• PROJEKT EDUKACYJNY- PROMOWANIE NASZEJ GMINY

          •      Wychowawcy na początku roku szkolnego przedstawili uczniom i ich rodzicom warunki realizacji projektu edukacyjnego. Przedstawili także pomysł ,,Reklama naszej gminy’’. Rodzicom i uczniom ta forma realizacji projektu spodobała się.

                 Będziemy projektować pocztówki. Uwiecznimy na papierze te miejsca w naszej gminie, które warto zobaczyć, te miejsca którymi warto się chwalić i w końcu te , które są chlubą naszej gminy. Szczególnie dlatego, że takich pocztówek nie mogą kupić w kioskach turyści , którzy coraz częściej goszczą w naszej gminie.

                 Wszyscy bardzo ambitnie potraktowali wyzwanie. Wychowawcy wielokrotnie korygowali nasze prace. Wspólnie komponowaliśmy pocztówki kolorystycznie, tematyczne i udało się – są piękne.  Spodobały się one także władzom naszej gminy.  Wójt doceniwszy nasze starania , zamówił u nas 900 sztuk.

            Beskid Wyspowy zaprasza!.

            Wiśniowa zaprasza !

                     W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować naszym sponsorom                                        Państwu Zofii i Zdzisławowi Twardoszom.

                    W dniu wywiadówki zapraszamy do zakupu pocztówek.

             

            Opracowali: Mateusz Mróz, Mateusz Szymoniak, Norbert Murzyn.

          • Finał Ligii Małopolskiej w Biegach Narciarskich w Białce Tatrzańskiej. Kinga Dróżdż tryumfuje w całym cyklu!!!

          • Dokładnie 8 marca w Dzień Kobiet zorganizowano  7 edycję Ligii Małopolskiej, która jednocześnie  była finałem całego cyklu. Około 300 dzieci i młodzież rywalizowała tego dnia stylem dowolnym.

            Nerwowe przeliczanie punktów i obieranie strategii na ten start zaprzątało głowę kilkorgu naszym reprezentantom, którzy plasowali się w czołówce punktacji generalnej. Każdy punkt był…. dosłownie na wagę złotaJ

            W gimnazjadzie wystartowali:  Patrycja Jędrocha (9 miejsce), Małgosia Bajer (6 miejsce), Ewa Kuropatwińska (8 miejsce), Martyna Hajduk (11 miejsce),  Kamil  Dudzik (9 miejsce), Dominik Kaczmarczyk (10 miejsce), Ksawery Kowal (11 miejsce),  Iza Dudzik (6 miejsce), Sandra Bonder (14 miejsce ), Emilia Hebda (16 miejsce).

            Najwięcej emocji  przyniósł bieg Kingi Dróżdż, której jedynie zwycięstwo nad Zosią Michalik z Kościeliska mogło zagwarantować  wygraną w punktacji generalnej. Dziewczęta przed biegiem miały jednakową liczbę punktów i tyle samo zwycięstw na koncie. Kinga pobiegła te 2,5  km rewelacyjnie. Na półmetku wygrywała z Zosią 3 sekundy, a na drugiej części dystansu zwiększyła swoją przewagę do 11,6 sekundy. To, że dała z siebie wszystko świadczy fakt, że do mety zamiast torem biegła po choinkach rozdzielających  jeJ. W tej kategorii bardzo dobrze pobiegła również Iza Banach, która zajęła 5 miejsce i prawdopodobnie utrzyma się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej. W igrzyskach  wystartowali również: Szymon Woźniczka (12 m), Agata Obajtek (16 m), Basia Ciślik (20 m), Ola Dróżdż (29 m), Bartek Banach (20 m).

            Przeprowadzono także klasyfikację powiatów. W klasyfikacji dziewcząt szkół podstawowych i gimnazjum powiat myślenicki zajął dwa razy 3 miejsce.

          • Kinga Dróżdż srebrną medalistką Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej!

          • W dniach 03-04.03.2017 r. ośmioro reprezentantów z naszej szkoły wzięło udział w  Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i  Gimnazjadzie  w Narciarstwie Biegowym , które rozegrano w Białce Tatrzańskiej. W zawodach wzięło udział 300 biegaczy narciarskich z całego kraju. Kwalifikacją do finałów krajowych były Mistrzostwa Województwa, w których nasi uczniowie uplasowali się w pierwszych dziesiątkach w swoich rocznikach. Szkołę reprezentowali: Natalia Szymoniak, Małgorzata Bajer, Martyna Hajduk, Ewa Kuropatwińska, Izabela Dudzik, Szymon Woźniczka, Izabela Banach i Kinga Dróżdż.

            Pierwszego dnia rozegrano biegi stylem klasycznym. Medal srebrny na dystansie 2 km zdobyła Kinga Dróżdż, przegrywając  zaledwie  o 5,4 sekundy  z Zuzią Fujak z Jastrzębia Zdroju. Bardzo dobry start zaliczyli: Natalia Szymoniak – 10 miejsce, Małgorzata Bajer – 9 miejsce, Izabela Dudzik – 10 miejsce, Izabela Banach - 8 miejsce, Ewa Kuropatwińska – 14 miejsce.

            Drugiego dnia startowano stylem dowolnym. Najlepiej ponownie zaprezentowała się Kinga, która uzyskała szósty czas w swojej kategorii. Natalia uplasowała się na 11 miejscu, Małgosia na 9, Iza Dudzik na 13, a Iza Banach an 10 miejscu.

          • Drużyna dziewcząt z SP Wiśniowa zwycięzcą Gminnego Turnieju z okazji Dnia Kobiet!

          • W  dniu 08.03.2017 r. w Hali Sportowej w Wiśniowej rozegrany został VII Gminny Halowy Turniej Piłki Nożnej z okazji Dnia Kobiet. Organizatorem zawodów był  UKS „Andrusy”, a turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach.

            W kategorii klas 4-6 wzięły udział cztery szkoły podstawowe: SP Wiśniowa, SP Lipnik, SP Węglówka i SP Kobielnik. Z Wiśniowej i Lipnika startowały po dwie drużyny.
            W tej kategorii emocje często sięgały zenitu, gdyż mecze w końcowej fazie turnieju rozstrzygały się w rzutach karnych. Ostatecznie nasze dziewczęta lepiej poradziły sobie z presją i wygrywając każdy mecz stanęły na najwyższym stopniu podium. Skład drużyny: Edyta Węgrzyn, Natalia Furman, Julka Kus, Alicja Paździo, Aleksandra Murzyn, Patrycja Murzyn, Małgorzata Konieczna, Katarzyna Chlipała, Wiktoria Polak.

            Młodsze dziewczęta  (klasy I-III) z naszej szkoły zdobyły II miejsce remisując mecze zarówno z drużyną z SP Lipnik jak i SP Glichów. Na pierwszym miejscu w tej kategorii uplasował się  zespół z SP Glichów. Skład naszej drużyny: Ania Muta, Gabrysia  Rokosz, Agata Węgrzyn, Zuza Lenart, Martyna Murzyn, Wiktoria Pieprzyk, Weronika Kowalczyk, Gabrysia Murzyn, Wiktoria Głąb, Weronika Dudek,
            Gratulujemy i życzymy jeszcze więcej sukcesów!

          • SP Wiśniowa w finałach województwa!

          •  

            W dniu 6 marca br. w Nowym Targu reprezentacja Szkoły Podstawowej w Wiśniowej: Grzegorz Chlipała i Mariusz Kus (2 miejsce), wywalczyła awans do finałów wojewódzkich w tenisie stołowym. Ostatni etap turnieju szkół odbędzie się pod koniec marca w Limanowej.

             

            Chłopcom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w finałach.

          • Wicemistrzostwo powiatu!

          •  

                Dnia 09.03.2017 r. w Dobczycach odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej chłopców.  Reprezentacja naszej szkoły zajęła 2 miejsce w składzie: Mirosław Burkat, Mariusz Kus, Damian Kowal, Tomasz Woś, Mikołaj Klikuszewski, Grzegorz Kowal, Adam Chlipała, Grzegorz Chlipała, Jakub Lenart, Jakub Knapczyk i Artur Murzyn. Zaczęliśmy od remisu z Raciechowicami następnie wysokie zwycięstwo z Sieprawiem sprawiło iż zajęliśmy pierwsze miejsce w grupie. We finale musieliśmy uznać wyższość chłopaków z Myślenic którzy zdominowali zawody.
            Radość naszych zawodników ze zdobycia wysokiego drugiego miejsca trwała długo po zakończeniu turnieju. Gratulacje!
            I miejsce – SP nr 3 Myślenice
            II miejsce – SP Wiśniowa
            III miejsce – SP Krzczonów

          • SUKCES W KOLORZE BRĄZ

          •     Dnia 28 lutego 2017 roku w Sułkowicach odbyła się Powiatowa Gimnazjada w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Reprezentantki naszej szkoły zdobyły wysokie trzecie miejsce w składzie: Aleksandra Kus, Justyna Ciślik, Patrycja Woś, Klaudia Baran, Martyna Jania, Ewa Kuropatwińska, Anna Kowalczyk, Małgorzata Bajer, Kinga Ciślik i Gabriela Stańdo. Porażka w pierwszym meczu z Trzemeśnią zmotywowała zawodniczki do walki. W kolejnych spotkaniach były bezkonkurencyjne, odnosząc pewne zwycięstwa nad drużynami z Dobczyc i Raciechowic. Na boisku widać było ich ogromne zaangażowanie, zgodność, a przede wszystkim grę „fair play”. W zespole naszych reprezentantek panowała atmosfera wzajemnego wsparcia, a po odniesionym sukcesie – euforia i jeszcze większa satysfakcja z tego, co robią! Oby tak dalej!

                                                                                                                      Kapitan drużyny- Ola Kus

                                                                                                           

          • Muzyczne spotkanie „Piosenka jest dobra na wszystko”

          •     Dnia 28.02.2017 r. w sali gimnastycznej odbyło się muzyczne spotkanie dla najmłodszych uczniów SP . Spotkanie podzielone było na 3 poziomy – dla klas I, II i III. Prowadziła je studentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – pani Aleksandra Hanula.

                Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej części uczniowie klasy III b, pod kierunkiem mgr Marzeny Tomery, zainscenizowali zabawny wiersz Juliana Tuwima „O panu Tralalińskim”. Na tle ciekawej muzycznej scenografii młodzi aktorzy prezentowali swoje umiejętności.

               Druga część spotkania - to warsztaty muzyczne, w których uczniowie najmłodszych klas uczestniczyli z wielkim zaangażowaniem. Rozgrzewka aparatu mowy, gama, rytmizowanie rymowanek, wyklaskiwanie i wytupywanie rytmów, nauka piosenki „Jeśli czujesz się szczęśliwy…”, poruszanie się po sali w rytm muzyki, ciekawostki z dziedziny muzyki to elementy warsztatów muzycznych. Dzieci poznały budowę gitary i skrzypiec, pochwaliły się swoimi muzycznymi zdolnościami. Było zabawnie i pouczająco!

          • „Galimatias z miesiącami”.

          • W dniu 2.03.2017 r. na szkolnej scenie zaprezentował się Zespół Teatralny „Zum”, którego opiekunem jest mgr Marzena Tomera. Wystawił on spektakl  o charakterze edukacyjnym pt. „Galimatias z miesiącami”.

                  Widzowie- przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III SP w Wiśniowej z zainteresowaniem i rozbawieniem śledzili poczynania niesfornego Krasnala Łobuziaka. Wjechał on na scenę śmiesznym pojazdem i rozpoczął wielkie zamieszanie- zmienił kolejność miesięcy, poprzestawiał pory roku. Dopiero interwencja Krasnala Tadzia i jego pomocników – Rózi i Julka uratowała sytuację.     

              Oprawę muzyczną spektaklu tworzyła piękna muzyka A. Vivaldiego „Cztery pory roku”.

            Obsada:

            Krasnal Łobuziak: Mikołaj Klikuszewski

            Krasnal Tadzio: Julia Galia

            Rózia: Oliwia Urbanik

            Julek: Adam Kaczmarczyk

            Śnieżynki: Olga Zielińska, Magdalena Sadkiewicz, Zofia Łabędź

            Pory Roku: Gabriela Franiak, Monika Błaszczak, Aleksandra Murzyn, Małgorzata Konieczna

            Miesiące: Karol Kus, Jakub Rzońca, Karol Rzońca, Agata Obajtek, Eliza Maj, Emilia Dróżdż, Eryk Matuszek, Tomasz Jamróz, Milena Knapczyk, Kinga Ciastoń, Oliwia Panek, Kamil Kus

             

          • Podwójne wicemistrzostwo województwa w biegach narciarskich!!

          • We wtorek, 21 lutego br. odbyła się w Białce Tatrzańskiej Wojewódzka Gimnazjada i Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Biegach Narciarskich. Jednocześnie była to kolejna edycja Małopolskiej Ligi w Biegach Narciarskich, Liga Regionalna  Grupy Azoty oraz XI Memoriał im. Kazimierza Bubuli  trenera i nauczyciela wychowania fizycznego, który uczył w naszej szkole w latach 1978-2002. W zawodach, których współorganizatorem był Urząd Gminy w Wiśniowej wzięło udział ok. 400 zawodników.

            Nasze uczennice z gimnazjum zdobyły drużynowo drugie miejsce w kategorii dziewcząt, a w ogólnej punktacji ligi – trzecie. Dziewczęta miały do przebiegnięcia dystans 3 km. Pełna mobilizacja w ostatnich dniach dziewcząt, które nie trenują w klubie LKS „Hilltop” Wiśniowa-Osieczany sprawiło, że stworzyliśmy mocną drużynę (wymóg – 4 osoby z każdego rocznika) na finały wojewódzkie i zdobyliśmy srebro. Brawo!

            Skład zespołu:

            - rocznik 2001: Natalia Szymoniak ( 5 miejsce indywidualnie), Patrycja Jędrocha (12 m), Justyna Ciślik (19 m), Klaudia Baran (20 m)

                                     

            - rocznik 2002: Małgorzata Bajer (4 m), Ewa Kuropatwińska (7 m), Martyna Hajduk (8 m), Kinga Ciślik (21 m) 

                                    

            - rocznik 2003: Izabela Dudzik (8 m), Sandra Bonder (18 m), Emilia Hebda (25 m), Gabriela Stańdo (26 m)

                                     

            Młodsze dziewczęta – uczennice szkoły podstawowej „postanowiły” powtórzyć sukces starszych koleżanek i również sięgnęły po srebro w wojewódzkich mistrzostwach. Dziewczęta pokonywały dystans 2 km i 1,5 km. Wysiłek na treningach na trasach w Białce i w Zalesiu  w ostatnich dniach przyniósł oczekiwany efekt.  Gratulacje!

            Skład zespołu:

            - rocznik 2004: Kinga Dróżdż (srebrny medal indywidualnie), Izabela Banach ( brązowy medal), Agata Obajtek (18 m), Eliza Maj (27 m)

                                    

            - rocznik 2005: Edyta Węgrzyn (24 m), Izabela Murzyn (28 m), Justyna Dudzik (29 m), Alicja Paździo (30 m)

                                    

            - rocznik 2006: Barbara Ciślik (20 m), Julia Szczechowicz (23 m), Grażyna Błaszczak (42 m), Aleksandra Dróżdż (44 m).

                                    

                       Po biegach szkolnych odbył się bieg open na 5 km, w którym liczną grupę stanowili wychowankowie pana Kazimierza Bubuli, absolwenci naszej szkoły oraz członkowie klubu narciarskiego z Wiśniowej: Urszula Łętocha, Iwona Piekarz, Weronika Kaleta, Paweł Bubula, Marek Murzyn, Witold Maj, Piotr Sutkowski, Tomasz Garbień. Zawody zaszczyciła swoją obecnością  była uczennica naszego gimnazjum, znana wszystkim sympatykom narciarstwa biegowego, Sylwia Jaśkowiec.

          • Karnawałowa bitwa na głosy.

          •                                                                                                                                                                                                   

                 W czwartek 26 stycznia, jak co roku odbyła się w szkole zabawa karnawałowa. Podczas zabawy dla najmłodszych klas została zorganizowana „Karnawałowa bitwa na głosy”, czyli konkurs piosenki.  Ocenie poddano występy poszczególnych klas  z nauczania początkowego, a w  szczególności  wykonanie piosenki, choreografię, wrażenie artystyczne, stroje oraz zaangażowanie całej klasy. Repertuar był bardzo różnorodny. Prezentowano utwory disco polo, piosenki dziecięce, pop i rap. Wszystkie klasy wypadły wspaniale, a publiczność była pod ogromnym wrażeniem!

                 Profesjonalne jury w składzie mgr Krzysztof Głowacki, mgr Elżbieta Głowacka, mgr Celina Marcisz oraz  Aleksandra Kus  i Konrad Pilch (przedstawiciele samorządu uczniowskiego) przyznali  „Nagrodę Jury” klasie  2c za „Zimową poleczkę”. Ze względu na wysoki poziom zaprezentowany przez uczestników, pozostałe klasy otrzymały równorzędne  nagrody.

            Konkurs został zorganizowany przez opiekunów  świetlicy  szkolnej.

             

          • Medale naszych uczniów na Małopolskiej Lidze w Biegach Narciarskich

          •  

               Jak co roku, nasi uczniowie trenujący narciarstwo, biorą udział w Małopolskiej Lidze w Biegach Narciarskich. W tym sezonie odbyło się już 5 edycji – w Zakopanem, Obidowej, Kluszkowcach oraz dwa razy w Ptaszkowej, a na każdej z nich staje na starcie ok. 400 dzieci z całego województwa. Przed nami jeszcze 3, w tym Mistrzostwa Województwa Małopolskiego.

            Najwięcej medali zdobyła jak dotąd Kinga Dróżdż, która ma na koncie 5 krążków: trzy złote, srebrny i brązowy. Izabela Banach zdobyła brązowy medal w biegu techniką dowolną w Obidowej, a w innych edycjach zajmowała dwa razy miejsce 4 i dwa razy miejsce 5. Małgosia Bajer, ubiegłoroczna złota medalistka Ogólnopolskiej Gimnazjady w Biegach Narciarskich, po przerwie spowodowanej kontuzją stanęła na pudle w Kluszkowcach zdobywając brązowy medal. W tej edycji bardzo dobrze pobiegły Martyna Hajduk – 4 na mecie i Ewa Kuropatwińska – 5 na mecie. Systematycznie miejsca w pierwszej dziesiątce w każdej edycji zajmują także  Izabela Dudzik, Natalia Szymoniak, Filip Trzepaczka, Kamil Dudzik, Szymon Woźniczka, Oskar Rokosz, Agata Obajtek. W każdej edycji bierze udział około 25 uczniów z Wiśniowej. Pozostałe osoby wchodzące w skład ekipy to: Sandra Bonder, Ksawery Kowal, Edyta Węgrzyn Iza Murzyn, Alicja Paździo, Magda Kus, Bartek Banach, Julia Szczechowicz,  Ola Dróżdż, Basia Ciślik, Grażynka Błaszczak, Artur Tarczałowicz, Dominik Kaczmarczyk, Łukasz Murzyn.

             

             

             

             

             

             

          • Kinga Dróżdż i Izabela Banach srebrnymi medalistkami Mistrzostw Polski

          •  

                      Podczas Mistrzostw Polski Młodzików i kat. Junior D i E w Tomaszowie Lubelskim uczennice klasy 6b – Kinga Dróżdż i Izabela Banach wraz z klubowymi koleżankami zdobyły srebrny medal w sztafecie 4 x 3 km. Otarły się o złoto, przegrywając na ostatniej zmianie z drużyną gospodarzy MULKS Grupa Oskar Tomaszów Lubelski.

                  Na mistrzostwach w biegach indywidualnych i sztafetowych startowały również inne nasze uczennice: Małgorzata Bajer, Ewa Kuropatwińska, Martyna Hajduk, Natalia Szymoniak. Dziewczyny reprezentują klub LKS „Hilltop” Wiśniowa-Osieczany.

             

          • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Zdrowo jem, więcej wiem”!

          •  Znamy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu

            „Zdrowo jem, więcej wiem”!

             

                Dzieciaki z Owocolandii - uczniowie klas III b i III c pod kierunkiem koordynatora mgr Beaty Stasiak i mgr Marzeny Tomery brali udział w VII Ogólnopolskim Konkursie prozdrowotnym „Aktywnie po zdrowie”. Zajęli 29 miejsce w Polsce na 927 szkół w kategorii klas II i III.

                Według Organizatorów tego Konkursu to był rekordowy etap w historii projektu „Zdrowo jem, więcej wiem" - w kategorii zerówek i klas I sklasyfikowanych zostało ponad 600 zespołów, a w starszej kategorii (klasy II-III) ponad 900. Wszystkie wyniki można obejrzeć w zakładce WYNIKI wybierając odpowiednią kategorię na stronie internetowej www.zdrowojem.fundacjabos.pl.

            Zdjęcia z przeprowadzonych zajęć, akcji promocyjnych można obejrzeć w zakładce Album fotograficzny na stronie internetowej naszej szkoły.

            Mamy nadzieję, że poprzez udział w tym konkursie wzrosła świadomość wagi zdrowego odżywiania. Spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, picie wody przyczynia się do dobrej kondycji naszego organizmu. Wykluczamy z codziennej diety słodycze i słodzone napoje. Pragniemy, by nasze dzieci wyrosły na mądre i zdrowe pokolenie!

            Serdecznie gratulujemy Dzieciakom z Owocolandii i ich opiekunom! Brawo!

             

          • „Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe”

          • „Ferie, ferie, ferie, to zabawy czas, Pada śnieżek nad głowami,

            Buzie świecą rumieńcami, Oj tak, tak, oj tak, tak , oj tak, tak…”

            Dnia 27.01.2017 r. uczniowie klas III pod kierunkiem wychowawców mgr Beaty Stasiak i mgr Marzeny Tomery przygotowali interesujące spotkanie profilaktyczne pod hasłem „Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe” dla uczniów klas I-IV. Były zimowe zagadki, piosenki, przepis na bezpieczne ferie, zasady i pokaz bezpiecznej jazdy na sankach.

            Wszyscy zgromadzeni aktywnie współuczestniczyli w spotkaniu. Znali numery telefonów alarmowych. Wysłuchali przykładowej rozmowy z dyspozytorem. Panie prowadzące pochwaliły uczniów za piękne i kolorowe prace plastyczne znajdujące się na korytarzach szkolnych. Znakomicie obrazują one sytuacje, jak należy się bawić na śniegu, a czego powinno się unikać. Podczas spotkania dzieci wykazały się wspaniałą znajomością zasad i reguł bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Uczniowie podawali m.in. takie cenne rady:

            • Nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu dróg oraz rzek.
            • W czasie zjeżdżania zachowujmy bezpieczną odległość między sankami; 
            • Nie doczepiajmy nigdy sanek do samochodu; 
            • Rzucając się śniegiem nie celujmy w głowę. 
            • Na łyżwach można jeździć tylko w wyznaczonych miejscach.
            •  Nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie.
            • Bądźmy widoczni na drodze.
            • Nie strącajmy zwisających z dachów sopli. Nie jedzmy śniegu.
            • Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu.
            • Ubierajmy się odpowiednio do pogody.
            • W wolnym czasie przebywajmy na świeżym powietrzu, dbajmy o aktywność fizyczną.

             

            Wszystkim uczniom i nauczycielom

            naszej szkoły życzymy odpoczynku,

            podczas bezpiecznych i zdrowych ferii zimowych!

          • Tradycje świąteczne- jasełka

          •    

               Jak co roku w kalendarzu wydarzeń ZPO w Wiśniowej ważne miejsce zajmuje kultywowanie tradycji narodowych, religijnych i regionalnych . Zgodnie z nim  klasy 5a i 5b przygotowały pod kierunkiem swoich wychowawców pani Katarzyny Ćwierz i Agnieszki Rokosz i współpracy pani Elżbiety Głowackiej , jasełka  pod tytułem " Jak dawniej bywało". Spektakl ten obejrzeli uczniowie, nauczyciele ,pracownicy i rodzice podczas spotkania świątecznego dn.22 grudnia 2016 r.  Artyści przypomnieli nam i pokazali  zwyczaje ludowe okresu bożonarodzeniowego naszego regionu.

            Z tym samym programem wystąpili raz jeszcze 18 stycznia 2017 r. podczas  XV Gminnego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych i Jasełkowych  w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wiśniowej.

          • Moja babcia … mój dziadek … wspomnienia

          • „To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie.

            Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka.”

              (Rudolph Giuliani)

             

                  Mój dziadek Edward urodził się w 1930 roku. Naukę rozpoczął w 1937 r. mając 7 lat w Szkole Powszechnej. Uczyła go pani Jarecka., która była jedyną nauczycielką w szkole.  Nauka trwała 4 lata. Tylko do klasy pierwszej chodziło się rok, a do następnych klas po 2 lata. W szkole w tamtych czasach były dwa podręczniki Elementarz i książka rachunkowa. W szkole dzieci uczyły się czytać, pisać, dodawać i odejmować. Nie było zajęć np. wf czy zajęć plastycznych. Nauczycielka starała się nauczyć dzieci czytać i pisać. W roku 1939 zaczęła się wojna. Dzieci musiały się czasem ukrywać, jak szły do szkoły. Mój dziadek chodził do szkoły tylko do 1944 r. Skończył 3 klasy. W szkole dawniej nie było możliwości zdobycia zawodu. Dzieci musiały pracować na roli z rodzicami, gdyż była straszna bieda.

            Mój drugi dziadek ma na imię Tadeusz. Do szkoły zaczął chodzić w 1948 r. Wtedy było 7 klas. Dziadek zakończył edukację w 1955 r. W tamtych czasach w szkole były dwie książki Elementarz i matematyka. W starszej klasie doszły inne przedmioty, takie jak fizyka, rosyjski, historia. Głównie chodziło o to, aby dzieci nauczyły się czytać, pisać i liczyć. Pisało się piórami. Dziadek chodził do szkoły w Wierzbanowej, tu gdzie teraz znajduje się przedszkole. Przy większej liczbie uczniów nauka odbywała się w domach.

            Wiktoria Mazan kl. III b

             

            Babcia Stasia dobrze uczyła się w szkole w Limanowej, czasem nawet bardzo dobrze. Dawniej uczono się w domach, gdzie zbierało się parę osób. Babcia najbardziej lubiła matematykę, a nie lubiła historii. Babcia pisała bardzo ładnie. Do dziś tak jest. Za piękną kaligrafię babcia dostał piękną gruszkę z cukru.

            Dziadek Józek dobrze się uczył. Jak to chłopak czasem nie słuchał pani, biegał z chłopakami, zapomniał zadania. Czasem pani biła go po rękach linijką za złe stopnie i zachowanie.

            Moi dziadkowie poznali się 45 lat temu. Poznali się w pracy w schronisku w górach.

            Aleksandra Karpiel kl.III b

             

            Wywiad z babcią Marysią

            - Kochana babciu, chciałabym ci zadać kilka pytań.

            - Joasiu, będzie mi bardzo miło odpowiadać na twoje pytania.

            - Czy chodziłaś babciu do przedszkola?

            - Nie, bo w mojej miejscowości, w Stróży nie było przedszkola.

            - W której klasie przystąpiłaś do I Komunii Świętej?

            - Komunię świętą przyjęłam w pierwszej klasie, gdyż ksiądz za dobre wyniki w nauce dopuścił mnie i mojego kolegę Staszka o rok wcześniej.

            - Jakie były dawniej oceny w szkole?

            - Skala ocen była od 2 do 5.

            - Czy w tamtych czasach nauczyciele zadawali dużo zadań domowych?

            - Tak, oczywiście. Zadań było bardzo dużo. Trzeba je było bardzo dobrze i starannie odrabiać.

            - W co bawiliście się w szkole?

            - Bardzo często bawiliśmy się w berka, dwa ognie i w chowanego.

            - Jaka była twoja ulubiona zabawa?

            - Berek. W tę zabawę bardzo lubiłam się bawić.

            - Jakie piosenki śpiewaliście w szkole?

            - „Zasiali górale”, „Czerwona jarzębina”, „Ćwierkają wróbelki”.

            - Jakie przedmioty lubiłaś, a jakich nie?

            - Trudności sprawiała mi matematyka. Natomiast bardzo lubiłam historię, geografię i biologię.

            - Czy w szkole chodziliście na wycieczki?

            - Tak. Moją ulubioną wycieczką była piesza wyprawa do muzeum w Szczyrzycu i pod Diabelski Kamień. Dla ciebie Joasiu będzie ciekawostką, to, że szliśmy na nogach 8 kilometrów, aby dotrzeć do celu.

            - Co babciu lubiłaś jeść w młodości?

            - Moim ulubionym daniem była zupa ziemniaczana z chlebem razowym.

            - Czy miałaś ulubioną koleżankę?

            - Tak, Marię Piwowarczyk. Do dziś utrzymujemy kontakt. W czasie naszych spotkań wspominamy stare dobre czasy szkolne.

            - Jak babciu wspominasz szkolne lata?

            - Bardzo dobrze. Często wracam myślami do lat szkolnych, wspominam nauczycieli, kolegów i koleżanki z klasy.

            - Babciu, dziękuję bardzo za wywiad.             

                                                                                                                        Joanna Zając kl. III b

             

            Wywiad z babcią Zofią.

            - Babciu, gdzie chodziłaś do szkoły?

            - Ukończyłam 7 klas w Szkole Podstawowej w Wierzbanowej.

            - Czy miałaś w dzieciństwie jakieś ulubione zwierzątko?

            - Tak. Miałam pieska Rysia i kotka Szarusia. Bardzo się lubiły.

            - W której klasie miałaś Komunię św.?

            - W drugiej.

            - Jak mają na imię twoi rodzice?

            - Józef i Maria.

            - Babciu, ile masz rodzeństwa?

            - Nie mam rodzeństwa. Jestem jedynaczką.

            - Jak poznałaś dziadka?

            - Znaliśmy się od dziecka, bo pochodzimy z jednej wioski.

            - Ile macie dzieci? Ilu wnuków , a ilu prawnuków?

            - Dzieci ośmioro – 4 córki i 4 synów. Mamy 20 wnucząt i 9 prawnuków.

            - Dziękuję Babciu za wywiad.

            Natalia Kowal kl. III b

             

            Wywiad z babcią Zosią.

            - Babciu, do jakiej szkoły chodziłaś?

            - Chodziłam do dużej nowej szkoły podstawowej w miejscowości Stolbce, a potem w miejscowości Siemichocze blisko białoruskiej granicy. Dużo dzieci do niej uczęszczało.

            Skończyłam 8 klas. Do szkoły miałam 1,5 kilometra.

            - Babciu, czy w szkole miałaś dużo przyjaciół?

            - Miałam pięć koleżanek.

            - Nosiłaś plecak do szkoły?

            - Kiedyś były tornistry. Zakładane na plecy, twarde, tekturowe i zapinane.

            - Ile książek miałaś w szkole?

            - Muszę policzyć- chyba z siedem np. do polskiego, matematyki, przyrody, geografii, historii, chemii.

            - Czy miałaś dobrych nauczycieli?

            - Miałam kilku nauczycieli. Różni byli nauczycieli.

            - Pamiętasz jak się nazywała twoja wychowawczyni?

            - Nie pamiętam. Zmieniali się nauczyciele. Dyrektorem szkoły był Wawrzyniak.

            - Jak wspominasz pierwszą klasę?

            - Był Elementarz. Łatwo było. Pierwsza, druga, trzecia klasa to nie było takich wymagań jak teraz. Trudniej było od klasy czwartej, bo doszły nowe przedmioty.

            - Ile miałaś lekcji?

            - Różnie. Od klasy 5 było nawet 8 lekcji.

            - Jak się poznałaś z dziadkiem?

            - Przyjechał do mnie na wieś. 

            - Jak byliście młodzi z dziadkiem, to chodziliście na imprezy?

            - Tak. Lubiłam chodzić z dziadkiem za zabawy.

            - Babciu, wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Babci! Kocham cię!

            - Dziękuję ci. Jesteś kochana.

            Wiktoria Pieprzyk kl. III b

          • Spotkanie autorskie z pisarzem Kazimierzem Szymeczko

          •  

                               W  dniu 13.12.2016 roku w  naszej szkole gościł pan Kazimierz Szymeczko, autor opowiadań dla dzieci i książek dla młodzieży. Było to spotkanie autorskie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki .

            Wśród dzieci uczestniczących w nim byli uczniowie  kl. IV-VI , którzy przybyli na spotkanie pod opieką swoich nauczycielek. Na początku spotkania pisarza przywitał dyrektor  szkoły mg Krzysztof Głowacki, a następnie gość w kilku zdaniach się przedstawił. Jak mówił, pierwsze jego literackie  teksty ukazały  się w 1996 roku w „Guliwerze” i w „Świerszczyku ”, a potem ukazywały się już jego opowiadania i książki. – Od jakiegoś czasu mogę przedstawiać się jako pisarz – powiedział. Dalsza część spotkania przebiegała już w formie rozmowy – dzieci zadawały pytania, a miały ich mnóstwo. Pytały gościa m.in. o to ile książek napisał, która jest najdłuższa, jakie książki sam lubi czytać, czy trudno jest pisać dla dzieci i czy dużo zarabia na jednej książce .Autor  na każde pytanie odpowiadał ciekawie i z humorem. Przy okazji pokazywał swoje książki, w tym: „Historię Polski w opowieściach”, „Pomalowaną historię. Opowieści moli książkowych”, „Pościg za czarną Hondą”, „Kłopoty komendanta Roka” „Czworo i kości ”, „Od morza do morza ”, „Kopidoł i kwiaciareczka ”, „A to historia” , „Piastowskie orły ”, „Wywrotka ”, „Petrus ”, „Husarskie skrzydła ”, „Milion w pięć dni” „Fałszerze w sieci ”, „ Zemsta budzika ”.             Autor mówił, że pisarz musi mieć pomysły na książki i umieć je przelać na papier. Zapytany o liczbę książek odpowiedział, że koło 18.
                      Jak podczas każdego spotkania autorskiego na koniec dzieci ustawiły się w kolejce po autograf.

          • „Zdrowo jem, więcej wiem” - kolejna odsłona

          •   

            Dzieciaki z Owocolandii, uczniowie klas III b i III c pod kierunkiem mgr Marzeny Tomery i mgr Beaty Stasiak, po kolejnych zajęciach drugiej części etapu jesiennego Ogólnopolskiego Konkursu „Zdrowo jem, więcej wiem”,  bogatsze o nową wiedzę na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, postanowiły ponownie podzielić się nabytymi wiadomościami i umiejętnościami ze swoimi kolegami i koleżankami ze szkoły. W tym celu podjęły wiele różnorodnych działań promocyjnych.

            Na korytarzach szkolnych uczniowie zorganizowali gazetki i wystawy prac, które wykonali na zajęciach plastyczno-technicznych. Były to m.in. piękne prace wykonane pastelami, zachęcające do aktywności fizycznej - „Sport to zdrowie”. Uczniowie całej szkoły mogli zapoznać się z propozycjami zdrowych i pysznych zestawów śniadaniowych wraz  z ich opisem i sposobem przygotowania, zawartych w Klasowej Księdze Śniadaniowej. Hasła promujące zdrowy styl życia np. „Zdrowe odżywianie + ruch = sukces w szkole”, „Zdrowe kanapeczki dla mądrej główeczki” przyciągały wzrok zarówno uczniów, jak i rodziców odwiedzających szkołę.

            W ramach promocji Dzieciaki przygotowały dla uczniów naszej szkoły pyszny i zdrowy poczęstunek! Były to kanapeczki oraz owocowo-warzywne szaszłyki. W tym celu uczniowie zorganizowali na korytarzach stoiska, gdzie odbywały się degustacje witaminowych smakołyków. Częstowani koledzy i koleżanki chwalili zdrowe i pyszne II śniadanie. Nikogo nie trzeba było namawiać, aby sięgnął po dokładkę. Nasi  wspaniali kucharze zaopatrzeni w tace pełne  owocowo-warzywnych pyszności proponowali zdrowy posiłek.  Wszystkim bardzo spodobał się nasz pomysł! Mamy poczucie, że wielu zainspirowaliśmy do tego, aby rano poświęcili czas na przygotowanie zdrowego II śniadania.

            Dzieciaki z Owocolandii wydały kolejny numer pisemka „Owocowe wieści”, zawierającego m.in. przepisy kulinarne na II śniadanie, Mikołajowe życzenia, plakaty promujące ruch na świeżym powietrzu.

            Finałem działań promocyjnych było spotkanie w dniu 8.12.2016 r. dla 140 uczniów klas I-III pod hasłem „Dbam o to, co jem i jak spędzam czas”. Bohaterami spotkania promocyjnego byli Siłaczek, Słabeuszek oraz Witaminki. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki, wierszyków, chętnie brali udział w zgadywankach i zabawach ruchowych przy muzyce. Na koniec spotkania wszyscy jednogłośnie opowiedzieli się po stronie Siłaczka, czyli po stronie dobrych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej.

          • Pasowanie na czytelnika Biblioteki Szkolnej

          •       Jednym z uroczystych  dni  dla każdego naszego  pierwszaka jest Pasowanie  na  Czytelnika  Biblioteki  Szkolnej, w tym  roku odbyło się to  9  grudnia .

            Uroczystość rozpoczęła się na sali gimnastycznej. Uczniowie z kółka teatralnego pod kierunkiem pani  Marzeny Tomery  wystawili spektakl pt. „Podwodny świat ”

               Na przedstawienie zostały zaproszone  klasy  I – III, oraz dzieci z  Przedszkola Samorządowego  z  Wiśniowej . Po  obejrzeniu  spektaklu,  który się bardzo podobał  w obecności  starszych  kolegów uczniowie klas pierwszych  wypowiedzieli  :

                       My uczniowie pierwszej klasy

                       Tobie książko  przyrzekamy,

                       Że szanować  Cię będziemy

                       Krzywdy zrobić  Ci nie damy

                       Obowiązków  czytelnika

                       Przestrzegać  będziemy  pilnie

                       I twych rad  i  twych mądrości

                       Korzystać od dziś usilnie 

                                 PRZYRZEKAMY   !!!!!!!!!!          

            Po złożeniu ślubowania  otrzymali   dyplomy, które będą im przypominać o tym, że mogą już korzystać  z  biblioteki.

            Następnie każda klasa,  oddzielnie  (2 klasy pierwsze) przyszła do biblioteki   po swoje pierwsze książeczki . Ale nie było tak łatwo, najpierw musieli się zapoznać z regulaminami  biblioteki i czytelni, musieli poznać czas pracy biblioteki i godziny w których mogą wypożyczać. Wybierając swoją pierwszą książkę złożyli obietnicę,  że będą sumiennie czytać i szanować wypożyczone książki.

                 Oprócz dyplomów pod choinką dzieci znalazły również słodycze od  Mikołaja.

               Serdecznie dziękuję  i zapraszam wszystkich czytelników w moje progi  

             

                                               

                        Marcisz Cecylia   Bibliotekarz