• Nasze ośmioletnie piłkarki tuż za podium w finale wojewódzki turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”

     • W poniedziałek 9 kwietnia w Krakowie na obiektach Con Con Zone odbył się finał wojewódzki  turnieju piłkarskiego  „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku”. W finałach w kategorii U8 (do ósmego roku życia) wzięła udział drużyna dziewcząt  ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej w składzie: Zofia Łabędź, Natalia Zając, Roksana Kowal, Zuzanna Kowal, Nikola Bielenin, Wiktoria Tomera, Oliwia Otmar, Anna Kus, Zuzanna Opoka, Lena Murzyn. Dziewczyny walczyły bardzo wytrwale i po awansie do finału turnieju zajęły ostatecznie 4 miejsce.

      W turnieju startowało 12 drużyn będących zespołami klubowymi lub ze szkółek piłkarskich. Nasza drużyna  jako jedyna była zespołem szkolnym. Głównym napastnikiem naszej drużyny była Roksana Kowal, która już w  pierwszym meczu zdobyła 7 bramek. Po fazie grupowej i kolejnym losowaniu  graliśmy systemem pucharowym. W ćwierćfinale  po remisie z jedną z drużyn mecz miał zostać rozstrzygnięty poprzez rzuty karne. Świetnie zaprezentowała się Zosia Łabędź oraz Natalia Zając, które po pięknych strzałach zdobyły bramki, a Natalka także obroniła strzały przeciwnej drużyny.

      W półfinale i w walce o trzecie miejsce przeciwnicy okazali się silniejsi, ale czwarte miejsce w finale tak dużej imprezy należy uznać za ogromny sukces. Dziewczęta zdobyły dla szkoły zestaw strojów sportowych.

     • Trzy razy podium na Mistrzostwach Powiatu w Biegach Drużynowych!

     • W dniu 10 maja odbyły się w Myślenicach Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Igrzyska Dzieci w Biegach Drużynowych. Nasza reprezentacja chłopców z klas 5-6 wywalczyła złoto i awans do finałów wojewódzkich. W skład drużyny weszli: Grzegorz Chlipała, Konrad Jaśkowiec, Eryk Stasiak i Maciej Trzepaczka.

      Reprezentacja dziewcząt z klas 5-6 również stanęła na podium zdobywając srebrny medal. Skład sreberek  stanowiły: Justyna Dudzik, Amelia Drab, Edyta Węgrzyn, Sylwia Radoń.

      Bardzo dobrze spisała się również drużyna z klas 7 i II-III gimnazjum. Brązowy medal  był zasługą dobrych biegów indywidualnych Izabeli Dudzik, Sandry Bonder, Kingi Dróżdż i Izabeli Banach.

     • Brązowy medal w finale wojewódzkim XII Memoriału Andrzeja Grubby.

     • Nasi tenisiści stołowi stanęli na podium podczas  finału wojewódzkiego rozgrywanego w całej Polsce XII Memoriału im. Andrzeja Grubby. W walce z 19 innymi drużynami wywalczyli dla szkoły brązowy medal.  Zawody odbyły się 17 kwietnia  w Tarnowie. Skład reprezentacji: Emilia Bajer, Grzegorz Chlipała, Grzegorz Bajer. Opiekunem drużyny jest Pan Krzysztof Bajer

     • "ZIMOWA AKADEMIA DLA RODZICÓW"

     •          W ramach wsparcia oraz pomocy psychologiczno – pedagogicznej w naszej szkole w bieżącym roku szkolnym zorganizowana została  "Zimowa Akademia dla Rodziców". Był to cykl warsztatów dla uczniów oraz spotkań dla rodziców  i nauczycieli z psychologiem mgr Izabelą Spytek - Dyrektorem Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dobczycach.

       Cykl spotkań dla rodziców i nauczycieli obejmował tematykę:

      • organizacji pomocy psychologiczno pedagogicznej w świetle reformy oświaty,
      • doskonalenia kompetencji wychowawczych i społecznych stawianie granic i wymagań,
      • profilaktykę wyuczonej bezradności jako zapobieganie wykluczeniu społecznemu,
      • uzależnienia behawioralne dawniej i dziś oraz ich profilaktyka.

       

      Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość:

      • rozwijać kompetencje społeczno emocjonalne,
      • rozwijać umiejętności podnoszące efektywność uczenia się,
      • rozwijać umiejętność współpracy i współdziałania z grupą rówieśniczą tolerancja, asertywność,
      • rozwijać sposoby rozładowywania negatywnych emocji oraz techniki relaksacyjne, radzenie sobie ze stresem, hobby i zainteresowania, alternatywne formy spędzania wolnego czasu: turystyka, rekreacja, doskonalenie i rozwijanie swoich mocnych stron, poczucia własnej wartości.

       

               Wyżej wymienione warsztaty i spotkania organizowane były z myślą  o zacieśnieniu  współpracy rodziców i nauczycieli, podniesieniu efektywności procesu dydaktycznego i wychowawczego, rozwoju lokalnej społeczności oraz wsparcia rodzin w ich funkcji wychowawczej.

      Organizatorami spotkań były: mgr Irena Bubula, mgr Joanna Trychta.

      Realizacja prgramu możliwa była dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Wiśniowej.

     • „Ukochałem lud biedny nad miarę…”- Dzień Patrona Szkoły

     • W poniedziałek 14 maja 2018 roku już po raz trzeci w Szkole Podstawowej w Wiśniowej odbyło się Święto Patrona Szkoły- Władysława Orkana. Uczniowie Samorządu przypomnieli swoim koleżankom i kolegom najważniejsze  wydarzenia z życia i twórczości poety. Postać Władysława Orkana jest głównie kojarzona z utworami ukazującymi obraz biednej polskiej wsi. Należy jednak pamiętać, że patron Szkoły Podstawowej w Wiśniowej był także piewcą urody gorczańskiego pejzażu. Angażował się również w nurt regionalizmu podhalańskiego. Poeta w jednym ze swoich utworów pisał:

      „Ukochałem lud biedny nad miarę-

      Bom się jego pieśnią wykołysał.

      Ukochałem zwyczaje i gwarę-

      Które, jako dziecko z piersi jegom wyssał”.

      Ten uroczysty dzień stał się okazją do podsumowania konkursów
      o tematyce historycznej i regionalnej, które w ostatnim czasie były przeprowadzone w szkole. Pierwszy związany był ze zbliżającymi się obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Drugi dotyczył gwary wiśniowskiej. Celem tego konkursu było kształtowanie u młodego pokolenia szacunku do mowy i zwyczajów swoich przodków oraz propagowanie kulturyi tradycji wśród mieszkańców naszego regionu. Konkurs skierowany był do wszystkich klas, które miały za zadanie wykonać słownik wyrazów gwarowych pochodzących z Wiśniowej i okolic. W obydwu konkursach uczniowie wykazali się dużą wiedzą i pomysłowością w wykonywanych pracach. W tym uroczystym dniu na dzieci czekało wiele atrakcji. Uczniowie mieli możliwość poznania prac  twórców ludowych, m.in.: p. Marii Jasek, p. Jana Szczepanika, p. Jerzego. Chlipały, p. Leokadii Twardosz czy p. Heleny Ciślik. Ponadto pod fachowym okiem mistrzów mogli wykonać bibułkowe kwiaty i namalować laurkę dla mamy. Było wiele emocjii radości! Zachwyt budziły także przepyszne potrawy regionalne przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich m. in.  Urszulę Moryc oraz p. Danutę Tokarz.

      Eksponaty z Izby Regionalnej: narzędzia rolnicze, naczynia, przedmioty codziennego użytku ukazywały uczniom ciężkie życie ludzi na wsi kilkadziesiąt lat temu. Mimo trudnej, mozolnej pracy w polu, mieszkańcy wsi pragnęli rozrywki, muzyki i tańca. Wiśniowskie przyśpiewki, tańce i zabawy przypomniał zespół regionalny „Banda Burek”. Ten przepiękny występ uczniów m. in naszej szkoły, jest dowodem na to, że młode pokolenie nie wstydzi się swoich korzenii tradycji ludowych. Władysław Orkan napisał: ”… człowiek musi uczyć się na bieżąco, ale też nie tracić tego co było dobre w przeszłości, powracać do tego, co nas łączyło, wzbogacało i wnosiło trwałe wartości do naszego życia”

      Organizatorzy Dnia Patrona Szkoły mają nadzieję, że myśl ta będzie towarzyszyła wychowankom Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Wiśniowej.

      Wszystkim osobom, które pomogły w organizacji i bezpiecznym przebiegu tego dnia serdecznie dziękujemy!

       

      W imieniu Samorządu Uczniowskiego

      Justyna Pilch

       

       

     • ENGLISH IS FUN

     • Międzygminny Konkurs z Języka Angielskiego ma już kilkuletnią tradycję  i renomę na terenie 3 gmin: Dobczyc, Sieprawia i Wiśniowej. Uczestniczą w nim uczniowie Gimnazjum z w/w gmin. Po raz kolejny edycja MKJA odbyła się w Wiśniowej. Aby wyłonić młodzież dla  której język angielski nie stanowi żadnej bariery należało „pokonać” 3 etapy: szkolny- na terenie własnej szkoły , następnie 2-gi  etap pisemny- sprawdzający poziom opanowania języka w czytaniu, w słuchaniu i znajomości gramatyki . Ostatnim 3 etapem finałowym była część ustna. Tu uczeń wykazywał się nie tylko płynnością w mowie ale także przedstawiał wcześniej przygotowaną prezentację na jeden z wylosowanych tematów dotyczących Kanady m.in. geografii, kultury tego kraju. Wszyscy uczestnicy  w stopniu wspaniałym posługują się językiem angielskim i rywalizacja była zacięta. Liczył się każdy punkt. Możemy się poszczycić , że na terenie naszej Gminy naprawdę mamy młodzież zdolną językowo, dla której spotkanie i rozmowa z obcokrajowcem nie stanowi żadnego problemu. Uczniowie naszego Gimnazjum zajęli wysokie miejsca- Mateusz Szymoniak – 5 miejsce i Kacper Marek-8 miejsce Naszym laureatom jeszcze raz serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów językowych.

                     Ukoronowaniem sukcesów było uroczyste wręczenie nagród w Szkole Podstawowej w Wiśniowej dn. 11 maja 2018 r w obecności pani burmistrz Dobczyc Haliny Adamskiej-Jędrzejczyk, wójta Gminy Siepraw pana Tadeusza Pitali i wójta Gminy Wiśniowa pana Wiesława Stalmacha.

       

      Koordynator: Beata Słoboda-Kasza

     • Wizyta u Pana Orkana

     •   Dla społeczności uczniowskiej ZPO Wiśniowa zbliża się ważny dzień w Kalendarzu Uroczystości - 14 majaobchody Dnia Patrona szkoły – Władysława Orkana. W związku z tym nasi najmłodsi wychowankowie – uczniowie klas I a i I b wraz z opiekunami i wychowawcami mgr Beatą Stasiak i mgr Marzeną Tomerą postanowili 9.05.2018 r. wybrać się na wycieczkę do Orkanówki – domu Władysława Orkana – obecnego muzeum w miejscowości Poręba Wielka .

      Pierwszaki pełni zapału kroczyli górskimi dróżkami podziwiając wspaniały krajobraz. Pogoda dopisała. Było wiosennie i słonecznie.

      U celu wędrówki dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści kustosza muzeum – pani Jadwigi, zwiedzali kolejne pomieszczenia muzeum, podziwiali pamiątki z życia i twórczości naszego wielkiego piewcy Podhala – Władysława Orkana. Na koniec obok domu Orkana zrobiliśmy mini biwak, bo na świeżym powietrzu kanapki smakowały wybornie! Oto kilka wrażeń złapanych na gorąco:

      Mariusz 1a- Zapamiętałem, że W. Orkan był pisarzem i miał córkę Zosię.

      Oliwia 1a-  A ja zapamiętałam, że córka Orkana była uzdolniona, jak tata.

      Konrad 1a- Dowiedziałem się, że W. Orkan malował też piękne obrazy.

      Michał 1a - Podobał mi się drewniany dom W. Orkana.  

      Amelka 1b- Dom Orkana jest bardzo stary. Ma ponad 100 lat.

      Ania 1b- W domu Orkana było bardzo dużo ciekawych przedmiotów.

      Kacper R. 1b- W każdym pokoju było coś ciekawego do oglądania.

      Zuzia 1 b- Na ścianach i w wazonach były piękne suszone rośliny.

      Ola 1b- Podobała mi się drewniana rzeźba Orkana.

      Dawid 1b- A mnie podobało się wszystko! Dom i piękne widoki!

      Pierwszaki zmęczone, ale bardzo zadowolone wróciły bezpiecznie do szkoły. Zdjęcia i zakupione pamiątki w muzeum będą miłym wspomnieniem. Postać Orkana – patrona szkoły – jego dom i piękne górskie tereny na pewno zostaną długo w pamięci młodych podróżników.

     • V Młodzieżowy Rajd „Beskidzkie Wyspy”

     • Podobnie jak w latach ubiegłych,  4 maja już po raz piąty uczniowie naszej szkoły  realizując program pozytywnej profilaktyki wzięli  udział w Młodzieżowym Rajdzie  „Beskidzie Wyspy”. Trasa rajdu  prowadziła z Pasierbca na szczyt Kamionnej 802 m n.p.m.

      Spotkane 520 uczestników mieszkających w Beskidzie Wyspowym odbyło się na górnej stacji wyciągu narciarskiego Laskowa. Organizatorzy tegorocznej imprezy – Gminy Żegocina i Laskowa – przygotowały wiele atrakcji i konkursów,  w których nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca. W konkursie piosenki turystycznej I miejsce zajęła Gabrysia Rokosz  z 4c, a III miejsce zespół Novi z akompaniamentem trąbek – Ksawery Kowal i Kamil Dudzik     z II b oraz saksofonu – Grzegorz Kowal  z 7a. W trójboju turystycznym (przeciąganie liny, rzuty do celu, hula hop) II miejsce zajęła drużyna w składzie: Agata Obajtek 7b, Adam Chlipała 7a, Szymon Woźniczka 7a, Kamil Dudzik II b, Ksawery Kowal II b. Wśród 50 uczestników konkursu wiedzy  o Beskidzie Wyspowym młodzież naszej szkoły zajęła czołowe miejsca: I miejsce Izabela Dudzik II b, II miejsce Natalia Drab III a i III miejsce Sandra Bonder  II b.

      Wędrując po górach młodzież podziwiała piękne widoki, świeżą zieleń buczyny karpackiej, a udział w konkursach potwierdził talenty, pasje i kreatywność. Swoimi sukcesami młodzież promowała szkołę i Gminę Wiśniowa. Opiekunowie: J. Trychta,  A. Rokosz, I. Bubula i T. Lichoń.

     • Różne oblicza polskiego orła .

     • Na wystawie szkolnej wyeksponowano prace uczniów obrazujące różne oblicza orła. Jest to nasze kolejne przedsięwzięcie realizowane w ramach obchodów  Święta 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Poza aspektami historycznymi widoczne są w pracach również  walory artystyczne. Inspiracji do pracy  dostarczyła swoim uczniom pani mgr Małgorzata Wójtowiec - nauczycielka plastyki, która również przygotowała wraz z uczniami szkolną ekspozycję .

      Warto zobaczyć !!!

     • „Ludzkie krzyże”

     • Każdy człowiek ma swój krzyż…

      Czasem krzyża nie możemy zrozumieć.

      Narzekamy na wszystko i na wszystkich.

      Ale czy tak musi być?

       

       

            28.03.2018 r. na szkolnej scenie ZPO Wiśniowa zaprezentowali się młodzi aktorzy z zespołu teatralnego „Zum” i „Nihil novi”. Dla licznie zgromadzonej publiczności wystawili spektakl „Ludzkie krzyże” w oparciu o  poruszający tekst pod tym samym tytułem  autorstwa ks. Mieczysława Malińskiego z cyklu „Bajki nie tylko dla dzieci”.

      Pełna skupienia cisza, wzruszenie i łza, która zakręciła się w oku, były świadectwem, że przesłanie zawarte w treści spektaklu poruszyło niejedno serce.

      Obsada spektaklu:

      Kobieta: Magdalena Jasek

      Nauczycielka: Gabriela Rokosz

      Dziewczynka: Olga Zielińska

      Chłopiec: Karol Kus

      Anioł: Małgorzata Mazur

      Aniołowie: Zofia Łabędź, Kinga Jaśkowiec, Eryk Matuszek, Oliwia Urbanik,  

                           Weronika Kowalczyk, Małgorzata Poluszak, Milena  Knapczyk,

                           Aleksandra Dróżdż,  Kinga Ciastoń, Jakub Rzońca, Adrian Maj,

      Uczniowie: Zuzanna Kowal, Wiktoria Przechrzta, Anna Lenart, Oliwia

                          Przechrzta, Dawid Tokarz, Kami Kus, Karol Rzońca, Tomasz Jamróz

       

      Reżyser: Marzena Tomera

      Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy realizacji spektaklu! Pani mgr Elżbiecie Głowackiej za nastrojowy podkład muzyczny, panu mgr Konradowi Ligęzowskiemu za nagłośnienie. Panu dyrektorowi mgr Krzysztofowi Głowackiemu za filmowanie i robienie zdjęć podczas spektaklu. Wspaniałym uczniom, którzy pomagali przy aranżacji scenografii, a po spektaklu przy demontażu.

     • Drugie miejsce dla naszej szkoły w Memoriale im. Kazimierza Bubuli

     • W środę 21 marca w ramach Małopolskiej Ligi w Biegach Narciarskich odbył się kontynuowany  już od kilkunastu lat Memoriał im. Kazimierza Bubuli – byłego nauczyciela Szkoły Podstawowej w Wiśniowej i trenera narciarstwa biegowego. Zawody zostały rozegrane na trasach w Białce Tatarzańskiej i zgromadziły ok. 300 zawodników. Nasza szkoła w kategorii 2002-2004 zdobyła w punktacji generalnej drugie miejsce, tym samym  umocniła się na tej pozycji w punktacji końcowej całej ligi.

      Najlepiej z naszych reprezentantów zaprezentowała się   Kinga Dróżdż, która zdobyła  złoty medal w  swoim roczniku.  Pozostali uczniowie zajęli odpowiednio: Małgorzata Bajer – 5 miejsce, Ewa Kuropatwińska – 6 miejsce, Martyna Hajduk – 8 miejsce, Kamil Dudzik – 8 miejsce, Ksawery Kowal  -13 miejsce, Izabela Dudzik – 4 miejsce, Sandra Bonder – 13 miejsce, Szymon Woźniczka – 4 miejsce, Izabela Banach – 10 miejsce, Agata Obajtek – 19 miejsce, Bartłomiej Banach – 13 miejsce.

      W ramach memoriału odbył się również bieg OPEN w którym wystartowało wielu wychowanków pana Kazimierza Bubuli i absolwentów naszej szkoły. W kategorii kobiet zwyciężyła absolwentka naszej szkoły  - Sylwia Jaśkowiec, która w tym roku reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich  w Pjongczang. Drugie miejsce zajęła Urszula Łętocha, a kolejne Weronika Kaleta i Iwona Piekarz. Wszystkie zawodniczki reprezentują klub LKS MARKAM Wiśniowa-Osieczany. W kategorii mężczyzn zwyciężył Mateusz Chowaniak z Kościeliska. Z naszych absolwentów najlepiej zaprezentował się Paweł Bubula zajmując 4 miejsce, Tomasz Garbień – 5 miejsce i Marek Murzyn – 7 miejsce.

      Nagrody, puchary, medale i dyplomy wręczali: Wójt Gminy Wiśniowa pan Wiesław Stalmach, Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Wiśniowej – pan Krzysztof Głowacki oraz pani Elżbieta Muta, a także pani Irena Bubula.

      Zdjęcia i wyniki na https://skipol.pl/biegi_narciarskie_polska_wyniki/artykul/11097-final-ligi-malopolskiej-2018-w-bialce-tatrzanskiej-memorial-kbubuli-wyniki-biegow-klasykiem-wyniki--foto

     • Kinga Dróżdż brązową medalistką Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Biegach Narciarskich!

     • W dniach 13-14 marca w Białce Tatrzańskiej odbyły się tzw. ogólnopolskie  szkolne mistrzostwa w biegach narciarskich. Naszą szkołę reprezentowała duża grupa uczniów, która zakwalifikowała się do tych zawodów poprzez uzyskanie wysokich miejsc w  rankingu Małopolskiej Ligi.

      Medal brązowy  na 3 km stylem klasycznym zdobyła Kinga Dróżdż, uczennica klasy 7 b. Małgorzata Bajer w kat. rocznik  2002 zdobyła 5 miejsce w biegu stylem klasycznym oraz 5 miejsce na 5 km stylem dowolnym. Bardzo wysokie, bo 4 miejsce na 3 km stylem klasycznym wywalczyła Izabela Dudzik. W biegu techniką łyżwową była 9. Naszą szkołę reprezentowali również Sandra Bonder, Szymon Woźniczka, Izabela Banach,  Ewa Kuropatwińska, Martyna Hajduk i Kamil Dudzik.

     • Ogólnopolski Dzień Matematyki

     • Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Matematyki obchodzonego 12 marca na lekcjach matematyki w niektórych klasach zastosowaliśmy nietypowe formy pracy. Były zagadki logiczne, krzyżówki, gry strategiczne oraz quizy. Również na świetlicy uczniowie pod kierunkiem p. M. Kot konstruowali gry matematyczne. P. E. Studnicka rozstrzygnęła w klasach czwartych (z p. J. Kowal) i klasach szóstych konkursy w trzech kategoriach. Krzyżówkę matematyczną z geometrii w klasach czwartych bezbłędnie rozwiązała tylko Kinga Ruman z kl. 4a a w klasach szóstych z wyrażeń algebraicznych tylko Sylwia Radoń z kl. 6a. Natomiast wszystkie zagadki logiczne prawidłowo rozwiązali w klasach czwartych: Adrian Ciślik z kl. 4a oraz Jakub Kubacki z kl. 4c. W klasach szóstych najlepsi w łamigłówkach okazali się Jakub Szynal i Kacper Marcisz z kl. 6b. W klasach szóstych przeprowadzony został również quiz wiedzy matematycznej wzorowany na teleturnieju "Jeden z dziesięciu". W kl. 6b wygrała go Edyta Węgrzyn a w kl. 6a Łukasz Pawlak. Natomiast najwięcej punktów (101) zdobył Daniel Kośmider z kl. 6a. Gratulujemy! Sponsorem nagród jest Spółdzielnia Uczniowska oraz Stowarzyszenie Elektryków Polskich CEZ Skawina.

      Będziemy w przyszłych latach kontynuować popularyzację Dnia Matematyki, ponieważ przekazanie wiedzy w ciekawszej i bardziej atrakcyjnej postaci może sprawi, że więcej osób polubi tę dziedzinę nauki.

       

      23 marca Piotr Mazur z kl. 6a pod opieką p. E. Studnickiej (wcześniej przygotowywany przez p. B. Matusiak) jako jedyny z naszej szkoły uczestniczył w etapie wojewódzkim konkursu „Krakowska Matematyka” dla ucz. klas 4, 5 i 6 . Konkurs odbył się w ZPO w Lipniku a p. E. Studnicka miała okazję być członkiem komisji w jednej z sal. Galeria zdjęć oraz zadania zamieszczone będą na stronie www.krakowskamatematyka.malopolska.pl 

     • Dwa medale na Mistrzostwach Województwa w biegach narciarskich

     • Dnia 8 lutego odbyły się w Białce Tatrzańskiej finały Wojewódzkich Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Biegach Narciarskich. Nasze uczennice – Izabela Dudzik oraz Kinga Dróżdż zdobyły brązowe medale w  swoich kategoriach wiekowych. Bardzo dobrze zaprezentowali się też pozostali członkowie reprezentacji szkoły, którzy w rezultacie uzyskali trzecie miejsce w klasyfikacji szkół:

      Ewa Kuropatwińska – 5 miejsce, Izabela Banach – 6 miejsce, Sandra Bonder – 13 miejsce, Szymon Woźniczka- 6 miejsce, Oskar Rokosz – 12 miejsce.

      Biegi odbyły się stylem dowolnym.

     • Wielkanocny Jarmark Hospicyjny

     • Pola Nadziei to edukacja i rozwój wolontariatu, a zarazem pozyskiwanie środków na opiekę paliatywną. 

      Wolontariusze sadzą jesienią żonkile dając wyraz jedności z chorymi podopiecznymi Hospicjum Domowego Królowej Apostołów w Wiśniowej. Wiosna to czas finałowych działań – kwest, festynów. Jednym ze stałych elementów naszej akcji jest Wielkanocny Jarmark Hospicyjny w Szkole Podstawowej w Wiśniowej. 21 marca odbył się po raz kolejny i cieszył dużym zainteresowaniem. Dzięki ogromnemu wsparciu rodziców i darczyńców wolontariusze Stowarzyszenia Hospicyjnego BĄDŹMY RAZEM wraz z Samorządem  Uczniowskim szkoły przygotowali tegoroczny jarmark. Na stolikach pojawiły się piękne ozdoby wielkanocne i przepyszne ciasta. Udało się zebrać 2400 zł, pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie dla osób chorych na nieuleczalne choroby.

      Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy nie boją się pokazać, że  osoby nieuleczalnie chore są tuż obok nas, że ŻYJĄ i mają podobne, jak zdrowi ludzie, marzenia i pragnienia a my możemy je spełnić.

       

      opiekun wolontariatu

      Elżbieta Konieczna

     • Dawne dzieje naszej okolicy – Grodzisko

     •          Dnia 21 marca naszą szkołę odwiedził Pan Jan Bajer, dawny nauczyciel naszej placówki. Opowiedział nam w bardzo ciekawy sposób legendę o człowieku, który za czasów panowania Mieszka I założył gród na górze Grodzisko.

               Zwano go Dzik. Za bohaterstwo i odwagę dostał od księcia możliwość wyboru miejsca pod swój gród. Wybrał teren w naszej okolicy – Grodzisko. Przeżył ogromną tragedię. W czasie powodzi jego syn zginął, sam był ciężko ranny, a matka dziecka z żalu wypiła truciznę. Gdy wydobrzał, gońcy Mieszka powiadomili go o nadchodzącej bitwie. Dzik ruszył w drogę. Brał udział w bitwie pod Cedynią. W pogoni za uciekającym wrogiem, został ciężko ranny i zmarł.

               Wszyscy zebrani z zaciekawieniem wysłuchali opowieści Pana Jana.

      Dziękujemy

       

      Jakub Szynal kl. VI b

     • Sztuka żywego słowa

     •     22.03.2018r. w ZPO Wiśniowa odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla klas I-III.

      Konkurs ten już od lat cieszy się powodzeniem u uczniów. Zawsze najpierw są eliminacje klasowe, z których wyłonionych zostaje po 3-4 reprezentantów do etapu szkolnego.

      Emocje już za nami! Ciekawe teksty wierszy, bajek i opowiadań, kolorowe kostiumy, rekwizyty, charakteryzacja i trema, to nieodłączne elementy towarzyszące takiemu konkursowi. Pan Tralaliński, Kwoka, Rycerz, Ogrodnik, Leń, Fotograf, Brudas, Elektryk, Królewna, Grześ, Samochwała, Lekarz, Żaba, Bambo, Rzeczka,… i wiele innych postaci prezentowało się na scenie. Rozbawiona publiczność, gromko oklaskiwała zmagania najlepszych wykonawców.

      Młodzi aktorzy wystąpili na scenie specjalnie zbudowanej przez panów Józefa Dudę i Józefa Radonia. Dziękujemy za solidną pracę i miłą niespodziankę!

      Jury etapu szkolnego zwracało uwagę na dobór repertuaru, interpretację i ogólny wyraz artystyczny. W skład Jury wchodzili wychowawcy klas I-III. Przewodniczącą Jury była mgr Cecylia Marcisz. Organizatorem konkursu była mgr Marzena Tomera.

      Jury oceniło, że młodzi recytatorzy doskonale przygotowali się do występów. Jury miało bardzo trudny wybór! Po wysłuchaniu 32 prezentacji wyłoniło 11 laureatów.

      Kategoria recytacja:

      Gabriela Muta kl. II b

      Michał Mistarz kl. III a

      Eryk Matuszek kl. III b

      Julia Grabowska kl. III c

      Kamil Kus kl. III d

      Kategoria wywiedzione słowa:

      Anna Kus kl. I a

      Zuzanna Kowal kl. I b

      Kacper Ruman kl. I b

      Kinga Jaśkowiec kl. II a

      Wiktoria Tomera kl. II b

      Piotr Dudzik kl. III a

      Gorące podziękowania należą się rodzicom i nauczycielom za wspaniałe przygotowanie dzieci do występów, Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe nagrody ufundowane przez Dyrekcję Szkoły.

      Zwycięzcy tego etapu będą reprezentować szkołę na eliminacjach  gminnych 11.04.2018 r.

      Trzymamy kciuki! Powodzenia!

     • Pokaz historyczny „Ku niepodległej”

     •                                           W związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 12 marca w naszej szkole odbył się dla klas 1-7 oraz gimnazjum, pokaz historyczny „Ku niepodległej”, który zaprezentowała Grupa Artystyczna "Rekonstrukto". Była to lekcja o tym, jak polscy bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Podczas pokazu artyści zapoznali uczniów ze strojami z epoki (szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I Brygady Legionów Polskich), z kolekcją replik broni używanej przez powstańców i żołnierzy w I wojnie światowej oraz ich ekwipunkiem. Uczniowie mogli osobiście wziąć do rąk broń, przymierzyć stroje i przeżyć prawdziwą musztrę wojskową. Ta lekcja przybliżyła uczniom historię powstań narodowych, sytuację Polaków pod zaborami, rolę Józefa Piłsudskiego oraz Legionów, a także kulturę i sztukę patriotyczną.