• XXVI Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich Sucha Polana – Schronisko PTTK Kudłacze 10-11 września 2016 r.

          •            

                          10 września br. na Suchej Polanie, w 72 rocznicę krwawych wydarzeń i ciężkich walk partyzanckich w rejonie Łysiny, delegacja naszej szkoły z  pocztem sztandarowym wzięła udział    w polowej Mszy Św. w intencji poległych za Ojczyznę partyzantów  oraz pomordowanych mieszkańców okolicznych miejscowości. Odczytany został Apel Poległych oraz nazwiska  i pseudonimy partyzantów, którzy zginęli walcząc z okupantem na naszym terenie w czasie II wojny światowej. Przedstawiciele uczniów naszej szkoły wraz z innymi delegacjami złożyli wiązankę pod Pomnikiem.

            Drugiego dnia 35-osobowa grupa gimnazjalistów, pod opieką p. Ireny Bubuli, p. Urszuli Bajer oraz p. Jarosława Dudzika, wzięła udział w konkursach sprawnościowo-obronnych i krajoznawczym przy Schronisku PTTK Kudłacze. Nasi uczniowie wykazali się znakomitą wiedzą zarówno na temat Beskidów i historii Ziemi Myślenickiej, jak i sprawnością oraz zręcznością.

             

            Konkurs krajoznawczy:
            I miejsce Patrycja Woś IIIa

            II miejsce Aleksandra Kus IIIa

            III miejsce Konrad Pilch IIIb

             

            Pakowanie śpiwora na czas:

            II miejsce Natalia Szymoniak IIIb

             

            Rzut lotką:

            I miejsce Konrad Pilch IIIb

             

            Strzelanie do tarczy:

            III miejsce Patrycja Woś IIIa

            III miejsce Dariusz Maj IIIb

             

            Petanka:

            I miejsce Emilia Hebda Ib

            II miejsce Krystian Kowal IIIb

            III miejsce Kinga Duda Ia i Patrycja Woś IIIa

          • Zachowaj Trzeźwy Umysł

          • Zachowaj Trzeźwy Umysł to ogólnopolska kampania społeczna od lat realizowana  w naszej szkole. W ubiegłym roku szkolnym w ramach działań profilaktycznych realizowanych pod hasłem akcji, uczniowie naszej szkoły mieli możliwość m. in. wziąć udział w konkursie plastyczno – literackim  pt.: "Pod dobrą opieką rozwijasz skrzydła". Spośród kilku tysięcy prac nadesłanych   z całej Polski nagrodzonych zostało 6 uczniów z naszej placówki:          

             Patryk Kowal , Krystian Dominik, Daniel SamborMichał Rokosz, Łukasz Murzyn, Kamila Rokosz              

                  Serdecznie gratulujemy sukcesu i z niecierpliwością czekamy na kolejne wyzwania kampanii.                                                           

                                                                             

                                                                                              

          • Nowy rok szkolny rozpoczęty !

          •                                             

             

                               Dnia 1 września 2016 r. w hali sportowej miała miejsce inauguracja roku szkolnego 2016/2017. Szkoła Podstawowa im. Władysława Orkana  oraz Gimnazjum rozpoczynają kolejny rok szkolny .  Po wprowadzeniu na salę sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego ,licznie zgromadzona młodzież szkolna i rodzice wysłuchali krótkiej historii w 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz minutą ciszy uczcili wszystkie ofiary wojny.  Dyrektor przedstawił plan pracy szkół, kalendarz szkolny, przedstawił nowych nauczycieli i  wychowawców. Szczególnie gorąco powitał pierwszoklasistów ,tych z gimnazjum jak i ze szkoły podstawowej.Życząc wszystkim samych sukcesów w nowym roku szkolnym ogłosił rozpoczęcie roku szkolnego i zaprosił uczniów do klas na spotkania z wychowawcami.

          • BEZPIECZNE WAKACJE !

          •  

             

             

            „Niech żyją wakacje, niech żyje pole i las

              I niebo, i słońce, wolny, swobodny czas…”

            Wakacje – zasłużony czas na odpoczynek! Odpoczynek uczniów od intensywnej nauki. To czas relaksu, czas na zabawę, czas na podróże te małe i te duże…

            Jednak podczas wakacyjnych dni nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie!

            Dnia 22.06.2016 r. w Szkole Podstawowej w Wiśniowej zostało zorganizowane spotkanie profilaktyczne dla uczniów klas I-III pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. Spotkanie to prowadziły mgr Beata Stasiak i mgr Marzena Tomera.

            Zgadywanki, quizy, wierszyki aktywizowały uczniów do czynnego udziału w spotkaniu. Największe zainteresowanie najmłodszych wzbudził „Tajemniczy  worek” pełen wakacyjnych akcesoriów.  Chętni uczniowie, a było ich bardzo dużo,  losowali przedmioty z worka, np. kapelusz, okulary, cukierek, krem z filtrem, butelkę z wodą, telefon, piłkę, kask rowerowy…, a następnie metodą „burzy mózgów” podawali różne wakacyjne przestrogi związane z danym przedmiotem. Wykazali się przy tym doskonałą znajomością zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku. Świetnie pamiętali numery telefonów alarmowych: 997, 998, 999, 112.

            Na koniec spotkania do wakacyjnego worka zostały włożone hasła „rozwaga”, „ostrożność”, „bezpieczeństwo” i „dobry humor”, odrzucone zaś „beztroska”, „głupota” i „lekkomyślność”.

            Mamy nadzieję, że każdy uczeń naszej szkoły będzie odpowiedzialnie stosował się do wszystkich zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas letnich miesięcy, a pierwszego września wróci zdrowy i wypoczęty, gotowy na kolejny rok zdobywania wiedzy i umiejętności.

          • „Świat jest teatrem…” – podsumowanie projektu edukacyjnego klas II Gimnazjum w Wiśniowej

          •              

             

                               Dnia 15 czerwca 2016 w naszej szkole miała miejsce premiera przedstawienia teatralnego  pt. „Happy end bez happy end`u, czyli krótka historia z życia wzięta” przygotowanego w ramach realizacji  projektu edukacyjnego klas drugich.

                        „Świat jest teatrem…” –myśl autorstwa W. Szekspira stała się hasłem przewodnim działań gimnazjalistów. Uczniowie zajęli się napisaniem scenariusza (opartego na motywach zaczerpniętych z lektur szkolnych), opracowali koncepcję kostiumów, charakteryzacji oraz scenografię. Zespół muzyczny NOVI  w składzie: Konrad Pilch, Paweł Pracuch, Adam Gospodarczyk, Kamil Kubacki, Adrian Cygan, Patrycja Murzyn, Gabriela Dróżdż był odpowiedzialny za dobór tła muzycznego i efektów dźwiękowych oraz repertuar koncertu.

                                   Już po wejściu na salę odczuwało się „teatralny klimat”. Karol Woźniczka powitał przybyłych uczniów i nauczycieli. Następnie zaprezentował krótki film, który dokumentował przygotowania do spektaklu . Od samego początku II semestru trwały systematyczne próby, by wykluczyć ryzyko najmniejszego potknięcia bądź porażki.

            I wreszcie przedstawienie ruszyło pełną parą. Miejsce na scenie zajął zespół  aktorski w składzie: Roma-Julia Dróżdż, Julian-Kajetan Grzybacz, Ola-Natalia Szymoniak, nauczycielka-Julia Trzepaczka, mama Romy – Ola Radoń, mama Juliana – Kinga Kowalczyk, profesor – Szymon Dominik, Wojtek – Karol Szczypkowski, narrator – Patrycja Woś, Klara – Ola Kus, uczniowie: Jan Sochacki, Julian Weszka, Patrycja Jędrocha.

            Naszej uwadze nie umknął też kamerzysta Mateusz Weszka, który chodził po planie z kamerą, jakby był jednym z aktorów. Kiedy dotarliśmy do antraktu, czyli przerwy pomiędzy aktami, wystąpił zespół Novi  i zaprezentował  przygotowane przez siebie piosenki: „Ktoś mnie pokochał, „Chcę tu zostać, „ Dni, których nie znamy”.

                                    Po zakończeniu spektaklu  odbył się konkurs skierowany do publiczności. Zadaniem jego uczestnikiem było wskazanie jak największej ilości lektur szkolnych, do których nawiązano podczas przedstawienia. Podsumowano wyniki i okazało się, że I miejsce zajęła Małgorzata Bajer z kl. Ia, II miejsce Klaudia Kaczmarczyk z kl. III b, a III miejsce Mateusz Jasek z kl. III a. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody… zakładki do książek.                   

             Przedstawienie uważam za udane. Przebiegło bez żadnych problemów, a co ważne było znakomicie zagrane oraz bardzo ciekawe. Sztuka spodobała się wszystkim. Wielkie brawa należą się pani Suruło, która wszystkiego dopilnowała.

             

                                          Tomasz Romański II B gim.

          • SUPER NIESPODZIANKA

          • Miała być niespodzianka… I była! Miała być super… I była!

            Miało się dziać… I działo się!

             Bo„Teatr to jest takie miejsce, w którym mocniej bije serce!”

                   Dnia 9.06.2016 r. na szkolnej scenie, tym razem, zaprezentowali się … nauczyciele ZPO Wiśniowa- po raz pierwszy w historii szkoły. Dla licznie zgromadzonej publiczności – przedszkolaków, uczniów klas I-V i dwóch klas gimnazjalnych wraz z wychowawcami, wystąpili w spektaklu pt. „Był sobie Król - Książkowy Mól”. Pomysłodawcą takiej imprezy była mgr Joanna Trychta – szkolny pedagog. Reżyserem spektaklu była mgr Marzena Tomera.

            Na początku była akcja poszukiwania chętnych nauczycieli, oczywiście w wielkiej tajemnicy przed uczniami. Znalazło się 13! Szczęśliwa Trzynastka! Zaskakującym dla reżysera okazał się fakt, że po zaproponowaniu bajkowo-edukacyjnego scenariusza nie musiał robić castingu. Nauczyciele świetnie sami dobrali sobie odpowiednie role! Następnie były próby, próby i jeszcze raz próby. Pełne zaangażowania i humoru. Prześciganie się w pomysłach dotyczących scenografii, choreografii i kostiumów. Wreszcie wielki finał!

            Szczere wybuchy śmiechu i gromkie brawa rozemocjonowanych widzów były wspaniałą nagrodą za trud włożony w realizację spektaklu. Reżyser nie kryje słów podziwu dla pasji, zaangażowania i talentów aktorskich, jakimi wykazali się nauczyciele ZPO Wiśniowa! Brawo!

            Gorące podziękowania składamy wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do sukcesu NIESPODZIANKI!

            OBSADA:

            Król:  mgr Beata Słoboda- Kasza

            Królowa:  mgr Beata Stasiak

            Królewna:  mgr Krystyna Mazur

            Generał:  mgr Tomasz Lichoń

            Kucharz:  mgr Joanna Trychta

            Kuchcik:  mgr Barbara Matusiak

            Dama Dworu:  s. Barbara Madej

            Babcia:  dr Anna Bubula

            Wnuczka:  mgr Barbara Kuchnia

            Bibliotekarka:  mgr Paulina Dominik

            Córka:  mgr Joanna Radoń

            Mól I:  mgr Małgorzata Kot

            Mól II:  mgr Magdalena Pazdur

            Wywiady z aktorami spektaklu „Był sobie Król-Książkowy Mól”

            Świetna zabawa! Nie wiedziałam, że mogę być aktorką. Jestem z nas dumna!

            Beata Słoboda-Kasza – Król Mól

            Cieszę się, że nam, jako gronu nauczycielskiemu udało się przygotować i zrealizować przedstawienie. Mam nadzieję, że zaskoczyliśmy dzieci. Podobno taniec z laską okazał się hitem!

            Anna Bubula - Babcia

            Przyjemnie ogląda się przedstawienie z udziałem dzieci. Ale ile czasu i poświęcenia wymagają przygotowania? Jak trudno stanąć na scenie!!! Udział w tym wspólnym przedsięwzięciu był szczególnym doświadczeniem, ponieważ uświadomił mi, jak trudno jest wcielić się w rolę aktora. Chylę czoła przed każdym uczniem naszej szkoły, który choć raz wystąpił na scenie. Ogromny szacunek dla Was Kochani! Kolegom i koleżankom dziękuję za sporą dawkę dobrego humoru! Drogi Reżyserze, proszę o angaż przy kolejnym przedstawieniu!

            Paulina Dominik – Bibliotekarka

            W szkole podstawowej należałam do kółka teatralnego. Chętnie po wielu latach wzięłam udział w przedstawieniu. Niezwykłe przeżycie!

            Beata Stasiak - Królowa

            Było to dla mnie nowe i ciekawe doświadczenie:) Uśmiech i radość naszych dzieci, kiedy oglądały swoich nauczycieli w innej odsłonie, pokazały, że było warto:) Serdecznie dziękuję wszystkim aktorom za współpracę i przesyłam ukłon w kierunku naszego reżysera- p. mgr Marzeny Tomery.

            Krystyna Mazur – Królewna

            Rola, z którą musiałam się zmierzyć, to postać damy dworu. Nie miałam zbyt dużo tekstu, ale i tak było to dla mnie wyzwanie, ponieważ nie należę o osób śmiałych. Teraz, już po występie, cieszę się, że wzięłam w nim udział, ponieważ dzieci były uradowane, a ja znów poczułam się dzieckiem!

            s. Barbara Madej – Dama Dworu

            Miło jest sprawiać radość najmłodszym, a to przedstawienie ewidentnie wiele radości im dostarczyło.

            Barbara Matusiak - Kuchcik

            Miałam taką tremę, jak przed egzaminem. Ale, gdy wyszłam na scenę, to o niej zapomniałam. Zaistnieć w nowej odsłonie, w wyobraźni dziecka, to bezcenne doświadczenie. Miło jest usłyszeć od dzieci: „Świetnie pani zagrała!”

            Małgorzata Kot - Mól

            Swój udział w spektaklu traktuję, jako doskonałą przygodę „aktorską” i zabawę. Serdecznie dziękuję pani reżyser za pomoc i cenne wskazówki. Mam nadzieję, że dzieciom się podobało?!

            Joanna Radoń – Córka Bibliotekarki

            To dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. Od czasów szkoły podstawowej nie grałam w przedstawieniu. Najbardziej denerwowałam się, gdy zaczynałam mówić, później trema minęła. Obawiałam się reakcji uczniów. Cieszę się, że wychowankowie zobaczyli nas w innej roli.

            Barbara Kuchnia – Wnuczka

            Biorąc udział w przedstawieniu, miałam wrażenie, jakbym nadal była uczennica pani Marzenki i występowała w naszym kółku teatralnym „Zumek”. Na próbach było wesoło! Świetnie się bawiliśmy!

            Magdalena Pazdur – Mól

            Występ w przedstawieniu „Był sobie król…" był dla mnie oderwaniem się od codziennych rutynowych zajęć, nowym doświadczeniem, ale przede wszystkim świetną zabawą.

            Tomasz Lichoń - Generał

            Na początku pomysł wydawał się szalony, prawie niemożliwy. Dzięki zaangażowaniu wielu osób – udało się! Razem łatwiej jest sprawić „super niespodziankę” i wywołać szczery uśmiech na twarzach dzieci. Cóż, więc, … może do następnego razu…

            Joanna Trychta – Kucharz

          • Perygrynacja Symboli ŚDM w Wiśniowej

          •       

                  Młodzież naszego gimnazjum czyniła honory gospodarza przyjęcia Symboli Światowych Dni Młodzieży na terenie parafii Wiśniowa. W obecności duchowieństwa i licznych mieszkańców, młodzież i nauczyciele przywitali na placu szkolnym Symbole ŚDM tzn. Krzyż ŚDM oraz Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani (Opiekunki Ludu Rzymskiego), które wędrują po świecie od Niedzieli Palmowej 2003 r. Po krótkiej adoracji i modlitwie na placu szkolnym w uroczystej procesji przeniesione zostały do kościoła parafialnego, gdzie odprawiona została msza św. w intencji młodzieży. Miała też miejsce cicha, indywidualna  adoracja krzyża. Po niej odprowadzono symbole ŚDM do pojazdu, którym odjechały do kolejnej parafii. Było to niezwykłe, pełne głębokiej treści przeżycie duchowe i czas na krótką refleksję o własnym życiu. 

             

          • XVII Turniej Trampkarzy im. Gustawa Grochala

          •                       

                              Drużyna piłkarska chłopców ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej pod wodzą pana Tomasza Lichonia wywalczyła  I miejsce w XVII Turnieju Trampkarzy im. Gustawa Grochala rozgrywanym w Myślenicach. Nasi reprezentanci otrzymali imponujący puchar ufundowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice. Każdy zawodnik otrzymał w nagrodę kompletny strój piłkarski. Najlepszym zawodnikiem turnieju został również nasz reprezentant Eryk Stasiak z kl. 4a .

            Drużyna nasza wystąpiła w składzie: Eryk Stasiak, Patryk Irzyk, Grzegorz Chlipała, Konrad Jaśkowiec,Jan Piwowarczyk,Bartek Pąpka,Bartek Banach, Filip Dudzik,Marek Burkat, Bartek Pałka

            Wyniki rozegranych spotkań :

            Wiśniowa- Dobczyce            3 :1

            Wiśniowa Łyczanka               2:0

            Wiśniowa - Myślenice SP 2   3:0

            Wiśniowa Myślenice SP 3      1:1
             

            Wielkie gratulacje od nas wszystkich !!!

          • Kolejne sukcesy językowe uczniów z Wiśniowej

          •  `            

                       W drugiej połowie maja, w Stadnikach, odbyła się ostatnia część Międzygminnego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów klas szóstych z terenu trzech gmin : Dobczyce, Siepraw i Wiśniowa. Konkurs ten to prawdziwy językowy maraton składający się aż z trzech etapów. Pierwszy z nich stanowią eliminacje szkolne. Po ich przebrnięciu uczniowie przystępują do części pisemnej sprawdzającej umiejętności rozumienia tekstów pisanych i nagrań, znajomości słownictwa i gramatyki. Podczas ostatniego, ustnego etapu konkursu uczestnicy przedstawiają prezentację na wybrany przez nich temat (w tym roku dotyczący Stanów Zjednoczonych), opisują wylosowane zdjęcie oraz odpowiadają na cztery losowo wybrane pytania.

                          W tegorocznym konkursie rywalizowało czterdziestu czterech uczniów. Wśród finalistów znalazło się dwóch reprezentantów naszej szkoły: Julia Kowal (6 b) i Łukasz Grabowski (6a). Oboje wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami oraz ogromnym zaangażowaniem w przygotowanie się do konkursu. Pozwoliło to na osiągnięcie wysokich wyników. Julia zajęła 2-gie miejsce i tym samym została laureatką konkursu. Łukasz uplasował się na miejscu 12-tym i otrzymał wyróżnienie. Obojgu serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów.

            Opiekunowie:

            Beata Słoboda – Kasza

            Agnieszka Kaczmarczyk

          • XV Powiatowy Konkurs Historyczny.

          • 8 czerwca w Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Myślenicach, został rozstrzygnięty XV Powiatowy Konkurs Historyczny. Uczniowie przygotowywali pisemną pracę na temat: Chrzest Mieszka I - dobra wola czy konieczny warunek?  W ten sposób organizatorzy konkursu włączyli się w obchody jubileuszowe 1050 rocznicy przyjęcia przez władcę Polski Mieszka I chrztu. Data ta uznawana jest za początek istnienia państwa polskiego.Patronat nad konkursem objął Starosta Myślenicki Józef Tomal, Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice  Maciej Ostrowski oraz wizytator KO w Krakowie Stanisław Matoga.

            W konkursie wzięło udział 21 uczniów, z ośmiu gimnazjów powiatu myślenickiego. Wysokie miejsca zdobyli w nim uczniowie naszego Gimnazjum.  Pierwsze miejsce zajął Adam Gospodarczyk (kl. IIb) natomiast Konrad Pilch  (kl. IIb) otrzymał wyróżnienie.

            Serdecznie gratulujemy!

          • III Gminny Konkurs Języka Angielskiego

          •             

                  30 maja 2016r. uczniowie klas trzecich naszej szkoły brali udział w III Gminnym Konkursie Języka Angielskiego w Lipniku. Najlepsi okazali się uczniowie klasy 3a:

            Mateusz Murzyn zajął  I miejsce, a Joanna Dybeł  III miejsce.

            Dobre wyniki uzyskali również: Jakub Rzońca z klasy 3c oraz Kamil Głąb z klasy 3a. Konkurs o wysokim poziomie trudności sprawdzał opanowanie materiału z zakresu gramatyki, komunikacji, słownictwa oraz znajomości kultury krajów anglojęzycznych.

             

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            lp

            imię i nazwisko

            Kod

            Szkoła

            punkty

            1

            Mateusz Murzyn

            12

            ZPO Wiśniowa

            I miejsce 72

            2

            Aleksandra Obajtek

            15

            ZPO Węglówka

            II miejsce 71

            3

            Joanna Dybeł

            14

            ZPO Wiśniowa

            III miejsce 69

            4

             Michał Janik

            1

            ZPO Glichów

            IV miejsce 68

            5

            Robert  Drab

            6

            ZPO Lipnik

            V miejsce 63

            6

            Hubert Błaszczak

            3

            ZPO Glichów

            VI miejsce 62

            7

            Jakub Rzońca

            9

            ZPO Wiśniowa

            VII miejsce 59

            7

            Anna Raczek

            7

            ZPO Lipnik

            VII miejsce 59

            8

            Kamil Głąb

            2

            ZPO Wiśniowa

            VIII miejsce 56

            9

            Maciej Popielak

            13

            ZPO Glichów

            50,5

            10

            Zuzanna Gaweł

            10

            ZPO Węglówka

            50

            11

            Martyna Flaga

            4

            ZPO Lipnik

            49

            12

            Wojciech Górczewski

            8

            ZPO Węglówka

            45

            13

            Emilia Kwiatkowska

            11

            ZPO Wiśniowa

            37

            14

            Julia Szczechowicz

            5

            ZPO Wiśniowa

            36

             

            Przygotowały:

            Joanna Radoń

            Agnieszka Kaczmarczyk

          • Gabrysia Rokosz laureatką X Powiatowego Festiwalu Polskiej Piosenki Rozrywkowej w Sułkowicach

          •          

                                 We wtorek 24 maja br. w Sułkowickim Ośrodku Kultury  w  X  Powiatowym Festiwalu Polskiej Piosenki Rozrywkowej  wystąpiły  nasze reprezentantki ze Szkoły Podstawowej

            Zofia Hebda     kl. 1c      “ Biedroneczki są w kropeczki”

            Gabriela Rokosz   kl.2c   “ Piosenka wiosenna”

            Kinga Dróżdż    kl. 5b     “ Gdzie ten ,który powie mi”

            oraz z  Gimnazjum

            Gabriela Dróżdż   kl.II gim . “ Odkryjemy miłość nieznaną” .

                           Po przesłuchaniu 85 uczestników festiwalu w 9 kategoriach wiekowych jury przyznało nagrody i wyróżnienia. Wśród laureatów   znalazła się nasza uczennica

            W kategorii – Szkoła Podstawowa – Soliści :

            I miejsce – Gabriela Rokosz SP Wiśniowa

             

            To wielki sukces Gabrysi. Gratulacje !!! Gabrysia wystąpi raz jeszcze w koncercie laureatów w Sułkowicach.

            Koncert Laureatów oraz wręczenie nagród odbędzie się 4.06.2016 r./sobota/ o godz. 1700

            w Sułkowickim Ośrodku Kultury.

          • VII Gminny Konkurs Ortograficzny

          •  

             18 maja br.  miał miejsce VII Gminny Konkurs Ortograficzny dla najlepszych trzecioklasistów ze Szkół Podstawowych. Zmaganiom towarzyszyły  zarówno wakacyjny nastrój – dyktando dotyczyło najprzyjemniejszych uczniowskich przygotowań oraz planów,  jak i niezawodna pogoda.

            Gratulujemy najlepszym:

             naszej uczennicy-Zuzannie Dróżdż -Mistrzowi Ortografii i zdobywczyni Pucharu

             oraz wicemistrzom: Michałowi Janikowi ze Szkoły Podstawowej w Glichowie,

            Joannie Dybeł i Jakubowi Rzońcy-uczniom naszej szkoły.

             Zapraszamy w szranki obecnych drugoklasistów za rok.

          • Kaligraficzne zmagania

          •           

                               W tegorocznym konkursie pięknego pisania o „Złote pióro Dyrektora Szkoły” walczyli, jak w latach ubiegłych, wszyscy uczniowie klas młodszych SP Wiśniowa. Prace konkursowe oceniali nauczyciele klas I-III. Jury brało pod uwagę:   kształt i proporcje liter, prawidłowość połączeń,  czytelność pisma,   rozmieszczenie tekstu, poprawność ortograficzną i interpunkcyjną, ogólne wrażenie estetyczne.

            Konkurs kaligraficzny składał się z dwóch etapów. Do etapu pierwszego przystąpiło około 160 uczniów    z klas I-III SP Wiśniowa. Uczniowie jak najstaranniej, przez określony czas, przepisywali piórem wybrane przez nauczycieli teksty.

            Do drugiego etapu zakwalifikowało się po kilku reprezentantów z każdej klasy. Uczniowie przepisywali teksty wierszy:

            Klasy I - wiersz Zofii Lorek pt. "Marzec"

            Klasy II-  wiersz Władysława Orkana pt. „Cóż umieścimy w Pamiętniku ?...

            Klasy III - wiersz Anny Świrszczyńskiej pt. "O Janie Matejce i panu Kajetanie"

            Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie, którzy spełnili wymagania stawiane przez Jury.

            Wybrane nagrodzone prace zostały wyeksponowane na wystawie na parterze szkoły.

            Zwycięzcy Szkolnego Konkursu Kaligraficznego o „Złote Pióro Dyrektora Szkoły”:

            Klasy I

            Mistrz: / 6-latki/  Eryk Matuszek kl. I b

            Wicemistrzowie: Piotr Dudzik kl.Ia, Klaudia Rokosz kl. Ib

            Wyróżnienia: Szymon Dudzik kl. I a, Łukasz Jasek kl. Ib, Ksawery Panek kl. I b,

                                  Patryk Dominik kl. I a

             

            Mistrz: / 7-latki/ Krystian Cygan kl. I c

            Wicemistrzowie: Marcelina Bajer kl. I d, Julia Grabowska I c

                                       Dawid Rokosz kl. I d, Patrycja Postrożna kl. I c

            Wyróżnienia: Michał Dróżdż kl. Id, Milena Knapczyk kl. I d, Kacper Matusiak kl. I c,

                                   Krzysztof Polak kl. I c, Zofia Hebda kl. I c

            Klasy II

            Mistrz: Martyna Murzyn kl. II b

            Wicemistrzowie: Grzegorz Bajer kl. II a, Kinga Ruman kl. II a, Weronika Kowalczyk kl. II b

            Wyróżnienia: Adam Rzońca kl. II a, Natalia Marcisz kl. II c

             

            Klasy III

            Mistrz: Jakub Rzońca kl.III c

            Wicemistrz: Natalia Kus kl. III c

            Wyróżnienia: Julia Galia kl. III a, Karol Kus kl. III c

                                   GRATULUJEMY  SUKCESÓW!!!

                                               

             

          • ŻYWA LEKCJA HISTORII W SZKOLE PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM W WIŚNIOWEJ

          •  

             

                                   Dnia 19 maja w naszej szkole, kolejny już raz, odbyła się żywa lekcja historii, którą zaprezentowała Grupa Artystyczna "Rekonstrukto". Podczas pokazu historycznego „Rzymskie imperium i tradycje antyku” uczniowie dowiedzieli się wielu cennych i ciekawych informacji na temat m.in. obyczajów i kultury epoki oraz ekwipunku i uzbrojenia rzymskiego legionisty. Uczniowie mogli wziąć do rąk repliki starożytnych broni i przekonać się, jakiej siły i zręczności wymagało posługiwanie się nią. Ta niezwykła lekcja pozwoliła uczniom przybliżyć historię i obyczaje minionych wieków.

             

          • Święto patrona Szkoły Podstawowej Władysława Orkana

          •                                                                  

                              13 maja 2016 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Wiśniowej odbyła się uroczystość poświęcona patronowi Szkoły Podstawowej - Władysławowi Orkanowi. Z tej okazji uczniowie klas 4-6  oraz gimnazjum przygotowali występ artystyczny oparty na życiu i twórczości pisarza.                                                     

                           Akademia rozpoczęła się o godz. 9.00 recytacją wiersza pt.  „Przygrywka” w wykonaniu Jakuba Szynala z 4 b, następnie uczniowie klasy II b zaprezentowali biografię patrona szkoły, po czym rozpoczęła się krótka scenka teatralna pt.” O Wojtku, którego na Szczepana przekręcili” przygotowana przez Jakuba Jamroza, Gabrielę Rokosz oraz Paulinę Knapik. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Kolejnym punktem programu była recytacja wierszy pisarza w wykonaniu uczniów klas 4. Na zakończenie części artystycznej wystąpili uczniowie klasy 6 b z góralską przyśpiewką           o Orkanie, która powstała na lekcjach muzyki. Całości dopełniła piękna, regionalna dekoracja przygotowana przez p. mgr Małgorzatę  Wójtowiec.

                              Po części oficjalnej nastąpił pokaz mody góralskiej przygotowany przez uczniów klas 1-3 wraz z wychowawcami prowadzony przez p. dr Annę Bubulę. Kolejnym punktem programu był turniej wiedzy dla uczniów klas 4-6 pt. „Życie i twórczość Władysława Orkana” przygotowany przez Samorząd Szkolny. Zwycięzcy zostali obdarowani nagrodami książkowymi, dyplomami oraz słodkimi podarunkami. W tym samym czasie uczniowie kl. 1-3 bawili się w rytmach piosenek granych i śpiewanych przez zespół wokalno-muzyczny. Muzyka towarzyszyła im również w trakcie  konkursu malowania  krajobrazu górskiego. Sporo emocji wywołał wśród oglądających konkurs na najpiękniej spleciony tradycyjny warkocz góralski. Przy okazji ujawniło się kilka talentów fryzjerskich .

                        Na zakończenie uczniowie wzięli udział w krótkiej lekcji tańca góralskiego przygotowanego przez p. Annę Bubulę.

                        Dużym zainteresowaniem cieszył się  stół z regionalnymi potrawami przygotowany przez panie    z Koła Gospodyń Wiejskich z Wiśniowej. Wszystkie potrawy smakowały wyśmienicie !                           Dziękujemy !!!

            Wszyscy świetnie się bawili i będą długo wspominać ten dzień.

             

            Gabriela Rokosz, Paulina Knapik, Natalia Radoń kl. Ib

          • Dobre maniery

          •  

             

            „Tak łatwo być uprzejmym, gdy tylko ktoś się stara!”

             

            Dnia 12.05.2016 r. na szkolnej scenie Zespół Teatralny „Zum” pod okiem mgr Marzeny Tomery zaprezentował spektakl pt. „Królewna Gburka”  na podstawie bajki Natalii Usenko. To już kolejne przedstawienie dotyczące dobrych manier w ramach akcji świetlicy szkolnej „Dobre maniery z Wiosną”. Na początku spotkania mgr Małgorzata Kot w kilku słowach podsumowała tegoroczną akcję świetlicy. Zwróciła uwagę na fakt, że dobrymi manierami powinniśmy się szczycić przez całe życie.

            Przygody tytułowej bohaterki - Gburki, przemiana jej zachowania z niegrzecznej dziewczynki w kulturalną młoda osóbkę zaciekawiły zgromadzoną publiczność -uczniów klas I-IV SP Wiśniowa wraz z wychowawcami. Piękna scenografia, bajkowe postacie w barwnych strojach, oprawa muzyczna uatrakcyjniały przedstawienie. Przesłanie płynące z treści bajki: „Tak łatwo być uprzejmym, gdy tylko ktoś się stara!” winno stać się mottem życiowym każdego z nas.

            Obsada spektaklu:

            Królewna Gburka- Amelia Drab  

            Król- Adam Kaczmarczyk   

            Królowa- Monika Błaszczak

            Królewna Lala- Kinga Ciastoń

            Książę- Piotr Mazur

            Damy Dworu- Aleksandra Murzyn, Eliza Maj, Wiktoria Pieprzyk

            Rycerze- Karol Kus, Wiktor Pąpka

            Dobre Wróżki- Gabriela Franiak, Angelika Tokarz

            Ptaki- Emila Jończyk, Julia Galia

            Lisek- Gabriela Maj

            Opiekun zespołu teatralnego składa gorące podziękowanie pani Annie Ciastoń za wielkie zaangażowanie w przygotowanie spektaklu!

            „Uprzejmość jest cennym kluczem, który otwiera wszystkie drzwi”

          •                                                              

             

                                                                          Dnia 4 maja 2016 roku reprezentacja ZPO Wiśniowa zebrała się pod budynkiem szkoły, by wspólnie wyruszyć na III Zlot Turystyczny dla dzieci i młodzieży zorganizowany w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy. Realizowaliśmy projekt profilaktyczny „Pod dobrą opieką rozwijamy skrzydła”.

                   Około godziny dziesiątej uczniowie dotarli na szczyt Lubogoszczy (968 m.n.p.m) szlakiem czerwonym. Po krótkim odpoczynku i wspólnym zdjęciu nastąpił dalszy ciąg zmagań turystycznych, czyli przejście na Bazę Wypoczynkowo-Szkoleniową „Lubogoszcz”. Na miejscu nasi przedstawicieli zostali poczęstowani żurkiem i zaczęła się rywalizacja. W 8 konkurencjach nasz zespół szkół wywalczył II miejsce. Również zespół muzyczny „Nowi” zdobył II miejsce. Pozytywnie nastawieni uczniowie wraz z opiekunami powrócili do autokaru z dobrym humorem oraz pieśnią na ustach.

                   Takie wyjazdy organizowane przez szkołę są nie tylko nagrodą dla  uczniów, ale również świetną zabawą. Umożliwia to zapoznanie się z innymi szkołami, zdrową rywalizację oraz poznanie swoich zalet. Również sprzyja to współpracy na podstawie zabawy i poznaniu się na nowo. Mamy nadzieję, że odbędzie się więcej takich wyjazdów.

             

            Uczestniczka rajdu

            Patrycja Woś

          • XIV Gminny Konkurs Matematyczny

          •                                            

                                                             Dnia 26 kwietnia 2016 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Węglówce odbył się XIV Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas trzecich Szkół Podstawowych z terenu Gminy Wiśniowa.

            Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych i umiejętności samodzielnej pracy uczniów, wyłonienie uczniów mających zdolności matematyczne w celu dalszej, ukierunkowanej pracy z nimi oraz stworzenie możliwości rywalizacji uczniów najzdolniejszych.

            W Konkursie Matematycznym wzięło udział osiemnaścioro uczniów. Trzecioklasiści mieli do rozwiązania siedem zadań, w których musieli wykazać się umiejętnością zastosowania poznanych wiadomości w sytuacjach problemowych. Uczniowie naszej szkoły uzyskali najwyższą średnią punktację z wykonanych zadań i tym samym wywalczyli puchar dla szkoły.  Ich zdolności można było zobaczyć też w rankingu zmagań indywidualnych:

            I miejsce: Kamil Głąb, kl. 3a

            II miejsce: Jakub Rzońca, kl. 3c

            III miejsce: Aleksandra Dróżdż, kl. 3c

            IV miejsce: Barbara Ciślik, kl. 3b

            V miejsce: Mateusz Murzyn, kl. 3a

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Witaj Majowa Jutrzenko!

          •  

             

             „Witaj majowa jutrzenko,                 
            Świeć naszej polskiej krainie,
            Uczcimy ciebie piosenką,
            Która w całej Polsce słynie.”

                Z okazji narodowego święta 3 Maja, w dniu 29.04.2016r., uczniowie klasy IB Gimnazjum  pod opieką wychowawcy mgr Barbary Matusiak przygotowali uroczysty program artystyczny upamiętniający uchwalenie konstytucji. Konsultantkami wydarzenia były mgr Marzena Tomera i mgr Elżbieta Głowacka. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w próbach, przygotowywali scenografię oraz potrzebne rekwizyty. Przedstawienie uświetniła gra na flecie poprzecznym – w wykonaniu Małgorzaty Mazur.

            Akademia rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem sztandaru  i odśpiewaniem hymnu Polski. Następnie uczniowie przedstawili interpretację wydarzeń, poprzedzających uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Aktorzy znakomicie wcielili się w charakter odgrywanych postaci. Grę aktorską dodatkowo podkreślały barwne stroje i imponująca scenografia. Sala gimnastyczna na chwilę stała się pałacową salą tronową.

            Na koniec aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a po spektaklu najmłodsi widzowie z zafascynowaniem oglądali stroje oraz wykorzystywane rekwizyty. Odbył się nawet szybki kurs pisania ptasim piórem. Możemy więc śmiało stwierdzić, że nasze patriotyczne przedstawienie bardzo się wszystkim podobało!

             

            Obsada:

            Król Stanisław August Poniatowski – Jakub Jamróz

            Caryca Katarzyna – Gabriela Rokosz

            Król Fryderyk – Magdalena Jasek

            Cesarz Franciszek – Michał Rokosz

            Hugo Kołłątaj – Damian Foszczka

            Stanisław Małachowski – Miłosz Iszczuk

            Ignacy Potocki – Adrian Jamka

            Szlachta – Łukasz Murzyn, Kacper Marek 

            Służba – Dominika Marcisz

            Narratorzy – Sandra Knapik, Małgorzata Mazur, Paulina Knapik,

                                  Angelika Cudzich

            Recytator – Gabriela Rokosz

            Śpiewaczki – Natalia Radoń, Kinga Ciślik, Klaudia Kowal

            Pomoc zza kulis – Angelika Tokarz, Karolina Ciślik

             

            Gabriela Elżbieta Rokosz kl. I b