• Czyste powietrze.

     • 1 artykuł

      Czas na czyste powietrze

      Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest spalanie węgla w przydomowych kotłowniach. Niestety, stężenie wielu szkodliwych substancji znacznie przekracza przyjęte normy powodując, że nasz kraj przoduje w europejskich statystykach.

      Problem niskiej emisji, czyli emisji szkodliwych pyłów i gazów na wysokości nie większej niż 40 metrów pogłębia się, niosąc za sobą coraz poważniejsze konsekwencje dla zdrowia i środowiska naturalnego. Niska emisja odpowiada za fatalny stan powietrza, a do jej głównych źródeł zalicza się gospodarstwa domowe ogrzewane przez spalanie paliw stałych, w szczególności złej jakości węgla, drewna, brykietu oraz nielegalnie spalanych śmieci. Dużym problemem pozostaje również zły stan techniczny systemów grzewczych, w szczególności przestarzałe piece, nieodpowiednia izolacja domów i utrata energii w procesie ogrzewania. W połączeniu z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak duża wilgotność powietrza i brak wiatru, zanieczyszczenia osiągają bardzo wysokie wartości. Nie bez znaczenia pozostaje położenie geograficzne – w dolinach smog kumuluje się nad naszymi domami i zalega tam przez dłuższy czas.

      Kluczowym elementem w walce ze smogiem jest wymiana starego pieca na nowy, bardziej ekologiczny. Kupując opał warto zwrócić uwagę na jego jakość, co w dużej mierze przekłada się na kaloryczność i efektywność spalania. Palenie śmieci jest surowo zabronione. Pamiętajmy, że każdy z nas ma realny wpływ na powietrze, którym oddychamy.

      Artykuł w ramach projektu „Wymiana starych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych w Gminie Wiśniowa” współfinansowany z Unii Europejskiej  - RPO WM na lata 2014-2020

       

      2 artykuł

      Biomasa – zielona energia

      Czym jest biomasa? To materiał coraz częściej i chętniej wykorzystywany do wytwarzania energii. Jako ekologiczna energetyczna alternatywa zyskuje coraz szersze grono zwolenników.

      Biomasa jest rodzajem odnawialnego źródła energii. Określana jako źródło energii pierwotnej, w skład której wchodzą wszelkie substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które ulegają biodegradacji. Biomasę pozyskuje się z resztek organicznych pochodzących z gospodarstw domowych, gospodarstw rolnych, leśnictwa czy materiałów uzyskiwanych w wyniku pielęgnacji publicznych terenów zielonych. Biomasa to łatwo dostępna, w pełni naturalna i ekologiczna substancja. Powstaje niezależnie od warunków pogodowych, a jej składowanie nie niesie ryzyka dla środowiska naturalnego.

      Biomasa to atrakcyjna alternatywa dla węgla, podczas jej spalania emisja tlenku węgla, dwutlenku siarki i tlenku azotu jest niższa niż podczas spalania paliw kopalnianych.

      Jak wykorzystać biomasę w celu uzyskania energii? Istnieje kilka rozwiązań, w tym jej spalanie lub przetworzenie na paliwo ciekłe lub gazowe. Właściwości biomasy są ściśle związane z jej rodzajem i stanem skupienia – im bardziej sucha i zagęszczona, tym bardziej wartościowa i kaloryczna. Największą popularnością cieszą się biomasy w formie stałej w postaci brykietu i pelletu, powszechnie stosowane do ogrzewania gospodarstw domowych. Biomasa w formie gazowej to głownie dwutlenek węgla i metan, powstające w miejscach oczyszczania ścieków i składowania odpadów. Biogaz wykorzystywany jest w produkcji energii elektrycznej i energii cieplnej.

      Szerokie możliwości stosowania biomasy niosą za sobą wiele korzyści dla środowiska naturalnego. Dodatkowo, łatwa dostępność przekłada się na niska cenę, czyniąc to rozwiązanie nie tylko ekologicznym, ale również ekonomicznym wyborem. Artykuł w ramach projektu „Wymiana starych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych w Gminie Wiśniowa” współfinasowany z Unii Europejskiej  - RPO WM na lata 2014-2020

      Czas na czyste powietrze

      Smog – niewidzialne zagrożenie

      Spalając węgiel szkodzimy sobie i innym. Destrukcyjny wpływ trujących substancji zawartych w smogu staje się coraz większym problemem. Smog niepostrzeżenie wkrada się do naszych płuc, siejąc spustoszenie w całym organizmie.

      W sezonie grzewczym jesteśmy nieustannie narażeni na wdychanie zanieczyszczonego powietrza. Przebywając na zewnątrz do naszego organizmu wnikają śmiertelnie niebezpieczne substancje, takie jak wodorotlenki, tlenki siarki i azotu, benzoapiren, czy pyły zawieszone. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że smog to niewidzialny zabójca, który stopniowo zabiera nam zdrowie.

      Zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na układ oddechowy, powodując przewlekłe choroby płuc, astmę, alergie, częste infekcje dróg oddechowych, podrażnienia oczu, nosa i gardła, a także uporczywy kaszel i chrypkę. Na szkodliwe oddziaływanie smogu szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci.  Oddychanie powietrzem o wysokich stężeniach pyłu zawieszonego, tlenku siarki i azotu, jak również ozonu i tlenku węgla wiąże się z chorobami układu krwionośnego, takimi jak udar niedokrwienny mózgu, miażdżyca, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze czy powikłania zakrzepowo-zatorowe.

      Jedną z najpoważniejszych zdrowotnych konsekwencji nadmiernej emisji trujących substancji są nowotwory. Współcześnie zanieczyszczenie powietrza obok palenia papierosów uznawane jest za jeden z najważniejszych czynników chorobotwórczych. Chrońmy naszych bliskich – wybierajmy ekologiczne rozwiązania, ograniczające niską emisję.

      Artykuł w ramach projektu „Wymiana starych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych w Gminie Wiśniowa” współfinasowany z Unii Europejskiej  - RPO WM na lata 2014-2020

      Czy mam realny wpływ na jakość powietrza w moim otoczeniu?

      Każdy z nas ma ogromny wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy. Wystarczy kilka prostych kroków, aby realnie zmieniać swoje otoczenia. Poniżej kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym życie stanie się bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku.

      Wymiana starego pieca na nowy, bardziej ekologiczny to pierwszy krok w walce o czyste powietrze. Kluczowe jest kupowanie dobrej jakości opału, posiadającego odpowiednie świadectwo. Nie spalaj wilgotnego drewna, a decydując się na ogrzewanie domu kominkiem, wybierz kominek gazowy lub biokominek. Pamiętaj, że spalanie śmieci jest surowo zabronione. Segreguj odpady – to bardzo ważne! Zdecydowanie najlepszym energetycznym rozwiązaniem jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna lub wiatrowa. Zadbaj o termomodernizację swojego domu, ociepl ściany i uszczelnij okna tak, aby ciepło nadmiernie nie uciekało – dzięki temu ograniczysz koszty.

      Pamiętaj, że najważniejsza jest świadomość społeczna, dlatego staraj się uświadamiać osoby w swoim otoczeniu, jak istotna jest wspólna troska o środowisko. Walczymy o czyste powietrze, którym wszyscy oddychamy – warto o tym pamiętać.

      Artykuł w ramach projektu „Wymiana starych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych w Gminie Wiśniowa” współfinasowany z Unii Europejskiej  - RPO WM na lata 2014-2020

      Mieszkaj tanio i ekologicznie

      Oszczędzanie zasobów naturalnych to obowiązek każdego świadomego ekologiczne obywatela. Jak mieszkać tanio i ekologicznie?

      Zużycie zasobów naturalnych zwiększa się w niepokojąco szybkim tempie. Nie ulega wątpliwości, że obowiązkiem każdego człowieka jest troska o środowisko naturalne. Jak w życiu codziennym ograniczyć zużycie zasobów i jednocześnie na tym oszczędzić?

      Zmiana nawyków i przyzwyczajeń znacząco pomoże nam w oszczędzaniu energii elektrycznej. Gaś światło wychodząc z pomieszczeń. Pamiętaj, aby odłączyć od sieci elektrycznej urządzenia, z których aktualnie nie korzystasz, ponieważ każde urządzenie podłączone do gniazdka, nawet gdy jest wyłączone, pobiera niewielką ilość energii elektrycznej. Wybieraj energooszczędne sprzęty AGD i RTV – szybko zauważysz różnicę w rachunkach za prąd. Wymień wszystkie żarówki na energooszczędne LED. Rozważ zmianę taryfy energii elektrycznej na taką, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. W miarę możliwości korzystaj z urządzeń w trybie energooszczędnym – pralkę i zmywarkę załaduj do pełna, aby rzadziej z nich korzystać.

      Artykuł w ramach projektu „Wymiana starych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych w Gminie Wiśniowa” współfinasowany z Unii Europejskiej  - RPO WM na lata 2014-2020

     • Im się chce chcieć !!!

     •             Od wielu już lat nasza szkoła bierze aktywny udział w kampanii społecznej 

      “No Promil – No Problem” organizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych “Solny Gwarek”                 w Wieliczce.

      Celem akcji jest ograniczenie na terenie Małopolski osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych.

      Jednym z wielu działań kampanijnych są “nopromilowe konkursy”, w których nasi uczniowie bardzo chętnie biorą udział. W rywalizacji startują szkoły z terenu Małopolski.

      Również w tym roku, mimo przeciwności i zdalnego  nauczania, zaznaczyliśmy swoją obecność:

      Patrycja Leśniak z klasy 3b - Laureatka konkursu “No Promil – No Problem”

      Andrzej Twardosz z klasy 6a – wyróżniony w konkursie “No Promil – No Problem”.

       

               Serdecznie gratulujemy i bardzo dziękujemy za podjęcie trudu konkursowego. Była to dodatkowa praca, która wymagała wiele czasu i wysiłku. Tym bardziej cieszy fakt, że w tak trudnym czasie, są uczniowie, którym po prostu: “chce się chcieć”!