacji mieszkańców wsi Lipnik i Wiśniowa.  W tym roku bieg rozpoczynał się w centrum Wiśniowej, a meta znajdowała się przy RCOS w Dobczycach.

      Reprezentacja naszej szkoły  z klas 7-8 zdobyła  drugie miejsce a sztafeta klas 4-6 trzecie miejsce. W biegu swoją sztafetę wystawiła również klasa 5 b. Wielkie gratulacje dla całej naszej ekipy!!!

      Skład drużyny starszej: Konrad Jaśkowiec, Justyna Dudzik, Jakub Szynal, Karol Klikuszewski, Grzegorz Chlipała, Maciej Trzepaczka, Karolina Kowal, Edyta Węgrzyn, Sylwia Radoń, Julia Szczechowicz, Marek Burkat, Jan Piwowarczyk, Weronika Okas, Amelia Murzyn, Izabela Murzyn.

      Skład drużyny młodszej: Magdalena Kowal, Łucja Banach, Zuzanna  Lenart, Agata Węgrzyn, Anna Muta, Patrycja Postrożny, Zofia Hebda, Michał Muta, Karo Murzyn, Michał Muta, Konrad Furman, Łukasz Rokosz, Kacper Murzyn, Mateusz Juras.

      Wyniki - kategoria szkół podstawowych kl.7-8:

      1. SP nr 2 Dobczyce
      2. SP Wiśniowa
      3. SP nr 1 Dobczyce
      4. SP Brzączowice
      5. SP Lipnik
      6. SP Czechówka
      7. SP Stadniki
      8. SP Kornatka

       

      Wyniki – kategoria szkół podstawowych kl. 4-6

      1.  SP nr 2 w Dobczycach
      2. SP nr 1 w Dobczycach
      3. SP Wiśniowa
      4. SP Zakliczyn
      5. SP Stadniki
      6. SP nr 2 w Dobczycach ACROGYM

       

            Warto zaznaczyć, że wielu  uczniów startowało w barwach OSP Poznachowice Dolne  II  (1 miejsce w kat. Inne organizacje),   OSP Wierzbanowa (2 miejsce ) oraz OSP Poznachowice Dolne I (3 miejsce). Cieszy fakt, że  w składach drużyn szkół średnich, również pojawiło się wielu absolwentów szkół z naszej gminy.  Na trasie rywalizowała również 4 osobowa sztafeta nauczycieli z Dobczyc. Ogromne gratulacje również dla zawodników, którzy przebiegli całą trasę indywidualnie, czyli dystans ok. 12 kilometrów. Wśród nich głownie nasi mieszkańcy i absolwenci SP Wiśniowa.

      Mężczyźni:

      1. Adam Czerwiński (36 min 30 s!!!)
      2. Tomasz Garbień
      3. Paweł Piwowarczyk
      4. Bartosz Głowacki
      5. Tomasz Lichoń
     • 75 rocznica pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika.

     • W środę 18 września br. młodzież szkolna, oficjalne delegacje,liczni mieszkańcy,uczestnicy biegu sztafetowego wzięli udział w uroczystej mszy św. sprawowanej w intencji pomordowanych w kościele parafialnym  św. Marcina w Wiśniowej. Po mszy św. wszyscy uczestnicy przemaszerowali na miejscowy cmentarz, gdzie u stóp pomnika ofiar  pacyfikacji odczytano apel poległych, zlożono wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.Chwile zadumy i refleksji wzbogacił  odczytany wiersz okolicznościowy poświęcony ofiarom pacyfikacji.

      Po uroczystościach na cmentarzu nastąpiła część sportowa czyli 36 Sztafeta Szlakami Walk Partyzantów AK i BCh na trasie Wisniowa - Dobczyce.

     • XXIX Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie

     •  

       

       

       1. W tym roku mija 75 rocznica utworzenia Rzeczypospolitej Raciechowickiej, zwycięskiej Bitwy pod Łysiną oraz tragicznych pacyfikacji Lipnika i Wiśniowej. Z tej okazji, 14 września, 42 uczniów naszej szkoły, pod opieką p. Ireny Bubuli, p. Anny Bubuli oraz p. Urszuli Bajer, wzięło udział w XXIX Małopolskim Zlocie Szlakami alk Partyzanckich na Suchej Polanie. Opiekę nad Pocztem Sztandarowym naszej szkoły pełniła kl. 7c z wychowawczynią p. Małgorzatą Raszewską. Uczniowie wzięli udział w polowej Mszy Św. w intencji partyzantów i poległych za Ojczyznę. Odczytany został Apel Poległych. Przedstawiciele uczniów naszej szkoły wraz z innymi delegacjami złożyli wiązankę pod Pomnikiem. Uczestnicy mogli również wysłuchać wykładu o działaniach Armii Krajowej w masywie Lubomira w czasie II wojny Światowej, wysłuchać koncertu młodzieży oraz obejrzeć rekonstrukcję historyczną bitwy partyzanckiej.
                        Dla naszych uczniów impreza miała charakter patriotyczny, ale także profilaktyczny – kreacja wolnego czasu i rozwijanie aspiracji poznawczych.
                        Jak co roku uczniowie wzięli udział w konkursach zajmując wysokie miejsca.
       1. krajoznawczy:
        I m Kowal Konrad kl. 8b
        II m Głąb Kamil kl. 7a i Kus Karol kl. 7c
       2. przyrodniczy:
        I m Marcisz Kacper kl. 8b
        III m Kowal Konrad kl. 8b
       3. rzutek:
        I m Urbaniak Damian kl. 5c
        II m Banach Bartłomiej kl. 7b
       4. drabinka:
        I m Urbaniak Damian kl. 5c
        III m Jaśkowiec Konrad kl. 8b i Kowal Konrad kl. 8b
     • Zaczynamy od profilaktyki …..

     •             11 września nasza szkoła gościła st. sierż. Dominika Kulę z Komisariatu Policji  w Dobczycach, który spotkał się w tym dniu z uczniami i rodzicami.

                  Najmłodsi uczniowie mieli możliwość nie tylko poznać dzielnicowego gminy Wiśniowa, ale przede wszystkim zapoznać się i przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pan dzielnicowy przypomniał bowiem o zasadach poruszania się po drogach publicznych, wyposażeniu roweru i ogromnej roli odblasków, które każdy poruszający się po zmierzchu - nawet dorosły- powinien mieć. Razem z uczniami mieliśmy możliwość poznać właściwe sposoby reagowania na wizytę nieznajomych w domu, zaproszenia od  nieznajomych osób poznanych w Internecie, a także reakcje na  propozycje podwożenia do szkoły przez zatrzymujące się obce osoby w samochodzie. Przy tej okazji pan dzielnicowy przypomniał, na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę, by po zgłoszeniu ww. sytuacji policja mogła sprawnie działać.

      Najstarsi uczniowie  poruszyli bardzo ważny temat narkotyków, substancji psychoaktywnych i psychotropowych  zwanych dopalaczami. Przeanalizowali różne sytuacje życia codziennego, które mogą skłonić po sięganie po ww. substancje. Poznali także wybory młodych ludzi i  konsekwencje ich decyzji. Niestety, jak się okazuje bardzo poważne i nieprzyjemne … .

                   Uczniowie klas siódmych i ósmych poznali ponadto bliżej zawód POLICJANTA oraz drogę, jaką należy przejść chcąc pracować w policji. Mieli możliwość porozmawiać o kierunkach pracy policji, ale także przedstawić swoje wątpliwości związane z podjęciem ww.  pracy.

       

                  Uzupełnieniem spotkań z uczniami była prelekcja dla  rodziców. Podczas spotkania pan dzielnicowy przedstawił podstawowe zagadnienia związane z problemem narkomanii wśród dzieci i młodzieży. Rodzice poznali najpopularniejsze narkotyki i dopalacze, ich objawy oraz skutki zażycia. Niewątpliwą  ciekawością rodziców cieszyły się atrapy tychże substancji oraz  przyrządy związane z ich używaniem. Oglądając i poznając ww. rodzice mieli możliwość dokładnie przyjrzeć się elementom, które po znalezieniu w domu powinny wzbudzić niepokój każdego dorosłego.

                  Na koniec st. sierż. Kula przypomniał o znakach znajdujących się przy szkole, których przestrzeganie przez kierowców zapewnia bezpieczeństwo uczniom naszej szkoły.

     • Nasze pierwsze sukcesy w nowym roku szkolnym.

     •  

       

       

       

       

      „Sukces przychodzi jedynie do tych, którzy działają, podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia.”

       

                                                  Thomas Alva Edison

       

               Między innymi te słowa towarzyszyły uczniom naszej szkoły podczas realizacji kampanii społecznej ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ 2019. Działania w ramach tej ogólnopolskiej akcji realizujemy w szkole od kilku już lat. W minionym roku szkolnym uczniowie brali udział w wielu aktywnościach związanych z ww. hasłem kampanii. Poznawali znaczenie sukcesu w życiu człowieka, ale także znaczenie porażki i nauki, która z niej płynie. Podczas wycieczek i podejmowanych wyzwań  towarzyszyły uczniom słowa kampanii:  CHCE MI SIĘ CHCIEĆ !!!

               Każdy uczeń miał także możliwość wzięcia udziału w konkursach organizowanych w ramach akcji. Takim ogólnopolskim konkursem był  konkurs plastyczno – literacki „Ja za 20 lat”. Zadaniem uczniów było pokazać siebie za 20 lat, swoje plany, cele.

      W tegorocznym konkursie organizatorzy przyznali 2540 nagród, w tym 35 nagród głównych i 2505 wyróżnień. Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Piotr Mazur, Emilia Bajer, Grzegorz Chlipała, Patryk Murzyn, Jakub Woźniczka, Ewa Biel oraz Gabriela Kowalczyk.

       

       

                                                                Serdecznie gratulujemy!!!!