• Śpiewanie po angielsku

          •    

               29 maja w naszej szkole odbył się II szkolny konkurs piosenki w języku angielskim klas trzecich. Swoje umiejętności językowe i wokalne zaprezentowało 17 uczniów klas trzecich.

            Najlepsi okazali się:

            I miejsce: Wiktoria Pieprzyk, Oliwia Panek; kl 3b

            II miejsce: Martyna Murzyn, Oliwia Urbanik, Weronika Kowalczyk; kl 3b

            III miejsce: Natalia Marcisz, Agata Węgrzyn. kl 3c

            Serdecznie gratulujemy

            P.Joanna Radoń

            P. Paulina Dominik

            P.Agnieszka Kaczmarczyk

          • Objawienia fatimskie

          •  

            „Z dalekiej Fatimy donośnie brzmi dzwon, zjawienie Maryi ogłasza nam on.
            Ave Ave Maryja……”

                  Tak rozpoczęliśmy w naszej szkole uroczystą akademię poświęconą 100 rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie. Uczniowie Szkoły Podstawowej w bardzo wzruszający i pełen ekspresji sposób przybliżyli nam wydarzenia, które przeżyły 100 lat temu dzieci z Fatimy:  Łucja, Hiacynta i Franciszek.
            Gimnazjaliści zapewnili piękną oprawę muzyczną całej uroczystości.
            Druga część akademii została poświęcona Świętemu Janowi Pawłowi II, który był wielkim czcicielem Matki Bożej Fatimskiej i propagatorem Jej przesłania.  
             Wszyscy uczestnicy byli bardzo wzruszeni i zachwyceni modlitewną atmosferą tego spotkania. Braliśmy udział w wyjątkowym wydarzeniu.
            Inicjatorem i reżyserem akademii była S. Barbara Madej, a koleżeńską pomocą służyły Panie: Elżbieta Konieczna, Marzena Tomera, Celina Marcisz, Justyna Pilch, Maria Zając.

             

          • Święto Szkoły

          •               Przy dźwiękach fanfar, poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana wkroczył na salę gimnastyczną, gdzie zgromadzili się już wszyscy uczniowie w oczekiwaniu na rozpoczęcie uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, prowadzący uroczystość Małgosia Mazur i Konrad Pilch, przedstawili program  przebiegu świątecznego dnia .Dla każdego coś miłego i atrakcyjnego !   Wysłuchaliśmy kilku wierszy w wykonaniu laureatów konkursu recytatorskiego poezji i prozy Władysława Orkana. Obejrzeliśmy też scenkę teatralną opartą na jego prozie w wykonaniu Gabrysi Rokosz, Magdy Jasek i Kuby Jamroza z IIb gimnazjum. Nie zabrakło też muzyki!. Kinga Tokarz i Gabryśka Rokosz w duecie skrzypcowym zaprezentowały wiązankę melodii góralskich. Wszyscy z zapartym tchem oczekiwali na zapowiadany występ Zespołu Regionalnego „Banda Burek”, który działa przy GOKiS w Wiśniowej, a większą część jego członków stanowią uczniowie naszego gimnazjum.           No i pokazali !!!  Brawom i owacjom nie było końca. Podobało się !!!

                    Po tanecznych wrażeniach kolej na zmagania malarskie, którym oddawali się uczniowie kl.1-3 SP i gimnazjum. Tematem był „ Krajobraz górski”. Uczniowie kl. 4-6 popisywali się wiedzą historyczną o regionie i o patronie szkoły. Gimnazjaliści też mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z tego zakresu.

                   Pełnię szczęścia wszystkim uczestnikom zapewniły panie z KGW w Wiśniowej   ( tzn. nasze mamy) ,które przygotowały obfity stół z potrawami i przekąskami regionalnymi. Można było jeść do woli !  Pyszne!  Palce lizać!

                     Jeszcze rozkoszowaliśmy się smakiem wspaniałych dań, a tu na plac szkolny zajechały trzy wozy bojowe OSP w Wiśniowej. Strażacy pokazali  uczniom sprzęt  i jego zastosowanie w czasie akcji. Nie zabrakło też „ lania wody „.Każdy chciał choć na chwilę usiąść w jednym z samochodów lub choćby dotknąć nowoczesnego sprzętu ratunkowego. Po pokazie rozstrzygnięte zostały wszystkie konkursy i zmagania uczniów, ogłoszono wyniki i wręczono nagrody zwycięzcom.Na zakończenie  dnia ,dyrektor mówił o tradycji i jej tworzeniu na przykładzie naszego dzisiejszego święta, a później zaprosił do wspólnego śpiewania znanych, regionalnych piosenek ludowych.

                   Święto szkoły przygotowane i przeprowadzone sprawnie przez samorządy obu szkół pod opieką pani Urszuli Bajer i Barbary Kuchni i współpracy Elżbiety Koniecznej ,Elżbiety Głowackiej ,innych nauczycieli i pracowników, dało wszystkim uczestnikom powody do dumy i zadowolenia.

            Następne święto już za rok !

             

          • Powiatowy Konkurs Historyczny „Polska Piastów"

          • 10 maja w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dobczycach odbył się etap powiatowy Konkursu Historycznego „Polska Piastów”. Organizatorów tego wydarzenia zainspirowały obchody 1050-lecia chrztu Polski, które obchodziliśmy w ubiegłym roku. Chciano  także podkreślić, że najstarsze dzieje ziemi myślenickiej wiążą się z dynastią piastowską, która budowała zręby państwowości polskiej.

            W etapie szkolnym wzięło udział 142 uczestników z 18 gimnazjów z terenu powiatu myślenickiego. Do etapu powiatowego zakwalifikowało się 53 uczestników, w tym 3 z naszego gimnazjum: Adam Gospodarczyk, Konrad Pilch i Arkadiusz Tomera z klasy 3b.

            Uczestnicy etapu powiatowego rozwiązywali test, a następnie 11 z najwyższymi wynikami  odpowiadało na pytania komisji konkursowej.

            Jednym z 11 finalistów został Arkadiusz Tomera z klasy 3b.

            Serdecznie gratulujemy!

          • IV RAJD DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „BESKIDZKIE WYSPY”

          •          

                       4 maja, już po raz czwarty, dzieci i młodzież ZPO w Wiśniowej wzięli udział rajdzie turystycznym, który w tym roku przygotowała i zorganizowała gmina Lubień. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z powiatów myślenickiego, nowotarskiego i limanowskiego. Naszą szkołę reprezentowało 47 uczniów, którzy wyruszyli na trasę pod opieką nauczycieli: Ireny Bubula, Joanny Trychta, Urszuli Bajer i Jarosława Dudzika. Uczestnicy mogli wziąć udział w konkursach przygotowanych przez organizatorów. W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Lubień I miejsce zajęła nasza gimnazjalistka Weronika Stroniarz z klasy 3a. Również w konkursie piosenki turystycznej reprezentanci naszego gimnazjum odnieśli sukces. Zespół w składzie: Kamil Dudzik 1b, Ksawery Kowal 1b, Anna Kowalczyk 2a, Gabriela Dróżdż 3b oraz Kamil Kubacki 3b zajął  II miejsce.

            Serdecznie gratulujemy!

          • WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W BOCHNI

          •  

                     Dnia 22 marca uczniowie klas II a, b, c, d wraz ze swoimi wychowawczyniami zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli wygląda dziś jak podziemne miasto.

                     Zwiedzanie kopalni grupa rozpoczęła od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi na głębokość 212 m. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Pobyt w Kopalni uatrakcyjniała multimedialna trasa turystyczna. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni.

            Uczniowie mieli wrażenie, jakby  praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie w niej Skarbnika- dobrego ducha bocheńskiej kopalni, który opowiedział uczniom swoją historię. Prosił ich o pomoc w odszukaniu skarbu, a w zamian rozdał woreczki z solą. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się 250 m pod ziemią. Tam uczniowie zakupili pamiątki.

                     Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni okazała się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki.

             

            Opracowała: Justyna Pilch

          • IV Gminny Konkurs Piosenki Religijnej „Ave Maryja” w Węglówce

          •        Wczoraj  tj. 8 maja br. uczniowie szkół z terenu gminy Wiśniowa wielbili śpiewem Maryję , najpiękniejszą z wszystkich matek , w ramach czwartego już Konkursu Piosenki Religijnej. Przy okazji rozpowszechniali  też znane i mniej znane piosenki religijne wśród dzieci i młodzieży. Przez wspólny śpiew   propagowali wartości chrześcijańskie.  Wysoki poziom artystyczny wszystkich wykonawców ,rywalizacja na głosy, repertuar i aranże  wykonywanych utworów przysporzyło jury konkursu nie mniej emocji , niż wykonawcom.

                       Zespół wokalny reprezentujący nasze gimnazjum w składzie : Gabriela Dróżdż, Michał Rokosz, Andżelika Cudzich ,Natalia Radoń, Kinga Ciślik oraz towarzyszący im zespół muzyczny : Kinga Tokarz, Gabriela Rokosz Małgorzata Mazur, Paweł Pracuch i Kamil Kubacki za wykonanie utworów : „ Jest na świecie miłość” i „ Chlebie najcichszy” zdobyli  I miejsce i główną nagrodę.

            Zosia Hebda i Gabrysia Rokosz w kategorii uczniów kl. 1-3  SP zdobyły II miejsce.

            Był to bardzo udany występ , czekamy na kolejne . Być może równie udane ?

          • Do you speak English in Wiśniowa? Yes, we do!

          • 28 kwietnia 2017 odbyła się kolejna edycja Międzygminnego Konkursu Języka Angielskiego Dobczyce- Siepraw-Wiśniowa dla klas gimnazjalnych. Konkurs składał się  z 3 etapów: 1-szego szkolnego- wyłonienie najlepszych uczniów reprezentantów, 2-go pisemnego w Sieprawiu- gramatyka, słuchanie, czytanie, test wiedzy kulturowej o Australii i ostatniego 3-go – ustnego : opis obrazka i pytania z nim związane oraz prezentacja wcześniej wylosowanego tematu o Australii. Gospodarzem tegorocznej edycji była gmina Siepraw i w tamtejszym gimnazjum odbyły się 2 ostatnie etapy konkursu . Nasze gimnazjum reprezentowali: Adam Gospodarczyk klasa 3B wraz z Aleksandrą Kus i Adrianem Cyganem z klasy 3A. Poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany,   o zajmowanych miejscach decydował nawet 1 punkt , stąd duża satysfakcja zajęcia przez Adama Gospodarczyka 6 miejsca .Bardzo ładnie zaprezentowali też swą wiedzę Aleksandra Kus i Adrian Cygan zajmując miejsca tuż za 10 pozycją. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni już 28 kwietnia br. na spotkaniu , w którym uczestniczyli włodarze 3 gmin- pan Paweł Machnicki burmistrz Miasta i Gminy Dobczyce, pan Tadeusz Pitala wójt Gminy Siepraw i pan Wiesław Stalmach wójt Gminy Wiśniowa.

            Autor: Beata Słoboda-Kasza