Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Matematyki 12.03, obchodzonego w naszej szkole po raz drugi, zostały zorganizowane przez p. E. Studnicką szkolne MISTRZOSTWA W ŁAMIGŁÓWKACH LOGICZNYCH. Rywalizowało ze sobą 7 dwuosobowych drużyn ze wszystkich klas czwartych i piątych.
Oto wyniki: Grzegorz Bajer i Adrian Ciślik z kl. 5a - I miejsce (nauczyciel: E.Studnicka), Oliwia Urbanik i Weronika Kowalczyk z kl. 5b – II miejsce (nauczyciel: M.Raszewska), Eryk Matuszek i Mateusz Rokosz z kl. 4b – III miejsce (nauczyciel: E.Studnicka). Gratulujemy!
Z okazji 40-lecia naszej szkoły został przeprowadzony 29.04 przez p. B. Matusiak i p. E. Studnicką konkurs matematyczny dla kl. 4-5 w bardzo podobnej formie, tylko nauczycielki ułożyły zadania dotyczące zbliżającego się wydarzenia. Również tym razem rozgrywki były ekscytujące. O trzecie miejsce walczyły w dogrywce drużyny z kl. 4c i 5a.
Oto wyniki: Eryk Matuszek i Klaudia Rokosz z kl. 4b - I miejsce (nauczyciel: E.Studnicka), Oliwia Urbanik i Weronika Kowalczyk z kl. 5b – II miejsce (nauczyciel: M.Raszewska), Adrian Ciślik i Kinga Ruman z kl. 5a – III miejsce (nauczyciel: E.Studnicka). Gratulujemy!
Oto zadania autorstwa p. B. Matusiak i p. E. Studnickiej:
Zad.1. (3 pkt) Napis: CZTERDZIESTOLECIE SZKOŁY sporządzono z liter o wysokości 5mm. Jaką wysokość w centymetrach miałby ten napis, gdyby litery ustawiono pionowo jedna pod drugą nie robiąc odstępów między nimi?
Zad.2. (2 pkt) Ile jest odcinków równoległych do litery I (nie licząc jej) w nazwie naszej szkoły zapisanej bez polskich znaków:
SZKOLA PODSTAWOWA IM. WLADYSLAWA ORKANA
Zad.3. (3pkt) Oblicz wartość liczbową wyrażenia a dowiesz się, w którym roku odbył się
I Memoriał im. Kazimierza Bubuli:
(145 – 3^2 x 5) x 40 : 2 + 3 =
Zad.4. (3 pkt) Pan mgr Stanisław Piechowicz został dyrektorem szkoły w MCMLXXVIII roku i pełnił tę funkcję przez 13 lat. W którym roku przestał być dyrektorem? Zapisz tę datę w systemie arabskim i rzymskim.
Zad.5. (2pkt) Nasza szkoła początkowo była Gminną Szkołą Zbiorczą. Przeczytaj poniższe informacje a dowiesz się, w którym roku została przekształcona w Szkołę Podstawową im. Władysława Orkana.
Podaj ten rok, jeśli:
- był to rok przestępny,
- cyfra dziesiątek roku jest dwa razy większa od cyfry jedności,
- suma dwóch ostatnich cyfr roku wynosi 12.
Ponadto 15.03 nasi uczniowie: Julia Piwowarczyk z kl. 4d i Grzegorz Bajer z kl. 5a pod opieką p. B. Matusiak reprezentowali naszą szkołę w Lipniku na etapie wojewódzkim małopolskiego konkursu „Krakowska Matematyka”.
Natomiast 21 lutego w Dzień Języka Ojczystego uczniowie kl. 7a i 7b (nauczyciel: E. Studnicka) pisali konkurs „Która forma jest poprawna?” Pytania były matematyczne typu: 4 kwadranse czy 4 kwadransy, 5 deko czy 5 deka? Najlepiej (tracąc 1 punkt) napisali: Justyna Dudzik kl.7a, Maciej Trzepaczka kl.7a, Emilia Bajer kl. 7b, Amelia Drab kl. 7b, Edyta Węgrzyn kl. 7b i Klaudia Przetocka kl. 7b. Gratulujemy! Wraz z nauczycielkami języka polskiego p. K. Ćwierz i p. A. Rokosz planujemy przeprowadzić dogrywkę.
Uczniowie klas 5a i 5c (nauczyciel: E. Studnicka) przez około 2 miesiące tworzyli w grupach projekty „UŁAMKI W SZKOLE”. Ich zadaniem było sporządzić w wybranym programie komputerowym raport, gdzie w naszej szkole można znaleźć ułamki. Mogli korzystać z pomocy sekretarki w uzyskaniu danych ile dziewcząt i ilu chłopców jest w poszczególnych klasach, ilu mamy nauczycieli itp. Dowiadywali się również jaki ułamek uczniów uczestniczy w różnych zajęciach dodatkowych np. w szkole muzycznej czy na hali. Oprócz raportu grupy stworzyły krzyżówkę, rebusy, wierszyki i zagadki o ułamkach. Najciekawszą prezentację miały dziewczęta z kl. 5a: Weronika Dudek, Emilia Dudzik, Wiktoria Głąb, Gabriela Murzyn, Kinga Ruman i Olga Urbańska oraz drużyna z kl. 5c: Anna Muta, Michał Muta, Karol Murzyn, Jakub Kubacki i Krzysztof Dybeł.
Prezentacje projektów oraz konkursy odbywały się na lekcjach otwartych dla nauczycieli.
Z okazji 40-lecia szkoły p. B. Matusiak, p. M. Raszewska oraz p. E. Studnicka wymieniły gazetkę matematyczną w gablotach na II piętrze. Pani B. Matusiak o konkursie na 40-lecie a p. E. Studnicka spisała finalistów etapu wojewódzkiego małopolskiego konkursu „Krakowska Matematyka” z ostatnich 12 lat.
FINALIŚCI ETAPU WOJEWÓDZKIEGO
MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU „Krakowska Matematyka”
na poziomie klas 4, 5 i 6 SP [w ciągu ostatnich 12 lat]
rok szk. 2007/2008
SYLWIA PAZDUR kl.4a (nauczyciel: E. Murzyn)
MARZENA JANIA kl. 5b (nauczyciel: B. Matusiak)
rok szk. 2008/2009
SANDRA MRÓZ kl.4b (nauczyciel: J. Kowal, B. Matusiak)
KLAUDIA KUS kl.4b (nauczyciel: J. Kowal, B. Matusiak)
MICHAŁ PIWOWARCZYK kl.5b (nauczyciel: E. Murzyn)
MARZENA JANIA kl.6b (nauczyciel: J. Kowal, B. Matusiak)
rok szk. 2009/2010
KONRAD STALMACH kl.4a (nauczyciel: K. Mazur )
KATARZYNA DOMINIK kl. 4a (nauczyciel: K. Mazur )
SANDRA MRÓZ kl.5a (nauczyciel: B. Matusiak)
KLAUDIA KUS kl.5a (nauczyciel: B. Matusiak)
MICHAŁ PIWOWARCZYK kl.6b (nauczyciel: E. Murzyn)
rok szk. 2010/2011
ZBIGNIEW STALMACH kl.4b (nauczyciel: E. Studnicka)
KONRAD STALMACH kl.5a (nauczyciel: K. Mazur, J. Kowal)
KLAUDIA KUS kl.6a (nauczyciel: B. Matusiak)
rok szk. 2011/2012
KONRAD STALMACH kl.6a (nauczyciel: J. Kowal)
rok szk. 2012/2013
ALEKSANDRA KUS kl.5a (nauczyciel: E. Studnicka)
ADAM GOSPODARCZYK kl.5b (nauczyciel: B. Matusiak)
rok szk. 2013/2014
NIKT
rok szk. 2014/2015
TOMASZ WOŚ kl.4b (nauczyciel: K. Mazur, E. Studnicka)
GABRIELA ROKOSZ kl.6b (nauczyciel: K. Mazur)
rok szk. 2015/2016
ADAM CHLIPAŁA kl.5a (nauczyciel: J. Kowal)
rok szk. 2016/2017
ADAM CHLIPAŁA kl.6a (nauczyciel: J. Kowal)
MIKOŁAJ KLIKUSZEWSKI kl.6a (nauczyciel: J. Kowal)
MATEUSZ MURZYN kl.4a (nauczyciel: B. Matusiak)
rok szk. 2017/2018
PIOTR MAZUR kl.6a (nauczyciel: B. Matusiak, E. Studnicka)
rok szk. 2018/2019
JULIA PIWOWARCZYK kl.4d (nauczyciel: B. Matusiak)
GRZEGORZ BAJER kl.5a (nauczyciel: E. Studnicka)
E. Studnicka