• Dla Ali ….

          •             W ostatnich dniach w naszej szkole przeprowadziliśmy zbiórkę kosmetyków do pielęgnacji ciała dla podopiecznych Stowarzyszenia „Bądźmy Razem” w Wiśniowej. Część zebranych produktów przeznaczyliśmy dla Ali.

                        Bardzo dziękujemy za udział w zbiórce. Bez Państwa pomocy nie udałoby się zebrać tak wiele … . Niech każde okazane dobro i wsparcie wraca do Państwa w mocy i sile!!!

          • Szkolny Konkurs Profilaktyczny „No Promil – No Problem”,

          •             Nasza szkoła bierze udział w licznych kampaniach społecznych i profilaktycznych. Organizujemy w ramach akcji konkursy, marsze, spotkania w klasach.

            W listopadzie zorganizowany został  Szkolny Konkurs Profilaktyczny „No Promil – No Problem”, na który złożono prawie 50 prac plastycznych. Wszystkie prace wzięły ponadto udział w konkursie na szczeblu wojewódzkim.

                        1 grudnia organizatorzy zamieścili wyniki konkursu: uczeń klasy 3a Mariusz Woś został Laureatem Konkursu XII Edycji Kampanii. Na uwagę zasługuje fakt, że Mariusz już kolejny raz zbiera laury w tym konkursie !! Brawo!!!

             

            Wyniki konkursu szkolnego:

                         klasy 1 – 3:    I miejsce: Patrycja Leśniak kl. 2b

                                               Wyróżnienie: Szymon Obajtek kl. 1b

                                                                      Dariusz Murzyn kl. 2b

                                                                      Agata Postrożna kl. 3a

                                                                      Dawid Tokarz kl. 3b

                                                                      Zuzanna Kowal kl. 3b

                                                                      Mariusz Woś kl. 3a

                                                                      Adrian Duda kl. 1b

                                                                      Wojciech Kus kl. 2b

                                                                      Lidia Murzyn kl. 2b

                                                                      Anna Lenart kl. 3b

                                                                      Milena Murzyn kl. 3b

             

                         klasy 4 – 8:      I miejsce: Milena Murzyn kl. 5c

                                                II miejsce: Ewelina Maj kl. 8b

                                               III miejsce: Amelia Drab kl. 8b

             

                        Klasa 3b z wychowawcą otrzymała pamiątkowy dyplom i słodki upominek za najliczniejszy udział w konkursie!

             

             

            Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!!!

          • Andrzejki

          • 28 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa przygotowana przez wychowawców klas wraz z  Samorządem Uczniowskim. Dla uczniów klas I-III została zorganizowana zabawa na sali gimnastycznej ozdobionej andrzejkowymi dekoracjami, uczniowie bawili się uczestnicząc w ciekawych zabawach i konkursach prowadzonych przez: Partycję Murzyn, Justynę Dudzik, Weronikę Tokarz, Sylwię Radoń, Katarzynę Szwacką, Macieja Trzepaczkę oraz Patryka Murzyna. W przerwach udawali sie do klas na poczęstunek, przygotowany przez rodziców.

            Całą imprezę uświetniła fantastyczna muzyka, za którą był odpowiedzialny Artur Basista. Zabawa dla klas starszych trwała do 18.00. Uczniowie bawili się znakomicie pod opieką wychowawców. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni. Dziękujemy za wspaniałą i spokojną zabawę.

            Opiekunowie Samorządu.

          • Badminton ? dlaczego nie!

          •       28 listopada w Myślenicach uczniowie naszej szkoły w składzie: Grzegorz Chlipała,  Konrad Jaśkowiec oraz Phantipol  Doktian po raz pierwszy wzięli udział w Drużynowym Turnieju Badmintona. Konkurencja polegała na tym, że najpierw rozgrywano mecze pojedyncze do trzech wygranych punktów a mecz kończył się po wygraniu dwóch setów. Jeżeli wynik był remisowy rozgrywano debla( też do trzech wygranych). Nasza drużyna trafiła na reprezentację Szkoły nr 2  w Myślenicach oraz na Szkołę Podstawową w Jaworniku. Po bardzo dobrej grze chłopcy zajęli pierwsze miejsce w powiecie i awansowali do rozgrywek wojewódzkich w Bieczu. Myślimy że ta dyscyplina sportowa zagości na stałe w kalendarzu imprez sportowych naszej szkoły.                                     Zawodnikom dziękujemy i gratulujemy i!!!

          • "Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje"

          •             29 listopada w naszej szkole przeprowadziliśmy zbiórkę w ramach akcji "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem".

                        W czasach, w których ludzie cały czas są w biegu; w których świat krzyczy do nas różnymi treściami; w których niektórzy twierdzą, że cieszą się, iż mają dorosłe dzieci. W czasach, w których coraz częściej młodzi ludzie muszą szukać autorytetów, bo wokół same złe wiadomości; w których człowiek rozmawia z człowiekiem przez telefon, smartfona, Internet; w czasach, w których świat wartości nie dla wszystkich znaczy to samo.  W czasach, w których liczy się mieć, a nie być. Dzisiaj, w tych właśnie czasach, uczniowie naszej szkoły z Waszą pomocą, Drodzy Rodzice, pokazali, że można inaczej! Można zwolnić bieg, zatrzymać się, spojrzeć wokół i zauważyć, że są niedaleko ludzie, którzy potrzebują jeszcze drugiego człowieka! Są ludzie, którzy chcą pomagać! Są ludzie, którzy chcą się dzielić tym, co mają ... .

                       Drodzy Rodzice!

                        Serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie w przeprowadzeniu akcji! Bez Was nie udałoby się zgromadzić tak wielu upominków. To dzięki Wam nasi uczniowie uczą się jak być DOBRYM CZŁOWIEKIEM!!!

          • KARTKA URODZINOWA DLA KAROLINKI

          • Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w 2017 roku, Karolinka Płachta musiała po raz drugi zmierzyć się z ciężką chorobą. Szpital w Prokocimiu ponownie stał się jej domem a kolejne cykle chemioterapii przyniosły oczekiwane rezultaty. Mimo to, podczas tegorocznych wakacji jej rodzice usłyszeli, że muszą po raz trzeci stawić czoła jednemu z najgorszych przeciwników-białaczce. 29 listopada Karolinka będzie obchodzić 8 urodziny, dlatego też uczniowie klas 4 włączyli się w akcję „Kartka Urodzinowa dla Karolinki,” przygotowując drobne upominki dla dzielnej wojowniczki z Zakliczyna. Wspólnymi siłami staraliśmy się aby nasze kartki urodzinowe odpowiadały zainteresowaniom i pasjom dziewczynki, mając nadzieję, iż ten mały gest przyniesie odrobinę radości i uśmiechu. Karolinko

            Wkrótce Twoje urodziny,

            zatem zawsze dziarskiej miny.

            Do zabawy mnóstwo siły,

            żeby każdy dzień był miły.

            Pełen śmiechu i radości,

            stu urodzinowych gości,

            Aut, lal, klocków i pluszaków,

            stu prezentów, stu buziaków.

            Zdrowia, szczęścia i słodyczy,

            Klasy czwarte Tobie życzą.

                                                                                                Uczniowie klas 4 z wychowawcami

          • Spotkania profilaktyczne- Zachowania agresywne młodzieży

          • 27 listopada 2019 r. w ramach działań profilaktycznych naszej szkoły uczniowie klas VI – VIII spotkali się z Panem Markiem Szczotkowskim by porozmawiać o zachowaniach agresywnych. Bazując na swoim doświadczeniu i przykładach z życia codziennego, Pan Szczotkowski wyjaśniał uczniom różnice między przemocą, a agresją. Przybliżał mechanizmy pojawiania się przemocy ze szczególnym naciskiem na fakt, że jest to proces. Omówił rodzaje przemocy podając przykłady, które często spotkać możemy każdego dnia. Zdefiniował pojęcie  sprawcy i ofiary. Podkreślił, że każdy może być sprawcą, ale i ofiarą przemocy. MOŻE, ALE NIE MUSI …. .

            Wspólnie z prowadzącym uczniowie zastanawiali się dlaczego tak naprawdę ludzie stosują agresję i przemoc; co odczuwają osoby krzywdzone. Nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych, niemoc, poczucie bycia gorszym, rozczarowanie, frustracja, gniew, ból, złość itp.  – to uczucia, które towarzyszą człowiekowi od wieków, z którymi jednak musimy uczyć się radzić. Odpowiadamy bowiem nie za to, co byśmy chcieli, czy za to, co czujemy. Jesteśmy odpowiedzialni za wynik naszych działań.  Pan Szczotkowski podkreślił ponadto, że każdy powinien uczyć się emaptii. Zrozumienie i świadomość tego, co może odczuwać krzywdzona osoba sprawia, że każdy człowiek powinien zastanowić się nad swoim działaniem.

            Prowadzący zatrzymał się także nad problemem przemocy w sieci, tzw, cyberbullyingiem: hejt, mowa nienawiści, promowanie zachowań przemocowych, agresywnych – to treści, które otaczają nas z każdej strony. Brak dobrych wiadomości, informacji o właściwych działaniach,  dobrych praktykach, wzorach do naśladowania sprawia, że przemoc i agresja zbierają w sieci ogromne żniwa. Pan Szczotkowski podkreślił, że młodzi ludzie w Internecie obrażają, wyśmiewają ludzi, których nawet nie znają! Przypomniał ponadto, że nikt w sieci nie pozostaje anonimowy! Każdy wpis, zdjęcie, komentarz umieszczony w sieci – pozostaje  na zawsze!

          • Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej

          • Dnia 26 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klas I a i I b.

                     Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

                     Specjalnie na tę okazję została przygotowana część artystyczna. Przedstawienie pt. „Zaczarowany bajek świat”, wykonane przez  uczniów uczestniczących w zajęciach kółka teatralnego ZUM pod kierunkiem p. Marzeny Tomery, dostarczyło wiele radości, uśmiechu, ale i cennej wiedzy o książce i bibliotece. Uczniowie klas pierwszych odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie:

            My uczniowie pierwszej klasy

            Tobie książko przyrzekamy,

            Że szanować Cię będziemy

            Krzywdy zrobić Ci nie damy.

            Obowiązków czytelnika

            Przestrzegać będziemy pilnie

            I z twych rad i twych mądrości

            Korzystać usilnie

            PRZYRZEKAMY!

                     Następnie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem i zasadami wypożyczania, księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

                     Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej uczniowie zostali poczęstowani słodyczami oraz otrzymali pamiątkowy dyplom, który będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.

             

            Maria Zając

          • BEZPIECZNA PRZERWA

          • W dniu 8 października 2019 r. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w apelu poświęconemu bezpieczeństwu w szkole a przede wszystkim na przerwie. Apel przygotowały klasy 2a i 3a wraz ze swoimi wychowawcami Magdaleną Pazdur i Beatą Stasiak.  Uczniowie zaprezentowali wierszyki dotyczące zachowań w szkole . Przedstawili uczniom z młodszych klas co wolno, a czego nie wolno robić w czasie przerw. Na koniec uczniowie klasy 2 a zaśpiewali piosenkę „Bądźmy uważni ”  a klasa 3 a zatańczyła szkolny rap .  Po apelu został ogłoszony plastyczny konkurs  dla klas 1-3 pt. „Bezpieczna przerwa”.                                                                    

            Wyniki konkursu:

            miejsce I – klasa 3b

            miejsce II- klasa 31

            miejsce III -klasa 1 b

            Klasy 1a, 2a, 2b otrzymały dyplomy za udział.

          • TO WZGÓRZE NAPRAWDĘ JEST MAGICZNE ….

          • Dnia 24 października 2019 roku , uczniowie klas 2a i 3a wraz z wychowawcami  p. Beatą Stasiak i  p. Magdaleną Pazdur wybrali się na wycieczkę pełną niezapomnianych przygód na Zaczarowane Wzgórze w Czasławiu. Tematem warsztatów przyrodniczych był ziemniak „w roli głównej ”. Uczniowie sami przygotowywali frytki a później mogli się delektować ich smakiem. Następnie dzieci wzięły udział w sztafecie na łące po czym przeszły do wąwozu gdzie strzelały do tarczy oraz uczyły się rozpalać ogień za pomocą krzesiwa. Kolejną atrakcją dnia była przejażdżka konna i karmienie zwierząt w mini zoo. Pełni wrażeń uczniowie udali się na pyszną  kiełbaskę z pieczonymi w ogniu ziemniaczkami. Po odpoczynku czekały już na nich  gry terenowe i zabawa na placu zabaw. Kiedy wycieczka dobiegała końca uczniowie ze smutkiem żegnali się z tym magicznym miejscem.  Słoneczna pogoda dopisywała nam cały dzień . Oczarowani Zaczarowanym Wzgórzem wróciliśmy do szkoły.

          • Święto Niepodległości

          • Dnia 8 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość pt. „Wstań, Polsko moja!” została przygotowana przez uczniów klas szóstych wraz z wychowawcami: 6a p. A. Suruło, 6b p. Z. Pilch,  6 c p. A. Bubulą oraz 3 b  p. M. Tomerą.

            Akademię rozpoczął taniec z biało- czerwonymi szarfami wykonany przez uczennice z kl. 3b. Następnie przedstawiciele każdej z klas I- III zaprezentowali wiersze związane z niepodległością Polski.

            Patriotyczną atmosferę podkreślił polonez w wykonaniu klasy 6c oraz wymowny wiersz kończący pierwszą część akademii:

            „Gdyby nie oni, nie byłbyś tu,

            Nie znałbyś świata i ciebie świat…

            Nie wiedziałbyś, co znaczy żyć,

            Kochać, budować, marzyć, śnić…”

            W drugiej części spotkania odbył się pokaz historyczny dotyczący historii II wojny światowej.

            O godz. 11.11 wszyscy zebrani zaśpiewali hymn państwowy w ramach akcji "Szkoła do hymnu"

            Na zakończenie akademii został podsumowany konkurs plastyczny pt. „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie kl. I- VIII. Dyrektor szkoły wręczył dyplomy i nagrody rzeczowe reprezentantom klas.

            Organizatorzy

          • Zachowania agresywne dzieci i młodzieży.

          •             14 listopada 2019 r. rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu profilaktyczno – edukacyjnym prowadzonym przez Pana Marka Szczotkowskiego. Tematem szkolenia były szeroko rozumiane zachowania agresywne dzieci i młodzieży.

                        Pan Szczotkowski zauważył, że obserwujemy  wzrost zachowań agresywnych.  Zwrócił uwagę na czynniki sprzyjające zachowaniom agresywnym, na powody stosowania przemocy. Zaznaczył, że pojawienie się agresji, zachowań niewłaściwych to nie jest problem danej chwili. To proces, a więc ma swój początek, rozwija się, trwa w czasie. Część spotkania prelegent poświęcił na coraz niestety częstszy problem autoagresji wśród dzieci i młodzieży. Omówił ponadto sprzyjające tym zachowaniom czynniki  ryzyka.

                        Podczas  swojego wystąpienia Pan Szczotkowski bardzo często podkreślał jak ważna jest relacja z własnym dzieckiem, obserwacja i reakcja na pojawiające się symptomy. To my, dorośli mamy uczyć dzieci pozytywnych zachowań poprzez własny przykład i dawanie pozytywnych wzorców. To my, dorośli, mamy pozwolić młodemu człowiekowi wziąć odpowiedzialność za swoje własne czyny. To w końcu my, dorośli, możemy i powinniśmy wskazać młodym ludziom cel i piękno świata, w którym żyją.

                        Czas, w którym przychodzi nam wychowywać dzieci nie jest łatwy. Agresja, przemoc, wyuzdanie, swoboda relacji atakują nasze dzieci w każdej chwili i pod wieloma postaciami. Należy pamiętać jednak i uczyć młode pokolenia, że każdy ma prawo powiedzieć „NIE”. Jako rodzice i wychowawcy mamy obowiązek dać dzieciom i młodzieży dobre narzędzia do walki z obecnymi zagrożeniami.

                        Spotkanie z panem Markiem Szczotkowskim pozwoliło zarówno rodzicom, jak i nauczycielom uaktualnić wiedzę z zakresu wychowania, ale także rozwinąć kompetencje wychowawcze i społeczne.

          • „101 szczytów w 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę”.

          • Grupa nauczycieli w składzie: Urszula Bajer, Agnieszka Rokosz, Barbara Matusiak, Małgorzata Raszewska, Paulina Dominik dołączyła do akcji „101 szczytów   w 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę”. Akcja ma na celu uczczenie  w górski sposób 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz propagowania spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, w ruchu. W tym roku była połączona ze zbieraniem śmieci. Organizatorem i pomysłodawcą jest portal Aktualne Warunki w Górach.

            W niedzielny poranek 10 listopada o godz 7.30 został zdobyty, a także posprzątany szczyt Lubomir (904m n.p.m.). Na trasie zebrano worek śmieci. W ten sposób połączono przyjemne z pożytecznym.

          • Wielki sukces naszej szkoły!!!Nasza szkoła na X miejscu w klasyfikacji "Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego dzieci i młodzieży Szkolnego Związku Sportowego"

          • To że rok szkolny 2018/2019 był dla nas spektakularny pod względem sportowym świadczą już nie tylko kolejne półki  uginające się pod ciężarem pucharów i liczne artykuły na naszej stronie…

                        W środę, 6 listopada w Myślenicach odbyło się podsumowanie "Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego dzieci i młodzieży Szkolnego Związku Sportowego". Nasza szkoła została sklasyfikowana na 10 miejscu w województwie w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej, a tym samym okazała się najlepszą szkołą w powiecie myślenickim!!! Nagrodę z rąk Prezesa MSZS w Krakowie odebrał dyrektor szkoły – Pan mgr Krzysztof Głowacki. Warto zaznaczyć, że punkty przyznawane są tylko za zdobycie miejsc 1-6 w finałach wojewódzkich, a żeby tam dotrzeć trzeba wygrać kolejno zawody powiatowe, rejonowe i jeszcze dobrze zaprezentować się w zawodach wojewódzkich.

                        To wielki sukces, który przede wszystkim Drodzy Uczniowie jest uwieńczeniem Waszej ogromnej pracy włożonej w każdy start i mecz. Gratulujemy!!!

          • WYCIECZKA EDUKACYJNA KLAS PIĄTYCH – REJS STATKIEM PO ZALEWIE DOBCZYCKIM, WZGÓRZE ZAMKOWE I MURY OBRONNE MIASTA

          • W piękny, słoneczny dzień 18.10.2019 korzystając z uroków złotej jesieni klasy piąte z wychowawcami p. T. Lichoniem, p. E. Studnicką, p. M. Wójtowiec i p. B. Matusiak wybrały się na wycieczkę edukacyjną. Dzięki kreatywności p. M. Wójtowiec popłynęliśmy statkiem po Zalewie Dobczyckim.  Rejs trwał 45 minut. Z przystani w Brzączowicach przepłynęliśmy około 13 km słuchając opowiadań przewodnika oraz wspomnień sprzed zalania tego terenu. Podziwialiśmy piękne krajobrazy, wsłuchiwaliśmy się w szum wody. Wielu płynęło statkiem po raz pierwszy przezwyciężając lęk i nabywając nowe doświadczenia. Następnie szybkim marszem zdobyliśmy wzgórze zamkowe w Dobczycach i wyszliśmy na mury obronne miasta spoglądając na zalew tym razem z góry. Zeszliśmy do najlepszej lodziarni a na koniec chwila szaleństwa na placu zabaw. To był bardzo aktywnie spędzony dzień.

             

             

            Elżbieta Studnicka

          • Uczyli się debatować .

          •             28 października w naszej szkole odbyło się wyjątkowe szkolenie prowadzone przez Pana Szymona Turcza pod patronatem Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek”  z Wieliczki. Stowarzyszenie  znane jest z aktywnie prowadzonej kampanii społecznej „No Promil – No Problem”.

                         Przedstawiciele klas VI i VII uczyli się jak można stanowczo, kulturalnie i skutecznie przedstawić i bronić swojego zdania w DEBACIE. Uczniowie mieli możliwość zaprezentować swoją pomysłowość, kreatywność i logiczne myślenie. Doświadczyli jak bardzo ważne w osiąganiu  wytyczonych przez siebie celów jest wzajemne słuchanie i konsekwencja. Podczas warsztatów i intensywnej, twórczej pracy młodzi ludzie uczyli się teorii  elementów stosowanych w DEBACIE, a także argumentacji i kontrowania przeciwników. Przekonali się, że zaplanowana, logiczna dyskusja może przynieść więcej korzyści niż głośna kłótnia. Na przykładach życia codziennego próbowali budować argumenty, kontrargumenty oraz dowodzić swoich racji. Przekonali się jak ważna w życiu jest umiejętność asertywności.

                        W radosnej, twórczej i profesionalnej  atmosferze młodzi ludzie mieli możliwość nauczyć się nowej  i praktycznej umiejętności walki o swoje zdanie, walki o własne JA. Przekonali się ponadto, że warto podejmować pracę zespołową. Dzięki wzajemnej współpracy wytyczane cele stają się łatwiejsze do osiągnięcia, a zespół może dużo więcej, niż jedna osoba.

             

            Refleksje uczniów po szkoleniu:

             

            „Wiem już, że kłótnia w życiu jest potrzebna. Uczymy się poprzez nią wyrażać swoje zdanie. Uczymy się także debatować. „

                                                                                                                                                     Natalia kl. 7a

             

            „ Dzięki takim spotkaniom uczymy się bronić swojego zdania.”

                                                                                                          Amelia kl. 7b

          • „Pan Tadeusz”- ostatni zajazd w …Wiśniowej

          • 25-26.10.2019 r. w Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana    w Wiśniowej już po raz czwarty odbyła się uroczystość, podczas której   uczniowie klas 8 mogli w nieco odmienny sposób zapoznać się z treścią  i problematyką lektur szkolnych.W tym roku uwaga młodzieży koncentrowała się wokół epopei „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, ale także zainteresowanie wartościami prezentowanymi w lekturach, przybliżenie tradycji, obyczajowości.

            Bardzo istotnym elementem jest również współpraca międzypokoleniowa, ponieważ przybyli goście: ksiądz Piotr Pietruszka, wójt gminy Wiśniowa Bogumił Pawlak, brygadier Bartłomiej Siepak z Państwowej Straży Pożarnej      w Myślenicach, Przemysław Konieczny z Biura Urządzania Lasu w Krakowie, Józef Twardosz - prezes Koła Łowieckiego w Wiśniowej, Pan Marek Buraczek - łowczy z Koła Łowieckiego w Wiśniowej, czytając wybrane fragmenty lektury, potwierdzają, jak ważną rolę odgrywa literatura w życiu człowieka i narodu. Dzielą się także doświadczeniem zawodowym z młodzieżą, opowiadając   o swojej codziennej pracy ósmoklasistom, którzy za kilka miesięcy staną przed koniecznością wyboru szkoły.

                   Na początku goście oraz uczestnicy zostali przywitani przez młodych konferansjerów - Amelię Drab oraz Piotra Mazura, którzy przedstawili program imprezy, po czym zaprosili wszystkich uczestników do zatańczenia poloneza.

                 Głównym punktem programu było czytanie wybranych fragmentów „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza przez zaproszonych gości. Cytaty, skupiające się na obyczajowości szlachty polskiej, nauce o grzeczności, narodowych tradycjach,  a także historii księdza Robaka w wykonaniu czytających nabrały innego wymiaru.

            Następnie uczniowie mieli okazję poznać codzienną pracę gości, którzy chętnie opowiadali o swoich obowiązkach.

            Około godz. 20.00 odbył się konkurs recytatorski w wykonaniu uczniów klas 8, którzy prezentowali Inwokację z „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. I miejsce zdobyła Patrycja Murzyn.

                 Po części oficjalnej wszyscy zasiedli do wspólnego biesiadowania, degustując tradycyjne potrawy kuchni polskiej przygotowane przez rodziców oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Wiśniowej.

            Kolejnym punktem programu były warsztaty rzeźbienia w drewnie prowadzone przez pana Stanisława Mlekodaja, podczas których uczniowie mieli okazję wykonać kwiaty z drewna.

            Około godz. 23.00 młodzież wzięła udział w krótkim quizie ze znajomości lektury, skupiającym się wokół motywów literackich.

            Na zakończenie nastąpił popis talentów wokalnych – karaoke oraz zabawa przy muzyce, po czym zapadła cisza nocna.Obserwując zaangażowanie władz szkoły, zaproszonych gości, rodziców  i uczniów, widać potrzebę organizowania tego typu imprez, zbliżających środowisko lokalne oraz jednoczących pokolenia.

            Składamy serdeczne podziękowania naszym Gościom, Rodzicom, Dyrekcji Szkoły za obecność oraz wszelką pomoc w organizacji naszej uroczystości.

             

                                                               Organizatorzy

                                                                    Katarzyna Ćwierz

                                                                    Agnieszka Rokosz

          • Święto Komisji Edukacji Narodowej

          •  

            Dnia 14 października 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Aby uczcić to wyjątkowe święto, uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem opiekunów Samorządu Uczniowskiego  pani Magdaleny Pazdur oraz Magdaleny Knapik-Lizak przygotowali uroczysty apel.

            Uczniowie zaprezentowali zgromadzonym gościom  życzenia w formie:

            - piosenek: Kinga Jaśkowiec, Natalia Marcisz, Anna Muta, Łucja Banach, Agata Węgrzyn,

            - wierszy: Martyna Murzyn, Oliwia Urbaniak,

            - inscenizację pt. „Pokój nauczycielski”: Patrycja Murzyn, Dominika Kowalczyk, Justyna Dudzik, Amelia Murzyn, Amanda Urbaniak, Jakub Szynal, Piotr Mazur,

            - koncert instrumentów: Ksawery Kowal  - absolwent szkoły, Kamil Dudzik – absolwent szkoły, Konrad Jaśkowiec, Kamil Głąb, Weronika Tokarz, Katarzyna Szwacka, Jakub Szynal, Karol Kus,

            - pokaz taneczny: Patrycja Murzyn, Amanda Urbaniak, Sylwia Radoń, Martyna Murzyn, Amelia Drab, Dominika Kowalczyk, Weronika Kowalczyk, Edyta Węgrzyn, Amelia Murzyn, Justyna Dudzik.

            Apel został  zakończony  wspólnym odśpiewaniem „Sto lat” a dopełnieniem  uroczystości było wręczenie zgromadzonym gościom przez członków Samorządu Uczniowskiego życzeń oraz drobnych upominków

            Po apelu Pan Dyrektor wręczył nagrody i listy gratulacyjne nauczycielom i pracownikom szkoły. Na zakończenie uroczystości został wyświetlony film upamiętniający 40 lecie Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Wiśniowej

             

                                                                                                                                                                                Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

             

             

             

          • ZŁOTO, ZŁOTO, ZŁOTO, ZŁOTO, ZŁOTO i jeszcze raz ZŁOTO na mistrzostwach powiatu w tenisie stołowym!!!

          • Ten tydzień należy  absolutnie do naszych  tenisistów stołowych. We wtorek 22 października  Grzegorz Bajer  najpierw wygrał  Powiatowe Igrzyska Dzieci  w Tenisie Stołowym indywidualnie, a po chwili wraz z Michałem Mutą sięgnęli  po kolejne złoto w grze podwójnej.  Dwa dni później,  25 października, jego siostra Emilia Bajer wygrała indywidualnie Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym, a potem dorzuciła do pary kolejne złoto wygrywając konkurs drużynowy  razem z Edytą Węgrzyn.  Chłopcy nie pozostali w tyle.  Grzegorz Chlipała także zdobył indywidualnie tytuł mistrza powiatu  a następnie wspólnie z  Bartłomiejem Rokoszem zwyciężyli w Powiatowych  Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym Drużynowym. Wszyscy awansowali do rozgrywek rejonowych, które rozegrane zostaną w Nowym Targu.  

            Sześć złotych medali w jeden tydzień!!! Petarda!!!

          • Ślubowanie uczniów klas pierwszych.

          • W środę 23 października br. uczniowie klasy 1a i 1b złożyli uroczyste ślubowanie.W otoczeniu kolegów z klas drugich i trzecich oraz licznie zgromadzonych rodziców zostali uroczyście powitani przez trzecioklasistów i samorząd szkolny.. Pierwszaki też pokazali na co ich już stać i zaprezentowali zgromadzonym w sali gimnastycznej swój bogaty program artystyczny na który złożyły się piosenki ,wiersze, scenki teatralne i bardzo dynamiczny taniec. Do grona uczniów szkoły przyjęto 47  pierwszaków. Po ślubowaniu i pasowaniu na ucznia uczniowie otrzymali okolicznościowe upominki od Rady Rodziców oraz "Pierwsze czytanki" od Instytutu Książki i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Po uroczystości spotkanie w klasach i słodki poczęstunek przygotowany przez ukochane mamy.