• Kolejne Mistrzostwo Powiatu naszych piłkarek nożnych!!!

     • Ledwo opadły emocje po wygranej młodszych dziewcząt, a już kolejnego dnia drużyna dziewcząt z klas 7-8 i gimnazjum zdobyła pierwsze miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej  w Piłce Nożnej!!! Wychodzi  na to, że tej wiosny jesteśmy piłkarską potęgą w kategorii dziewcząt w naszym powiecie. Dziewczęta wygrały  wszystkie mecze.  Ich przeciwnikami były z SP Krzczonów, SP 3 Myślenice, SP Sułkowice i SP Skomielna Biała.

      Skład drużyny dziewcząt: Aleksandra Murzyn, Izabela Banach, Agata Obajtek, Wiktoria Polak, Kinga Dróżdż, Natalia Furman, Julia Kus, Monika Błaszczak, Gabriela Franiak, Emilia Hebda, Izabela Dudzik.

      Chłopcy trafili na bardzo mocnych przeciwników. W grupie zagrali z SP Dobczyce i SP 3 Myślenice.  Niestety mimo ogromnej waleczności nie udało im się awansować.

      Skład drużyny chłopców: Filip Trzepaczka, Dominik Kaczmarczyk, Oskar Rokosz, Ksawery Kowal, Stanisław Klikuszewski, Grzegorz Kowal, Grzegorz Chlipała, Adam Chlipała, Kacper Irzyk, Bartłomiej Lenart,  Mikołaj Lenart,  Mirosław Burkat.

     • Nasze piłkarki wygrywają Powiatowe Igrzyska Dzieci w Piłce Nożnej !!!

     • Nasze piłkarki  wygrywają Powiatowe  Igrzyska Dzieci  w Piłce Nożnej !!!

      Drużyna  dziewcząt z klas I-VI zdobyła tytuł Mistrza Powiatu w rozegranych w Myślenicach na boisku LKS Górki  zawodach w piłce nożnej. Dziewczęta wygrały wszystkie mecze ( z SP Krzczonów, SP Tokarnia i SP 3 Myślenice). Na boisku prezentowały się fenomenalnie i bezbłędnie.  Szarże  Grażynki Błaszczak na bramkę przeciwniczek, celne dobitki Karoliny Kowal, fenomenalne podania  Julki Szczechowicz, obrona Gabrysi Murzyn  czy  kapitalny drybling Roksany Kowal  z dwa razy wyższymi  przeciwniczkami (uczennica klasy drugiej!!!) wprawiały w zdumienie nie tylko inne drużyny, ale i ich opiekunów.  Nasza bramkarka  - Zuzanna Dróżdż nie przepuściła  żadnego gola!! Złota drużyna z hali okazała się też najlepsza w powiecie na boisku trawiastym. Brawo dziewczęta! Życzymy Wam powodzenia w etapie rejonowym, który już 27 maja zostanie rozegrany w Nowym Targu.

      Skład drużyny: Roksana Kowal, Karolina Kowal, Julia Szczechowicz, Zuzanna Dróżdż, Gabriela Murzyn, Grażyna Błaszczak, Emilia Murzyn, Anna Muta, Amanda Urbaniak,  Amelia Murzyn, Agata Węgrzyn, Weronika Okas.

      Drużyna chłopców zmierzyła się z bardzo silnymi przeciwnikami, i w pierwszej fazie rozgrywek awansowała z grupy na drugim miejscu.  W meczu o brązowy medal przegrała z SP 3 Myślenice zaledwie jednym golem (2:3)…brakło naprawdę niewiele. Brawo Panowie za hart ducha i walkę do samego końca!!!

      Skład drużyny:  Karol Klikuszewski, Adrian Ciślik, Bartłomiej Żaba, Bartłomiej Pałka, Kamil Kus, Mateusz Juras, Bartosz Jamróz, Konrad Furman, Michał Muta, Karol Murzyn,  Wiktor Pąpka,

      Galeriazdjęć: https://www.facebook.com/pg/MOSMyslenice/photos/

     • Tajemnicza chemia

     • Podczas obchodów 40-lecia powstania naszej szkoły uczniowie oraz przybyli goście mieli okazję uczestniczyć w pokazach chemicznych zorganizowanych przez nauczycielkę chemii oraz uczniów klasy III b gimnazjum.

      Celem zajęć było pokazanie, jak wiele ciekawych doświadczeń można wykonać przy użyciu rzeczy, które mamy w naszych domach. Chemicy z klasy IIIb stosując ogólnodostępne produkty spożywcze zaprezentowali doświadczenia wyjaśniające  tajemnicę niektórych, na pozór dziwnych i nienaturalnych zjawisk. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. chemiczne jojo, wulkan, srebrne jajko, nadmuchany balon w butelce czy palącą się wodę.

      Pokazy wzbudziły duże zainteresowanie i wiele emocji. Teraz już każdy uczeń wie, że kuchnia to doskonały warsztat, w którym można odkrywać tajniki nauki! :)

       

      Weronika Kaczmarczyk

       

      Więcej zdjęć w zakładce Album fotograficzny

     • „Czterdzieści lat minęło…”

     •  14 maja to w Szkole Podstawowej w Wiśniowej zawsze duże święto. Tego dnia bowiem przypada Dzień Patrona Szkoły  - Władysława Orkana. W tym roku jednak  świętowaliśmy wyjątkowo uroczyście. Nie często zdarza się bowiem obchodzić  40- lecie i honorować ważną dla wiśniowskiej społeczności postać – nauczyciela, budowniczego i wieloletniego dyrektora szkoły -  Stanisława Piechowicza.

      Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w Kościele Parafialnym p. w. św. Marcina w Wiśniowej, następnie jej uczestnicy przeszli do budynku szkoły, gdzie obchody  kontynuowano. Wśród licznie zgromadzonej publiczności byli m. in. : przedstawiciele władz samorządowych oraz Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie, emerytowani nauczyciele i  pracownicy szkoły, absolwenci oraz wielu przyjaciół naszej placówki.

      Po powitaniu wszystkich gości Pan dyrektor Krzysztof Głowacki zaprosił widzów do obejrzenia prezentacji multimedialnej prezentującej archiwalne fotografie z okresu budowy szkoły oraz pierwszych lat jej funkcjonowania w nowym budynku. Następnie publiczności zaprezentowano film, w którym emerytowani nauczyciele wspominali czas powstawania placówki oraz rolę Pana Dyrektora Stanisława Piechowicza. Można było też zaobserwować, jakie zmiany nastąpiły w naszej szkole współcześnie.

      Kolejnym punktem uroczystości, który zrobił na publiczności ogromne wrażenie, był program artystyczny. Uczniowie pod kierunkiem nauczycielek: mgr Elżbiety Głowackiej, mgr Marzeny Tomery i dr Anny Bubuli zaprezentowali barwne widowisko podkreślające dorobek czterdziestu lat istnienia szkoły.

      Po zakończeniu części artystycznej nastąpiła niezwykle doniosła chwila. Pani Irena Piechowicz w otoczeniu najbliższej rodziny Stanisława Piechowicza  oraz Wójt Gminy Wiśniowa Pan Bogumił Pawlak odsonili tablicę pamiątkową poświęconą zasłużonemu społecznikowi. Jak napisano w broszurze opracowanej przez Komitet do spraw Uczczenia Pamięci Stanisława Piechowicza był to człowiek sukcesu spełniony zawodowo i rodzinnie. Dzięki swojej pasji, pracowitości, umiejętności pochylania się nad sprawami innych zdobył szacunek i uznanie. Potrafił zjednywać sobie ludzi, zarażać ich swoimi pomysłami i realizować zamierzenia, które służyły dobru ogólnemu. Dlatego na zawsze pozostanie w pamięci kolejnych pokoleń wiśniowian.

      Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczniowie a także zaproszeni goście mieli możliwość skorzystania z atrakcji przygotowanych w poszczególnych salach lekcyjnych. Pokazy chemiczne i komputerowe, spotkanie autorskie z Panią Łucją Bajer, prezentacje multimedialne dotyczące ważnych wydarzeń szkolnych i lokalnych  (np. Sztafety Szlakiem działań AK i BCH), możliwość obejrzenia archiwalnych kronik szkolnych to tylko niektóre z nich.

                  Taka szczególna uroczystość szybko się nie powtórzy, dlatego spotkania, rozmowy, przywoływane tego dnia wspomnienia pozostaną z nami na długo.

       

       

      Pozostałe zdjęcia w zakładce album fotograficzny.

       

     • Rodzeństwo Izabela i Kamil Dudzikowie na podium w Wojewódzkich Mistrzostwach LZS.

     • W Krakowie w dniu 9 maja na Błoniach, tradycyjnie o tej porze roku, odbyły się Wiosenne Mistrzostwa Województwa Zrzeszenia LZS w  Biegach Przełajowych. Nasza  choć nieliczna bo trzy osobowa reprezentacja zaprezentowała się  znakomicie. Izabela Dudzik i Kamil Dudzik ukończyli bieg na drugiej a Izabela Banach na czwartej pozycji. Wraz z zawodnikami z SP Zakliczyn zdobyli trzecie miejsce dla powiatu myślenickiego w klasyfikacji powiatowej.

     • Nasi uczniowie zdobywają złoto w Mistrzostwach Powiatu w Czwórboju Lekkoatletycznym!!!

     • Nasza reprezentacja chłopców z klas IV-VI zwyciężyła w Powiatowych Igrzyskach Dzieci  w Czwórboju Lekkoatletycznym, który został rozegrany 9 maja w Myślenicach. Zawody składały się z czterech konkurencji: bieg na 60 m, rzut piłeczką palantową, skok w dal, bieg na 800 m. Nasi chłopcy w składzie: Konrad furman, Michał Muta, Karol Murzyn, Adrian Ciślik, Karol Klikuszewski i   Wiktor  Pąpka okazali się bezkonkurencyjni i to nasza szkoła będzie reprezentować powiat na finałach wojewódzkich w Nowym Targu 23 maja.

     • Złoto i brąz dla naszych zespołów w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu w Biegach Przełajowych.

     • W Myślenicach  na Zarabiu w dniu 7 maja odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Drużynowych Biegach Przełajowych.  Nasze zespoły  z roczników 2008-2009 zdobyły złoto (chłopcy) i brąz (dziewczęta). Chłopcy  uzyskali awans do zawodów wojewódzkich, które odbyły się w Nowym Targu w dniu 20 maja.  Zajęliśmy  tam 10 miejsce.

      Skład drużyny chłopców: Dawid Rokosz, Michał Muta, Karol Murzyn, Bartosz Jamróz, Mateusz Juras, Michał Mistarz,

      Skład drużyny dziewcząt: Anna Muta, Łucja  Banach, Magdalena Kowal, Julia Grabowska, Emilia Murzyn, Milena  Knapczyk

     • Międzyklasowy Konkurs Ortograficzny.

     • 15 maja w naszej szkole odbył się Międzyklasowy  Konkurs Ortograficzny. Uczniowie walczyli o tytuł Mistrza Ortografii klas II i III. Celem konkursu było podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych, zachęcenie ich do zgłębiania wiedzy w tym temacie, a także popularyzacja konkursu jako formy rozwijania zainteresowań i uzdolnień. W wydarzeniu brało udział 12 reprezentantów klas drugich i trzecich. Ich zadaniem było rozwiązywanie krzyżówek, rebusów i zagadek ortograficznych oraz uzupełnianie dyktand. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością zasad poprawnej pisowni.

      WYNIKI:

      KLASY II

       

      Tytuł Mistrza Ortografii: Kacper Ruman (2B)

      II miejsce: Milena Murzyn (2B)

      III miejsce: Zuzanna Opoka (2A)

       

      KLASY III

       

      Tytuł Mistrza Ortografii: Kamil Burkat (3A)

      II miejsce: Gabriela Muta (3B)

      III miejsce: Aneta Ciślik (3A)

       

                  Zwycięzcom  serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w przygodzie z językiem polskim.

       

       

      organizator

      Barbara Kuchnia

     • „Śladami władców polskich”

     •  Dnia 8 maja 2019 r. klasa 1b pod opieką wychowawcy, przewodnika i rodziców wyruszyła  na  wycieczkę  do  grodu  Kraka. Podróż  minęła  szybko i  przyjemnie dzięki pani przewodnik, która już w autokarze opowiadała wiele ciekawych historii i legend związanych z Krakowem i jego mieszkańcami. Po spacerze przez Planty dotarliśmy na Rynek Główny w Krakowie. W tym miejscu pani przewodnik opowiedziała najważniejsze legendy związane z miastem Kraka m. in.: o Kościele Mariackim i sztylecie ukrytym w Sukiennicach, o rycerzach  zaklętych w  gołębie, o wesołym Lajkoniku i hejnale. Opowieści te wzbogacone były interesującymi rekwizytami. Dzieci poznały również tajemnicę lokacji Krakowskiego Rynku -największego średniowiecznego placu w  Europie! Uczniowie zobaczyli także pomnik Adama Mickiewicza, kościół św. Wojciecha i makietę dawnego Ratusza. Kolejnym punktem wycieczki był udział w lekcji muzealnej w Sukiennicach o tematyce: „Namaluj mi bajkę. Zapoznanie się z legendami, baśniami i najważniejszymi zabytkami Krakowa”. Uczniowie byli zachwyceni nie tylko pięknymi i historycznymi obrazami czy rzeźbami, ale również nietypową formą zajęć w muzeum. Dzieciom najbardziej podobał się obraz Jana Matejki „HOŁD PRUSKI”, który został ofiarowany przez samego artystę i zapoczątkował zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu. Klasa 1 b miała również okazję poznać legendę o „Wandzie, co nie chciała Niemca” i ułożyć plan wydarzeń. Każdy uczestnik wycieczki mógł choć na chwilę zamienić się w Stańczyka, ubierając jego charakterystyczną pelerynę z dzwoneczkami. Następnie uczniowie przeszli do specjalnej sali, w której mieli narysować dłoń i zamienić ją w groźnego Smoka ze wzgórza wawelskiego. Wymagało to dużej wyobraźni i pomysłowości, z którą uczniowie nie mieli żadnego problemu!
      W drodze powrotnej do autokaru zatrzymaliśmy się przy Bramie Floriańskiej i Teatrze Juliusza Słowackiego poznając ich krótką historię.

      Dzięki opowieściom pani przewodnik pierwszoklasiści poznali historię tego  pięknego miejsca, jakim jest Kraków, a zdobyta wiedza pozostanie na długo w ich pamięci i będzie wykorzystywana na różnych zajęciach edukacyjnych.

       

      Wychowawczyni:

       Justyna Żak

     • „SZKOLNY KONKURS KALIGRAFII Z OKAZJI 40- LECIA SZKOŁY”

     • Dnia 6 maja odbył się SZKOLNY KONKURS KALIGRAFII
      „O złote pióro Dyrektora”,  którego celem było zachęcenie dzieci do pięknego pisania. W konkursie wzięli udział reprezentanci klas I- III, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach klasowych.  Obecna edycja konkursu była szczególna. W roku 2019 nasza szkoła obchodzi 40 lat swojego istnienia. Z tej okazji uczestnicy konkursu mieli za zadanie przepisać jubileuszowe wierszeo NASZEJ SZKOLE. Tekst był zróżnicowany i dostosowany do każdej grupy wiekowej. Oceniano m.in. wrażenie estetyczne, sposób łączenia, kształt liter oraz  poprawność ortograficzną przepisanego  tekstu. Prace uczniów zostały ocenione dzięki jury w następującym składzie: wicedyrektor Józefa Bednarczyk, mgr Cecylia Marcisz, mgr Marzena Tomera oraz mgr Justyna Żak.

      Tegorocznymi MISTRZAMI KALIGRAFII zostali:

      Klasy 1: Barbara Grabowska 1b

      Klasy 2: Kacper Ruman 2b

      Klasy 3: Julia Kowal 3a
       

      WICEMISTRZAMI KALIGRAFII zostali:

      Klasy 1: Aleksandra Nowak 1b

          Martyna Galia 1a

      Klasy 2: Milena Murzyn 2b

          Sebastian Murzyn 2b

      Klasy 3: Gabriela Muta 3b

          Gabriela Dudzik 3a      Pozostali uczestnicy konkursu:

      Julia Twardosz 1a, Magdalena Kaczmarczyk 1a, Patrycja Leśniak 1b, Oliwia Otmar 2a, Nikola Łacny 2a, Aleksandra Konieczna 2a, Gabriela Tokarz 3a, Magdalena Sadkiewicz 3b, Karol Rzońca 3b.

      Konkurs od wielu lat cieszy się popularnością wśród uczniów. Satysfakcją napawa fakt, że w dobie internetu i sms-ów dzieci chcą pochylić się nad kartką papieru i wypełnić ją pięknym, odręcznym pismem.

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       

       

      Organizator konkursu:
           Justyna Żak

     • VI Młodzieżowy Rajd „Beskidzkie Wyspy”

     •          7 maja w ramach realizacji programu pozytywnej profilaktyki, integracji i kreacji wolnego czasu uczniowie naszej szkoły wzięli udział   w VI Młodzieżowym Rajdzie „Beskidzkie Wyspy”. Tegoroczna trasa wiodła z Męciny w Gminie Limanowa na szczyt Jaworza (921 m n.p.m.). W wyprawie wzięło udział 49 uczniów SP i Gimnazjum. Organizatorami imprezy była Gmina Limanowa. Jak co roku młodzież wzięła udział  w przygotowanych konkursach, zdobywając atrakcyjne nagrody.W konkursie piosenki turystycznej I miejsce zajęła Gabriela Rokosz z kl. 5c, natomiast grupa muzyków w składzie: Szymon Woźniczka (trąbka), Kamil Dudzik (trąbka), Ksawery Kowal (trąbka), Jakub Szynal (śpiew), Adam Chlipała (śpiew), Grzegorz Chlipała (śpiew) i Jakub Lenart (śpiew) zdobyła wyróżnienia. W tym czasie uczestnicy imprezy mogli napić się gorącej herbaty, zjeść grochówkę lub bigos, posmakować domowego ciasta i innych specjałów przygotowanych na tę okazję przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Męcinie. Nie brakowało również chętnych, którzy wyszli na wieżę widokową, żeby podziwiać krajobraz Beskidu Wyspowego. Nad przebiegiem wyprawy i bezpieczeństwem uczestników czuwali nauczyciele: P. Irena Bubula, P. Barbara Matusiak, P. Urszula Bajer i P. Agnieszka Rokosz.

     • Święto 3 Maja

     •        

            We wtorek – 30 kwietnia 2019r. odbyła się uroczysta akademia poświęcona 228. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Celem apelu było kształtowanie wśród uczniów tożsamości narodowej.

      Apel rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego, dla którego oprawę muzyczną  przygotowali Szymon Woźniczka z kl. 8a i Kamil Dudzik z IIIb. Uczniowie klas siódmych pod kierunkiem Pani Agnieszki Rokosz i Pani Katarzyny Ćwierz przygotowali żywą lekcję historii, która przeniosła wszystkich w dawne czasy. Była scenka z posiedzenia sejmu  z udziałem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i posłów, wiersze, piosenki.  Biało – czerwone kotyliony przygotowane przez uczniów stały się w tym dniu ważnym elementem stroju każdego nauczyciela .                                                                                                                                                            

       

     • XVII Gminny Konkurs Matematyczny w Węglówce

     • „Żadna nauka nie wzmacnia tak wiary w potęgę umysłu ludzkiego, jak matematyka.”
      ~Hugo Steinhaus

       

      Dnia 29 kwietnia 2019r. odbył się XVII Gminny Konkurs Matematyczny

      w Węglówce dla trzecioklasistów, w którym wzięło udział łącznie 12 uczniów ze szkół w Węglówce, Lipniku i Wiśniowej.

      Celem konkursu było rozwijanie i pogłębianie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów klas III, doskonalenie sprawności rachunkowej i myślenia  matematycznego , motywowanie do samodzielnej pracy i wysiłku intelektualnego, współpraca nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z terenu gminy Wiśniowa.

      Młodzi matematycy – reprezentanci klas, przez godzinę zmagali się z zadaniami matematycznymi przygotowanymi przez swoich opiekunów. To był bardzo ekscytujący czas dla uczestników.

      Oczekiwania na wyniki umilił wszystkim słodki poczęstunek.

      Po sprawdzeniu prac wyłoniono zwycięzców i pan dyrektor SP w Węglówce Ryszard Leśniak wręczył pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe .

      Najlepszym wśród najlepszych w gminie okazał się nasz uczeń Karol Rzońca, który zdobył I miejsce i  zwycięski puchar „Mistrz Matematyki”:)

      II miejsce zdobyła również nasza uczennica Gabriela Muta :)

      Ponadto wspaniale naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 3a: Kamil Burkat, Julia Kowal, Zofia Łabędź oraz z klasy 3b Łukasz Rokosz.

       

      Wszyscy nasi reprezentanci  stanęli na wysokości zadania uzyskując najwyższą średnią punktów i tym samym zdobywając  I miejsce w gminie i   Matematyczny Puchar Przechodni  dla  naszej szkoły!

       

      Jesteśmy bardzo dumni z naszych małych, ale wielkich matematyków!

      Gratulujemy i życzymy im kolejnych sukcesów :)

       

                                                                                                                           K. Mazur

     • MATEMATYCZNE SUKCESY

     • Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Matematyki 12.03, obchodzonego w naszej szkole po raz drugi, zostały zorganizowane przez p. E. Studnicką szkolne MISTRZOSTWA W  ŁAMIGŁÓWKACH  LOGICZNYCH. Rywalizowało ze sobą 7 dwuosobowych drużyn ze wszystkich klas czwartych i piątych.

      Oto wyniki: Grzegorz Bajer i Adrian Ciślik z kl. 5a - I miejsce (nauczyciel: E.Studnicka), Oliwia Urbanik i Weronika Kowalczyk z kl. 5b – II miejsce (nauczyciel: M.Raszewska), Eryk Matuszek i Mateusz Rokosz z kl. 4b – III miejsce (nauczyciel: E.Studnicka). Gratulujemy!

      Z okazji 40-lecia naszej szkoły został przeprowadzony 29.04 przez p. B. Matusiak i p. E. Studnicką konkurs matematyczny dla kl. 4-5 w bardzo podobnej formie, tylko nauczycielki ułożyły zadania dotyczące zbliżającego się wydarzenia. Również tym razem rozgrywki były ekscytujące. O trzecie miejsce walczyły w dogrywce drużyny z kl. 4c i 5a.

      Oto wyniki: Eryk Matuszek i Klaudia Rokosz z kl. 4b - I miejsce (nauczyciel: E.Studnicka), Oliwia Urbanik i Weronika Kowalczyk z kl. 5b – II miejsce (nauczyciel: M.Raszewska), Adrian Ciślik i Kinga Ruman z kl. 5a – III miejsce (nauczyciel: E.Studnicka). Gratulujemy!

      Oto zadania autorstwa p. B. Matusiak i p. E. Studnickiej:

      Zad.1. (3 pkt) Napis: CZTERDZIESTOLECIE SZKOŁY sporządzono z liter o wysokości 5mm. Jaką wysokość w centymetrach miałby ten napis, gdyby litery ustawiono pionowo jedna pod drugą nie robiąc odstępów między nimi?

      Zad.2. (2 pkt) Ile jest odcinków równoległych do litery I (nie licząc jej) w nazwie naszej szkoły zapisanej bez polskich znaków:

      SZKOLA PODSTAWOWA IM. WLADYSLAWA ORKANA

      Zad.3. (3pkt) Oblicz wartość liczbową wyrażenia a dowiesz się, w którym roku odbył się

      I Memoriał im. Kazimierza Bubuli:

      (145 – 3^2 x 5) x 40 : 2 + 3 =

      Zad.4. (3 pkt) Pan mgr Stanisław Piechowicz został dyrektorem szkoły w MCMLXXVIII roku i pełnił tę funkcję przez 13 lat. W którym roku przestał być dyrektorem? Zapisz tę datę w systemie arabskim i rzymskim.

      Zad.5. (2pkt) Nasza szkoła początkowo była Gminną Szkołą Zbiorczą. Przeczytaj poniższe informacje a dowiesz się, w którym roku została przekształcona w Szkołę Podstawową im. Władysława Orkana.

      Podaj ten rok, jeśli:

      - był to rok przestępny,

      - cyfra dziesiątek roku jest dwa razy większa od cyfry jedności,

      - suma dwóch ostatnich cyfr roku wynosi 12.

      Ponadto 15.03 nasi uczniowie: Julia Piwowarczyk z kl. 4d i Grzegorz Bajer z kl. 5a pod opieką p. B. Matusiak reprezentowali naszą szkołę w Lipniku na etapie wojewódzkim małopolskiego konkursu „Krakowska Matematyka”.

      Natomiast 21 lutego w Dzień Języka Ojczystego uczniowie kl. 7a i 7b (nauczyciel: E. Studnicka) pisali konkurs „Która forma jest poprawna?” Pytania były matematyczne typu: 4 kwadranse czy 4 kwadransy, 5 deko czy 5 deka? Najlepiej (tracąc 1 punkt) napisali: Justyna Dudzik kl.7a, Maciej Trzepaczka kl.7a, Emilia Bajer kl. 7b, Amelia Drab kl. 7b, Edyta Węgrzyn kl. 7b i Klaudia Przetocka kl. 7b. Gratulujemy! Wraz z nauczycielkami języka polskiego p. K. Ćwierz i p. A. Rokosz planujemy przeprowadzić dogrywkę.

      Uczniowie klas 5a i 5c (nauczyciel: E. Studnicka) przez około 2 miesiące tworzyli w grupach projekty „UŁAMKI W SZKOLE”. Ich zadaniem było sporządzić w wybranym programie komputerowym raport, gdzie w naszej szkole można znaleźć ułamki. Mogli korzystać z pomocy sekretarki w uzyskaniu danych ile dziewcząt i ilu chłopców jest w poszczególnych klasach, ilu mamy nauczycieli itp. Dowiadywali się również jaki ułamek uczniów uczestniczy w różnych zajęciach dodatkowych np. w szkole muzycznej czy na hali. Oprócz raportu grupy stworzyły krzyżówkę, rebusy, wierszyki i zagadki o ułamkach. Najciekawszą prezentację miały dziewczęta z kl. 5a: Weronika Dudek, Emilia Dudzik, Wiktoria Głąb, Gabriela Murzyn, Kinga Ruman i Olga Urbańska oraz drużyna z kl. 5c: Anna Muta, Michał Muta, Karol Murzyn, Jakub Kubacki i Krzysztof Dybeł.

      Prezentacje projektów oraz konkursy odbywały się na lekcjach otwartych dla nauczycieli.

      Z okazji 40-lecia szkoły p. B. Matusiak, p. M. Raszewska oraz p. E. Studnicka wymieniły gazetkę matematyczną w gablotach na II piętrze. Pani B. Matusiak o konkursie na 40-lecie a p. E. Studnicka spisała finalistów etapu wojewódzkiego małopolskiego konkursu „Krakowska Matematyka” z ostatnich 12 lat.

      FINALIŚCI ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

      MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU „Krakowska Matematyka”

      na poziomie klas 4, 5 i 6 SP   [w ciągu ostatnich 12 lat]

      rok szk. 2007/2008

      SYLWIA PAZDUR kl.4a  (nauczyciel: E. Murzyn)

      MARZENA JANIA kl. 5b (nauczyciel: B. Matusiak)

      rok szk. 2008/2009

      SANDRA MRÓZ kl.4b (nauczyciel: J. Kowal, B. Matusiak)

      KLAUDIA KUS kl.4b (nauczyciel: J. Kowal, B. Matusiak)

      MICHAŁ PIWOWARCZYK kl.5b (nauczyciel: E. Murzyn)

      MARZENA JANIA kl.6b (nauczyciel: J. Kowal, B. Matusiak)

      rok szk. 2009/2010

      KONRAD STALMACH kl.4a (nauczyciel: K. Mazur )

      KATARZYNA DOMINIK kl. 4a (nauczyciel: K. Mazur )

      SANDRA MRÓZ kl.5a (nauczyciel: B. Matusiak)

      KLAUDIA KUS kl.5a (nauczyciel: B. Matusiak)

      MICHAŁ PIWOWARCZYK kl.6b (nauczyciel: E. Murzyn)

      rok szk. 2010/2011

      ZBIGNIEW STALMACH kl.4b (nauczyciel: E. Studnicka)

      KONRAD STALMACH kl.5a (nauczyciel: K. Mazur, J. Kowal)

      KLAUDIA KUS kl.6a (nauczyciel: B. Matusiak)

      rok szk. 2011/2012

      KONRAD STALMACH kl.6a (nauczyciel: J. Kowal)

      rok szk. 2012/2013

      ALEKSANDRA KUS kl.5a (nauczyciel: E. Studnicka)

      ADAM GOSPODARCZYK kl.5b (nauczyciel: B. Matusiak)

      rok szk. 2013/2014

      NIKT

      rok szk. 2014/2015

      TOMASZ WOŚ kl.4b (nauczyciel: K. Mazur, E. Studnicka)

      GABRIELA ROKOSZ kl.6b (nauczyciel: K. Mazur)

      rok szk. 2015/2016

      ADAM CHLIPAŁA kl.5a (nauczyciel: J. Kowal)

      rok szk. 2016/2017

      ADAM CHLIPAŁA kl.6a (nauczyciel: J. Kowal)

      MIKOŁAJ KLIKUSZEWSKI kl.6a (nauczyciel: J. Kowal)

      MATEUSZ MURZYN kl.4a (nauczyciel: B. Matusiak)

      rok szk. 2017/2018

      PIOTR MAZUR kl.6a (nauczyciel: B. Matusiak, E. Studnicka)

      rok szk. 2018/2019

      JULIA PIWOWARCZYK kl.4d (nauczyciel: B. Matusiak)

      GRZEGORZ BAJER kl.5a (nauczyciel: E. Studnicka)

       

       

      E. Studnicka

     • Wielkanocne pomaganie w SP w Wiśniowej

     • Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zaangażowali się w akcje wsparcia dla najbardziej potrzebujących. Przygotowaliśmy kartki z życzeniami dla podopiecznych Hospicjum Domowego Królowej Apostołów. Za pośrednictwem wolontariuszy Stowarzyszenia „Bądźmy Razem” przekazaliśmy je zespołowi hospicyjnemu. Życzenia od uczniów trafią do chorych dzieci i dorosłych.

                      9 kwietnia Samorząd Uczniowski wraz z zespołem młodzieżowego wolontariatu Stowarzyszenia Hospicyjnego działającym w naszej szkole zorganizowały akcję CIACHO DLA DZIECI Z BIAŁACZKĄ. Mieliśmy okazję upiec i przynieść (a potem kupić) przepyszne i przepiękne słodkości. Udało się zebrać 1835 złotych i 50 groszy. Cała zebrana kwota została przekazana na pomoc dla chorych dzieci - podopiecznych Stowarzyszenia Hospicyjnego „Bądźmy Razem”.

                      Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy wsparli nasze akcje.

     • Nasze ośmiolatki z brązowym medalem w finale wojewódzkim w turnieju piłkarskim!!!

     • W dniach  8-9 kwietnia na obiektach Con Con Zone w  Nowej Hucie zostały rozegrane finały wojewódzkie turnieju piłkarskiego  „Z podwórka na stadion” o Puchar Tymbarku.  W turnieju wzięły udział trzy nasze drużyny – chłopców w kategorii U-10 oraz dziewcząt w kategorii  U-8 i U-10. Nasza najmłodsza drużyna po bardzo emocjonujących meczach dotarła do ścisłej czwórki. W półfinale przegrały z KS Tarnovia – późniejszym zwycięzcą turnieju. W  walce o trzecie miejsce nasze dziewczynki wykazały się ogromnym hartem ducha i wygrały 3:1 z UKS Sobolów. Dziewczęta w turnieju tego dnia rozegrały 6 meczów po 20 min!!! Ile to emocji, ile przebiegniętych metrów … Nasze ośmiolatki dostały stroje piłkarskie firmy Nike, torby piłkarskie, medale  i ogromny puchar. Wiktoria Dominik została najlepszą bramkarką turnieju.

       Chłopcy dotarli do ćwierćfinału zajmując miejsca między  5 a 8. W turnieju brało udział 22 drużyny które dotarły do finałów po rozgrywkach gminnych i powiatowych.  Zespół dziewcząt  U – 10 również dotarł do ćwierćfinałów zajmując te same miejsca co chłopcy. W finale wzięło udział  16 drużyn.

     • Izabela Dudzik najszybszą zawodniczką!

     •  

      We wtorek 26 marca braliśmy udział w Memoriale Bronisławy Staszel "Polankowej" w Kościelisku. Zawody polegały na pokonaniu na nartach toru przeszkód. W kategorii 2003-2005 Izabela Dudzik zdobyła tytuł najszybszej zawodniczki, a na miejscu trzecim uplasowała się Izabela Banach. Wśród chłopców 4 miejsce zajął Kamil Dudzik, a szóste Szymon Woźniczka. Poniżej link do filmu z zawodów:)


      https://www.youtube.com/watch?v=VQ5UoqEKYKg&fbclid=IwAR1ZRdhQ9-90mmK-nGCJZHmtfL48KnPLVpBwNkXQ_B9uMi4t3X5xzgIlmDg

     • „MATEMATYKA JEST KRÓLOWĄ WSZYSTKICH NAUK”

     • „MATEMATYKA JEST KRÓLOWĄ WSZYSTKICH NAUK”

                                                                 J. Śniadecki

      Konkurs matematyczny  dla kl. 1-3

      5 kwietnia 2019r. odbył się II etap międzyklasowego konkursu matematycznego. W matematycznych potyczkach udział wzięło 18 osób - najlepszych matematyków z klas pierwszych, drugich i trzecich naszej szkoły. Uczniowie łamali  głowy rozwiązując trudne zadania konkursowe, jednak poradzili sobie doskonale i tym samym potwierdzili swoje uzdolnienia matematyczne.

      Miano najlepszych matematyków w  klasach pierwszych otrzymali :

      I miejsce - Piotr Szczechowicz, 

      II miejsce - Karol Zając ,

      III miejsce – Eryk Marcisz ,

      IV miejsce - Franek Knapczyk,

      V miejsce ex aequo - Wiktoria Dominik i Barbara Grabowska.

      W klasach drugich:

      I miejsce - Milena Murzyn,

      II miejsce - Kacper Ruman, 

      III miejsce – Roksana Kowal,

      IV miejsce - Sebastian Murzyn ,

      V miejsce – Zuzanna Opoka,

      VI miejsce – Aleksandra Konieczna.

      W klasach trzecich:

      I miejsce - Karol Rzońca ,

      II miejsce - Kamil Burkat,

      III miejsce - Gabriela Muta ,

      IV miejsce - Zofia Łabędź,

      V miejsce - Adam Tokarz,

      VI miejsce – Łukasz Rokosz.

       

      Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

      Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie w przyszłym roku!                                                                            

       

      Krystyna Mazur

     • Kwiatowo i kolorowo.

     •  

      W dniu 4 kwietnia klasy 1a i 2a wzięły udział w 2 godzinnych warsztatach z udziałem twórcy ludowego, pana Jerzego Chlipały z GOKiS-u w Wiśniowej.

      Uczniowie mieli  możliwość poznać różne techniki wykonywania kwiatów z kolorowej bibuły pod okiem pana Jurka i swoich wychowawczyń. Było bardzo kolorowo i kwiatowo w tym dniu . Okazało się, że nie jest to takie trudne-wystarczy chcieć.

      Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności podczas warsztatów dzieci wykorzystają już niebawem do ozdobienia swoich palm, koszyczków czy stołu w czasie zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

      Organizatorami warsztatów były panie: Magdalena Pazdur oraz Beata Stasiak

     • Święto Ziemi

     • „Coraz więcej wkoło brudu, coraz bardziej szaro,

      Coraz ciężej ludziom sprzątać… Co się z nimi stało?”

       

       

      Zbliża się szczególny dzień – Dzień Ziemi – 22 kwietnia. Z tej okazji uczniowie z Zespołu teatralnego Zum, 4.04.2019 r, pod kierunkiem Marzeny Tomery przygotowali ekologiczny spektakl pt. „Smutna Ziemia”. Na widowni zasiadali uczniowie z klas I-VI.

      Zgromadzona publiczność z zainteresowaniem przyglądała się rozgrywanym scenkom. Akcja spektaklu toczyła się zarówno w przestrzeni kosmicznej wśród planet Układu Słonecznego, jak i na powierzchni naszej planety – Ziemi. Nastrojowa muzyka, tematyczne piosenki podkreślały nastrój widowiska. Widzowie po obejrzeniu teatrzyku chętnie wypowiadali się na tematy ekologiczne, np.

      • Dlaczego trzeba dbać o czys­tość naszej plan­ety?
      • Jak dbać o środowisko i przy­rodę?

      Prob­lematyka eko­log­iczna nie należy do zagad­nień łatwych, jed­nak przed­staw­iana w umiejętny sposób stanie się zrozu­mi­ała i przys­tępna także dla najmłod­szych.

      Większość uczniów zgromadzonych podczas spotkania ekologicznego postanowiła przystąpić do akcji „Sprzątanie świata zacznij od własnego podwórka”. Nagrodą za udział w tej akcji będzie satysfakcja z dobrze wypełnionego zadania, czystość i porządek w najbliższym otoczeniu oraz… 6 z edukacji przyrodniczej! J

      „Coraz mniej wkoło brudu, zdrowo i przyjemnie,

      Coraz łatwiej ludziom sprzątać… pomagają sobie wzajemnie!!”

      Obsada spektaklu:

      Ziemia: Małgorzata Poluszak

      Słońce: Emilia Dróżdż

      Księżyc: Jakub Rzońca

      Gwiazdki: Magdalena Jamróz, Magdalena Sadkiewicz,

      Gwiazdy: Weronika Okas, Aleksandra Dróżdż

      Elfy: Kinga Jaśkowiec, Oliwia Urbanik

      Krasnale: Kamil Kus, Karol Kus

      Zajączek: Paulina Błaszczak

      Dzieci: Julia Twardosz, Oliwia Otmar, Karol Rzońca, Patryk Obajtek

      Kwiatki: Patrycja Hudyga, Karolina Paździor