• 75 rocznica pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika.

     • W środę 18 września br. młodzież szkolna, oficjalne delegacje,liczni mieszkańcy,uczestnicy biegu sztafetowego wzięli udział w uroczystej mszy św. sprawowanej w intencji pomordowanych w kościele parafialnym  św. Marcina w Wiśniowej. Po mszy św. wszyscy uczestnicy przemaszerowali na miejscowy cmentarz, gdzie u stóp pomnika ofiar  pacyfikacji odczytano apel poległych, zlożono wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.Chwile zadumy i refleksji wzbogacił  odczytany wiersz okolicznościowy poświęcony ofiarom pacyfikacji.

      Po uroczystościach na cmentarzu nastąpiła część sportowa czyli 36 Sztafeta Szlakami Walk Partyzantów AK i BCh na trasie Wisniowa - Dobczyce.

     • XXIX Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie

     •  

       

       

       1. W tym roku mija 75 rocznica utworzenia Rzeczypospolitej Raciechowickiej, zwycięskiej Bitwy pod Łysiną oraz tragicznych pacyfikacji Lipnika i Wiśniowej. Z tej okazji, 14 września, 42 uczniów naszej szkoły, pod opieką p. Ireny Bubuli, p. Anny Bubuli oraz p. Urszuli Bajer, wzięło udział w XXIX Małopolskim Zlocie Szlakami alk Partyzanckich na Suchej Polanie. Opiekę nad Pocztem Sztandarowym naszej szkoły pełniła kl. 7c z wychowawczynią p. Małgorzatą Raszewską. Uczniowie wzięli udział w polowej Mszy Św. w intencji partyzantów i poległych za Ojczyznę. Odczytany został Apel Poległych. Przedstawiciele uczniów naszej szkoły wraz z innymi delegacjami złożyli wiązankę pod Pomnikiem. Uczestnicy mogli również wysłuchać wykładu o działaniach Armii Krajowej w masywie Lubomira w czasie II wojny Światowej, wysłuchać koncertu młodzieży oraz obejrzeć rekonstrukcję historyczną bitwy partyzanckiej.
                        Dla naszych uczniów impreza miała charakter patriotyczny, ale także profilaktyczny – kreacja wolnego czasu i rozwijanie aspiracji poznawczych.
                        Jak co roku uczniowie wzięli udział w konkursach zajmując wysokie miejsca.
       1. krajoznawczy:
        I m Kowal Konrad kl. 8b
        II m Głąb Kamil kl. 7a i Kus Karol kl. 7c
       2. przyrodniczy:
        I m Marcisz Kacper kl. 8b
        III m Kowal Konrad kl. 8b
       3. rzutek:
        I m Urbaniak Damian kl. 5c
        II m Banach Bartłomiej kl. 7b
       4. drabinka:
        I m Urbaniak Damian kl. 5c
        III m Jaśkowiec Konrad kl. 8b i Kowal Konrad kl. 8b
     • Zaczynamy od profilaktyki …..

     •             11 września nasza szkoła gościła st. sierż. Dominika Kulę z Komisariatu Policji  w Dobczycach, który spotkał się w tym dniu z uczniami i rodzicami.

                  Najmłodsi uczniowie mieli możliwość nie tylko poznać dzielnicowego gminy Wiśniowa, ale przede wszystkim zapoznać się i przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pan dzielnicowy przypomniał bowiem o zasadach poruszania się po drogach publicznych, wyposażeniu roweru i ogromnej roli odblasków, które każdy poruszający się po zmierzchu - nawet dorosły- powinien mieć. Razem z uczniami mieliśmy możliwość poznać właściwe sposoby reagowania na wizytę nieznajomych w domu, zaproszenia od  nieznajomych osób poznanych w Internecie, a także reakcje na  propozycje podwożenia do szkoły przez zatrzymujące się obce osoby w samochodzie. Przy tej okazji pan dzielnicowy przypomniał, na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę, by po zgłoszeniu ww. sytuacji policja mogła sprawnie działać.

      Najstarsi uczniowie  poruszyli bardzo ważny temat narkotyków, substancji psychoaktywnych i psychotropowych  zwanych dopalaczami. Przeanalizowali różne sytuacje życia codziennego, które mogą skłonić po sięganie po ww. substancje. Poznali także wybory młodych ludzi i  konsekwencje ich decyzji. Niestety, jak się okazuje bardzo poważne i nieprzyjemne … .

                   Uczniowie klas siódmych i ósmych poznali ponadto bliżej zawód POLICJANTA oraz drogę, jaką należy przejść chcąc pracować w policji. Mieli możliwość porozmawiać o kierunkach pracy policji, ale także przedstawić swoje wątpliwości związane z podjęciem ww.  pracy.

       

                  Uzupełnieniem spotkań z uczniami była prelekcja dla  rodziców. Podczas spotkania pan dzielnicowy przedstawił podstawowe zagadnienia związane z problemem narkomanii wśród dzieci i młodzieży. Rodzice poznali najpopularniejsze narkotyki i dopalacze, ich objawy oraz skutki zażycia. Niewątpliwą  ciekawością rodziców cieszyły się atrapy tychże substancji oraz  przyrządy związane z ich używaniem. Oglądając i poznając ww. rodzice mieli możliwość dokładnie przyjrzeć się elementom, które po znalezieniu w domu powinny wzbudzić niepokój każdego dorosłego.

                  Na koniec st. sierż. Kula przypomniał o znakach znajdujących się przy szkole, których przestrzeganie przez kierowców zapewnia bezpieczeństwo uczniom naszej szkoły.

     • Nasze pierwsze sukcesy w nowym roku szkolnym.

     •  

       

       

       

       

      „Sukces przychodzi jedynie do tych, którzy działają, podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia.”

       

                                                  Thomas Alva Edison

       

               Między innymi te słowa towarzyszyły uczniom naszej szkoły podczas realizacji kampanii społecznej ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ 2019. Działania w ramach tej ogólnopolskiej akcji realizujemy w szkole od kilku już lat. W minionym roku szkolnym uczniowie brali udział w wielu aktywnościach związanych z ww. hasłem kampanii. Poznawali znaczenie sukcesu w życiu człowieka, ale także znaczenie porażki i nauki, która z niej płynie. Podczas wycieczek i podejmowanych wyzwań  towarzyszyły uczniom słowa kampanii:  CHCE MI SIĘ CHCIEĆ !!!

               Każdy uczeń miał także możliwość wzięcia udziału w konkursach organizowanych w ramach akcji. Takim ogólnopolskim konkursem był  konkurs plastyczno – literacki „Ja za 20 lat”. Zadaniem uczniów było pokazać siebie za 20 lat, swoje plany, cele.

      W tegorocznym konkursie organizatorzy przyznali 2540 nagród, w tym 35 nagród głównych i 2505 wyróżnień. Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Piotr Mazur, Emilia Bajer, Grzegorz Chlipała, Patryk Murzyn, Jakub Woźniczka, Ewa Biel oraz Gabriela Kowalczyk.

       

       

                                                                Serdecznie gratulujemy!!!!

     • Obrazki z podwórka

     • Chociaż mało mamy lat, tak naprawdę niewiele,                                                                       

       Choć lubimy w piłkę grać i pojeździć rowerem,                                                                           

      Choć na wszystko mamy czas, tyle zabaw nas czeka,                                                            

       Wiemy, że każdy z nas, wyrośnie każdy z nas                                                                                  

       Na wielkiego, wielkiego na człowieka!

       

      Dnia 30.05.2019 r. na szkolnej scenie, po raz ostatni w tym roku szkolnym, zaprezentowali się uczniowie klasy II b SP Wiśniowa. Uczniowie z tej klasy w ramach zajęć teatralnych opracowali spektakl autorstwa Doroty Dankowskiej pt. „Obrazki z podwórka”. Wychowawcą klasy jest Marzena Tomera. Na widowni zasiadali uczniowie klas młodszych oraz starszaki z Przedszkola Samorządowego w Wiśniowej.

       

      Spektakl rozpoczęła uczennica klasy III b Magdalena Sadkiewicz, która pięknie zaśpiewała piosenkę Roksany Węgiel pt. „Obiecuję”. Następnie mali aktorzy z II b przedstawili scenki teatralne dotyczące zachowań dzieci w grupie rówieśniczej, wzajemnych relacji, przyjaźni i współpracy. Nad naszymi czynami czuwają aniołowie. Troszczą się o nas… W role aniołów wcielili się Milena Murzyn i Kacper Ruman. Widzowie nagrodzili wszystkich aktorów gromkimi brawami! Wspaniale odpowiadali na pytania dotyczące rozumienia treści i przesłania zawartego w spektaklu.

       

      Kiedy jesteśmy razem to wszystko jest łatwiejsze.

      Kiedy jesteśmy razem, życie jest przyjemniejsze.

       

      Zaśpiewana na koniec piosenka „Chociaż mało mamy lat”, znana już naszym babciom i dziadkom, jest aktualna i dzisiaj.

      Wszystkim uczniom naszej szkoły z okazji zbliżających się wielkimi krokami upragnionych wakacji życzymy samych pogodnych i bezpiecznych dni, odpoczynku w gronie rodziny i rówieśników, bo…

       

      Na podwórku fajnie jest, można sobie pobiegać,                                                                                

      Można w kapsle pograć też i połazić po drzewach,                                                                 

      Można łapać do swych rąk kolorowe motyle,                                                                                      

      Albo ukryć się tak,by nikt nie widział nas                                                                     

      I polecieć do słońca, choć na chwilę

     • X Gminny Konkurs Ortograficzny

     •  

                  Dnia 21.05.2019r. w Szkole Podstawowej w Wiśniowej jak co roku, odbył się X Gminny Konkurs Ortograficzny. W konkursie wzięli udział uczniowie klas trzecich z Wiśniowej, Lipnika i Węglówki. Każdą klasę mogło reprezentować trzech uczniów. Celem konkursu było doskonalenie poprawności ortograficznej, motywowanie uczniów do samodzielnego rozwoju umiejętności i uzdolnień w zakresie ortografii.  Konkurs składał się z dwóch części: w pierwszej uczestnicy pisali dyktando, w drugiej części rozwiązywali krzyżówki, teksty z lukami, zagadki.

      Zwycięzca otrzymał Tytuł Gminnego Mistrza Ortografii oraz Puchar Przechodni dla szkoły.

      Wyniki Konkursu:

      I miejsce: Gabriela Muta SP Wiśniowa

      II miejsce: Kamil Burkat SP Wiśniowa

      III miejsce: Maria Kuchnia SP Węglówka

      IV miejsce: Aneta Ciślik SP Wiśniowa

      V miejsce:    Michalina Burkat  SP Lipnik

      Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach z ortografią!!

       

                                                                                                                B. Kuchnia

     • Brązowy medal naszych lekkoatletów.

     • W czwartek 23 maja drużyna w składzie: Wiktor Pąpka, Bartłomiej Rokosz, Bartłomiej Pałka, Karol Murzyn, Michał Muta i Karol Klikuszewski zdobyli trzecie miejsce w  Rejonowych Igrzyskach Dzieci w Czwórboju Lekkoatletycznym, które odbyły się w Nowym Targu. Chłopcom gratulujemy! Cieszy fakt, że odkąd  rozbudowała się nasza infrastruktura sportowa o obiekt do skoku w dal, nasi uczniowie ćwiczą na nim  bardzo chętnie i już osiągają takie sukcesy !

       

     • Kolejne Mistrzostwo Powiatu naszych piłkarek nożnych!!!

     • Ledwo opadły emocje po wygranej młodszych dziewcząt, a już kolejnego dnia drużyna dziewcząt z klas 7-8 i gimnazjum zdobyła pierwsze miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej  w Piłce Nożnej!!! Wychodzi  na to, że tej wiosny jesteśmy piłkarską potęgą w kategorii dziewcząt w naszym powiecie. Dziewczęta wygrały  wszystkie mecze.  Ich przeciwnikami były z SP Krzczonów, SP 3 Myślenice, SP Sułkowice i SP Skomielna Biała.

      Skład drużyny dziewcząt: Aleksandra Murzyn, Izabela Banach, Agata Obajtek, Wiktoria Polak, Kinga Dróżdż, Natalia Furman, Julia Kus, Monika Błaszczak, Gabriela Franiak, Emilia Hebda, Izabela Dudzik.

      Chłopcy trafili na bardzo mocnych przeciwników. W grupie zagrali z SP Dobczyce i SP 3 Myślenice.  Niestety mimo ogromnej waleczności nie udało im się awansować.

      Skład drużyny chłopców: Filip Trzepaczka, Dominik Kaczmarczyk, Oskar Rokosz, Ksawery Kowal, Stanisław Klikuszewski, Grzegorz Kowal, Grzegorz Chlipała, Adam Chlipała, Kacper Irzyk, Bartłomiej Lenart,  Mikołaj Lenart,  Mirosław Burkat.

     • Nasze piłkarki wygrywają Powiatowe Igrzyska Dzieci w Piłce Nożnej !!!

     • Nasze piłkarki  wygrywają Powiatowe  Igrzyska Dzieci  w Piłce Nożnej !!!

      Drużyna  dziewcząt z klas I-VI zdobyła tytuł Mistrza Powiatu w rozegranych w Myślenicach na boisku LKS Górki  zawodach w piłce nożnej. Dziewczęta wygrały wszystkie mecze ( z SP Krzczonów, SP Tokarnia i SP 3 Myślenice). Na boisku prezentowały się fenomenalnie i bezbłędnie.  Szarże  Grażynki Błaszczak na bramkę przeciwniczek, celne dobitki Karoliny Kowal, fenomenalne podania  Julki Szczechowicz, obrona Gabrysi Murzyn  czy  kapitalny drybling Roksany Kowal  z dwa razy wyższymi  przeciwniczkami (uczennica klasy drugiej!!!) wprawiały w zdumienie nie tylko inne drużyny, ale i ich opiekunów.  Nasza bramkarka  - Zuzanna Dróżdż nie przepuściła  żadnego gola!! Złota drużyna z hali okazała się też najlepsza w powiecie na boisku trawiastym. Brawo dziewczęta! Życzymy Wam powodzenia w etapie rejonowym, który już 27 maja zostanie rozegrany w Nowym Targu.

      Skład drużyny: Roksana Kowal, Karolina Kowal, Julia Szczechowicz, Zuzanna Dróżdż, Gabriela Murzyn, Grażyna Błaszczak, Emilia Murzyn, Anna Muta, Amanda Urbaniak,  Amelia Murzyn, Agata Węgrzyn, Weronika Okas.

      Drużyna chłopców zmierzyła się z bardzo silnymi przeciwnikami, i w pierwszej fazie rozgrywek awansowała z grupy na drugim miejscu.  W meczu o brązowy medal przegrała z SP 3 Myślenice zaledwie jednym golem (2:3)…brakło naprawdę niewiele. Brawo Panowie za hart ducha i walkę do samego końca!!!

      Skład drużyny:  Karol Klikuszewski, Adrian Ciślik, Bartłomiej Żaba, Bartłomiej Pałka, Kamil Kus, Mateusz Juras, Bartosz Jamróz, Konrad Furman, Michał Muta, Karol Murzyn,  Wiktor Pąpka,

      Galeriazdjęć: https://www.facebook.com/pg/MOSMyslenice/photos/

     • Tajemnicza chemia

     • Podczas obchodów 40-lecia powstania naszej szkoły uczniowie oraz przybyli goście mieli okazję uczestniczyć w pokazach chemicznych zorganizowanych przez nauczycielkę chemii oraz uczniów klasy III b gimnazjum.

      Celem zajęć było pokazanie, jak wiele ciekawych doświadczeń można wykonać przy użyciu rzeczy, które mamy w naszych domach. Chemicy z klasy IIIb stosując ogólnodostępne produkty spożywcze zaprezentowali doświadczenia wyjaśniające  tajemnicę niektórych, na pozór dziwnych i nienaturalnych zjawisk. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. chemiczne jojo, wulkan, srebrne jajko, nadmuchany balon w butelce czy palącą się wodę.

      Pokazy wzbudziły duże zainteresowanie i wiele emocji. Teraz już każdy uczeń wie, że kuchnia to doskonały warsztat, w którym można odkrywać tajniki nauki! :)

       

      Weronika Kaczmarczyk

       

      Więcej zdjęć w zakładce Album fotograficzny

     • „Czterdzieści lat minęło…”

     •  14 maja to w Szkole Podstawowej w Wiśniowej zawsze duże święto. Tego dnia bowiem przypada Dzień Patrona Szkoły  - Władysława Orkana. W tym roku jednak  świętowaliśmy wyjątkowo uroczyście. Nie często zdarza się bowiem obchodzić  40- lecie i honorować ważną dla wiśniowskiej społeczności postać – nauczyciela, budowniczego i wieloletniego dyrektora szkoły -  Stanisława Piechowicza.

      Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w Kościele Parafialnym p. w. św. Marcina w Wiśniowej, następnie jej uczestnicy przeszli do budynku szkoły, gdzie obchody  kontynuowano. Wśród licznie zgromadzonej publiczności byli m. in. : przedstawiciele władz samorządowych oraz Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie, emerytowani nauczyciele i  pracownicy szkoły, absolwenci oraz wielu przyjaciół naszej placówki.

      Po powitaniu wszystkich gości Pan dyrektor Krzysztof Głowacki zaprosił widzów do obejrzenia prezentacji multimedialnej prezentującej archiwalne fotografie z okresu budowy szkoły oraz pierwszych lat jej funkcjonowania w nowym budynku. Następnie publiczności zaprezentowano film, w którym emerytowani nauczyciele wspominali czas powstawania placówki oraz rolę Pana Dyrektora Stanisława Piechowicza. Można było też zaobserwować, jakie zmiany nastąpiły w naszej szkole współcześnie.

      Kolejnym punktem uroczystości, który zrobił na publiczności ogromne wrażenie, był program artystyczny. Uczniowie pod kierunkiem nauczycielek: mgr Elżbiety Głowackiej, mgr Marzeny Tomery i dr Anny Bubuli zaprezentowali barwne widowisko podkreślające dorobek czterdziestu lat istnienia szkoły.

      Po zakończeniu części artystycznej nastąpiła niezwykle doniosła chwila. Pani Irena Piechowicz w otoczeniu najbliższej rodziny Stanisława Piechowicza  oraz Wójt Gminy Wiśniowa Pan Bogumił Pawlak odsonili tablicę pamiątkową poświęconą zasłużonemu społecznikowi. Jak napisano w broszurze opracowanej przez Komitet do spraw Uczczenia Pamięci Stanisława Piechowicza był to człowiek sukcesu spełniony zawodowo i rodzinnie. Dzięki swojej pasji, pracowitości, umiejętności pochylania się nad sprawami innych zdobył szacunek i uznanie. Potrafił zjednywać sobie ludzi, zarażać ich swoimi pomysłami i realizować zamierzenia, które służyły dobru ogólnemu. Dlatego na zawsze pozostanie w pamięci kolejnych pokoleń wiśniowian.

      Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczniowie a także zaproszeni goście mieli możliwość skorzystania z atrakcji przygotowanych w poszczególnych salach lekcyjnych. Pokazy chemiczne i komputerowe, spotkanie autorskie z Panią Łucją Bajer, prezentacje multimedialne dotyczące ważnych wydarzeń szkolnych i lokalnych  (np. Sztafety Szlakiem działań AK i BCH), możliwość obejrzenia archiwalnych kronik szkolnych to tylko niektóre z nich.

                  Taka szczególna uroczystość szybko się nie powtórzy, dlatego spotkania, rozmowy, przywoływane tego dnia wspomnienia pozostaną z nami na długo.

       

       

      Pozostałe zdjęcia w zakładce album fotograficzny.

       

     • Rodzeństwo Izabela i Kamil Dudzikowie na podium w Wojewódzkich Mistrzostwach LZS.

     • W Krakowie w dniu 9 maja na Błoniach, tradycyjnie o tej porze roku, odbyły się Wiosenne Mistrzostwa Województwa Zrzeszenia LZS w  Biegach Przełajowych. Nasza  choć nieliczna bo trzy osobowa reprezentacja zaprezentowała się  znakomicie. Izabela Dudzik i Kamil Dudzik ukończyli bieg na drugiej a Izabela Banach na czwartej pozycji. Wraz z zawodnikami z SP Zakliczyn zdobyli trzecie miejsce dla powiatu myślenickiego w klasyfikacji powiatowej.

     • Nasi uczniowie zdobywają złoto w Mistrzostwach Powiatu w Czwórboju Lekkoatletycznym!!!

     • Nasza reprezentacja chłopców z klas IV-VI zwyciężyła w Powiatowych Igrzyskach Dzieci  w Czwórboju Lekkoatletycznym, który został rozegrany 9 maja w Myślenicach. Zawody składały się z czterech konkurencji: bieg na 60 m, rzut piłeczką palantową, skok w dal, bieg na 800 m. Nasi chłopcy w składzie: Konrad furman, Michał Muta, Karol Murzyn, Adrian Ciślik, Karol Klikuszewski i   Wiktor  Pąpka okazali się bezkonkurencyjni i to nasza szkoła będzie reprezentować powiat na finałach wojewódzkich w Nowym Targu 23 maja.

     • Złoto i brąz dla naszych zespołów w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu w Biegach Przełajowych.

     • W Myślenicach  na Zarabiu w dniu 7 maja odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Drużynowych Biegach Przełajowych.  Nasze zespoły  z roczników 2008-2009 zdobyły złoto (chłopcy) i brąz (dziewczęta). Chłopcy  uzyskali awans do zawodów wojewódzkich, które odbyły się w Nowym Targu w dniu 20 maja.  Zajęliśmy  tam 10 miejsce.

      Skład drużyny chłopców: Dawid Rokosz, Michał Muta, Karol Murzyn, Bartosz Jamróz, Mateusz Juras, Michał Mistarz,

      Skład drużyny dziewcząt: Anna Muta, Łucja  Banach, Magdalena Kowal, Julia Grabowska, Emilia Murzyn, Milena  Knapczyk

     • Międzyklasowy Konkurs Ortograficzny.

     • 15 maja w naszej szkole odbył się Międzyklasowy  Konkurs Ortograficzny. Uczniowie walczyli o tytuł Mistrza Ortografii klas II i III. Celem konkursu było podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych, zachęcenie ich do zgłębiania wiedzy w tym temacie, a także popularyzacja konkursu jako formy rozwijania zainteresowań i uzdolnień. W wydarzeniu brało udział 12 reprezentantów klas drugich i trzecich. Ich zadaniem było rozwiązywanie krzyżówek, rebusów i zagadek ortograficznych oraz uzupełnianie dyktand. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością zasad poprawnej pisowni.

      WYNIKI:

      KLASY II

       

      Tytuł Mistrza Ortografii: Kacper Ruman (2B)

      II miejsce: Milena Murzyn (2B)

      III miejsce: Zuzanna Opoka (2A)

       

      KLASY III

       

      Tytuł Mistrza Ortografii: Kamil Burkat (3A)

      II miejsce: Gabriela Muta (3B)

      III miejsce: Aneta Ciślik (3A)

       

                  Zwycięzcom  serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w przygodzie z językiem polskim.

       

       

      organizator

      Barbara Kuchnia

     • „Śladami władców polskich”

     •  Dnia 8 maja 2019 r. klasa 1b pod opieką wychowawcy, przewodnika i rodziców wyruszyła  na  wycieczkę  do  grodu  Kraka. Podróż  minęła  szybko i  przyjemnie dzięki pani przewodnik, która już w autokarze opowiadała wiele ciekawych historii i legend związanych z Krakowem i jego mieszkańcami. Po spacerze przez Planty dotarliśmy na Rynek Główny w Krakowie. W tym miejscu pani przewodnik opowiedziała najważniejsze legendy związane z miastem Kraka m. in.: o Kościele Mariackim i sztylecie ukrytym w Sukiennicach, o rycerzach  zaklętych w  gołębie, o wesołym Lajkoniku i hejnale. Opowieści te wzbogacone były interesującymi rekwizytami. Dzieci poznały również tajemnicę lokacji Krakowskiego Rynku -największego średniowiecznego placu w  Europie! Uczniowie zobaczyli także pomnik Adama Mickiewicza, kościół św. Wojciecha i makietę dawnego Ratusza. Kolejnym punktem wycieczki był udział w lekcji muzealnej w Sukiennicach o tematyce: „Namaluj mi bajkę. Zapoznanie się z legendami, baśniami i najważniejszymi zabytkami Krakowa”. Uczniowie byli zachwyceni nie tylko pięknymi i historycznymi obrazami czy rzeźbami, ale również nietypową formą zajęć w muzeum. Dzieciom najbardziej podobał się obraz Jana Matejki „HOŁD PRUSKI”, który został ofiarowany przez samego artystę i zapoczątkował zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu. Klasa 1 b miała również okazję poznać legendę o „Wandzie, co nie chciała Niemca” i ułożyć plan wydarzeń. Każdy uczestnik wycieczki mógł choć na chwilę zamienić się w Stańczyka, ubierając jego charakterystyczną pelerynę z dzwoneczkami. Następnie uczniowie przeszli do specjalnej sali, w której mieli narysować dłoń i zamienić ją w groźnego Smoka ze wzgórza wawelskiego. Wymagało to dużej wyobraźni i pomysłowości, z którą uczniowie nie mieli żadnego problemu!
      W drodze powrotnej do autokaru zatrzymaliśmy się przy Bramie Floriańskiej i Teatrze Juliusza Słowackiego poznając ich krótką historię.

      Dzięki opowieściom pani przewodnik pierwszoklasiści poznali historię tego  pięknego miejsca, jakim jest Kraków, a zdobyta wiedza pozostanie na długo w ich pamięci i będzie wykorzystywana na różnych zajęciach edukacyjnych.

       

      Wychowawczyni:

       Justyna Żak

     • „SZKOLNY KONKURS KALIGRAFII Z OKAZJI 40- LECIA SZKOŁY”

     • Dnia 6 maja odbył się SZKOLNY KONKURS KALIGRAFII
      „O złote pióro Dyrektora”,  którego celem było zachęcenie dzieci do pięknego pisania. W konkursie wzięli udział reprezentanci klas I- III, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach klasowych.  Obecna edycja konkursu była szczególna. W roku 2019 nasza szkoła obchodzi 40 lat swojego istnienia. Z tej okazji uczestnicy konkursu mieli za zadanie przepisać jubileuszowe wierszeo NASZEJ SZKOLE. Tekst był zróżnicowany i dostosowany do każdej grupy wiekowej. Oceniano m.in. wrażenie estetyczne, sposób łączenia, kształt liter oraz  poprawność ortograficzną przepisanego  tekstu. Prace uczniów zostały ocenione dzięki jury w następującym składzie: wicedyrektor Józefa Bednarczyk, mgr Cecylia Marcisz, mgr Marzena Tomera oraz mgr Justyna Żak.

      Tegorocznymi MISTRZAMI KALIGRAFII zostali:

      Klasy 1: Barbara Grabowska 1b

      Klasy 2: Kacper Ruman 2b

      Klasy 3: Julia Kowal 3a
       

      WICEMISTRZAMI KALIGRAFII zostali:

      Klasy 1: Aleksandra Nowak 1b

          Martyna Galia 1a

      Klasy 2: Milena Murzyn 2b

          Sebastian Murzyn 2b

      Klasy 3: Gabriela Muta 3b

          Gabriela Dudzik 3a      Pozostali uczestnicy konkursu:

      Julia Twardosz 1a, Magdalena Kaczmarczyk 1a, Patrycja Leśniak 1b, Oliwia Otmar 2a, Nikola Łacny 2a, Aleksandra Konieczna 2a, Gabriela Tokarz 3a, Magdalena Sadkiewicz 3b, Karol Rzońca 3b.

      Konkurs od wielu lat cieszy się popularnością wśród uczniów. Satysfakcją napawa fakt, że w dobie internetu i sms-ów dzieci chcą pochylić się nad kartką papieru i wypełnić ją pięknym, odręcznym pismem.

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       

       

      Organizator konkursu:
           Justyna Żak

     • VI Młodzieżowy Rajd „Beskidzkie Wyspy”

     •          7 maja w ramach realizacji programu pozytywnej profilaktyki, integracji i kreacji wolnego czasu uczniowie naszej szkoły wzięli udział   w VI Młodzieżowym Rajdzie „Beskidzkie Wyspy”. Tegoroczna trasa wiodła z Męciny w Gminie Limanowa na szczyt Jaworza (921 m n.p.m.). W wyprawie wzięło udział 49 uczniów SP i Gimnazjum. Organizatorami imprezy była Gmina Limanowa. Jak co roku młodzież wzięła udział  w przygotowanych konkursach, zdobywając atrakcyjne nagrody.W konkursie piosenki turystycznej I miejsce zajęła Gabriela Rokosz z kl. 5c, natomiast grupa muzyków w składzie: Szymon Woźniczka (trąbka), Kamil Dudzik (trąbka), Ksawery Kowal (trąbka), Jakub Szynal (śpiew), Adam Chlipała (śpiew), Grzegorz Chlipała (śpiew) i Jakub Lenart (śpiew) zdobyła wyróżnienia. W tym czasie uczestnicy imprezy mogli napić się gorącej herbaty, zjeść grochówkę lub bigos, posmakować domowego ciasta i innych specjałów przygotowanych na tę okazję przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Męcinie. Nie brakowało również chętnych, którzy wyszli na wieżę widokową, żeby podziwiać krajobraz Beskidu Wyspowego. Nad przebiegiem wyprawy i bezpieczeństwem uczestników czuwali nauczyciele: P. Irena Bubula, P. Barbara Matusiak, P. Urszula Bajer i P. Agnieszka Rokosz.

     • Święto 3 Maja

     •        

            We wtorek – 30 kwietnia 2019r. odbyła się uroczysta akademia poświęcona 228. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Celem apelu było kształtowanie wśród uczniów tożsamości narodowej.

      Apel rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego, dla którego oprawę muzyczną  przygotowali Szymon Woźniczka z kl. 8a i Kamil Dudzik z IIIb. Uczniowie klas siódmych pod kierunkiem Pani Agnieszki Rokosz i Pani Katarzyny Ćwierz przygotowali żywą lekcję historii, która przeniosła wszystkich w dawne czasy. Była scenka z posiedzenia sejmu  z udziałem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i posłów, wiersze, piosenki.  Biało – czerwone kotyliony przygotowane przez uczniów stały się w tym dniu ważnym elementem stroju każdego nauczyciela .