• Poczta walentynkowa

     • Stałym elementem święta zakochanych jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych, ozdobnych karteczek (najczęściej jest to czerwone serce opatrzone wierszykiem). Patronem zakochanych jest święty Walenty, który udzielał potajemnie ślubów zakochanym i prawdopodobnie poniósł za to karę śmierci.

      Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiśniowej także pamiętali o dnu zakochanych. Z tej okazji, Samorząd Szkolny zorganizował pocztę walentynkową. Już 2 tygodnie wcześniej przygotowana skrzynka czekała na portierni na kartki. Każdy z uczniów naszej szkoły mógł wrzucić do skrzynki swoją walentynkę. Poczta cieszyła się dużym zainteresowaniem.

      W piątek 14.02.2020r.korespondencja została rozdzielona na poszczególne klasy, następnie kartki zostały doręczone do adresatów (uczniów, nauczycieli oraz dyrekcji). Funkcję listonosza pełnił  Patryk Obajtek, pomagały mu Patrycja Murzyn oraz Sylwia Radoń.

       

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

     • Można pokochać matematykę i fizykę.

     •          Pod koniec grudnia w naszej szkole odbył się Szkolny  Konkurs Matematyczno - Fizyczny dla klas 7 i 8 oraz Konkurs Matematyczny dla uczniów klas 4 -6 pt. „Jednostki  wokół nas”. Dla każdej klasy został przygotowany test  o odpowiednim stopniu trudności , który był zgodny z obowiązującą podstawą programową. Celem konkursu była popularyzacja matematyki i fizyki wśród uczniów.

      Nad przeprowadzeniem konkursu czuwały nauczycielki matematyki: B. Matusiak, M. Raszewska, E. Studnicka oraz nauczycielka fizyki Pani M. Ligęzowska.

      Tytuł laureatów konkursu otrzymali:

      Klasy czwarte:

      I Miejsce : K. Burkat (4a)

      II Miejsce: J. Kowal (4a) i K. Rzońca (4b)

      III Miejsce:  G. Muta (4b)

      Klasy piąte:

      I Miejsce : K. Matusiak (5c) i K. Maj (5d)

      II Miejsce: A. Łabędź (5c), D. Roksz (5d) i K. Kantor (5a)

      III Miejsce: J. Piwowarczyk (5d).

      Klasy szóste:

      I Miejsce : R. Kot (6b)

      II Miejsce: W. Kowalczyk (6b), G. Bajer (6a) i M. Pałka (6a)

      III Miejsce:  O. Urbanik (6b).

      Klasy siódme:

      I Miejsce : J. Galia (7a)

      II Miejsce: A.Dybeł (7a)

      III Miejsce:  F. Dudzik (7a)

      Klasy ósme:

      I Miejsce : E. Węgrzyn (8b)

      II Miejsce: K. Konrad (8b)

      III Miejsce: K. Marcisz (8b).

      Wszystkim uczniom, którzy wzięli  udział w konkursie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Wręczenie dyplomów odbyło się 14 lutego  2020r.

       

      Dnia 14 lutego w naszej szkole odbył się Matematyczny Konkurs dla klas 5 i 6 . Łącznie do konkursu przystąpiło 42 uczniów, którzy rozwiązywali krzyżówki.  Przedsięwzięcie miało na celu upowszechnienie  nauki  przez zabawę.

      Matematyka miłości

      Miłość to:

      Dodawanie radości,

      odejmowanie problemów ;

      dzielenie smutków,

      mnożenie szczęścia.

      Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

      Klasy piąte:

      I Miejsce : K. Paździor (5a)

      II Miejsce: K. Matusiak (5c)

      III Miejsce: A. Łabędź (5c), M. Poluszak (5c) i D.Urbaniak(5c)

      Klasy szóste:

      I Miejsce : J. Kubacki (6c) i A. Rzońca (6a),

      II Miejsce: G. Bajer (6a) i K.Murzyn (6c)

      III Miejsce: K. Dybeł (6c), A. Węgrzyn(6c)

       

      Podsumowaniem matematycznych walentynek może być stwierdzenie, że w matematyce można zakochać się z wzajemnością:) 

       

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • I love you czy Ich liebe dich?

     •        Na ogłoszony konkurs w naszej szkole ‘’Najpiękniejsza kartka walentynkowa” w języku angielskim lub niemieckim wpłynęło 60 przecudnych kartek. Wszystkie kartki walentynkowe są tak pomysłowe, twórcze, nietuzinkowe, jedyne w swym rodzaju- w formie pudełka, obrazu, kartki 3D, maskotka handmade . Wykonane one zostały bardzo starannie, z użyciem przeróżnych technik plastycznych, także z pomocą rodziców- co jak sadzę sprawiło ogromną radość dziecka i rodzica .

      Wasza pomysłowość Drodzy Uczniowie wzbudziła mój zachwyt i podziw!!!BRAWO!!!

      Prace będzie można oglądać w szkole na I piętrze na sztalugach .Zapraszam do oglądania!

      Na najbliższym apelu odbędzie się wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom.

       

      Organizator: Beata Słoboda-Kasza

     • Profilaktyka dla rodziców.

     • 20 stycznia 2020r. podczas spotkania z rodzicami odbyła się prelekcja Pana Marka Szczotkowskiego na temat jakże aktualny i jakże konieczny:

      „ Era facebooka, youtuba i blogsfery – nasze dzieci w świecie nowych mediów”

       

                  Prelegent zwrócił uwagę, że 70% kontaktów społecznych naszych dzieci to kontakty wirtualne. Telefon komórkowy jest obecnie urządzeniem, które najbardziej uzależnia.

       

      Narażonych na uzależnienie jest:

       45 % uczniów klas 4-6  i 80% uczniów powyżej klasy 6!!!

       

                  Pan Szczotkowski bardzo jasno wyjaśnił przyczyny takiego stanu rzeczy. Podkreślił, jak ważna jest rola rodziny i właściwych relacji rodzinnych. Obszernie przedstawił zagrożenia płynące z sieci:

      -wyszukiwanie niepożądanych treści

      - uzależnienie od komputera, Internetu

      - cyberbuling – przemoc w sieci: obrażanie, przezywanie, groźby, itp. (powyżej 70 %

         młodzieży to sprawcy przemocy w sieci; 80% młodzieży doznało przemocy w sieci)

      - umieszczanie danych adresowych, informacji o rodzinie, np.: informacji majątkowych

      - zawieranie nowych znajomości w sieci

      - działania pedofilii

      - gry komputerowe i internetowe

      - usługi seksualne małoletnich

       

                  Prowadzący, wieloletni policjant – obecnie czynny profilaktyk,  zwrócił uwagę, że warto wprowadzić  zasady bezpiecznego korzystania z sieci przez nasze dzieci. Najważniejsze z nich to: zasada ograniczonego zaufania; kontrolowanie komputera, telefonu dziecka; ograniczenie czasu korzystania  z komputera i telefonu oraz wiele innych.

       

                  Pamiętajmy: Internet, media zawsze będą obecne w życiu naszych dzieci. Przyszłość będzie wymagać od kolejnych pokoleń aktywności w Internecie, obsługi dróg elektronicznych wielu zadań, spraw - mniej lub bardziej ważnych.

       

      Naszym zadaniem jako rodziców, wychowawców, dorosłych jest

      odpowiedzialne  przygotowanie młodych ludzi do życia.

     • “FERIE SPĘDZONE NA MEDAL ! BY SIĘ FANTASTYCZNIE BAWIĆ W TEN ZIMOWY CZAS BEZPIECZEŃSTWO NA UWADZE NIECH MA KAŻDY Z NAS”

     • Chociaż śniegu nie widać, a wiosna – wydawać się może - coraz odważniej zagląda w nasze okolice, to jednak 27 stycznia rozpoczęliśmy ferie zimowe. By czas ten minął wszystkim uczniom bezpiecznie, zespół teatralny naszej szkoły pod kierunkiem Pani Marzeny Tomery  oraz uczniowie klasy 2b, pod opieką Pani Justyny Żak, przygotowali dla najmłodszych uczniów teatrzyk profilaktyczny pt.: “Przyszła zima biała”.

      Podczas spektaklu poruszone zostały zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas zabaw zimowych oraz  kontaktów z nieznajomymi. Mali aktorzy  podkreślili jak ważne jest bezpieczne, odpowiedzialne zachowanie podczas spędzania czasu wolnego; jak należy ubierać się na zimowe wyprawy np.:                  na sanki, spacery; gdzie wolno się bawić, by zabawa nie skończyła się tragedią. W końcu jak ważne jest noszenie odblasków, szczególnie jesienną i zimową porą, kiedy szybko zapada zmierzch.

               Na przedstawieniu obecny był dzielnicowy gminy Wiśniowa st. sierż. Dominik Kula                           z Komisariatu Policji w Dobczycach. Pan dzielnicowy pochwalił młodych aktorów za szczegółowe ujęcie tematu. Podkreślił jak ważne jest przestrzeganie regulaminów obowiązujących w miejscach, które odwiedzamy. Przypomniał ponadto o numerach alarmowych, które każdy z nas powinien dobrze znać.

                  Na koniec każdy uczeń klas młodszych otrzymał – przygotowany przez Panią Justnę Żak - medal 1 miejsca. Medal ma przypominać o bezpieczeństwie podczas zabaw: tych fantastycznych, tych  radosnych i przede wszystkim  tych BEZPIECZNYCH … .


                  Również 24 stycznia 2020 r. ze st. sierż. Dominikiem Kulą spotkali się starsi uczniowie naszej szkoły. Mieli oni także okazję przypomnieć sobie o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas zabaw na śniegu, o zasadach bezpiecznego zachowania oraz zasadach zachowania w kontaktach  z nieznajomymi.

      Ponadto uczniowie klas VI–VIII zapoznani zostali z przepisami prawa, które mówią o odpowiedzialności nieletnich oraz o konsekwencjach łamania tych przepisów.