• Pierwsze wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Wiśniowa

          •             

                      Dzisiaj  w godz.od 9.oo do godz. 12.oo miały miejsce pierwsze wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Wiśniowa.  W wyborach mogli wziąć udział wszyscy uczniowie naszego gimnazjum. O dziewięć miejsc w Radzie ubiegało się 29 kandydatów  z Glichowa, ,Kobielnika , Poznachowic Dolnych,Wierzbanowej i Wiśniowej. Komisja wyborcza wkrótce opublikuje wyniki głosowania.

             

            Oni otrzymali największą ilość głosów :

            Pilch Konrad              62      Wiśniowa

            Moryc Wioletta         60     Wiśniowa

            Kus Aleksandra          50     Wiśniowa

            Stalmach Zbigniew     44     Wiśniowa

            Murzyn Patrycja         42     Wiśniowa

            Iszczuk Miłosz                      67     Glichów

            Twardosz Szymon       45     Kobielnik

            Maj Dariusz                 56    Poznachowice Dolne

            Rokosz Gabriela           27    Wierzbanowa

             

             

          • Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe

          •  

                        Dnia 21.01.2016 r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w  Wiśniowej wzięli aktywny udział w kolejnym spotkaniu profilaktycznym , tym razem dotyczącym zbliżających się ferii zimowych. Spotkanie odbyło się pod hasłem  "Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe" . Pogadankę z dziećmi prowadziła  pani Magdalena Pazdur . Prowadząca omówiła z uczniami zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegały przed ślizganiem się na skutych lodem rzekach a także przypomniały zasady zachowania się podczas gdy dzieci zostają same w domu.                                                                                                                                                             Następnie wystąpił zespół teatralny pod kierunkiem pani Marzeny Tomery, który przedstawił spektakl pt. "Bezpieczne zabawy zimowe".

                        Na koniec spotkania wspólnie  omówiono Kodeks Bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.  Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazując się wiedzą na temat bezpieczeństwa. 

          • Rozbiegana szkoła z workiem medali.

          •  

                 Jesienią uczniowie naszej szkoły brali udział w  licznych zawodach biegowych. Pod koniec września startowaliśmy w Mistrzostwach Powiatu w Biegach Przełąjowych. Medale w swoich kategoriach zdobyli: Izabela Banach (srebro), Kinga Dróżdż (brąz), Konrad Jaśkowiec (srebro), Eryk Stasiak (brąz), Natalia Szymoniak (srebro). Do zawodów wojewódzkich awans otrzymali również Małgorzata Bajer, Martyna Hajduk, Edyta Węgrzyn, Patrycja Żądło.

            W Powiatowych Mistrzostwach LZS w biegach przełajowych zgarnęliśmy wszystkie miejsca na podium. W kategorii dziewcząt szkoły podstawowe: I m – Izabela Dudzik, II  m – Kinga Dróżdż, III m – Izabela Banach. W kategorii chłopców: I m – Dominik Kaczmarczyk, II m – Kamil Dudzik. W kategorii dziewcząt szkół gimnazjalnych – I m Martyna Hajduk, II m –Gabriela Rokosz, a wśród chłopców – I m Bartłomiej Pieprzyk, II m – Kamil Dudzik.

            Największy sukces to pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej dla ZPO w Wiśniowej w Biegu Ulicznym im. B. Włosika  w Nowej Hucie. Z 4 kilometrową trasą zmierzyło się 38 uczniów z naszej szkoły, a  suma osiągniętych miejsc dała nam możliwość pokonać drużyny z Łapanowa i Krakowa.

            W nagrodę otrzymaliśmy wysokiej klasy drukarkę i zestaw piłek.
            Indywidualnie nagrody zdobyli: Małgorzata Bajer , Natalia Szymoniak, Artur Skalski, Kinga Drózdż, Gabrysia Rokosz, Artur Tarczałowicz, Kinga Ciślik, Kamil Dudzik, Izabela Dudzik, Milena Stasiak i Maciej Murzyn (byli uczniowie J).

            Opiekunami tak wspaniałego zespołu były panie Elżbieta Muta, Małgorzata Wójtowiec, Anna Bubula.

            W grudniu wzięliśmy również  udział w Zimowym Crossie na Sucha Polanę. Najlepsze miejsca osiągnęły: Izabela Dudzik i Martyna Hajduk.

          • Piłkarskie sukcesy uczniów ze szkoły podstawowej

          • Pierwszy semestr należy do bardzo udanych dla naszych piłkarek nożnych ze szkoły podstawowej.  W październiku  po trzyetapowych eliminacjach  dziewczęta zagrały w Krakowie w  finale Turnieju o Puchar Premiera RP „Orlik 2012”  i zajęły IV miejsce. W nagrodę otrzymały komplet strojów sportowych.

            Ten sam zespół zdobył również III miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Nożnej Halowej Dziewcząt. Skład drużyny: Izabela Dudzik, Natalia Furman, Julia Kus, Anna Ślósarz, Izabela Banach, Kinga Dróżdż, Agata Obajtek, Aleksandra Murzyn, Katarzyna Chlipała, Izabela Dominik, Edyta Węgrzyn, Alicja Pażdzio.

            W tych samych mistrzostwach II miejsce zajęli chłopcy. Skład zespołu to Marek Ciślik, Rafał Skalski, Bartek Tomera, Konrad Jaśkowiec, Mikołaj Klikuszewski, Bartłomiej Pałka, Adam Chlipała, Grzegorz Kowal, Radosław Cygan, Szymon Woźniczka. Chłopcy reprezentowali nas również w Mikołajkowym Turnieju w Piłce Nożnej Halowej w Raciechowicach. Zajęli II miejsce ulegając tylko gospodarzom. Skład zespołu: Kamil Dudzik, Dominik Kaczmarczyk, Kacper Irzyk, Grzegorz Chlipała, Oskar Rokosz, Grzegorz Kowal, Adam Chlipała.

          • O Szwajcarii w języku angielskim

          •   Na  moje zaproszenie dnia 1 grudnia 2015r. przybył na spotkanie w naszej szkole pan David Jagge  dyrektor ds. Kultury i Sportu kantonu Valais w Szwajcarii. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 3 naszego gimnazjum , którzy mieli okazję posłuchać i porozmawiać w języku angielskim. Nasz gość pan David Jegge opowiedział o swoim kraju -Szwajcarii, o jego kulturze, symbolach. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania o Szwajcarii co było nagradzane głośnymi brawami. W trakcie rozmowy uczniowie też zapoznali się z historią nie tylko Szwajcarii, ale również Europy, gdyż nasz gość na swojej mapie pokazywał zmieniające się granice państw europejskich przez ostatnie 20 lat. Na zakończenie wizyty uczniowie podarowali ręcznie przez nich wykonaną bombkę choinkową , która będzie przypominała panu Davidovi Jegge o spotkaniu z gimnazjalistami w Wiśniowej.

             

             

              Zaprosiła i napisała

              Beata Słoboda-Kasza.

          • Szlachetna paczka

          •  

             

             

            Drogi Darczyńco: Zespół Placówek Oświatowych w Wiśniowej

            Razem daliśmy rodzinie w trudnej sytuacji nadzieję na lepsze jutro!
            Dziękujemy za czas oraz zaangażowanie w przygotowanie paczki. Miłość wyraża się w trafionym prezencie, który nie jest banalnym podarkiem, ale strzałem prosto w serce. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś trafi w nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne.
            Wolontariusz, który opiekował się rodziną (oznaczoną numerem MLP II-1289-510210), chciał przekazać kilka słów od siebie.

            Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki:

            Niebawem po przywiezieniu w sobotę paczek do magazynu, pojechaliśmy je zawieźć Rodzinie. Pan Stefan wyszedł zaraz przed dom, widać było, że na nas oczekiwał. Zaraz pojawiła się też Pani Marcelina. Gdy Panowie zaczęli wnosić pralkę, widać było na ich twarzy wielką radość i niedowierzanie. Pan Stefan bardzo się cieszył, nie wierzył, że to może się udać. Nie wierzył, że ktoś za darmo może kupić im pralkę. Bardzo miło było patrzeć na taką radość. Mówiliśmy, że to nie od Nas tylko od Darczyńcy, ale wzrok wdzięczności - jakże miły zresztą - padał właśnie na nas, wolontariuszy. Pani Marcelina nie dowierzała, że prezentów jest aż tyle. Tyle paczek to był szok! Pościel bardzo się przyda, pani Marianna bardzo się z Niej ucieszyła. Zresztą cieszyła się ze wszystkiego i podkreślała, że dziękują za wszystko, wszystko się im bardzo przyda. Nie było Pana Tomasza, bo akurat był w szpitalu na rehabilitacji, ale brat Stefan chwalił, że jest mu tam dobrze, że ma bardzo dobrą opiekę, był u niego dzień wcześniej i zachwalał. Pan Tomasz też wiedział, że zostali włączeni do projektu i bardzo się cieszył. Pan Stefan mówił też, że codzienne zabiegi powodują, że Pan Tomasz jest dużo sprawniejszy, że z ręką jest lepiej i że Pan Tomasz chce jak najdłużej tam zostać, licząc na poprawę swojego stanu zdrowia. Po otwarciu wszystkich prezentów - a było tego dużo, poszłyśmy wraz z wolontariuszką obok - do pokoju Pana Wojciecha. Wręczyłyśmy mu upominek dla Niego i powiedziałyśmy o pomocy jaką otrzymali - był bardzo wzruszony. W momencie, kiedy przyjechaliśmy, akurat ćwiczył na swoim łóżku. Podczas wręczenia Dyplomu za waleczność pojawiły się łzy wzruszenia, zarówno u mamy jak i u Pana Stefana. Było dużo radości, duże poczucie wdzięczności dla Darczyńcy. Rodzina też pokazała, że umie się dzielić i przez wolontariuszkę towarzyszącą przekazała do hospicjum stabilizator na nogę, który jest już niepotrzebny Panu Stefanowi - to był miły gest na zakończenie naszej wizyty.

            Co chce Państwu przekazać wolontariusz:

            Bardzo dziękuję za udział w tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki w Dobczycach. Dziękuję za wybór Rodziny, którą się opiekowałam. Rodzina była bardzo wdzięczna i zaskoczona ilością prezentów. Miło było mi patrzeć na tą radość. Mam nadzieję, że i Państwu przygotowywanie tej paczki sprawiło radość i że za rok będą Państwo znów z nami :) Serdecznie Pozdrawiam i życzę miłych i Rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Pokoju w Sercu. W ramach podziękowania i motywacji do dalszych działań przesyłam też krótki film: https://www.youtube.com/watch?v=aSdkhCbVYxo Pozdrawiam i Dziękuję Basia Karcz - Wolontariuszka

            Co chce Państwu powiedzieć od siebie rodzina:

            Rodzina Bardzo dziękuje Darczyńcy za okazaną pomoc, życzy także dużo zdrowia na Nowy Rok i składa wielkie Bóg zapłać.

          • LAUREATKA III MAŁOPOLSKIEGO DYKTANDA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO

          • KATARZYNA STALMACH- uczennica klasy VI b SP w Wiśniowej została LAUREATKĄ III MAŁOPOLSKIEGO DYKTANDA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO
             "Po polsku o historii" !

             

                Już po raz trzeci odbyło się Małopolskie Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii" organizowane przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, Stowarzyszenie Polonistów i Fundację "Zawsze Warto". Celem konkursu jest nauka historii i refleksja nad językiem ojczystym. W pierwszym etapie-  dnia 25. 09. 2015 roku wzięło udział około 4 tys. uczniów ze szkół podstawowych. Do etapu rejonowego, który odbył się 16. 10. 2015 roku zakwalifikowano 196 uczniów, którzy uzyskali co najmniej 89 punktów, w tym dwie nasze uczennice: NATALIA ŻĄDŁO z klasy VI a oraz KATARZYNA STALMACH z klasy     VI b. Do eliminacji wojewódzkich, które odbyły się 28.10.2015 zakwalifikowano 39 uczniów. Wśród  finalistów była także Kasia Stalmach. Z tej grupy wyłoniono 10 laureatów konkursu. Kasia Stalmach uzyskała III miejsce! 10 listopada 2015 r. o godzinie 10:00 w Krakowie w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka odbyła się uroczysta gala podsumowania III Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii".

                Gala miała podniosły charakter- organizatorzy i zaproszeni goście (uczniowie z nauczycielami i rodzicami) odśpiewali "Rotę". Podczas uroczystości głos zabrali: Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski, przewodnicząca Stowarzyszenia Polonistów oraz prezes Fundacji "Zawsze Warto". Przybyli goście wysłuchali koncertu uczniów z krakowskich szkół muzycznych. Następnie Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski wręczył Laureatom Konkursu zaświadczenia i nagrody rzeczowe oraz podziękowania  ich nauczycielom.

                Ostatnim  punktem spotkania było zwiedzanie, wraz z przewodnikiem, ekspozycji Cricoteka.

                           Kasi gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

             

                                                                                       Opracowała: Zofia Pilch

          • Obejrzeli wystawę obrazów

          •           Dnia 16.12.2015 r. uczniowie z kilku klas  1- 3 SP Wiśniowa z wielkim zainteresowaniem podziwiali nietypowe obrazy na wystawie zorganizowanej w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Janiny Czaja w Wiśniowej.

            Pani mgr Antonina Obuchowicz – dyrektor biblioteki, ciekawie opowiadała zgromadzonym                         o plastycznych inspiracjach artysty, uruchamiała wrażliwość i wyobraźnię patrzących.

            Autorem niezwykłych obrazów jest krakowski artysta malarz –samouk pan Edward Duda. Tworzy on swoje prace na korze drzew, maluje na desce. Wszystkie obrazy umieszczone na wystawie związane były tematycznie z postacią św. Jana Pawła II. Autor prac wykorzystał fakturę kory, kamień, czy nawet sęki w desce. Z bliska obraz wyglądał  jak abstrakcja, natomiast z odpowiedniej perspektywy,  nabierał kształtów, zaskakiwał treścią i pomysłem.

            Na sztalugach znajdowały się obrazy, m.in.. „Barka”, 16-10-1988 Widok z papieskiego okna”, „Góralu, czy Ci nie żal”, „Zaczytany…”, „Pieta”, „13-05-1981 Zamach”, „Jan Paweł II”, „Łodzie”, „02-04-2005 Santo Subito”, „U Ojca w Niebie”, „Spokój”, „Burza”.

            Warto było obejrzeć te niezwykłe kreacje artystyczne!

            „Ale ekstra!”- tak najmłodsi uczniowie skomentowali wystawę.

          • POWIATOWY TURNIEJ KOSZYKÓWKI

          •  

                     Dnia 15 grudnia 2015r. w Lubniu odbyły się powiatowe zawody w piłce koszykowej dziewcząt - Gimnazjada. Reprezentantki naszej szkoły w składzie: Patrycja Żądło, Klaudia Kaczmarczyk, Aleksandra Kus, Justyna Ciślik, Klaudia Baran, Weronika Stroniarz, Patrycja Woś,Jola Skalska i Kamila Rokosz wywalczyły II miejsce. Dziewczyny dzięki wsparciu trenerki mgr Małgorzaty Wójtowiec oraz podnoszącemu na duchu dopingowi, dawały z siebie wszystko. Liczymy na dalsze sukcesy!

          • „Chatka-chałupeńka”

          •  

            „Stoi chatka - chałupeńka,                                                                                  chałupeńka.                                                                                                                        

            Nie obszerna, nie maleńka,                                                                                     

              nie maleńka…”

                        

                                                                          Grupa teatralna z klasy I b Gimnazjum w Wiśniowej, pod kierunkiem mgr Marzeny Tomery trzykrotnie zaprezentowała zgromadzonej licznie publiczności widowisko bajkowe pt. „Chatka-chałupeńka” S.J.Marszaka, w przekładzie Włodzimierza Brzezickiego z repertuaru Teatru Kukiełkowego „Tyci-Tyci”.        Tym razem na scenie zaprezentowali się aktorzy- amatorzy, a nie kukiełki.

            Uczniowie gimnazjum przez miesiąc intensywnie przygotowywali się do premiery. Pierwszy występ grupy teatralnej miał miejsce w GOKiS w Wiśniowej dnia 5.12.2015 r. z okazji gminnych mikołajek. Kolejne dwa występy miały miejsce 11.12.2015 r. w ZPO Wiśniowa, na sali gimnastycznej dla uczniów klas I-IV SP Wiśniowa oraz Przedszkolaków z Samorządowego i Prywatnego Przedszkola w Wiśniowej.

            Bajkowa scenografia, wartka akcja,  rekwizyty, piękne kostiumy i wspaniała gra aktorska wzbudziły entuzjazm zgromadzonej publiczności. Brawa i pochwały po występie były w pełni zasłużone.

            Spektakl  przypomniał nam, jak ważna jest w życiu każdego z nas zgoda, współpraca i przyjaźń.

            OBSADA:

             Żabka Kumkumunia: Gabriela Elżbieta Rokosz

            Myszka Gryzunia: Sandra Knapik

            Kogut: Magdalena Jasek

             Jeż: Gabriela Rokosz

            Lis: Małgorzata Mazur

            Niedźwiedź: Michał Rokosz

            Narratorzy-Ptaki: Paulina Knapik oraz Klaudia Kowal

          • Straż Graniczna w Wiśniowej

          •         

              W dniu 8.12.2015r. w Szkole Podstawowej w Wiśniowej odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Straży Granicznej  ze Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Zakopanem.  W spotkaniu wzięło udział 150 uczniów klas I-III SP.                        

                      W trakcie spotkania funkcjonariusze przedstawili zebranym uczniom zadania Straży Granicznej. Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się o trudnej i odpowiedzialnej pracy, którą pogranicznicy wykonują na co dzień strzegąc granic naszego kraju. Wielkie zainteresowanie wśród dzieci wzbudził pokaz sprzętu specjalistycznego, m.in. kamizelki kuloodpornej, kamizelki odblaskowej, hełmu, broni, lornetki, kajdanek, lizaka policyjnego, pałki służbowej, czytnika, urządzenia do kontroli bagaży.

            Największy entuzjazm  wywołał jednak czworonożny funkcjonariusz – pies rasy foksterier o imieniu Basia! Basia jest wytresowana do wykrywanie m.in. narkotyków.

            Podczas spotkania padało wiele pytań ze strony uczniów odnośnie pracy w Straży Granicznej, szkolenia psów, na które nasi goście szczegółowo odpowiadali. Funkcjonariusze często przypominali dzieciom o konieczności dbania o swoje bezpieczeństwo, czy to podczas jazdy samochodem /fotelik, pasy bezpieczeństwa/, czy też w kontaktach z obcymi ludźmi.

            Na podsumowanie zajęć chętni uczniowie mieli możliwość przymierzenia kamizelek, czy też potrzymania lornetek, kajdanek, lizaka… Może w przyszłości założą mundur pogranicznika?

            Serdecznie dziękujemy Funkcjonariuszom Straży Granicznej za fachowe przeprowadzenie spotkania w naszej szkole. 

          • LAUREACI KONKURSU "GDYBYM ZNALAZŁ WIELKI SKARB .."

          •  

                             Dnia 30. 11. 15 roku w siedzibie Fundacji EKOMINI w Myślenicach miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu pt. "Gdybym znalazł wielki skarb ...". Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, czego dowodem może być ponad 200 nadesłanych prac. Jury  wyłoniło 30 prac konkursowych, w tym Laureatów i Wyróżnionych uczniów. Do wąskiego grona Laureatów, zajmując 3 miejsce, dołączyli również uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiśniowej.

            Byli to:

            ·        Eryk Matuszek z klasy 1b

            ·        Marcin Humaj z klasy 2 b

            ·        Tomasz Jamróz z klasy 2 b

            Nagrodzeni chłopcy wykonali piękne i pomysłowe prace plastyczne z dołączonym krótkim uzasadnieniem swojego wyboru opisując, co zrobiliby, GDYBY ZNALEŹLI WIELKI SKARB. Laureaci otrzymali nagrodę w postaci rocznego stypendium Akademii Ekomini, która oferuje wiele ciekawych wycieczek i spotkań.

            Laureatom serdecznie gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów!

             

                                

                                                                                       Opracowała: Justyna Pilch

             

          • Pasowanie na czytelnika Biblioteki Szkolnej

          •           

             

                                                             Pasowanie  na  Czytelnika  Biblioteki  Szkolnej, w tym  roku odbyło się 27  listopada. Na sali gimnastycznej,  pierwszaki a jest ich  65 obejrzeli  spektakl   pt.  „ Zamieszanie w krainie bajek  ”  przygotowany przez  uczniów z kółka teatralnego  pod kierownictwem  p. mgr Marzeny Tomery   

            Na przedstawienie zostałi również zaproszeni  uczniowie  z   klas IIabc, IIIabc  . Po obejrzeniu  spektaklu,  który się bardzo podobał  w obecności  starszych  kolegów uczniowie klas pierwszych  wypowiedzieli                 My uczniowie pierwszej klasy

            Tobie książko  przyrzekamy

            Że szanować  Cię będziemy

            Krzywdy zrobić  Ci nie damy

            Obowiązków  czytelnika

            Przestrzegać  będziemy  pilnie

            I twych rad  i  twych mądrości

            Korzystać od dziś usilnie

            PRZYRZEKAMY   !!!!!!!!!!

            Po złożeniu ślubowania  otrzymali   dyplomy, które będą pamiątką  tego dnia .  Następnie każda klasa oddzielnie  (4 klasy pierwsze) przyszła do biblioteki   po swoje pierwsze książeczki . Ale nie było tak łatwo, najpierw musieli się zapoznać z regulaminami  biblioteki i czytelni, musieli poznać czas pracy biblioteki i godziny,  w których mogą wypożyczać. Wybierając swoją pierwszą książkę złożyli obietnicę,  że będą sumiennie czytać i szanować wypożyczone książki.

                 Myślę,  że ten  dzień zapamiętają i będą solidnie wywiązywać się  ze złożonej obietnicy .

               Serdecznie  zapraszam wszystkich czytelników w moje progi  i tych  najmłodszych i tych  najstarszych .

                                                   

                                                         Bibliotekarz  Cecylia  Marcisz

          • Andrzejki 2015

          •                                

                                            Jak co roku uczniowie naszej szkoły bawili się w czasie dyskoteki andrzejkowej. Nie mogło na niej zabraknąć wróżb i przepowiedni , które przygotowały dziewczyny z samorządu. Nie było lania wosku, ale zabawy z butami , ciasteczka z wróżbą i prezenty wróżby. Tradycyjnie wszyscy tańczyli. Ogromną popularnością cieszył się kawałek - ,,Mam chusteczkę haftowaną ”. Gimnazjaliści świetnie tańczą , może myślą o występie w programie ,,You can Dance ”

            Szkoda, że tak długo będziemy czekać na kolejną zabawę.  

                              

          • „Zaczarowane Wzgórze”

          • „Zaczarowane Wzgórze” – to najlepsze gospodarstwo edukacyjne w Małopolsce. Tam wybrała się nasza klasa na Jesienne Święto Pieczonego Ziemniaka.

            Gospodarze przywitali nas ciepłą herbatą i ciasteczkami.

            Realizowaliśmy zajęcia plastyczne z decaupage. Jeden z animatorów opowiadał nam o życiu ptaków, ich zwyczajach, apetytach, godach, trelach . Po opieką instruktora każdy z nas odbył  przejażdżkę na końskim grzbiecie, samodzielnie doił krówkę Czesię. Odwiedziliśmy wiejskie ZOO. Wiele zabawy dostarczył nam turniej drużynowy, gry terenowe i bieg na orientację. To nie problem dla nas napisać 30 nazw ptaków, zapalić ognisko jedną zapałką i rozwiązać rebusy, ale znaleźć wykałaczkę w stogu słomy – to wyzwanie dla sokoła. Głodni ze smakiem zjedliśmy pieczone na ognisku kiełbaski i ziemniaczki. Duży plac zabaw okupiliśmy z pełnymi żołądkami.

            Ktoś zapyta jak było?

            - Polecamy wszystkim, którzy lubią na łonie natury aktywnie spędzać wolny czas.

                       OPRACOWAŁ-SZYMON  MURZYN

          • Książki to przyjaciele ludzi

          • W obecnych czasach, w świecie elektroniki i komputerów zapominamy, jak ważne  dla naszego prawidłowego rozwoju są książki. Czytanie sprawia, że rozwijamy wyobraźnię i potrafimy lepiej się wypowiadać.

             W październiku w naszej klasie przeprowadzony został konkurs pod hasłem: „Czytanie to same korzyści!” Nasze zadanie polegało na tym, aby przez cały miesiąc codziennie czytać wybrane przez nas książki (przez minimum 20 minut dziennie), a następnie krótko sformułować opinię na ich temat.

             Po miesiącu zostały zliczone rezultaty i okazało się, ze w sumie przeczytaliśmy 234 godziny! Osoby, które uzyskały najwyższe wyniki otrzymały wysokie oceny oraz drobne upominki.

            I m. Szymon Woźniczka (1640 minut, ok. 27 godzin!)

            II m. Katarzyna Kośmider

            III m. Mariusz Kus

            Wyróżnienia: Artur Murzyn, Kamil Bernat, Oskar Rokosz

                            Uważamy, że powinno się organizować  więcej takich konkursów, gdyż można w bardzo ciekawy sposób rozwijać swoje zainteresowania oraz zachęcać do czytania pozostałych kolegów. Mamy nadzieję, że do naszej akcji przyłączą się także inne klasy. Do dzieła!

             

            Gabriela Franiak, Szymon Woźniczka kl. 5a

          • „Najpiękniejszy portret Pani Jesieni”

          •    

                                  Dnia 2.11.2015 r. nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów za udział w szkolnym konkursie plastycznym dla uczniów klas I-III SP Wiśniowa zorganizowanym przez świetlicę szkolną. W konkursie wzięło udział 150 uczniów. Jury składające się z  uczniów i wychowawców poszczególnych klas wyłoniło po 3 zwycięskie prace. W sumie 30 najładniejszych prac zostało laureatami konkursu na „Najpiękniejszy portret Pani Jesieni”. Uczniowie całej szkoły i rodzice mogli podziwiać piękne collage, rysunki, malunki przedstawiające panią Jesień na wystawie parteru szkoły.

             

            Zwycięzcy konkursu plastycznego

             

            Klasa Ia:  Michał Mistarz, Piotr Dudzik, Patryk Mazur

            Klasa Ib:  Rokosz Klaudia, Eryk Matuszek, Igor Hebda

            Klasa Ic:  Julia Grabowska, Damian Urbaniak, Zofia Hebda

            Klasa Id:  Julia Piwowarczyk, Mikołaj Rutkowicz, Milena Knapczyk

             

             

            Klasa IIa:  Kinga Ruman, Adam Rzońca, Gabriela Murzyn

            Klasa IIb: Weronika Kowalczyk, Zuzanna Lenart, Martyna Murzyn

            Klasa II c:  Karol Murzyn, Maria Biel, Natalia Marcisz

             

             

            Klasa IIIa: Gabriela Maj, Bartosz Pałka, Natalia Bernat

            Klasa III b: Katarzyna Jania, Amanda Urbaniak, Amelia Murzyn

            Klasa III c:  Julia Szczechowicz, Gabriela Kurowska,Emilia Kwiatkowska

                          

             

            Świetlica Szkolna bardzo dziękuje wszystkim uczniom klas młodszych 

            za zaangażowanie w wykonanie ciekawych prac plastycznych!                                                                          

          • NO PROMIL - NO PROBLEM w Wiśniowej i Lipniku

          •  

                Wierzymy, że wspólnie możemy doprowadzić do zmiejszenia liczby nietrzeźwych kierowców na małopolskich drogach (pomagając kierowcom trafnie oceniać stan swojej trzeźwości, a pasażerom dodając odwagi aby powstrzymali pijanego kierowcę przed jazdą).

             Wierzymy, że wspólnie przyczynimy się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach naszego województwa.

            Wierzymy, że wspólnie możemy uratować ludzi:

            - przed śmiercią,

            - przed kalectwem,

            - przed utartą wolności.

            W kampanii społecznej NO PROMIL - NO PROBLEM, chcemy pomagać młodym ludziom dostrzegać wartość odpowiedzialności. Chcemy pomagać im wzbudzać refleksję na temat tego, co w życiu ważne aby mogli świadomie podejmować decyzje (nie tylko dotyczące trzeźwości).

            19 października 2015 młodzież z ZPO w Wiśniowej i Lipnika wraz z policją i opiekunami wyszła na ulice swoich wsi aby głośno powiedzieć: STOP PIJANYM KIEROWCOM!

            Rozdawaliśmy baloniki nopromilowe i zbieraliśmy deklaracje odpowiedzialnego i trzeźwego kierowcy i pasażera.

            Kierowcy otrzymali od nas słodycze i alkoholowe liczydełka.

            Mamy nadzieje, że na naszych gminnych drogach będą sami odpowiedzialni kierowcy i przez to piesi też będą bezpieczni.

          • Uroczystość ślubowania ucznów klas pierwszych

          •        

                                         Dnia 22 października 2015 roku w Szkole Podstawowej   im. Władysława Orkana       w Wiśniowej na hali sportowej pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie.

            Po  blisko dwumiesięcznej nauce w szkole uczniowie klas pierwszych zaprezentowali przygotowany repertuar licznie zgromadzonej publiczności. W tym dniu do grona uczniów Szkoły Podstawowej         im. Wł. Orkana w Wiśniowej przystąpiły klasy:

            Klasa 1a- wychowawczyni- p. Magdalena Pazdur

            Klasa 1b- wychowawczyni- mgr Justyna Pilch

            Klasa 1c- wychowawczyni- mgr Józefa Bednarczyk

            Klasa 1d- wychowawczyni- mgr Barbara Radziwińska

            Dzieci przedstawiły przygotowany pod opieką nauczycieli program artystyczny. Pierwszoklasiści z dużym zaangażowaniem recytowali poznane wiersze oraz śpiewali piosenki. Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali również swoje umiejętności taneczne we współczesnych układach tanecznych. Po części artystycznej nadeszła chwila na najważniejszy moment uroczystości. Pierwszoklasiści w obecności rodziców, nauczycieli i dyrektora szkoły mgr Krzysztofa Głowackiego z powagą złożyli ślubowanie. Treść ślubowania odczytali starsi koledzy z klasy III.

            "Ślubujemy być dobrymi uczniami. Będziemy dbać o dobre imię klasy i szkoły. Będziemy przestrzegać regulaminu. Będziemy zgodnymi i dobrymi kolegami i koleżankami. Obiecujemy słuchać rodziców, nauczycieli i opiekunów. Przyrzekamy uczciwie i rzetelnie pracować."

            Pan dyrektor mgr Krzysztof Głowacki po wygłoszeniu krótkiego przemówienia, złożył uczniom  gratulacje oraz życzył sukcesów w szkolnych murach.

            Uczniowie klas pierwszych otrzymali upominki, a następnie wraz z wychowawczyniami stanęli do pamiątkowego zdjęcia. Dalsza część uroczystości odbywała się w klasach, gdzie na pierwszoklasistów czekał poczęstunek przygotowany przez ich rodziców.

            W tak ważnym dla pierwszaków dniu nie mogło zabraknąć ich starszych kolegów z klasy III, którzy pełnili funkcję współprowadzących uroczystość.

            Pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w nauce, a Rodzicom gratulujemy wspaniałych dzieci!

                                                                                                  

              

                                                                                                                      

             

                               Opracowała

                              Justyna Pilch