• KARTKA URODZINOWA DLA KAROLINKI

     • Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w 2017 roku, Karolinka Płachta musiała po raz drugi zmierzyć się z ciężką chorobą. Szpital w Prokocimiu ponownie stał się jej domem a kolejne cykle chemioterapii przyniosły oczekiwane rezultaty. Mimo to, podczas tegorocznych wakacji jej rodzice usłyszeli, że muszą po raz trzeci stawić czoła jednemu z najgorszych przeciwników-białaczce. 29 listopada Karolinka będzie obchodzić 8 urodziny, dlatego też uczniowie klas 4 włączyli się w akcję „Kartka Urodzinowa dla Karolinki,” przygotowując drobne upominki dla dzielnej wojowniczki z Zakliczyna. Wspólnymi siłami staraliśmy się aby nasze kartki urodzinowe odpowiadały zainteresowaniom i pasjom dziewczynki, mając nadzieję, iż ten mały gest przyniesie odrobinę radości i uśmiechu. Karolinko

      Wkrótce Twoje urodziny,

      zatem zawsze dziarskiej miny.

      Do zabawy mnóstwo siły,

      żeby każdy dzień był miły.

      Pełen śmiechu i radości,

      stu urodzinowych gości,

      Aut, lal, klocków i pluszaków,

      stu prezentów, stu buziaków.

      Zdrowia, szczęścia i słodyczy,

      Klasy czwarte Tobie życzą.

                                                                                          Uczniowie klas 4 z wychowawcami

     • Spotkania profilaktyczne- Zachowania agresywne młodzieży

     • 27 listopada 2019 r. w ramach działań profilaktycznych naszej szkoły uczniowie klas VI – VIII spotkali się z Panem Markiem Szczotkowskim by porozmawiać o zachowaniach agresywnych. Bazując na swoim doświadczeniu i przykładach z życia codziennego, Pan Szczotkowski wyjaśniał uczniom różnice między przemocą, a agresją. Przybliżał mechanizmy pojawiania się przemocy ze szczególnym naciskiem na fakt, że jest to proces. Omówił rodzaje przemocy podając przykłady, które często spotkać możemy każdego dnia. Zdefiniował pojęcie  sprawcy i ofiary. Podkreślił, że każdy może być sprawcą, ale i ofiarą przemocy. MOŻE, ALE NIE MUSI …. .

      Wspólnie z prowadzącym uczniowie zastanawiali się dlaczego tak naprawdę ludzie stosują agresję i przemoc; co odczuwają osoby krzywdzone. Nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych, niemoc, poczucie bycia gorszym, rozczarowanie, frustracja, gniew, ból, złość itp.  – to uczucia, które towarzyszą człowiekowi od wieków, z którymi jednak musimy uczyć się radzić. Odpowiadamy bowiem nie za to, co byśmy chcieli, czy za to, co czujemy. Jesteśmy odpowiedzialni za wynik naszych działań.  Pan Szczotkowski podkreślił ponadto, że każdy powinien uczyć się emaptii. Zrozumienie i świadomość tego, co może odczuwać krzywdzona osoba sprawia, że każdy człowiek powinien zastanowić się nad swoim działaniem.

      Prowadzący zatrzymał się także nad problemem przemocy w sieci, tzw, cyberbullyingiem: hejt, mowa nienawiści, promowanie zachowań przemocowych, agresywnych – to treści, które otaczają nas z każdej strony. Brak dobrych wiadomości, informacji o właściwych działaniach,  dobrych praktykach, wzorach do naśladowania sprawia, że przemoc i agresja zbierają w sieci ogromne żniwa. Pan Szczotkowski podkreślił, że młodzi ludzie w Internecie obrażają, wyśmiewają ludzi, których nawet nie znają! Przypomniał ponadto, że nikt w sieci nie pozostaje anonimowy! Każdy wpis, zdjęcie, komentarz umieszczony w sieci – pozostaje  na zawsze!

     • Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej

     • Dnia 26 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klas I a i I b.

               Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

               Specjalnie na tę okazję została przygotowana część artystyczna. Przedstawienie pt. „Zaczarowany bajek świat”, wykonane przez  uczniów uczestniczących w zajęciach kółka teatralnego ZUM pod kierunkiem p. Marzeny Tomery, dostarczyło wiele radości, uśmiechu, ale i cennej wiedzy o książce i bibliotece. Uczniowie klas pierwszych odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie:

      My uczniowie pierwszej klasy

      Tobie książko przyrzekamy,

      Że szanować Cię będziemy

      Krzywdy zrobić Ci nie damy.

      Obowiązków czytelnika

      Przestrzegać będziemy pilnie

      I z twych rad i twych mądrości

      Korzystać usilnie

      PRZYRZEKAMY!

               Następnie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem i zasadami wypożyczania, księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

               Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej uczniowie zostali poczęstowani słodyczami oraz otrzymali pamiątkowy dyplom, który będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.

       

      Maria Zając

     • BEZPIECZNA PRZERWA

     • W dniu 8 października 2019 r. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w apelu poświęconemu bezpieczeństwu w szkole a przede wszystkim na przerwie. Apel przygotowały klasy 2a i 3a wraz ze swoimi wychowawcami Magdaleną Pazdur i Beatą Stasiak.  Uczniowie zaprezentowali wierszyki dotyczące zachowań w szkole . Przedstawili uczniom z młodszych klas co wolno, a czego nie wolno robić w czasie przerw. Na koniec uczniowie klasy 2 a zaśpiewali piosenkę „Bądźmy uważni ”  a klasa 3 a zatańczyła szkolny rap .  Po apelu został ogłoszony plastyczny konkurs  dla klas 1-3 pt. „Bezpieczna przerwa”.                                                                    

      Wyniki konkursu:

      miejsce I – klasa 3b

      miejsce II- klasa 31

      miejsce III -klasa 1 b

      Klasy 1a, 2a, 2b otrzymały dyplomy za udział.

     • TO WZGÓRZE NAPRAWDĘ JEST MAGICZNE ….

     • Dnia 24 października 2019 roku , uczniowie klas 2a i 3a wraz z wychowawcami  p. Beatą Stasiak i  p. Magdaleną Pazdur wybrali się na wycieczkę pełną niezapomnianych przygód na Zaczarowane Wzgórze w Czasławiu. Tematem warsztatów przyrodniczych był ziemniak „w roli głównej ”. Uczniowie sami przygotowywali frytki a później mogli się delektować ich smakiem. Następnie dzieci wzięły udział w sztafecie na łące po czym przeszły do wąwozu gdzie strzelały do tarczy oraz uczyły się rozpalać ogień za pomocą krzesiwa. Kolejną atrakcją dnia była przejażdżka konna i karmienie zwierząt w mini zoo. Pełni wrażeń uczniowie udali się na pyszną  kiełbaskę z pieczonymi w ogniu ziemniaczkami. Po odpoczynku czekały już na nich  gry terenowe i zabawa na placu zabaw. Kiedy wycieczka dobiegała końca uczniowie ze smutkiem żegnali się z tym magicznym miejscem.  Słoneczna pogoda dopisywała nam cały dzień . Oczarowani Zaczarowanym Wzgórzem wróciliśmy do szkoły.

     • Święto Niepodległości

     • Dnia 8 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość pt. „Wstań, Polsko moja!” została przygotowana przez uczniów klas szóstych wraz z wychowawcami: 6a p. A. Suruło, 6b p. Z. Pilch,  6 c p. A. Bubulą oraz 3 b  p. M. Tomerą.

      Akademię rozpoczął taniec z biało- czerwonymi szarfami wykonany przez uczennice z kl. 3b. Następnie przedstawiciele każdej z klas I- III zaprezentowali wiersze związane z niepodległością Polski.

      Patriotyczną atmosferę podkreślił polonez w wykonaniu klasy 6c oraz wymowny wiersz kończący pierwszą część akademii:

      „Gdyby nie oni, nie byłbyś tu,

      Nie znałbyś świata i ciebie świat…

      Nie wiedziałbyś, co znaczy żyć,

      Kochać, budować, marzyć, śnić…”

      W drugiej części spotkania odbył się pokaz historyczny dotyczący historii II wojny światowej.

      O godz. 11.11 wszyscy zebrani zaśpiewali hymn państwowy w ramach akcji "Szkoła do hymnu"

      Na zakończenie akademii został podsumowany konkurs plastyczny pt. „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie kl. I- VIII. Dyrektor szkoły wręczył dyplomy i nagrody rzeczowe reprezentantom klas.

      Organizatorzy

     • Zachowania agresywne dzieci i młodzieży.

     •             14 listopada 2019 r. rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu profilaktyczno – edukacyjnym prowadzonym przez Pana Marka Szczotkowskiego. Tematem szkolenia były szeroko rozumiane zachowania agresywne dzieci i młodzieży.

                  Pan Szczotkowski zauważył, że obserwujemy  wzrost zachowań agresywnych.  Zwrócił uwagę na czynniki sprzyjające zachowaniom agresywnym, na powody stosowania przemocy. Zaznaczył, że pojawienie się agresji, zachowań niewłaściwych to nie jest problem danej chwili. To proces, a więc ma swój początek, rozwija się, trwa w czasie. Część spotkania prelegent poświęcił na coraz niestety częstszy problem autoagresji wśród dzieci i młodzieży. Omówił ponadto sprzyjające tym zachowaniom czynniki  ryzyka.

                  Podczas  swojego wystąpienia Pan Szczotkowski bardzo często podkreślał jak ważna jest relacja z własnym dzieckiem, obserwacja i reakcja na pojawiające się symptomy. To my, dorośli mamy uczyć dzieci pozytywnych zachowań poprzez własny przykład i dawanie pozytywnych wzorców. To my, dorośli, mamy pozwolić młodemu człowiekowi wziąć odpowiedzialność za swoje własne czyny. To w końcu my, dorośli, możemy i powinniśmy wskazać młodym ludziom cel i piękno świata, w którym żyją.

                  Czas, w którym przychodzi nam wychowywać dzieci nie jest łatwy. Agresja, przemoc, wyuzdanie, swoboda relacji atakują nasze dzieci w każdej chwili i pod wieloma postaciami. Należy pamiętać jednak i uczyć młode pokolenia, że każdy ma prawo powiedzieć „NIE”. Jako rodzice i wychowawcy mamy obowiązek dać dzieciom i młodzieży dobre narzędzia do walki z obecnymi zagrożeniami.

                  Spotkanie z panem Markiem Szczotkowskim pozwoliło zarówno rodzicom, jak i nauczycielom uaktualnić wiedzę z zakresu wychowania, ale także rozwinąć kompetencje wychowawcze i społeczne.

     • „101 szczytów w 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę”.

     • Grupa nauczycieli w składzie: Urszula Bajer, Agnieszka Rokosz, Barbara Matusiak, Małgorzata Raszewska, Paulina Dominik dołączyła do akcji „101 szczytów   w 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę”. Akcja ma na celu uczczenie  w górski sposób 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz propagowania spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, w ruchu. W tym roku była połączona ze zbieraniem śmieci. Organizatorem i pomysłodawcą jest portal Aktualne Warunki w Górach.

      W niedzielny poranek 10 listopada o godz 7.30 został zdobyty, a także posprzątany szczyt Lubomir (904m n.p.m.). Na trasie zebrano worek śmieci. W ten sposób połączono przyjemne z pożytecznym.

     • Wielki sukces naszej szkoły!!!Nasza szkoła na X miejscu w klasyfikacji "Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego dzieci i młodzieży Szkolnego Związku Sportowego"

     • To że rok szkolny 2018/2019 był dla nas spektakularny pod względem sportowym świadczą już nie tylko kolejne półki  uginające się pod ciężarem pucharów i liczne artykuły na naszej stronie…

                  W środę, 6 listopada w Myślenicach odbyło się podsumowanie "Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego dzieci i młodzieży Szkolnego Związku Sportowego". Nasza szkoła została sklasyfikowana na 10 miejscu w województwie w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej, a tym samym okazała się najlepszą szkołą w powiecie myślenickim!!! Nagrodę z rąk Prezesa MSZS w Krakowie odebrał dyrektor szkoły – Pan mgr Krzysztof Głowacki. Warto zaznaczyć, że punkty przyznawane są tylko za zdobycie miejsc 1-6 w finałach wojewódzkich, a żeby tam dotrzeć trzeba wygrać kolejno zawody powiatowe, rejonowe i jeszcze dobrze zaprezentować się w zawodach wojewódzkich.

                  To wielki sukces, który przede wszystkim Drodzy Uczniowie jest uwieńczeniem Waszej ogromnej pracy włożonej w każdy start i mecz. Gratulujemy!!!