25-26.10.2019 r. w Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana w Wiśniowej już po raz czwarty odbyła się uroczystość, podczas której uczniowie klas 8 mogli w nieco odmienny sposób zapoznać się z treścią i problematyką lektur szkolnych.W tym roku uwaga młodzieży koncentrowała się wokół epopei „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, ale także zainteresowanie wartościami prezentowanymi w lekturach, przybliżenie tradycji, obyczajowości.
Bardzo istotnym elementem jest również współpraca międzypokoleniowa, ponieważ przybyli goście: ksiądz Piotr Pietruszka, wójt gminy Wiśniowa Bogumił Pawlak, brygadier Bartłomiej Siepak z Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach, Przemysław Konieczny z Biura Urządzania Lasu w Krakowie, Józef Twardosz - prezes Koła Łowieckiego w Wiśniowej, Pan Marek Buraczek - łowczy z Koła Łowieckiego w Wiśniowej, czytając wybrane fragmenty lektury, potwierdzają, jak ważną rolę odgrywa literatura w życiu człowieka i narodu. Dzielą się także doświadczeniem zawodowym z młodzieżą, opowiadając o swojej codziennej pracy ósmoklasistom, którzy za kilka miesięcy staną przed koniecznością wyboru szkoły.
Na początku goście oraz uczestnicy zostali przywitani przez młodych konferansjerów - Amelię Drab oraz Piotra Mazura, którzy przedstawili program imprezy, po czym zaprosili wszystkich uczestników do zatańczenia poloneza.
Głównym punktem programu było czytanie wybranych fragmentów „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza przez zaproszonych gości. Cytaty, skupiające się na obyczajowości szlachty polskiej, nauce o grzeczności, narodowych tradycjach, a także historii księdza Robaka w wykonaniu czytających nabrały innego wymiaru.
Następnie uczniowie mieli okazję poznać codzienną pracę gości, którzy chętnie opowiadali o swoich obowiązkach.
Około godz. 20.00 odbył się konkurs recytatorski w wykonaniu uczniów klas 8, którzy prezentowali Inwokację z „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. I miejsce zdobyła Patrycja Murzyn.
Po części oficjalnej wszyscy zasiedli do wspólnego biesiadowania, degustując tradycyjne potrawy kuchni polskiej przygotowane przez rodziców oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Wiśniowej.
Kolejnym punktem programu były warsztaty rzeźbienia w drewnie prowadzone przez pana Stanisława Mlekodaja, podczas których uczniowie mieli okazję wykonać kwiaty z drewna.
Około godz. 23.00 młodzież wzięła udział w krótkim quizie ze znajomości lektury, skupiającym się wokół motywów literackich.
Na zakończenie nastąpił popis talentów wokalnych – karaoke oraz zabawa przy muzyce, po czym zapadła cisza nocna.Obserwując zaangażowanie władz szkoły, zaproszonych gości, rodziców i uczniów, widać potrzebę organizowania tego typu imprez, zbliżających środowisko lokalne oraz jednoczących pokolenia.
Składamy serdeczne podziękowania naszym Gościom, Rodzicom, Dyrekcji Szkoły za obecność oraz wszelką pomoc w organizacji naszej uroczystości.
Organizatorzy
Katarzyna Ćwierz
Agnieszka Rokosz