• Czyste powietrze.

     • 1 artykuł

      Czas na czyste powietrze

      Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest spalanie węgla w przydomowych kotłowniach. Niestety, stężenie wielu szkodliwych substancji znacznie przekracza przyjęte normy powodując, że nasz kraj przoduje w europejskich statystykach.

      Problem niskiej emisji, czyli emisji szkodliwych pyłów i gazów na wysokości nie większej niż 40 metrów pogłębia się, niosąc za sobą coraz poważniejsze konsekwencje dla zdrowia i środowiska naturalnego. Niska emisja odpowiada za fatalny stan powietrza, a do jej głównych źródeł zalicza się gospodarstwa domowe ogrzewane przez spalanie paliw stałych, w szczególności złej jakości węgla, drewna, brykietu oraz nielegalnie spalanych śmieci. Dużym problemem pozostaje również zły stan techniczny systemów grzewczych, w szczególności przestarzałe piece, nieodpowiednia izolacja domów i utrata energii w procesie ogrzewania. W połączeniu z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak duża wilgotność powietrza i brak wiatru, zanieczyszczenia osiągają bardzo wysokie wartości. Nie bez znaczenia pozostaje położenie geograficzne – w dolinach smog kumuluje się nad naszymi domami i zalega tam przez dłuższy czas.

      Kluczowym elementem w walce ze smogiem jest wymiana starego pieca na nowy, bardziej ekologiczny. Kupując opał warto zwrócić uwagę na jego jakość, co w dużej mierze przekłada się na kaloryczność i efektywność spalania. Palenie śmieci jest surowo zabronione. Pamiętajmy, że każdy z nas ma realny wpływ na powietrze, którym oddychamy.

      Artykuł w ramach projektu „Wymiana starych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych w Gminie Wiśniowa” współfinansowany z Unii Europejskiej  - RPO WM na lata 2014-2020

       

      2 artykuł

      Biomasa – zielona energia

      Czym jest biomasa? To materiał coraz częściej i chętniej wykorzystywany do wytwarzania energii. Jako ekologiczna energetyczna alternatywa zyskuje coraz szersze grono zwolenników.

      Biomasa jest rodzajem odnawialnego źródła energii. Określana jako źródło energii pierwotnej, w skład której wchodzą wszelkie substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które ulegają biodegradacji. Biomasę pozyskuje się z resztek organicznych pochodzących z gospodarstw domowych, gospodarstw rolnych, leśnictwa czy materiałów uzyskiwanych w wyniku pielęgnacji publicznych terenów zielonych. Biomasa to łatwo dostępna, w pełni naturalna i ekologiczna substancja. Powstaje niezależnie od warunków pogodowych, a jej składowanie nie niesie ryzyka dla środowiska naturalnego.

      Biomasa to atrakcyjna alternatywa dla węgla, podczas jej spalania emisja tlenku węgla, dwutlenku siarki i tlenku azotu jest niższa niż podczas spalania paliw kopalnianych.

      Jak wykorzystać biomasę w celu uzyskania energii? Istnieje kilka rozwiązań, w tym jej spalanie lub przetworzenie na paliwo ciekłe lub gazowe. Właściwości biomasy są ściśle związane z jej rodzajem i stanem skupienia – im bardziej sucha i zagęszczona, tym bardziej wartościowa i kaloryczna. Największą popularnością cieszą się biomasy w formie stałej w postaci brykietu i pelletu, powszechnie stosowane do ogrzewania gospodarstw domowych. Biomasa w formie gazowej to głownie dwutlenek węgla i metan, powstające w miejscach oczyszczania ścieków i składowania odpadów. Biogaz wykorzystywany jest w produkcji energii elektrycznej i energii cieplnej.

      Szerokie możliwości stosowania biomasy niosą za sobą wiele korzyści dla środowiska naturalnego. Dodatkowo, łatwa dostępność przekłada się na niska cenę, czyniąc to rozwiązanie nie tylko ekologicznym, ale również ekonomicznym wyborem. Artykuł w ramach projektu „Wymiana starych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych w Gminie Wiśniowa” współfinasowany z Unii Europejskiej  - RPO WM na lata 2014-2020

      Czas na czyste powietrze

      Smog – niewidzialne zagrożenie

      Spalając węgiel szkodzimy sobie i innym. Destrukcyjny wpływ trujących substancji zawartych w smogu staje się coraz większym problemem. Smog niepostrzeżenie wkrada się do naszych płuc, siejąc spustoszenie w całym organizmie.

      W sezonie grzewczym jesteśmy nieustannie narażeni na wdychanie zanieczyszczonego powietrza. Przebywając na zewnątrz do naszego organizmu wnikają śmiertelnie niebezpieczne substancje, takie jak wodorotlenki, tlenki siarki i azotu, benzoapiren, czy pyły zawieszone. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że smog to niewidzialny zabójca, który stopniowo zabiera nam zdrowie.

      Zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na układ oddechowy, powodując przewlekłe choroby płuc, astmę, alergie, częste infekcje dróg oddechowych, podrażnienia oczu, nosa i gardła, a także uporczywy kaszel i chrypkę. Na szkodliwe oddziaływanie smogu szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci.  Oddychanie powietrzem o wysokich stężeniach pyłu zawieszonego, tlenku siarki i azotu, jak również ozonu i tlenku węgla wiąże się z chorobami układu krwionośnego, takimi jak udar niedokrwienny mózgu, miażdżyca, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze czy powikłania zakrzepowo-zatorowe.

      Jedną z najpoważniejszych zdrowotnych konsekwencji nadmiernej emisji trujących substancji są nowotwory. Współcześnie zanieczyszczenie powietrza obok palenia papierosów uznawane jest za jeden z najważniejszych czynników chorobotwórczych. Chrońmy naszych bliskich – wybierajmy ekologiczne rozwiązania, ograniczające niską emisję.

      Artykuł w ramach projektu „Wymiana starych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych w Gminie Wiśniowa” współfinasowany z Unii Europejskiej  - RPO WM na lata 2014-2020

      Czy mam realny wpływ na jakość powietrza w moim otoczeniu?

      Każdy z nas ma ogromny wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy. Wystarczy kilka prostych kroków, aby realnie zmieniać swoje otoczenia. Poniżej kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym życie stanie się bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku.

      Wymiana starego pieca na nowy, bardziej ekologiczny to pierwszy krok w walce o czyste powietrze. Kluczowe jest kupowanie dobrej jakości opału, posiadającego odpowiednie świadectwo. Nie spalaj wilgotnego drewna, a decydując się na ogrzewanie domu kominkiem, wybierz kominek gazowy lub biokominek. Pamiętaj, że spalanie śmieci jest surowo zabronione. Segreguj odpady – to bardzo ważne! Zdecydowanie najlepszym energetycznym rozwiązaniem jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna lub wiatrowa. Zadbaj o termomodernizację swojego domu, ociepl ściany i uszczelnij okna tak, aby ciepło nadmiernie nie uciekało – dzięki temu ograniczysz koszty.

      Pamiętaj, że najważniejsza jest świadomość społeczna, dlatego staraj się uświadamiać osoby w swoim otoczeniu, jak istotna jest wspólna troska o środowisko. Walczymy o czyste powietrze, którym wszyscy oddychamy – warto o tym pamiętać.

      Artykuł w ramach projektu „Wymiana starych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych w Gminie Wiśniowa” współfinasowany z Unii Europejskiej  - RPO WM na lata 2014-2020

      Mieszkaj tanio i ekologicznie

      Oszczędzanie zasobów naturalnych to obowiązek każdego świadomego ekologiczne obywatela. Jak mieszkać tanio i ekologicznie?

      Zużycie zasobów naturalnych zwiększa się w niepokojąco szybkim tempie. Nie ulega wątpliwości, że obowiązkiem każdego człowieka jest troska o środowisko naturalne. Jak w życiu codziennym ograniczyć zużycie zasobów i jednocześnie na tym oszczędzić?

      Zmiana nawyków i przyzwyczajeń znacząco pomoże nam w oszczędzaniu energii elektrycznej. Gaś światło wychodząc z pomieszczeń. Pamiętaj, aby odłączyć od sieci elektrycznej urządzenia, z których aktualnie nie korzystasz, ponieważ każde urządzenie podłączone do gniazdka, nawet gdy jest wyłączone, pobiera niewielką ilość energii elektrycznej. Wybieraj energooszczędne sprzęty AGD i RTV – szybko zauważysz różnicę w rachunkach za prąd. Wymień wszystkie żarówki na energooszczędne LED. Rozważ zmianę taryfy energii elektrycznej na taką, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. W miarę możliwości korzystaj z urządzeń w trybie energooszczędnym – pralkę i zmywarkę załaduj do pełna, aby rzadziej z nich korzystać.

      Artykuł w ramach projektu „Wymiana starych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych w Gminie Wiśniowa” współfinasowany z Unii Europejskiej  - RPO WM na lata 2014-2020

     • Im się chce chcieć !!!

     •             Od wielu już lat nasza szkoła bierze aktywny udział w kampanii społecznej 

      “No Promil – No Problem” organizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych “Solny Gwarek”                 w Wieliczce.

      Celem akcji jest ograniczenie na terenie Małopolski osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych.

      Jednym z wielu działań kampanijnych są “nopromilowe konkursy”, w których nasi uczniowie bardzo chętnie biorą udział. W rywalizacji startują szkoły z terenu Małopolski.

      Również w tym roku, mimo przeciwności i zdalnego  nauczania, zaznaczyliśmy swoją obecność:

      Patrycja Leśniak z klasy 3b - Laureatka konkursu “No Promil – No Problem”

      Andrzej Twardosz z klasy 6a – wyróżniony w konkursie “No Promil – No Problem”.

       

               Serdecznie gratulujemy i bardzo dziękujemy za podjęcie trudu konkursowego. Była to dodatkowa praca, która wymagała wiele czasu i wysiłku. Tym bardziej cieszy fakt, że w tak trudnym czasie, są uczniowie, którym po prostu: “chce się chcieć”!

     • Ogólnopolska kampania "Zachowaj Trzeźwy Umysł"

     •  

                  Bieżący rok szkolny nie należy do najłatwiejszych. Mimo wszystko,  w ramach ogólnopolskiej kampanii “Zachowaj Trzeźwy Umysł”, w październiku udało się przeprowadzić Szkolny Konkurs Profilaktyczny.

      Do  ogólnopolskich konkursów kampanii  zgłoszono ok. 120  prac !!! 

      Do konkursu szkolnego – ponad 80 !!!

      Wszystkie prace zostały wysłane do organizatorów kampanii. Czekamy na ogłoszenie wyników, które planowane jest na 31 grudnia 2020 r. Sami organizatorzy podają jednak “niepisany” termin ogłoszenia wyników na 6 grudnia 2020 r. 

                  Wszystkie prace były piękne!  Nie sposób było wybrać tych naj, naj… . Dlatego twórcy wyróżnionych prac otrzymują tytuł Laureata. Nagrody i dyplomy będą czekać cierpliwie w szkole do chwili, gdy wszyscy razem będziemy mogli sobie bezpiecznie pogratulowć. 

       

      Laureatami Szkolnego Konkursu Profilaktycznego są:

       

      “WEHIKUŁ CZASU. MÓJ NAJSZCZĘŚLIWSZY DZIEŃ”

       

                  klasy 1-3:        1. Patrycja Leśniak kl. 3b

                                         2. Alicja Kus kl. 1a

                                         3. Wojciech Kus kl. 3b

                                         4. Julia Twardosz kl. 3a

                                         5. Lena Murzyn kl. 1a

                                         6. Nadia Stasiak kl. 2a

                                         7. Michał Murzyn kl. 3a

                                          8. Aleksandra Maj kl. 3a

                                         9. Michał Kęsek kl. 1a

                                         10. Aleksandra Sambor kl. 3a

                                         11. Paulina Kęsek kl. 3b

                                         12. Barbara Jamróz kl. 1a

                  klasy 4-8:        1. Wiktoria Tomera kl. 5b

                                         2. Natalia Kowal kl. 7b

                                         3. Julia Kowal kl. 5a

       

      “ SPORT TO ZDROWIE – POCZTÓWKA DLA PRZYJACIELA”

       

        klasy 1-3:     1. Lena Murzyn kl. 1a

                              2.  Jakub Murzyn kl. 1a

                              3. Oliwia Warmuz kl. 2b

                              4. Karol Bednarz kl. 1a

       

      klasy 4-6:        1. Michał Mistarz kl. 6a

                              2. Piotr Dudzik kl. 6a

                              3. Patryk Dominik kl. 6a

       

      klasy 7-8:        1. Adam Rzońca kl. 7a

                              2. Gabriela Kurowska kl. 8c

       

       

       

                                                                                                    SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!

     • Zmiana planu lekcji

     • Od poniedziałku 30 listopada  2020 r. będzie obowiązywał nowy plan lekcji. Od jutra możecie się z nim zapoznać. Jest w nim wiele zmian i będzie obowiązywał do ferii.

     • Zdalne nauczanie

     • Informacja ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej dot.zdalnego nauczania.

      Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych (kursowych). Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą funkcjonowały bez zmian.

      Oznacza to, że uczniowie i słuchacze wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w tym szkół dla dorosłych, a także słuchacze i uczestnicy form pozaszkolnych prowadzonych przez placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego – do 29 listopada br. będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym.

     • Informacja dla rodziców dot. dziennika elektronicznego.

     • Dostęp do dziennika elektronicznego dla uczniów i rodziców  jest bezpłatny. Dostęp przez stronę szkoły lub przeglądarkę internetową. Jeżeli wybieracie Państwo aplikację mobilną na telefon to niestety jest ona płatna i jest ona zależna od Państwa wyboru.

       

     • Zmiany w pracy szkoły od 26.X.2020r.

     • Uczniowie klas   I- III  szkół podstawowych będą uczyć się bez zmian- tzn. uczą się stacjonarnie w

      szkole.  Autobus szkolny będzie kursował.

      Uczniowie klas IV - VIII szkół podstawowych,  przechodzą na naukę zdalną. Nauka w domu według 

      dotychczasowego planu lekcji z wykorzystaniem wszystkich możliwych form i metod nauczania na

      odległość.

      Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wejdą w życie od soboty, 24 października i będą

      obowiązywały  do niedzieli, 8 listopada br.

       

       

     • Dzień Papieski i Święto Edukacji Narodowej

     • 13 października 2020r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, powszechnie nazywanego Dniem Nauczyciela, oraz tradycyjnego już Dnia Papieskiego. W tym dniu nauczyciele oraz uczniowie szkoły zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby uczestniczyć w części artystycznej przygotowanej pod okiem s. Bernadetty Jurkowskiej, p. Małgorzaty Bednarczyk oraz p. Joanny Radoń. Można było zobaczyć przedstawienie pt: „Jan Paweł II wczoraj i dziś”, ukazującą Jana Pawła II i Jego wpływ również na współczesną młodzież, jak również krótką inscenizację, podczas której uczniowie klas starszych przedstawili abstrakcyjną rzeczywistość szkolną. Na scenie dwukrotnie zaprezentowali się uczniowie, uczęszczający na Kółko Muzyczne. Wykonali dwie piosenki w aranżacjach własnych. Podczas występów można było usłyszeć muzykę na żywo. Nie zabrakło poczucia humoru oraz chwil refleksji. Był to moment wielu wzruszeń dla widzów i okazja do zaprezentowania zdolności aktorskich naszej młodzieży.

     • Ślubowanie pierwszoklasistów.

     • Idą pierwszaki, dawne maluchy.                                                                                                                       

      Jeden w drugiego, to same zuchy!

       

      Witajcie Pierwszaki!

      Uroczyste przyjęcie 40 uczniów klas pierwszych do grona uczniów Szkoły Podstawowej   im. Władysława Orkana w Wiśniowej odbyło się dn. 9.09.2020 r.  Wychowawcami klas pierwszych są:  kl.1a - Marzena Tomera ,   kl.1b -Beata Stasiak.   W tym roku szkolnym  Ślubowanie i Pasowanie na ucznia odbyło się już we wrześniu. Uroczystość miała miejsce na sali gimnastycznej,  z zachowaniem obowiązujących w szkole zasad i procedur bezpieczeństwa.  Pierwszoklasiści stanęli na wysokości zadania – bardzo dojrzale i z powagą recytowali wiersze. Ubrani w stroje galowe wobec dyrekcji szkoły, wychowawców i rodziców uroczyście ślubowali:

      „ Ślubujemy  dbać o dobre imię naszej szkoły.    

      Swą nauką i zachowaniem  sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

      Przestrzegać porządku i czystości.

      Szanować pracowników szkoły, koleżanki i kolegów.”

       

      Każdy uczeń na pewno zapamięta chwilę, w której Pan Dyrektor Krzysztof Głowacki wielkim ołówkiem pasował go na ucznia naszej szkoły. Wzruszeni rodzice uwiecznili ten moment robiąc zdjęcia i nagrywając filmiki.

      Ślubowanie zakończyło wręczenie upominków oraz wspólne pozowanie do zdjęć.

      Gratulujemy Wam Pierwszoklasiści!

      Życzymy dużo radości i sukcesów w nauce!

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia,

     • Dnia 2 października 2020 obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, jest to międzynarodowa akcja. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Udowadniają, że można uczyć się jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje.

      W naszej szkole zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki mnożenia dla wszystkich uczniów, którzy w tym dniu mieli lekcję matematyki. Uczniowie mieli okazję odświeżyć sobie niezbędną wiedzę, ale również zmierzyć się w szkolnej rywalizacji. Nad wszystkim czuwała Komisja Egzaminacyjna. Do egzaminu przystąpiło 125 chętnych uczniów, którzy pisemnie wykazali się swoimi umiejętnościami, 36 z nich uzyskało tytuł eksperta tabliczki mnożenia. Eksperci otrzymali dyplomy oraz  bardzo dobre oceny.

      Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy uczniom, którzy dołączyli do tego wydarzenia oraz koordynatorom B. Matusiak,  M. Raszewskiej, E. Studnickiej.

     • Informacja od pana A. Szostaka dot. wyżywienia i form rozliczenia .

     • W związku panującą pandemią COVID – 19 następują zmiany w sprzedaży abonamentów na wyżywienie.

       

      Płatność będzie dokonywana tylko w formie przelewu na rachunek bankowy

      39 1950 0001 2006 0093 6010 0003

      - termin płatności będzie do 3 każdego miesiąca.

       

      Brak opłaty do obowiązującego terminu będzie skutkowało wtrzymaniem  wydania posiłków.

       

      Nie będzie zgłaszania nieobecności uczniów na posiłkach mailowo lub telefonicznie - odpisy będą dokonywane na podstawie obecności  ucznia w szkole wg przygotowanej listy  potwierdzonej przez  szkołę.

       

      Zwrot za niewykorzystane posiłki będzie dokonywany na rachunek bankowy do 7 każdego miesiąca, na podstawie listy potwierdzonej przez  szkołę.

      Kontakt rodziców z właścicielem firmy:  tel.  730 789 236   lub przez adres mailowy szkoły: spwisniowa@o2.pl

     • WYCIECZKA KLAS SZÓSTYCH DO KRAKOWA

     • W piękny jesienny wtorek 29.09.2020 uczniowie klas 6b, 6c i 6d wraz z wychowawcami: Elżbieta Studnicką, Małgorzatą Wójtowiec i Barbarą Matusiak udali się na sponsorowaną wycieczkę do Krakowa. Była to nagroda dla szkół Gminy Wiśniowa za wysoką frekwencję w ostatnich wyborach prezydenckich. Dzięki profesjonalnej organizacji przez Biuro Podróży Relax z Żegociny spędziliśmy bardzo przyjemnie czas do późnych godzin popołudniowych. Z przewodnikiem po Krakowie panią Martą Bielecką spacerkiem przeszliśmy od Pomnika Grunwaldzkiego na Placu Matejki przez stary Kleparz, obok Barbakanu, plantami obok pomnika Jana Matejki, przez Bramę Floriańską na Rynek Główny obok Kościoła Mariackiego, Sukiennic, kościółka św. Wojciecha a następnie ulicą Kanoniczą, koło kościołów św. Piotra i Pawła i św. Andrzeja na Wawel. Zwiedziliśmy Katedrę z grobowcami w podziemnych kaplicach i wyszliśmy ponad 60-cioma schodami zobaczyć z bliska Dzwon Zygmunta. Następnie udaliśmy się na dziedziniec Zamku a potem nad Wisłę przed jamę Smoka Wawelskiego. Po drodze usłyszeliśmy wiele legend i ciekawostek o Krakowie. Zjedliśmy obiad w Restauracji pod Smoczą Jamą a następnie udaliśmy się autokarem do Muzeum Lotnictwa Polskiego i podzieleni na grupy wzięliśmy udział w bardzo ciekawej przeszło godzinnej lekcji. Na koniec sklepik z pamiątkami i zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do domów. Myślę, że ta wycieczka była cenną lekcją historii i geografii a także przygodą, którą będziemy mile wspominać po latach.


      Elżbieta Studnicka

     • Jesienne Biegi Przełajowe dla klas I-III.

     • We wtorek 22 września zostały zorganizowane w naszej szkole Jesienne Biegi Przełajowe dla klas I-III. Dopisywała nie tylko piękna aura, ale i ogromna radość najmłodszych uczniów, którzy mieli okazję sprawdzić się w swoim roczniku na dystansie 300 metrów. Wystartowała blisko setka zawodników. Wszyscy otrzymali medale z rąk pana dyrektora Krzysztofa Głowackiego, a najlepsi stanęli na podium.

      Przedstawiamy najlepsze dziesiątki z poszczególnych biegów:

      Klasa III dziewczęta

      1. Twardosz Julia
      2. Polak Oliwia
      3. Maj Aleksandra
      4. Galia Martyna
      5. Kaczmarczyk Magdalena
      6. Nowak Aleksandra
      7. Sambor Aleksandra
      8. Kowalczyk Gabriela
      9. Kęsek Paulina
      10. Murzyn Natalia

      Klasa III chłopcy

      1. Szczechowicz Piotr
      2. Murzyn Dariusz
      3. Zając Karol
      4. Aleksandrowicz Radosław
      5. Murzyn Samuel
      6. Kus Wojciech
      7. Marcisz Eryk
      8. Murzyn Michał
      9. Knapczyk Franciszek
      10. Piotrowicz Sebastian

      Klasa II dziewczęta

      1. Tomera Beata
      2. Warmuz Oliwia
      3. Stasiak Nadia
      4. Primi Olga
      5. Mazur Amelia
      6. Dudzik Aleksandra
      7. Pudlik Gabriela
      8. Kubik Katarzyna
      9. Chlipała Zuzanna
      10. Lenart Martyna

       

      Klasa II chłopcy

      1. Polak Alan
      2. Rokosz Michał
      3. Muta Jan
      4. Chabiński Patryk
      5. Obajtek Mateusz
      6. Muta Patryk
      7. Czerwiński Szymon
      8. Dominik Szymon
      9. Cygan Konrad
      10. Bednarz Filip

       

      Klasa I dziewczęta

      1. Murzyn Agnieszka
      2. Galia Anna
      3. Kus Alicja
      4. Murzyn Magdalena
      5. Grzybacz Zuzanna
      6. Nowak Natalia
      7. Kowal Liliana
      8. Jamróz Barbara
      9. Sambor Oliwia
      10. Dudzik Julita

      Klasa I chłopcy

      1. Jamróz Bartosz
      2. Kęsek Michał
      3. Murzyn Izaak
      4. Jamróz Miłosz
      5. Dróżdż Sebastian
      6. Hebda Patryk
      7. Paruch Maksymilian
      8. Mrozek Adrian
      9. Panek Leon
      10. Woźniczka Kamil
     • XXXVII Sztafeta Szlakiem Walk Partyzantów i Festiwal Sportowy im. Kazimierza Bubuli

     • W dniach 18-20 września w Wiśniowej trwały trzydniowe wydarzenia patriotyczne i  sportowe.

                  Data 18 września to  rocznica pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika, przeprowadzonej przez oddziały hitlerowskie we wrześniu 1944 roku. Od trzydziestu siedmiu lat dla uczczenia tych tragicznych dni organizowana jest Sztafeta Szlakiem Walk Partyzantów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Inicjatorem sztafety, która po raz pierwszy odbyła się w 1983 roku był p. Ludwik Dziewoński oraz p. Kazimierz Bubula – nauczyciel naszej szkoły w latach 1978-2002.

      Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą na cmentarzu parafialnym w Wiśniowej, gdzie znajduje się kwatera oraz pomnik ku czci 80 mieszkańców gminy Wiśniowa, którzy stracili życie podczas pacyfikacji. W obecności pocztów sztandarowych szkół, przy Warcie Honorowej Wojska Polskiego odczytano Apel Poległych, a przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych złożyli wieńce pod pomnikiem pomordowanych. Grupa dzieci zapaliła znicze.

      Uroczystości przeniosły się następnie do hali sportowej w Wiśniowej, która została nazwana imieniem Kazimierza Bubuli. Uroczystość została wzbogacona o krótki program artystyczny przygotowany przez p. Marzenę Tomerę,  p. Małgorzatę Bednarczyk  oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej. Program upamiętniał rocznicę tragicznej pacyfikacji. Wykorzystano fragmenty wiersza Jakuba Bajera oraz pieśń „Jak długo jeszcze…”. Uczennice kl. 4b wykonały piękny taniec z biało-czerwonymi szarfami.

      Ostatnim punktem piątkowego programu był bieg sztafetowy, który wystartował z Dobczyc. Poprzedził go Apel Poległych i wystawienie Warty Honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Dobczycach. XXXVII Sztafeta Szlakiem Walk Partyzantów AK i BCh wystartowała tuż przed południem spod pomnika św. Floriana w Dobczycach. Bieg o charakterze memoriału dla uczczenia ofiar wydarzeń z września 1944 roku, odbył się na długości ok. 12,6 km, tym razem z metą z Wiśniowej. Sygnał startu do biegu dała p. Irena Bubula – komandor biegu oraz żona p. Kazimierza.

      W tym roku Puchar Przechodni Partyzantów trafił do Zespołu Szkół Dobczyce, który wygrał bieg w kategorii szkoły średnie.

       

      Klasyfikacja w pozostałych grupach wyglądała następująco:

      SZKOŁY PODSTAWOWE, KLASY 7-8:

      - Miejsce 1 – Szkoła Podstawowa nr 2 w Dobczycach

      - Miejsce 2 – Szkoła Podstawowa w Wiśniowej

      - Miejsce 3 – Szkoła Podstawowa w Zakliczynie

      - Miejsce 4 – Szkoła Podstawowa w Stadnikach

      - Miejsce 5 – Szkoła Podstawowa nr 1 w Dobczycach

      - Miejsce 6 – Szkoła Podstawowa w Lipniku

       

       

      Skład naszej sztafety: Weronika Okas, Karol Klikuszewski, Julia Galia, Kacper Murzyn, Amanda Urbaniak, Wiktor Pąpka, Zuzanna Dróżdż, Bartłomiej Rokosz, Wiktoria Mazan, Adrian Ciślik, Julia Grabacka, Karol Kus, Karolina Kowal, Tomasz Jamróz.

       

       

       

      SZKOŁY PODSTAWOWE, KLASY 4-6:

      - Miejsce 1 – Szkoła Podstawowa w Wiśniowej, gr. 1

      - Miejsce 2 – Szkoła Podstawowa nr 2 w Dobczycach

      - Miejsce 3 – Szkoła Podstawowa w Brzączowicach

      - Miejsce 4 – Szkoła Podstawowa nr 1 w Dobczycach

      - Miejsce 5 – Szkoła Podstawowa w Wiśniowej gr. 2

      - Miejsce 6 – Szkoła Podstawowa w Zakliczynie

      - Miejsce 7 – Szkoła Podstawowa w Lipniku

      - Miejsce 8 – Dobczyce AcroGym

      - Miejsce 9 – Szkoła Podstawowa w Kornatce

       

      Skład naszej sztafety I: Łucja Banach, Patrycja Postrożny, Michał Muta, Zofia Hebda, Damian Urbaniak, Anna Kus, Mateusz Juras, Anna Muta, Bartek Jamróz, Agata Węgrzyn, Łukasz Rokosz, Magda Kowal, Konrad Furman.

       

      Skład naszej sztafety II: Gabriela Rokosz, Patryk Dominik, Natalia Zając, Krzysztof Polak, Kinga Jaśkowiec, Andrzej Twardosz, Lena Murzyn, Krystian Cygan, Milena Murzyn, Dawid Rokosz, Dawid Rokosz, Agata Postrożna, Karol Murzyn, Gabriela Muta, Michał Jamróz.

       

      Opiekunami naszych sztafet: p. Elżbieta Muta, p. Małgorzata Wójtowiec, p. Tomasz Lichoń, p. Anna Bubula

       

      Cieszy fakt, że w sztafecie wystartowało wielu naszych obecnych uczniów,  absolwentów naszej szkoły, wychowanków klubu LKS Wiśniowa czy byłych wychowanków p. Kazimierza Bubuli  pod banderą innych organizacji takich jak ochotnicze straże pożarne i  jednostki samorządowe. Wielu z nich przebiegło indywidualnie cały dystans z Dobczyc do Wiśniowej.

       

      INNE ORGANIZACJE:

      1. 16 Batalion Powietrzno- Desantowy z Krakowa

      2. OSP Wierzbanowa

      3. OSP Poznachowice Dolne I

      4. OSP Poznachowice Dolne II

      5. Urząd Gminy Wiśniowa

      6. Nauczyciele ZS Dobczyce

      7. OSP Nowa Wieś

      8. Urząd Gminy Dobczyce

       

      Indywidualnie całą trasę przebiegło 18 osób.

      1. Adam Czerwiński

      2. Tomasz Garbień

      3. Krzysztof Flak

      4. Marek Murzyn

      5. Bartosz Tur

      6. Paweł Piwowarczyk

      7. Bartosz Głowacki

      8. Kamil Dudzik

      9. Dariusz Żmudzki

      10. Ksawery Kowal

      11.Tadeusz Dwornik

      12. Zygmunt Łyżwicki

      13. Przemysław Szotyłowicz

       

      Wśród kobiet najlepsze okazały się:

      1. Iwona Piekarz

      2. Izabela Dudzik

      3. Joanna Stęk

      4. Anita Sadkiewicz

       

      W sobotę i  w niedzielę  odbyły się kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Sportowego im. Kazimierza Bubuli. Były to między innymi: turniej piłki nożnej, turniej siatkówki drużyn mieszanych, turniej szachowy, otwarty turniej tenisa stołowego, bieg Wiśniowa RUN,  Masakrator Kids, zawody na nartorolkach oraz Zlot Samochodów Zabytkowych.

       

      Zdjęcia z poszczególnych wydarzeń można zobaczyć w naszej galerii na stronie szkoły oraz pod linkiem:

      https://www.facebook.com/1565237730411911/posts/2894052930863711/

     • Biegowy sprawdzian przed Sztafetą.

     • Pierwsze w tym roku szkolne biegi przełajowe za nami!

      W czwartek  10 września przeprowadzono w naszej szkole jesienne biegi przełajowe na dystansie 800 metrów. Zawody rozegrano w czterech kategoriach. Dopisała nie tylko piękna pogoda i fantastyczna atmosfera podczas zawodów, ale przede wszystkim ogromna frekwencja szczególnie w klasach IV-VI. Rywalizację ukończyło  aż 158 zawodników!!! Brawa dla wszystkich uczestników. Najlepsi będą reprezentowali naszą szkołę 18 września podczas Sztafety Szlakiem Walk Partyzantów AK i BCh.

      W kategorii dziewcząt rocznik 2008-2010 miejsca pierwszej dziesiątce zajęły:

      1. Kowal Magdalena
      2. Banach Łucja
      3. Muta Anna
      4. Hebda Zofia
      5. Kus Anna
      6. Węgrzyn Agata
      7. Rokosz Gabriela
      8. Muta Gabriela
      9. Zając Natalia
      10. Murzyn Milena

      W kategorii chłopców rocznik 2008-2010 miejsca pierwszej dziesiątce zajęli:

      1. Mistrz Michał
      2. Jamróz Bartosz
      3. Rokosz Łukasz
      4. Muta Michał
      5. Urbaniak Damian
      6. Juras Mateusz
      7. Dominik Patryk
      8. Pąpka Oskar
      9. Rokosz Dawid
      10. Jamróz Michał

      W kategorii dziewcząt rocznik 2006-2007 miejsca pierwszej dziesiątce zajęły:

      1. Kowal Karolina
      2. Galia Julia
      3. Mazan Wiktoria
      4. Urbaniak Amanda
      5. Dróżdż Zuzanna
      6. Szczechowicz Julia
      7. Błaszczak Grażyna
      8. Kus Natalia
      9. Karpiel Aleksandra
      10. Murzyn Amelia

      W kategorii chłopców rocznik 2006-2007 miejsca pierwszej dziesiątce zajęli:

      1.   Klikuszewski Karol

      1.   Jamróz Tomasz

      3.   Murzyn  Kacper

      4.   Rokosz Bartłomiej

      5.   Pąpka Wiktor

      6.   Bajer Grzegorz

      7.   Murzyn Grzegorz

      8.   Chlipała Jarosław

      9.   Dominik Mateusz

      10. Rzońca Mateusz