• " Kogo bał się las?"

     • Jak zachować masz się w lesie? Jak zachować się? W leśnym gąszczu niespodzianek co też spotka Cię?

      Dnia 22.11.2019r.  uczniowie klasy 2 a pod kierunkiem wychowawcy Magdaleny Pazdur przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek z klas 1-3 krótki spektakl  pod tytułem "Kogo bał się las?"                                                    Przedstawienie miało na celu przekazać uczniom ważne informacje dotyczące zachowań podczas wycieczek do lasu. Na koniec przeczytano  różne ciekawostki dotyczące zwierząt w których role wcieliły  się dzieci.  Aby sprawdzić czy uczniowie uważnie oglądali i słuchali odbył się quiz z słodkimi nagrodami.  W przedstawieniu wystąpili: jeż, wiewiórka, grzyb, drzewa, dzieci, babcie, dzięcioł, elfy, wilk, zając, leśniczy.

      Obsada:

      Jeż- Franciszek Knapczyk

      Wiewiórka- Julia Twardosz

      Dzięcioł- Martyna Galia

      Babcia 1- Magdalena Kaczmarczyk

      Babcia 2- Gabriela Gorczyca

      Muchomor- Michał Murzyn

      Wilk- Julian Kaczmarczyk

      Zając- Mateusz Woźniczka

      Elfy- Błażej Knapik , Radosław Aleksandrowicz

      Drzewa: Lena Łabędź, Wiktor Łętocha

      Dzieci :Natalia Murzyn, Piotr Szczechowicz , Eryk Marcisz, Sebastian Piotrowicz

      Leśniczy: Daria Szlachetka, Oliwia Murzyn

      Wierszyki zaprezentowali : Aleksandra Sambor, Aleksandra Maj, Anna Grabuś, Adrian Urbaniak , Oliwia Polak

     • „Jarzynki babci Balbinki”

     • Już przyszła jesień, hula po lesie Chodzi na grzędy, myszkuje wszędy…

          Jesień to czas zbioru plonów. Wyhodowane w lecie zdrowe warzywa czas przenieść do schowków, komórek, spichlerzy. Robimy to po to, aby zimą cieszyć się własnymi pysznymi przetworami. Nie możemy dać się złapać jesiennym przeziębieniom! Powinniśmy jeść witaminki zawarte w owocach i warzywach! Zbierać plony jest łatwiej młodemu i zdrowemu, a co ma powiedzieć stara, chora babcia?

          Wszyscy wiedzą, że teatr rozwija wrażliwość emocjonalną, wyobraźnię, zainteresowanie literaturą. Wychowanie przez sztukę, to ważny element pracy dydaktyczno-wychowawczej w naszej szkole, dlatego dnia 10.12.2019 r. uczniowie klasy III b pod kierunkiem wychowawcy Marzeny Tomery, w ramach zajęć teatralnych, przygotowali barwny spektakl prozdrowotny pt. „Jarzynki babci Balbinki” w oparciu o tekst Marii Kownackiej. Aktorzy ucharakteryzowani, w barwnych kostiumach zabawiali zgromadzoną publiczność - uczniów klas młodszych oraz przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola w Wiśniowej. Za występ młodzi aktorzy otrzymali gromkie brawa!

           Po spektaklu odbyła się krótka pogadanka na temat wartości odżywczych owoców i warzyw oraz potrzeby pomagania sobie nawzajem, a zwłaszcza pomagania osobom starszym i schorowanym.

           Pani Jesień częstowała dzieci jabłkami i marchewkami, a i cebulka też była.

      W przedstawieniu wystąpiła pracowita Pani Jesień, niesforny Wiatr, miła babcia Balbinka, hałaśliwy Kogut, Kot Mruczek, Pies Azorek, dzielne Zuchy, Słonecznik oraz Jarzynki.

       

      OBSADA:

      Jesień: Wiktoria Przechrzta

      Wiatr: Julia Biela

      Babcia Balbinka: Liwia Burkat

      Kot: Milena Murzyn

      Pies: Zuzanna Kowal

      Kogut: Kacper Ruman

      Zuchy: Dawid Tokarz, Radosław Zębala, Oliwier Polak, Jakub Woźniczka

      Słonecznik: Ewa Biel

      Jarzynki: Paulina Błaszczak, Anna Lenart, Milena Muta, Amelia Kosałka, Katarzyna Dybeł, Jakub Kowalczyk, Kacper Bernat, Mateusz Węgrzyn Sebastian Murzyn, Kinga Stroniarz, Aleksandra Knapik

      Witaminki,  witaminki, 
      dla chłopczyka i dziewczynki, 
      wszyscy mamy dziarskie minki, 
      bo zjadamy witaminki.

       

     • My też pomagamy ...

     • „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
      nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

           Jan Paweł II

       

                  Zbliżające się Święta to czas, w którym nie tylko chętnie otrzymujemy prezenty,
      ale również dzielimy się tym, co w nas najlepsze- dobrym sercem. Tak też uważają uczniowie naszej szkoły. Dnia 4 grudnia klasy: 2b oraz 3b wraz z wychowawcami brały udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez plastyka- panią Monikę Kowal. Stroiki świąteczne wykonane podczas tych zajęć zostały przekazane na kiermasz bożonarodzeniowy Stowarzyszenia Hospicyjnego w Wiśniowej „BĄDŹMY RAZEM”. Dzieci z ogromnym zapałem przystąpiły do pracy, która okazała się nie lada wyzwaniem dla 8. i 9. latków. Jednak dzięki pomocy pani Moniki Kowal oraz wychowawczyń, uczniowie poradzili sobie doskonale! Efekty ich pracy można zobaczyć w galerii poniżej. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu tych warsztatów- pani Monice Kowal oraz rodzicom uczniów kl. 2b i 3b. Mamy nadzieję, że nasza praca chociaż w niewielkim stopniu przyczyni się do zebrania niezbędnych funduszy na potrzeby podopiecznych hospicjum. RAZEM możemy więcej!

      Opracowała: Justyna Żak

     • Razem dla potrzebujących...

     • "Nie potrafimy robić wielkich rzeczy. Możemy robić rzeczy małe, za to z wielką miłością."

                                                                                                                         św. Matka Teresa z Kalkuty

       

       

      Drodzy Rodzice!

       

                  Kolejny raz okazaliście nam niezwykłą pomoc i wsparcie. Dzięki Waszemu zaangażowaniu Kiermasz Ozdób Świątecznych był bajecznie kolorowy i słodki! Dzięki Wam przybliżył się Świąteczny Duch Bożego Narodzenia ... .

                  Uzbierane pieniążki przekazujemy na rzecz Stowarzyszenia Hospicyjnego "Bądźmy Razem" w Wiśniowej  - dla Alicji Dudy. 

      Dziękujemy, że pomagacie nam czynić "rzeczy małe, za to z wielką miłością" ... .

     • Mikołajkowy Dzień

     •  

      Podobnie jak w latach ubiegłych, tak też i w tym roku Święty Mikołaj ze swoją świtą przybył, aby obdarować uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły słodkimi prezentami. Wizyta przebiegała inaczej niż w latach ubiegłych. Uczniowie klas 1-4 zostali zaproszeni do sali 28, gdzie w specjalnie przygotowanym, odświętnie udekorowanym pokoju, w akompaniamencie świątecznych melodii zostali obdarowani prezentami i słodyczami. Następnie Święty Mikołaj wyruszył w obchód po szkole odwiedzając uczniów klas starszych, częstując ich słodkościami i prosząc też dzieci, aby  były zawsze grzeczne, posłuszne rodzicom i pilnie się uczyły przez cały rok. Dzięki wizycie niespodziewanego gościa Mikołajkowy Dzień upłynął w naszej placówce w miłym, świątecznym nastroju.

       

       

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

     • Nasze szopki

     • Jak co roku uczniowie naszej szkoły przygotowali szopki  bożonarodzeniowe.Będą one  jak co roku brały udział w konkursie o tytuł najładniejszej. Już wkrótce okaże się, która z nich otrzyma to miano !

     • WYCIECZKA EDUKACYJNA DO MYŚLENIC – LEKCJA W KINIE ORAZ SEANS FILMOWY

     •  

                    W dniu 4.12.2019 r. uczniowie klas 4a, 4b i 5b wraz z wychowawczyniami: P. Dominik, U. Bajer i E.Studnicką pojechali do MOKiSu w Myślenicach na LEKCJĘ W KINIE: „PODRÓŻ PO KINIE GATUNKÓW” oraz seans filmowy „ BFG: BARDZO FAJNY GIGANT” S. Spielberga. W oparciu o fragmenty filmów charakterystycznych dla danego gatunku , dzieci omawiały takie gatunki filmowe jak: komedia, western, musical, fantasy, film przygodowy oraz science fiction. Uczniowie poznawali różnice między filmami science fiction i fantasy a także odkrywali rodzaje komizmu: sytuacyjny, słowny i postaci. Film „BFG: Bardzo Fajny Gigant” z gatunku fantasy bardzo podobał się dzieciom. To porywająca opowieść o małej dziewczynce i tajemniczym olbrzymie, który odkrywa przed nią sekrety magicznej krainy. Film o snach a także o przyjaźni, bezinteresownej dobroci, odwadze, wierze w siebie…

       

       

      Elżbieta Studnicka

     • Dla Ali ….

     •             W ostatnich dniach w naszej szkole przeprowadziliśmy zbiórkę kosmetyków do pielęgnacji ciała dla podopiecznych Stowarzyszenia „Bądźmy Razem” w Wiśniowej. Część zebranych produktów przeznaczyliśmy dla Ali.

                  Bardzo dziękujemy za udział w zbiórce. Bez Państwa pomocy nie udałoby się zebrać tak wiele … . Niech każde okazane dobro i wsparcie wraca do Państwa w mocy i sile!!!

     • Szkolny Konkurs Profilaktyczny „No Promil – No Problem”,

     •             Nasza szkoła bierze udział w licznych kampaniach społecznych i profilaktycznych. Organizujemy w ramach akcji konkursy, marsze, spotkania w klasach.

      W listopadzie zorganizowany został  Szkolny Konkurs Profilaktyczny „No Promil – No Problem”, na który złożono prawie 50 prac plastycznych. Wszystkie prace wzięły ponadto udział w konkursie na szczeblu wojewódzkim.

                  1 grudnia organizatorzy zamieścili wyniki konkursu: uczeń klasy 3a Mariusz Woś został Laureatem Konkursu XII Edycji Kampanii. Na uwagę zasługuje fakt, że Mariusz już kolejny raz zbiera laury w tym konkursie !! Brawo!!!

       

      Wyniki konkursu szkolnego:

                   klasy 1 – 3:    I miejsce: Patrycja Leśniak kl. 2b

                                         Wyróżnienie: Szymon Obajtek kl. 1b

                                                                Dariusz Murzyn kl. 2b

                                                                Agata Postrożna kl. 3a

                                                                Dawid Tokarz kl. 3b

                                                                Zuzanna Kowal kl. 3b

                                                                Mariusz Woś kl. 3a

                                                                Adrian Duda kl. 1b

                                                                Wojciech Kus kl. 2b

                                                                Lidia Murzyn kl. 2b

                                                                Anna Lenart kl. 3b

                                                                Milena Murzyn kl. 3b

       

                   klasy 4 – 8:      I miejsce: Milena Murzyn kl. 5c

                                          II miejsce: Ewelina Maj kl. 8b

                                         III miejsce: Amelia Drab kl. 8b

       

                  Klasa 3b z wychowawcą otrzymała pamiątkowy dyplom i słodki upominek za najliczniejszy udział w konkursie!

       

       

      Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!!!

     • Andrzejki

     • 28 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa przygotowana przez wychowawców klas wraz z  Samorządem Uczniowskim. Dla uczniów klas I-III została zorganizowana zabawa na sali gimnastycznej ozdobionej andrzejkowymi dekoracjami, uczniowie bawili się uczestnicząc w ciekawych zabawach i konkursach prowadzonych przez: Partycję Murzyn, Justynę Dudzik, Weronikę Tokarz, Sylwię Radoń, Katarzynę Szwacką, Macieja Trzepaczkę oraz Patryka Murzyna. W przerwach udawali sie do klas na poczęstunek, przygotowany przez rodziców.

      Całą imprezę uświetniła fantastyczna muzyka, za którą był odpowiedzialny Artur Basista. Zabawa dla klas starszych trwała do 18.00. Uczniowie bawili się znakomicie pod opieką wychowawców. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni. Dziękujemy za wspaniałą i spokojną zabawę.

      Opiekunowie Samorządu.

     • Badminton ? dlaczego nie!

     •       28 listopada w Myślenicach uczniowie naszej szkoły w składzie: Grzegorz Chlipała,  Konrad Jaśkowiec oraz Phantipol  Doktian po raz pierwszy wzięli udział w Drużynowym Turnieju Badmintona. Konkurencja polegała na tym, że najpierw rozgrywano mecze pojedyncze do trzech wygranych punktów a mecz kończył się po wygraniu dwóch setów. Jeżeli wynik był remisowy rozgrywano debla( też do trzech wygranych). Nasza drużyna trafiła na reprezentację Szkoły nr 2  w Myślenicach oraz na Szkołę Podstawową w Jaworniku. Po bardzo dobrej grze chłopcy zajęli pierwsze miejsce w powiecie i awansowali do rozgrywek wojewódzkich w Bieczu. Myślimy że ta dyscyplina sportowa zagości na stałe w kalendarzu imprez sportowych naszej szkoły.                                     Zawodnikom dziękujemy i gratulujemy i!!!

     • "Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje"

     •             29 listopada w naszej szkole przeprowadziliśmy zbiórkę w ramach akcji "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem".

                  W czasach, w których ludzie cały czas są w biegu; w których świat krzyczy do nas różnymi treściami; w których niektórzy twierdzą, że cieszą się, iż mają dorosłe dzieci. W czasach, w których coraz częściej młodzi ludzie muszą szukać autorytetów, bo wokół same złe wiadomości; w których człowiek rozmawia z człowiekiem przez telefon, smartfona, Internet; w czasach, w których świat wartości nie dla wszystkich znaczy to samo.  W czasach, w których liczy się mieć, a nie być. Dzisiaj, w tych właśnie czasach, uczniowie naszej szkoły z Waszą pomocą, Drodzy Rodzice, pokazali, że można inaczej! Można zwolnić bieg, zatrzymać się, spojrzeć wokół i zauważyć, że są niedaleko ludzie, którzy potrzebują jeszcze drugiego człowieka! Są ludzie, którzy chcą pomagać! Są ludzie, którzy chcą się dzielić tym, co mają ... .

                 Drodzy Rodzice!

                  Serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie w przeprowadzeniu akcji! Bez Was nie udałoby się zgromadzić tak wielu upominków. To dzięki Wam nasi uczniowie uczą się jak być DOBRYM CZŁOWIEKIEM!!!

     • KARTKA URODZINOWA DLA KAROLINKI

     • Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w 2017 roku, Karolinka Płachta musiała po raz drugi zmierzyć się z ciężką chorobą. Szpital w Prokocimiu ponownie stał się jej domem a kolejne cykle chemioterapii przyniosły oczekiwane rezultaty. Mimo to, podczas tegorocznych wakacji jej rodzice usłyszeli, że muszą po raz trzeci stawić czoła jednemu z najgorszych przeciwników-białaczce. 29 listopada Karolinka będzie obchodzić 8 urodziny, dlatego też uczniowie klas 4 włączyli się w akcję „Kartka Urodzinowa dla Karolinki,” przygotowując drobne upominki dla dzielnej wojowniczki z Zakliczyna. Wspólnymi siłami staraliśmy się aby nasze kartki urodzinowe odpowiadały zainteresowaniom i pasjom dziewczynki, mając nadzieję, iż ten mały gest przyniesie odrobinę radości i uśmiechu. Karolinko

      Wkrótce Twoje urodziny,

      zatem zawsze dziarskiej miny.

      Do zabawy mnóstwo siły,

      żeby każdy dzień był miły.

      Pełen śmiechu i radości,

      stu urodzinowych gości,

      Aut, lal, klocków i pluszaków,

      stu prezentów, stu buziaków.

      Zdrowia, szczęścia i słodyczy,

      Klasy czwarte Tobie życzą.

                                                                                          Uczniowie klas 4 z wychowawcami

     • Spotkania profilaktyczne- Zachowania agresywne młodzieży

     • 27 listopada 2019 r. w ramach działań profilaktycznych naszej szkoły uczniowie klas VI – VIII spotkali się z Panem Markiem Szczotkowskim by porozmawiać o zachowaniach agresywnych. Bazując na swoim doświadczeniu i przykładach z życia codziennego, Pan Szczotkowski wyjaśniał uczniom różnice między przemocą, a agresją. Przybliżał mechanizmy pojawiania się przemocy ze szczególnym naciskiem na fakt, że jest to proces. Omówił rodzaje przemocy podając przykłady, które często spotkać możemy każdego dnia. Zdefiniował pojęcie  sprawcy i ofiary. Podkreślił, że każdy może być sprawcą, ale i ofiarą przemocy. MOŻE, ALE NIE MUSI …. .

      Wspólnie z prowadzącym uczniowie zastanawiali się dlaczego tak naprawdę ludzie stosują agresję i przemoc; co odczuwają osoby krzywdzone. Nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych, niemoc, poczucie bycia gorszym, rozczarowanie, frustracja, gniew, ból, złość itp.  – to uczucia, które towarzyszą człowiekowi od wieków, z którymi jednak musimy uczyć się radzić. Odpowiadamy bowiem nie za to, co byśmy chcieli, czy za to, co czujemy. Jesteśmy odpowiedzialni za wynik naszych działań.  Pan Szczotkowski podkreślił ponadto, że każdy powinien uczyć się emaptii. Zrozumienie i świadomość tego, co może odczuwać krzywdzona osoba sprawia, że każdy człowiek powinien zastanowić się nad swoim działaniem.

      Prowadzący zatrzymał się także nad problemem przemocy w sieci, tzw, cyberbullyingiem: hejt, mowa nienawiści, promowanie zachowań przemocowych, agresywnych – to treści, które otaczają nas z każdej strony. Brak dobrych wiadomości, informacji o właściwych działaniach,  dobrych praktykach, wzorach do naśladowania sprawia, że przemoc i agresja zbierają w sieci ogromne żniwa. Pan Szczotkowski podkreślił, że młodzi ludzie w Internecie obrażają, wyśmiewają ludzi, których nawet nie znają! Przypomniał ponadto, że nikt w sieci nie pozostaje anonimowy! Każdy wpis, zdjęcie, komentarz umieszczony w sieci – pozostaje  na zawsze!

     • Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej

     • Dnia 26 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klas I a i I b.

               Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

               Specjalnie na tę okazję została przygotowana część artystyczna. Przedstawienie pt. „Zaczarowany bajek świat”, wykonane przez  uczniów uczestniczących w zajęciach kółka teatralnego ZUM pod kierunkiem p. Marzeny Tomery, dostarczyło wiele radości, uśmiechu, ale i cennej wiedzy o książce i bibliotece. Uczniowie klas pierwszych odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie:

      My uczniowie pierwszej klasy

      Tobie książko przyrzekamy,

      Że szanować Cię będziemy

      Krzywdy zrobić Ci nie damy.

      Obowiązków czytelnika

      Przestrzegać będziemy pilnie

      I z twych rad i twych mądrości

      Korzystać usilnie

      PRZYRZEKAMY!

               Następnie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem i zasadami wypożyczania, księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

               Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej uczniowie zostali poczęstowani słodyczami oraz otrzymali pamiątkowy dyplom, który będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.

       

      Maria Zając

     • BEZPIECZNA PRZERWA

     • W dniu 8 października 2019 r. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w apelu poświęconemu bezpieczeństwu w szkole a przede wszystkim na przerwie. Apel przygotowały klasy 2a i 3a wraz ze swoimi wychowawcami Magdaleną Pazdur i Beatą Stasiak.  Uczniowie zaprezentowali wierszyki dotyczące zachowań w szkole . Przedstawili uczniom z młodszych klas co wolno, a czego nie wolno robić w czasie przerw. Na koniec uczniowie klasy 2 a zaśpiewali piosenkę „Bądźmy uważni ”  a klasa 3 a zatańczyła szkolny rap .  Po apelu został ogłoszony plastyczny konkurs  dla klas 1-3 pt. „Bezpieczna przerwa”.                                                                    

      Wyniki konkursu:

      miejsce I – klasa 3b

      miejsce II- klasa 31

      miejsce III -klasa 1 b

      Klasy 1a, 2a, 2b otrzymały dyplomy za udział.

     • TO WZGÓRZE NAPRAWDĘ JEST MAGICZNE ….

     • Dnia 24 października 2019 roku , uczniowie klas 2a i 3a wraz z wychowawcami  p. Beatą Stasiak i  p. Magdaleną Pazdur wybrali się na wycieczkę pełną niezapomnianych przygód na Zaczarowane Wzgórze w Czasławiu. Tematem warsztatów przyrodniczych był ziemniak „w roli głównej ”. Uczniowie sami przygotowywali frytki a później mogli się delektować ich smakiem. Następnie dzieci wzięły udział w sztafecie na łące po czym przeszły do wąwozu gdzie strzelały do tarczy oraz uczyły się rozpalać ogień za pomocą krzesiwa. Kolejną atrakcją dnia była przejażdżka konna i karmienie zwierząt w mini zoo. Pełni wrażeń uczniowie udali się na pyszną  kiełbaskę z pieczonymi w ogniu ziemniaczkami. Po odpoczynku czekały już na nich  gry terenowe i zabawa na placu zabaw. Kiedy wycieczka dobiegała końca uczniowie ze smutkiem żegnali się z tym magicznym miejscem.  Słoneczna pogoda dopisywała nam cały dzień . Oczarowani Zaczarowanym Wzgórzem wróciliśmy do szkoły.

     • Święto Niepodległości

     • Dnia 8 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość pt. „Wstań, Polsko moja!” została przygotowana przez uczniów klas szóstych wraz z wychowawcami: 6a p. A. Suruło, 6b p. Z. Pilch,  6 c p. A. Bubulą oraz 3 b  p. M. Tomerą.

      Akademię rozpoczął taniec z biało- czerwonymi szarfami wykonany przez uczennice z kl. 3b. Następnie przedstawiciele każdej z klas I- III zaprezentowali wiersze związane z niepodległością Polski.

      Patriotyczną atmosferę podkreślił polonez w wykonaniu klasy 6c oraz wymowny wiersz kończący pierwszą część akademii:

      „Gdyby nie oni, nie byłbyś tu,

      Nie znałbyś świata i ciebie świat…

      Nie wiedziałbyś, co znaczy żyć,

      Kochać, budować, marzyć, śnić…”

      W drugiej części spotkania odbył się pokaz historyczny dotyczący historii II wojny światowej.

      O godz. 11.11 wszyscy zebrani zaśpiewali hymn państwowy w ramach akcji "Szkoła do hymnu"

      Na zakończenie akademii został podsumowany konkurs plastyczny pt. „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie kl. I- VIII. Dyrektor szkoły wręczył dyplomy i nagrody rzeczowe reprezentantom klas.

      Organizatorzy

     • Zachowania agresywne dzieci i młodzieży.

     •             14 listopada 2019 r. rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu profilaktyczno – edukacyjnym prowadzonym przez Pana Marka Szczotkowskiego. Tematem szkolenia były szeroko rozumiane zachowania agresywne dzieci i młodzieży.

                  Pan Szczotkowski zauważył, że obserwujemy  wzrost zachowań agresywnych.  Zwrócił uwagę na czynniki sprzyjające zachowaniom agresywnym, na powody stosowania przemocy. Zaznaczył, że pojawienie się agresji, zachowań niewłaściwych to nie jest problem danej chwili. To proces, a więc ma swój początek, rozwija się, trwa w czasie. Część spotkania prelegent poświęcił na coraz niestety częstszy problem autoagresji wśród dzieci i młodzieży. Omówił ponadto sprzyjające tym zachowaniom czynniki  ryzyka.

                  Podczas  swojego wystąpienia Pan Szczotkowski bardzo często podkreślał jak ważna jest relacja z własnym dzieckiem, obserwacja i reakcja na pojawiające się symptomy. To my, dorośli mamy uczyć dzieci pozytywnych zachowań poprzez własny przykład i dawanie pozytywnych wzorców. To my, dorośli, mamy pozwolić młodemu człowiekowi wziąć odpowiedzialność za swoje własne czyny. To w końcu my, dorośli, możemy i powinniśmy wskazać młodym ludziom cel i piękno świata, w którym żyją.

                  Czas, w którym przychodzi nam wychowywać dzieci nie jest łatwy. Agresja, przemoc, wyuzdanie, swoboda relacji atakują nasze dzieci w każdej chwili i pod wieloma postaciami. Należy pamiętać jednak i uczyć młode pokolenia, że każdy ma prawo powiedzieć „NIE”. Jako rodzice i wychowawcy mamy obowiązek dać dzieciom i młodzieży dobre narzędzia do walki z obecnymi zagrożeniami.

                  Spotkanie z panem Markiem Szczotkowskim pozwoliło zarówno rodzicom, jak i nauczycielom uaktualnić wiedzę z zakresu wychowania, ale także rozwinąć kompetencje wychowawcze i społeczne.

     • „101 szczytów w 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę”.

     • Grupa nauczycieli w składzie: Urszula Bajer, Agnieszka Rokosz, Barbara Matusiak, Małgorzata Raszewska, Paulina Dominik dołączyła do akcji „101 szczytów   w 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę”. Akcja ma na celu uczczenie  w górski sposób 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz propagowania spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, w ruchu. W tym roku była połączona ze zbieraniem śmieci. Organizatorem i pomysłodawcą jest portal Aktualne Warunki w Górach.

      W niedzielny poranek 10 listopada o godz 7.30 został zdobyty, a także posprzątany szczyt Lubomir (904m n.p.m.). Na trasie zebrano worek śmieci. W ten sposób połączono przyjemne z pożytecznym.