• UWAGA!!! Nauka zdalna do końca ferii zimowych!!!

     • Od 27 stycznia 2022 r. do 27 lutego 2022 r. uczniowie szkół podstawowych klas V-VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych przechodzą na naukę zdalną. Zdalnie pracować będą również placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego. Uczniowie z klas I-IV szkół podstawowych i przedszkolaki kontynuują naukę w trybie stacjonarnym. Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

      Przedłużający się okres trwania pandemii COVID-19 powoduje konieczność przygotowania szczególnych rozwiązań, które umożliwią realizację przez szkoły ich zadań statutowych. Z uwagi na rosnącą w ostatnich dniach liczbę zachorowań konieczne jest czasowe ograniczenie nauki stacjonarnej. Bez zmian pozostają terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022.

      Więcej informacji na stronie:

      Nauka zdalna do końca ferii zimowych – gotowe przepisy - Ministerstwo Edukacji i Nauki - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

       

     • BEZPIECZNE FERIE

     •  

      Hej koledzy, koleżanki, biała zima, będą sanki. A pod oknem proszę pana ulepimy wam bałwana.

      W dniu 14.01.2022 r. wielu zaskoczyła niespodziewana wizyta - to Pani Zima wraz ze swoim Zimowym Orszakiem odwiedziła naszą szkołę. Zapukała do każdej sali. Pozdrowiła Dyrekcję Szkoły! Odwiedziła przedszkolaków bardzo zdziwionych tym widokiem. Śnieżynki i Bałwanek, towarzyszący Pani Zimie życzyli wszystkim uczniom i nauczycielom Wesołych i bezpiecznych ferii zimowych! Pani Zima rozsypała srebrny pył! Może to znak, że wkrótce spadnie oczekiwany przez dzieci śnieżny puch!

      Każda klasa na pamiątkę zimowej wizyty otrzymała zbiór Rad na bezpieczne ferie. Zadaniem chętnych uczniów było odczytanie tych rad dla rówieśników oraz umieszczenie ich w widocznym miejscu w sali.

      RADY NA BEZPIECZNE FERIE 2022!

      1. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze stosownym do pogody.

      2. Zachowaj rozsądek podczas zabaw zimowych.

      3. Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne.

      4. Zjeżdżaj z górki położonej z dala od jezdni i samochodów.

      5. Wychodząc z domu miej przy sobie sprawny telefon. W razie potrzeby wezwij pomoc nr telefonu 112.

      6. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu.

      7. Uważaj podczas kontaktów z nieznajomymi.

      Zimowy orszak wędrując od klasy do klasy podziwiał gazetki ścienne o tematyce bezpieczeństwa! Mamy nadzieję, że nie tylko Pani Zima na nie zwróciła uwagę! O bezpieczeństwie warto często przypominać! Bo mądry uczeń, to zdrowy uczeń. Pamiętajmy również o zdrowym odżywianiu! Akcję Bezpieczne Ferie zorganizował Samorząd Uczniowski.

      Szanowna Dyrekcjo, Szanowni Nauczyciele i Pracownicy Szkoły, drodzy Uczniowie - z okazji ferii zimowych życzymy Wam wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku zimowego. Ferie są po to, by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania. Mamy nadzieję, że zasady, o których przypomniała Pani Zima będą ważnym drogowskazem dla naszych uczniów, gwarantującym bezpieczne spędzenie ferii zimowych.

      Drodzy Rodzice! Ferie zimowe to czas na zabawę, wyjazdy, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, odpoczynek wyczekiwany zarówno przez was - dorosłych, ale przede wszystkim przez dzieci. Dbajcie o nie, aby zdrowe i wypoczęte wróciły do szkoły! Wam również życzymy wypoczynku i radości ze wspólnie spędzonego czasu.

      Do zobaczenia po feriach!

     • Ogłoszenie!

     • W związku z działalnością Placówki Wsparcia Dziennego dla Dzieci i Młodzieży w Wiśniowej,

      organizowany jest kolejny nabór do placówki.

       

      Placówka oferuje dzieciom w wieku 6-18 lat pomoc w nauce, zajęcia grupowe oraz specjalistyczne, w tym rozwijające zainteresowania i kompetencje kluczowe, zajęcia warsztatowe m.in. kulinarne, artystyczne oraz wspólne gry, zabawy i wycieczki.

       

      Tym razem zapraszamy do uczestnictwa w naszych zajęciach w kolejnym semestrze od lutego 2022r. do czerwca 2022 r. W tym okresie Placówka będzie otwarta dla dzieci w godzinach 13:00 do 18:00

       

      NA WASZE ZGŁOSZENIA CZEKAMY DO 28 STYCZNIANIA 2022r. !!!

     • Zapomniana sztuka – tkactwo

     •  

      Uczniowie klasy 2a podczas zajęć edukacyjnych w pierwszym półroczu nauki szkolnej z zaciekawieniem słuchali pogadanki o tkaniu. Poznali nowe pojęcie – tkactwo. Tkactwo ręczne to jedna z najstarszych znanych technik. Za pierwsze krosno służyło… drzewo i jego gałęzie. Tkactwo usprawnia manualnie. Zaangażowane są głównie dłonie, ale oprócz tego, jak podczas każdej działalności artystycznej, można wyrazić siebie. Wyobraźnia, swobodna ekspresja i tworzenie…

      W naszej szkole, dawniej, również odbywały się zajęcia z tkactwa. Duże, ciężkie, metalowe krosna służyły kilku pokoleniom uczniów.

      Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie klasy 2a dowiedzieli się jak przygotować najprostszą ramę tkacką, poznali co to jest wątek i osnowa. I tak się stało, że niektórzy uczniowie połknęli bakcyla… i podjęli wyzwanie – tkanie w domu. Wspólnie z rodzicami, dziadkami wyszukiwali ciekawe filmiki ze szczegółowym instruktażem. Samodzielnie robili krosna. Poznali podstawowe sploty i techniki tkackie. I tak powstały wspaniałe makatki, dywaniki, szaliczki! Wykonane własnoręcznie, według swojego projektu. Bliskie sercu!

      Z wielką przyjemnością i zainteresowaniem słuchaliśmy w klasie o pracy nad krosnami i kolejnych etapach powstawania makatek, dywaników. Oglądaliśmy krosna i gotowe działa tkackie. Zrobiliśmy wystawę na korytarzu parteru, którą mogli podziwiać uczniowie naszej szkoły. Może ktoś inny też połknie artystycznego bakcyla?

       

      Tkactwo jest czasochłonne i pracochłonne. Ale efekt końcowy wynagradza wszystko! Satysfakcja gwarantowana!

       

      Alicja Kus - Moją pracę z włóczki zrobiłam jako zadanie dodatkowe. Bardzo lubię poznawać nowe rzeczy i od razu poprosiłam dziadka, aby zrobił dla mnie krosno. Dziadek- to złota rączka, więc poszło mu raz, dwa. Nigdy nie widziałam jak się robi na krośnie, dlatego mama znalazła wszystko na ten temat w internecie. Najpierw oglądnęłam, jak nawinąć na krosno osnowę, czyli nitki, na których powstaje makatka, a potem poznałam technikę tkania. Najbardziej podoba mi się robienie frędzli i tkanie grubymi włóczkami. Skończone makatki dam dziadkom w prezencie.

      Magdalena Murzyn - Moje krosno zostało zrobione przez tatę. Sama ozdobiłam ramkę metodą decoupage, tak by tkanie dywaniku było samą przyjemnością. Przed rozpoczęciem tkania dywaniku, wraz z mamą zaczerpnęłam wiedzy z Internetu. Następnie razem z mamą przystąpiłyśmy do pracy. Tkanie zajęło nam dwa dni. Tkanie, to ciężka praca, ale cierpliwość popłaca.

      Miłosz Jamróz - Podczas pracy nad krosnem pomagali mi babcia i dziadek. Dziadek wykonał krosno, a babcia pomogła utkać malutki, kolorowy szaliczek. Praca trwała długo, ale efekt był wspaniały. Było trudno, ale się udało. Chyba zrobię jeszcze jeden szaliczek!

      Łucja Otmar - Moje krosno zrobił tata, a mama powbijała razem z tatą gwoździe. Babcia dała mi włóczkę i wytłumaczyła mi jak tkać. Tkałam z babcią około trzy tygodnie. Efekt był ładny, ale uważam, że mogło lepiej to wyglądać. Następne makatki będą ładniejsze!

      Kamil Kowal - Krosno zrobiła moja mama. Razem ze mną tkała też dywanik. Zrobienie dywaniku zajęło nam dwie godziny. Moja mama zajęła się wykończeniem.

      Adrian Mrozek - Przy zrobieniu krosna pomagało mi kilka osób. Wujek Michał zrobił drewnianą ramkę, mama podpatrzyła w internecie jak ma wyglądać krosno. Tata przygotował gwoździe, młotek i szczypce. Grzesiu – mój braciszek - podawał gwoździe, mama trzymała szczypcami, a ja wbijałem. Wykonanie dywaniku też podpatrzyliśmy w internecie. Dużo pomagała mi mama. Podstawowy wzór jest prosty w wykonaniu. Szybciej robi się grubą włóczką. Na pewno wykonam jeszcze niejeden dywanik, bo to jest ciekawa zabawa.

      Lena Murzyn – Krosna zrobił mi mój tata i tak zaczęła się moja przygoda z tkaniem. Poprosiłam mamę, aby kupiła mi włóczkę i razem zaczęłyśmy tkanie dywaniku. Samej sprawiało mi to trudność, więc podczas pracy pomagała mi mama. Udało się zrobić nasz pierwszy wspólny dywanik.

      Wiktoria Kowalczyk – Kiedy zaczęłam tkać na krośnie, nie sądziłam, że to może być fajną zabawą! Lubię tworzyć kolorowe kocyki. Chciałabym zrobić szalik dla mojego pieska – Frediego. Na Youtube oglądałam, jak nauczyć się je robić. Moja siostra też chciała spróbować, więc pokazałam jej jak powinna zacząć. Nie myślałam, że tak spodoba mi się tkanie na krośnie!

      Karol Bednarz – Praca z krosnem była bardzo fajna, ale trochę trudna. Krosno wykonał dla mnie wujek Damian, a ja z mamą wbijaliśmy gwoździki. Razem z mamą zobaczyliśmy filmik w internecie, jak zrobić dywanik. Najpierw przywiązywałem do krosna nici, przez które później przewlekałem kolejne. Trochę pomogła mi mama i brat Błażej. To była fajna zabawa!