• Mistrzostwa Szkoły Podstawowej w szachach

          •  

            Dzisiaj tj. 27 października 2015 r. spotkali się pasjonaci " królewskiej gry",by rozegrać turniej o tytuł mistrza szkoły.

                         W turnieju wzięło udział 12 zawodników, którzy pod okiem głównego organizatora i sędziego mgr Tomasza Lichonia walczyli o ten zaszczytny tytuł.   Mistrzem szkoły podstawowej  został       Łukasz Grabowski z 6a  ,drugie miejsce zajął Chlipała Adam, a trzecie Ciślik Marek.                      Kolejne miejsca zajęli  -4 Chlipała Grzegorz ,5- Kaczmarczyk Dominik, 6-Filp Trzepaczka .

          • Piłkarskie zmagania w Wiśniowej.

          •            

                W środę 30 września br. na wiśniowskim "Orliku" odbyły się eliminacje do turnieju wojewódzkiego  w piłce nożnej dziewcząt  o Puchar Premiera RP.

                        W turnieju wzięły udział zespoły reprezentujące szkoły podstawowe:  z Brzeska , Chełmka, Iwanowic i Wiśniowej . Nasze piłkarki nie dały szans żadnemu z konkurentów . Wygrały wszystkie trzy mecze i w nagrodę wezmą udział w turnieju wojewódzkim w Krakowie.  Brawo!!!  Życzymy równie udanego startu w turnieju w Krakowie !

             

          • Profilaktyczne spotkanie .

          •   

                      29 września w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie – spotkanie  z policjantem. Pan dzielnicowy       sierż. sztab. Kamil Startek zKomendy Policji  w Dobczycach spotkał się z uczniami wszystkich klas zarówno szkoły podstawowej,jak i gimnazjum. Wszyscy utrwaliliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Uczniowie klas 4-6 oraz gimnzajum dodatkowo zdobyli wiadomości nt. cyberprzemocy i odpowiedzialności nieletnich w tym zakresie. Najstarsi uczniowie mieli także okazję poznać drogę do zawodu policjanta.

                     Ważnym punktem spotkania było wręczenie przez Pana Dyrektora nagród  i dyplomów uczniom, którzy zdobyli tytuł laureata konkursów w tegorocznej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł".                                                               Byli to:

                   Kinga Dróżdż -  klasa 5b,

                   Małogarzata Mazur - klasa IB,

                   Aleksandra Kus - klasa IIA,

                   Karolina Dominik - klasa IIA,

                   Martyna Pałka – absolwentka gimnzajum

             

                      Wszystkim serdecznie gratulujemy i już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach profilaktycznych, których propozycje niebawem pojawią się  w naszej szkole.

               

          • Apel dotyczący bezpieczeństwa w szkole w klasach I-III SP Wiśniowa

          •                                                                                                                                                

                  Bezpieczni w szkole,

                  bezpieczni w domu,

                  na placu zabaw i na ulicy.

                  Jak się zachować wiedzieć wypada

                 bo na łut szczęścia   nie warto liczyć!”   

                                                                                                                                                                                                                                         

                                                

               W planie wychowawczym pracy szkoły w Wiśniowej ważne miejsce zajmuje profilaktyka. Jest ona uzupełnieniem działań wychowawczych.

                  25 września 2015 r. uczniowie klas I-III SP Wiśniowa wzięli aktywny udział w pierwszym, w tym roku szkolnym, spotkaniu profilaktycznym na temat „Bezpiecznego zachowania w szkole, w drodze do i ze szkoły". Spotkanie prowadziły mgr Beata Stasiak i mgr Marzena Tomera.

                    Na początku spotkania wspólnie  ustalono: Co to jest bezpieczeństwo? Wszyscy jednogłośnie zgodzili się z tym, że jest to brak zagrożenia, oraz, że w dużej mierze sami możemy zadbać o to, aby być bezpiecznymi. Uczniowie podawali szereg niebezpiecznych sytuacji, które mogą mieć miejsce w szkole - podczas przerw lub poza szkołą - w drodze do i ze szkoły. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazując się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa. Recytowały wiersz  o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Pierwszaki – licznie zgromadzone – kl. Ia, Ib, Ic, Id- sześciolatki i siedmiolatki również były aktywne i zdyscyplinowane. Wraz ze starszymi kolegami pilnie uczyły się ważnych szkolnych zasad bezpieczeństwa.

            Wykorzystując gesty, mimikę i oczywiście słowo opracowano „Regulamin zachowania się uczniów w czasie przerw  na korytarzu szkolnym.” Na lekcji czy podczas przerw jesteśmy za siebie odpowiedzialni! Uczniowie klas młodszych wiedzą, że mogą zwrócić się w każdej sytuacji do nauczyciela dyżurującego, czy do wychowawcy. Wspólnie ustalono „Co wolno robić na przerwie, a czego nie wolno!” Każdy uczeń już wie, że podczas przerw np. nie biegamy, nie popychamy, nie krzyczymy, nie śmiecimy…, tylko odpoczywamy, jemy drugie śniadanie, właściwie korzystamy z toalet szkolnych, spacerujemy,… a po lekcjach bezpiecznie schodzimy do szatni.

               Na koniec spotkania prowadzące przygotowały dla najmłodszych zgadywanki w formie quizu, jako podsumowanie zdobytych wiadomości dotyczących bezpieczeństwa. W nagrodę, po bezbłędnie rozwiązanym quizie, przewodniczący klas I-III otrzymali dla swoich rówieśników kolorowe znaczki: „Bezpieczna Szkoła" oraz tekst rymowanki o bezpieczeństwie. Każdy uczeń ma za zadanie wkleić znaczek i rymowankę do zeszytu na dowód aktywnego uczestnictwa w apelu o bezpieczeństwie.

             Po spotkaniu profilaktycznym Regulamin został umieszczony w widocznym miejscu na korytarzu szkolnym, aby codziennie przypominał o zobowiązaniu jakim jest przestrzeganie zasad BHP. 

            mgr Beata Stasiak

              mgr Marzena Tomera

          • Konkurs plastyczny !!!

          •                                                                               

            Regulamin szkolnego konkursu plastycznego

                     dla uczniów klas I-III SP Wiśniowa

             „Najpiękniejszy portret Pani Jesieni” 

            1.      Organizator: świetlica szkolna SP Wiśniowa

             2.      Cele konkursu:

            * aktywizowanie uczniów

            * kształtowanie wyobraźni plastycznej inspirowanej tematyką jesieni                   

                              * rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody

                             * integracja zespołu klasowego

            3.      Uczestnicy: uczniowie klas I-III SP Wiśniowa

            4.      Temat konkursu: „Najpiękniejszy portret Pani Jesieni”

             5.      Technika wykonania prac – dowolna, np.: wycinanka, wydzieranka, rysunek

                        kredkami, ołówkiem, tuszem, farbami, collage

            6.      Format: A4

            7.      Termin: od 23. 09. 2015 r. do  20. 10. 2015 roku.

             8.      Prace należy wykonać samodzielnie,  w czasie zajęć lekcyjnych, pod kierunkiem nauczyciela, bez pomocy osób dorosłych. Na odwrocie pracy należy umieścić dane - imię, nazwisko, klasa. Wyróżnione prace należy złożyć na świetlicy.

             9.      Zespół klasowy wraz z wychowawcą – Jury konkursu - wybiera na drodze głosowania maksymalnie 3 najpiękniejsze prace spośród prac uczniów danej klasy. Przy ocenie Jury bierze pod uwagę punkty regulaminu.

             10.  Organizator Konkursu przewiduje dla zwycięzców nagrody i dyplomy. Wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się na apelu dla klas I-III.

                  11. Wyróżnione prace zostaną wyeksponowane na wystawie w Szkole

                        Podstawowej w Wiśniowej.

                  12. Wyniki Konkursu oraz zdjęcia nagrodzonych prac wraz z autorami prac  

                          będą zamieszczone na tablicy w SP  i na stronie  internetowej szkoły.

             

                           Powodzenia!      

          • Powitanie Jesieni

          • „Woła wrzesień, że już jesień!”

             

                        23 września 2015 r. do sal lekcyjnych uczniów klas I-III SP Wiśniowa zapukała Pani Jesień. Z przyjemnością podziwiała kąciki przyrodnicze w klasach młodszych. Wędrując po szkolnych korytarzach nie zapomniała odwiedzić świetlicy, sekretariatu, biblioteki, a nawet zaglądnęła na boisko szkolne. Wszędzie była witana miło i serdecznie! Pani Jesieni towarzyszyła pomocnica dźwigająca kosz pełen jesiennych darów. 

                        Jesień wystrojona, ucharakteryzowana wzbudziła u dzieci zaskoczenie i zaciekawienie. Każda klasa  otrzymała w prezencie ozdobne dynie miniaturki oraz zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym pt. „Najpiękniejszy portret Pani Jesieni”. Organizatorem tego konkursu jest świetlica szkolna.

            W rolę Pani Jesieni wcieliła się Weronika Kowalczyk, a pomocnicą była Zuzanna Lenart z klasy II b.

          • ,, 71 Rocznica pacyfikacji’’

          •    

                                            W piątek 18.09.2015 r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum udali się na cmentarz parafialny by oddać hołd ofiarom pacyfikacji  Wiśniowej i Lipnika.  O godz.8.oo  z szacunkiem i godnością uczestniczyli w uroczystej mszy św.   Po mszy św. odbył się apel poległych, a kompania honorowa oddała salwę honorową. Delegacje złożyły wieńce, bukiety kwiatów i  znicze pod pomnikiem i na grobach pomordowanych. Po uroczystości chłopcy zebrali się wokół żołnierzy i szukali łusek  karabinowych. Gdy wróciliśmy do szkoły jeszcze długo pozostały nam w pamięci wrażenia i emocje z tej doniosłej uroczystości .

                                          Agata Obajtek

                                       kl.5 b

          • XXV MAŁOPOLSKI ZLOT SZLAKAMI WALK PARTYZANCKI

          •                 W sobotę 12 września 2015 r. na Suchej Polanie odbył się jubileuszowy XXV Zlot Szlakami Walk Partyzanckich. Tego dnia, 71 lat temu, partyzanci z pobliskich wsi walczyli za wolność Ojczyzny w bitwie pod Łysiną. Uczestnicy Zlotu uczcili pamięć wszystkich pomordowanych, jak i niestety zmarłego w tym roku ostatniego z pamiętających te wydarzenia - Zbigniewa Łodzińskiego - ps. ,,Niedźwiedź” walczącego w szeregach AK Obwodu ,,Murawa”.
                        O godz. 11 rozpoczęła się Msza Święta w intencji partyzantów i poległych za Ojczyznę z udziałem pocztów sztandarowych oraz Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Następnie odczytano Apel Poległych, po nim rozbrzmiała salwa honorowa, a na końcu odbyło się złożenie wieńców i zniczy pod pomnikiem. Następnie, każdy chętny, tradycją lat ubiegłych, mógł skosztować wojskowej grochówki.

            Uroczystości na każdym wywarły ogromne wrażenie, pomimo tego, że sami nie uczestniczyliśmy w bitwie, jednak mogliśmy sobie wyobrazić co przeżywali partyzanci, kiedy walczyli za wolność naszej Ojczyzny. Mieliśmy czas na chwilę refleksji i zadumy. Złożyliśmy również wieniec od uczniów ZPO w Wiśniowej i zapaliliśmy znicze, aby w ten sposób oddać hołd heroicznej walce partyzantów z naszych okolic.

            Następnego dnia, czyli 13 września br., przy schronisku na Kudłaczach, PTTK zorganizowało rozmaite konkursy: grę w kule, bieg z piłeczką, zwijanie śpiwora na czas, strzelanie z wiatrówki, rzutki oraz konkurs wiedzy krajoznawczej o naszej okolicy. W rywalizacji każdy mógł wziąć udział. Organizatorzy zapewnili nam przednią zabawę.

            Dumnie reprezentowaliśmy naszą szkołę w różnych konkurencjach, rywalizując z innymi szkołami z powiatu myślenickiego. Udało nam się nawet zdobyć miejsca na podium. Nasi opiekunowie: p. Irena Bubula, p. Urszula Bajer oraz p. Jarosław Dudzik byli z nas dumni. 

            Wynagrodzeniem naszych wysiłków były nagrody i ciepły posiłek. 

            Dzień zaliczamy do udanych i mamy nadzieję, że weźmiemy udział również w wiosennym Zlocie PTTK.

             

               Wioletta Moryc i Zbigniew Stalmach kl. IIIb

          • Nowy rok szkolny 2015/2016

          •              Wakacje, niestety, minęły jak jeden dzień. Dnia 1 września uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum odświętnie ubrani i eleganccy zjawili się na mszy świętej w kościele św. Marcina , a po niej udali się do szkoły.                                        

                       Po raz pierwszy uroczysta akademia inaugurująca nowy rok szkolny rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru  szkoły podstawowej  i odśpiewania hymnu państwowego. Dyrektor mgr Krzysztof Głowacki  wspomniał o 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej.                    

            Po serdecznym powitaniu wszystkich zebranych , a szczególnie pierwszoklasistów- 6 latków, dyrektor omówił najważniejsze sprawy związane z organizacją pracy szkół, przedstawił nowozatrudnionych nauczycieli oraz życzył wszystkim owocnego roku. Uroczystość zakończyła się spotkaniem uczniów ze swoimi wychowawcami  w klasach. 

             

             

             

             

          • Kopciuszek

          •  

             

            Uwaga, uwaga! Panny okoliczne!
            Nasz królewicz szuka nieznajomej ślicznej,
            Co zgubiła bucik na pałacu schodach...

             

                  ZESPÓŁ TEATRALNY „ZUM ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej w dniach 7 czerwca oraz 12 czerwca 2015 r. wystawił  spektakl pt. Kopciuszek”. Licznie zgromadzona widownia na hali sportowej mogła śledzić losy Kopciuszka. Bajka znana i lubiana. Uczniowie klas młodszych, rodzice oraz przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Wiśniowej oraz z Prywatnego Przedszkola w Wiśniowej oklaskiwali młodych aktorów. Po spektaklu  można było zrobić pamiątkowe zdjęcia z aktorami oraz kto chciał mógł zajrzeć za kulisy amatorskiego teatru szkolnego. Opiekunem koła teatralnego jest  mgr Marzena Tomera.

             

                             OBSADA:

            Kopciuszek: Julia Szczechowicz

            Macocha: Monika Błaszczak

            Kasieńka: Małgorzata Konieczna

            Haneczka: Emilia Bajer

            Wdowiec: Ksawery Kowal

            Narratorzy: Piotr Mazur

                                   Jakub Rzońca

            Królewicz: Mikołaj Klikuszewski

            Król: Kacper Marcisz

            Królowa: Edyta Węgrzyn

            Herold: Jakub Szynal

            Ochmistrz: Wiktor Pąpka

            Ochmistrzyni: Kinga Ciastoń

            Wróżka: Agata Obajtek

            Gołąbki: Martyna Płoskonka

                              Julia Hałas

                             Aleksandra Dróżdż

                             Emilia Dróżdż

            Rycerze:Artur Paździo

                            Damian Kowal

            Dworacy: Konrad Kowal

                               Jan Piwowarczyk           

            Damy dworu: Oliwia Panek

                                      Wiktoria Pieprzyk

                                     Julia Galia

                                     Izabela Dominik

                                     Julia Kowal

                                    Alicja Paździo      

                       Anna Ślósarz

                                    Katarzyna Szwacka

                                    Amelia Drab

                                    Gabriela Franiak

                                   Joanna Węgrzyn

                                   Emilia Jończyk

                                   Kinga Duda

            Woźnica: Karol Kus

                               Karol Klikuszewski

             

            Opiekun koła teatralnego gorąco dziękuje wszystkim rodzicom uczniów

            za pomoc przy realizacji spektaklu.

            Szczególne podziękowania należą się pani Annie Ciastoń za nieocenioną pomoc

            w ciągu całego roku szkolnego!

             

          • XIII Gminny Konkurs Matematyczny w Węglówce

          •     

             

               Dnia 17.06.2015 r. w Węglówce odbył się Gminny Konkurs Matematyczny

            dla uczniów klas trzecich Szkół Podstawowych z terenu Gminy Wiśniowa.

              W konkursie wzięły udział 3 osobowe zespoły z każdej klasy trzeciej wyłonione w wieloetapowych eliminacjach wewnątrzklasowych.

                  Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie :

                               klasa 3 a : Patryk Irzyk, Piotr Mazur,Daniel Kośmider,

                               klasa 3 b: Marek Burkat, Konrad Kowal, Kacper Marcisz.

               Najlepszy wynik w konkursie uzyskał uczeń klasy 3b Konrad Kowal, który zajął I miejsce i otrzymał pamiątkowy puchar Mistrz Matematyki klas 3.

               Wyniki pozostałych uczniów również zasługują na pochwałę.

              Gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie matematyki- królowej nauk.

          • Bezpieczne wakacje

          •  

            „Bezpieczni w szkole, bezpieczni w domu, na placu zabaw i na ulicy.

            Jak się zachować, wiedzieć wypada, bo na łut szczęścia nie warto liczyć !!!”

             

                 Dnia 24.06.2015 r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Wiśniowej uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym dotyczącym zagadnień udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia tego typu systematycznie od kilku lat prowadzą panie uczące w klasach młodszych - mgr Marzena Tomera i mgr Krystyna Mazur – przeszkolone w tym zakresie. Spotkanie to realizowane jest w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”

               Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu. Z zaangażowaniem uczyli się najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, sprawdzenia przytomności, ułożenia w pozycji bocznej, oddechów ratowniczych do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

            Wiele emocji wzbudziły ćwiczenia praktyczne – ustawianie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz ćwiczenia z fantomami. Dzieci uczyły się jak postępować z osobą poszkodowaną. Utrwaliły numery alarmowe różnych służb ratowniczych: 999, 998, 997, 112. Dowiedziały się, że każda minuta jest cenna, aby komuś uratować życie.

                      Na koniec spotkania przedstawiciele klas I-III przypomnieli swoim rówieśnikom najważniejsze rady na bezpieczne wakacje. Podczas letniego wypoczynku zawsze i wszędzie pamiętamy o bezpieczeństwie, aby ktoś inny nie musiał na nas sprawdzać znajomości zasad pierwszej pomocy.

          • II Gminny Konkurs Języka Angielskiego w Lipniku

          •  

                     Dnia 28. 05. 2015 w Lipniku odbył się II Gminny Konkurs Języka Angielskiego skierowany do uczniów klas trzecich. Wyłonieni drogą eliminacji wewnątrzszkolnych uczestnicy zmagali się z zadaniami sprawdzającymi umiejętności: odbioru tekstu słuchanego, rozumienia tekstów czytanych, słownictwa oraz znajomości i zastosowania środków językowych. Sprawdzany był również poziom wiedzy uczestników z zakresu kultury i geografii Wielkiej Brytanii.

                     W tegorocznym konkursie wzięło udział osiemnastu uczniów. Szkołę Podstawową w Wiśniowej reprezentowało sześciu z nich. Uczeń klasy 3b Jakub Szynal wywalczył pierwsze miejsce udowadniając tym samym, iż żadne słówko nie jest mu obce. Kolejnymi laureatami zostali: Patryk Irzyk (3a), który zajął trzecie miejsce oraz Jan Piwowarczyk (3b), który uplasował się na czwartej pozycji. Rezultaty pozostałej trójki uczniów pozwoliły na zajęcie miejsc w pierwszej dziesiątce: Emilia Bajer (3b), zakończyła rywalizację na miejscu szóstym, Zuzanna Kubacka (3a) osiągnęła ósme miejsce, Maciej Trzepaczka (3a) uplasował się na miejscu dziesiątym.

                     Wszystkim uczestnikom dziękujemy za trud włożony w przygotowanie się do konkursu oraz godne reprezentowanie naszej szkoły. Gratulujemy im osiągniętych wyników życząc jednocześnie, aby rozwój językowy pozostawał dla nich źródłem radości i satysfakcji.

                   

                                                                                                      Opracowała:

                                                                                              Agnieszka Kaczmarczyk

             

             

             

             

          • KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO- 2 LAUREATKI Z WIŚNIOWEJ

          •                W drugiej połowie maja w Dobczycach odbył się finał kolejnej edycji Międzygminnego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów gimnazjum.

            W rywalizacji brali udział uczniowie z Gminy Wiśniowa, Dobczyce i Siepraw.  Uczniowie musieli pokonać kilka etapów na drodze do finału. Początkowo były to eliminacje na szczeblu szkolnym, w których nauczyciele wybierali reprezentantów danej placówki. Kolejnym etapem były eliminacje pisemne, które odbyły się w  Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dobczycach, to właśnie na ich podstawie wyłoniono finalistów. Gimnazjum w Wiśniowej  w finale reprezentowały w tym roku dwie uczennice Emilia Krężelok i Zofia Oknińska.

                        Ich zadaniem było przedstawienie prezentacji na wcześniej wylosowany temat z zakresu historii i kultury Irlandii. Stawka konkursu była bardzo wysoka. Zarówno Zosia jak i Emilia zostały laureatkami tego konkursu zajmując kolejno II i IX miejsce jednocześnie zdobywając nagrody w postaci wycieczki zagranicznej do Tropical Islands.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

            Opracowała:

            Paulina Dominik

             

          • VI Gminny Konkurs Ortograficzny.

          • 29 maja 2015 roku  został rozstrzygnięty VI Gminny Konkurs Ortograficzny.
            Tym razem spośród  szesnastu najlepszych w Gminie „głów ortograficznych” tytuł Mistrza Ortografii      zdobył uczeń klasy 3 b  Norbert Wąsowicz  ze Szkoły Podstawowej w Lipniku,
            tam też powędrował przechodni puchar.
            Vice Mistrzem została Emilia Bajer uczennica klasy 3 b  ze Szkoły Podstawowej w  Wiśniowej.
            Kolejne miejsca III, IV, V zdobyła silna drużyna ze Szkoły z Kobielnika: Michał Dutkowski, Patrycja Twardosz, Weronika Weszka.
             Gratulujemy serdecznie życząc wielu sukcesów wszystkim uczestnikom i  ich nauczycielom.
            Pamiętajcie, że tutaj byli tylko zwycięzcy, bo zdobyte doświadczenie, nabyte umiejętności
             i ugruntowana wiedza pozostaną waszym kapitałem na zawsze.
                                              Zapraszamy za rok.
          • Konrad Stalmach zwycięzcą XIV Powiatowego Konkursu Historycznego w Myślenicach

          •        

              

               29 maja w Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Myślenicach, został rozstrzygnięty XIV Powiatowy Konkurs Historyczny. Uczniowie przygotowywali pisemną pracę na temat:                                    Napoleon Bonaparte – wybawca Polaków, czy wyrachowany zdobywca, realizujący własne cele? Organizatorzy chcieli, by uczniowie zapoznali się z sytuacją ziem polskich i działalnością Polaków            w czasach napoleońskich, a także ocenili stosunek Bonapartego do sprawy polskiej.

            Patronat nad konkursem objął Starosta Myślenicki Józef Tomal oraz Burmistrz Miasta
            i Gminy Myślenice  Maciej Ostrowski. Konkurs przebiegał pod honorowym przewodnictwem          wizytatora KO w Krakowie Stanisława Matogi.

            W konkursie wzięło udział 18 uczniów, z sześciu gimnazjów powiatu myślenickiego.                             Jury przyznało dwa pierwsze miejsca, Jedno z nich zajął nasz uczeń- Konrad Stalmach (kl. IIIa), natomiast wyróżnienie powędrowało do Kamili Kus (kl. IIIa).

            Gratulujemy!

          • Spotkanie autorskie z poetką – panią Łucją Bajer

          • We wtorek 26 maja 2015 roku  w ramach lekcji języka polskiego „pasjonaci poezji” z Gimnazjum w Wiśniowej mieli okazję spotkać się z poetką - panią Łucją Bajer, aby porozmawiać o Jej twórczości. Byłej nauczycielce naszej szkoły towarzyszyli: mąż – Jan Bajer oraz pani Antonina Obuchowicz – dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej im. Janiny Czaja w Wiśniowej.  

               W czasie trwania spotkania na sali panowała cisza i skupienie. Pani Bajer zaprezentowała wiele swoich utworów  pochodzących z tomików: Milimetr nad ziemią, Polna droga, Ku światłu.  Miedzy innymi: ,,List do synka" , ,,Rzeczka" , ,,Anna German" czy ,,Wierszyki", a także kilka tekstów zupełnie nowych

            Młodzież z klas trzecich gimnazjum (Milena Stasiak, Roman Konieczny, Urszula Sochacka, Katarzyna Dominik i Konrad Stalmach) przygotowali autorce miłą niespodziankę i  wykonali wybrane wiersze pani Bajer. 

            Potem uczniowie mieli okazję zadać kilka pytań poetce, która z uśmiechem na twarzy i ogromną życzliwością odpowiedziała na wszystko, co chcieliśmy wiedzieć. Następnie dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie podziękowali pisarce za przybycie i wszyscy udali się na lekcje.

                          Według mnie, spotkanie okazało się sukcesem. Jestem pewien, że każda z obecnych osób wyniosła wiele pozytywnych wrażeń. W imieniu moim i całej szkoły chciałbym podziękować pani Łucji Bajer za miło spędzony czas i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się z nami spotka.  

            Konrad Stalmach III a

          • Pisarka Barbara Kosmowska w Zespole Placówek Oświatowych w Wiśniowej

          •  

                    W dniu 20 maja 2015r. w naszej szkole  odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską. Pisarka poświęciła nam wiele czasu. O godzinie 9 spotkała się z uczniami szkoły podstawowej, a o 10. 30  z gimnazjalistami.

            Pani Kosmowska jest współczesną autorką piszącą przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Jej książka pt. Buba w 2002 r. zdobyła nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Uwierz w siłę wyobraźni”. Powieść pt. Pozłacana rybka zdobyła nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY  oraz została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inne tytuły, o których warto wspomnieć to: Sezon na zielone kasztany, Dziewczynka z parku, czy  Puszka.

            Na początku spotkania pani Kosmowska krótko nam się przedstawiła i postanowiła, że to my będziemy zadawać jej pytania. W ten sposób dużo dowiedzieliśmy się o  jej życiu i twórczości. Znana autorka wiele też opowiadała o swoim dzieciństwie, o ulubionych książkach oraz autorach. Wszyscy chętnie słuchali oraz brali udział w dyskusji.

                 Pod koniec spotkania pani Kosmowska rozdawała autografy najmłodszym słuchaczom. Dwoje  uczniów z klas III wręczyło autorce kwiaty i drobny upominek wraz z podziękowaniami za przybycie do naszej szkoły. Myślę, że ten dzień na długo zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy pani Kosmowskiej za pełne radości i optymizmu spotkanie z nami.

                                                                                                                                                               

                                                                                                                                                       

                                                                                     

                                                                           

                             Patrycja Murzyn kl.Ib, Gabriela Dróżdż klasa Ib

          • XVIII Małopolski Rajd Turystyczny Ziemi Myślenickiej - Kudłacze 2015

          • 23 maja 2015 r. odbył się XVIII Małopolski Rajd Turystyczny Ziemi Myślenickiej                   im. prof. Henryka Leśniaka. Celem imprezy jest popularyzacja piękna Ziemi Myślenickiej, jej przyrody, zabytków i przeszłości oraz propagowanie idei krajoznawstwa wśród młodzieży szkolnej.

            Jak co roku, mimo niesprzyjającej aury, uczniowie naszej szkoły pod opieką organizatorki          p. Ireny Bubuli oraz p. Urszuli Bajer, p. Anny Bubuli i p. Jarosława Dudzika, licznie (36 osób) wzięli udział w tej imprezie, aktywnie uczestnicząc w konkursach wiedzy i sprawnościowych.                      M.in. w ten sposób realizowany jest w naszej szkole program profilaktyczny „Zachowaj Trzeźwy Umysł – Razem Lepiej”.

            Zwycięzcami w konkursach, organizowanych przez PTTK Oddział Lubomir w Myślenicach, zostali:

             

            Konkurs wiedzy krajoznawczej

            I m-ce Kus Kamila IIIa

            II m-ce Woś Patrycja Ia

            III m-ce Dominik Joanna IIb

             

            Rzutki

            I m-ce Dominik Joanna IIb

            II m-ce Baran Zuzanna Ib

            III m-ce Stalmach Zbigniew IIb

             

            Strzelanie

            I m-ce Piekarz Iwona IIIa

            II m-ce Salawa Gabriela IIIa

            III m-ce Stalmach Konrad IIIa

             

            Zwijanie śpiwora na czas

            I m-ce Salawa Gabriela i Żądło Angelika IIIa

            II m-ce Dominik Katarzyna IIIa

            III m-ce Grzybacz Kajetan Ib

          • Wycieczka do Krakowa

          • Klasa 4B i klasa 6A wraz z wychowawcami panią Zofią Pilch i panią Beatą Słobodą-Kaszą oraz rodzicami pojechały na wycieczkę do Krakowa. Wyjechaliśmy ok. godz. 8.00.

                                      Gdy dojechaliśmy na miejsce, poszliśmy na Wawel ,gdzie znajduje się grób Marii          i Lecha Kaczyńskich oraz Marszałka Piłsudskiego. Następnie pomaszerowaliśmy pod pomnik psa „Dżoka” symbolu wierności oraz pod pomnik smoka wawelskiego. Kolejnym etapem był rejs statkiem, na którym     pani przewodniczka opowiadała, co jest prawdziwe, a co fałszywe w legendach krakowskich oraz             o historii kościołów i mostów na trasie rejsu.

                                   Na koniec odwiedziliśmy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.      Wróciliśmy ok. godz. 15.40.  Wycieczka ta pokazała nam piękno Krakowa. Bardzo się wszystkim podobała, jedynie deszczowa pogoda zepsuła nam trochę tę przyjemność.

            Tomasz Woś 4b