• Szkolne jasełka o tym, jak Lucyfer się pomylił

          •  

             

             

             

            W dniu 21 grudnia 2012 r. uczniowie klas 5a i 5b ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej zaprezentowali nauczycielom oraz uczniom zespołu jasełka. Scenariusz spektaklu był oparty na opowieści wigilijnej księdza Mieczysława Malińskiego pt. „Pomyłka Lucyfera”.

            Główne role w przedstawieniu zagrali: Patrycja Woś (Diabełek), Arkadiusz Tomera (Lucyfer), Tomasz Romański, Dariusz Maj, Łukasz Tomera, Szymon Dominik (pasterze), Gabriela Dróżdż (Diablica), Justyna Ciślik (Anioł). Oprócz aktorów pierwszoplanowych w sztuce wzięli też udział wszyscy pozostali uczniowie klas 5 wcielając się w role Maryi i Józefa, aniołów oraz diabłów. Spektakl został przygotowany pod kierunkiem wychowawców klas 5: pani Pauliny Dominik-Kowal oraz pani Moniki Wójtowicz.

            W trakcie przedstawienia kolędy zagrali: Konrad Pilch na akordeonie i Adam Gospodarczyk na organach („A wczoraj z wieczora”), Magdalena Żaba, Gabriela Jończyk, Aleksandra Kus, Weronika Stroniarz na gitarach („Dzisiaj w Betlejem”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”). Na zakończenie uroczystości wszyscy zaśpiewali „Znak pokoju”.

            Akcja jasełek była bardzo ciekawa i pełna humoru. Widzowie mogli się dowiedzieć, na czym polegała pomyłka Lucyfera-szatan był przekonany, że Syn Boży narodzi się w pięknym pałacu ociekającym złotem, a tymczasem Dzieciątko przyszło na świat w ubogiej stajence.

            Spektakl wszystkim bardzo się podobał, a to dzięki wspaniałej i przekonującej grze aktorów. Arkadiusz Tomera, który wystąpił w roli groźnego Lucyfera, wzbudził strach wśród uczniów najmłodszych klas swoim władczym głosem i przerażającym wyglądem. Patrycja Woś  z wielkim zaangażowaniem i bez cienia tremy odegrała postać Diabełka, który w zakończeniu zamienia się w Aniołka. Równie swobodnie swoje role zagrali pasterze. Gromada aniołów pod przewodnictwem Julii Dróżdż pięknie zaprezentowała się na scenie. Dziewczynki zachwycały wyglądem i baletowym charakterem tańca. W grupie diabłów wyróżniali się świetnie ucharakteryzowani: Gabriela Dróżdż-dama z piekła rodem z szalem w postaci węża i Jan Sochacki-stary diabeł z długą brodą.

            Całości przedstawienia dopełniała nie tylko staranna charakteryzacja i odpowiednio dobrane kostiumy, ale również scenografia, na którą składały się m.in.: grota, podium dla Lucyfera, gałęzie jodły, ognisko pasterzy. Spektaklowi towarzyszyła też muzyka odpowiednio dobrana do charakteru danej sceny.

            Uczniowie klas 5 oraz wychowawcy włożyli wiele pracy w przygotowanie jasełek. Tworząc spektakl wszyscy mieli świadomość, że będzie to wyjątkowe wydarzenie zapowiadające święta Bożego Narodzenia, wprowadzające zgromadzonych w świąteczną atmosferę. Aktorom udało się osiągnąć ten cel, ponieważ na zakończenie na twarzach wielu widzów widać było wzruszenie, a po spektaklu wszyscy gratulowali wykonawcom niezwykle pięknego przedstawienia. Za wszystkie miłe słowa w imieniu uczniów i wychowawców klas 5 serdecznie dziękujemy!

            Adam Gospodarczyk, 5b

            Monika Wójtowicz

          • Grudniowe spotkanie DKK dla klas piątych

          • 1

             

             

                                         

            18.          Dn.18. 12.2012 r. w Bibliotece Publicznej w Wiśniowej odbyło się pierwsze w tym   roku    

                      szkolnym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym udział wzięli uczniowie klas 5a i    

                     5b Szkoły Podstawowej w Wiśniowej po opieką nauczycieli języka polskiego (Katarzyny

                     Ćwierz, Moniki Wójtowicz). Spotkanie prowadziła pani Antonina Obuchowicz – dyrektor  

                     biblioteki. Uczniowie omawiali książkę Agnieszki Stelmaszyk „Kroniki Archeo. Tajemnica   

                     klejnotu Nefertiti”.

                                Uczniom bardzo podobała się ta opowieść. Mówili, że gdy ją czytali, nie mogli się od

                      niej oderwać. Najbardziej przypadł im do gustu fragment, w którym dzieci znalazły klejnot.

                      Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie DKK, podczas którego być może będzie

                     omawiana kolejna część tej fascynującą książki.

             

             

                                                   Adam Gospodarczyk, 5b

          • O środkach masowego przekazu najwięcej wiedział Roman Konieczny i wygrał konkurs


          •  

            Powiat: To jeszcze nie znawcy mediów, ale kandydaci na takowych na pewno. Są nimi laureaci IX Konkursu Wiedzy o Środkach Masowego Przekazu, który odbył się w Bibliotece Pedagogicznej w Myślenicach.

            Jest ich siedmioro i są gimnazjalistami. Pokonali ponad trzydziestu innych uczestników, do pierwszego etapu wpłynęło bowiem ponad 40 prac konkursowych. Do finału przeszła ósemka najlepszych. Po wcześniejszych pracach pisemnych i teście, w finale losowali pytania na które udzielali odpowiedzi ustnie. Zarówno odpowiedzi, jak i prace pisemne oceniało jury w składzie: Krystyna Łętocha i Dorota Kamińska z Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach, Tomasz Dziki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach oraz Jan Stankiewicz reprezentujący Starostwo Powiatowe w Myślenicach. Przyznając punkty zdecydowali o zwycięstwie Romana Koniecznego z Gimnazjum w Wiśniowej. Jak sam nam powiedział, został namówiony do udziału w konkursie przez swoją polonistkę Monikę Wojtowicz. - W finale wylosowałem pytania, w mojej opinii trudne. Pierwsze dotyczyło komputero-fobii, czyli strachu przed komputerem, a drugie szans edukacyjnego wykorzystania mediów – mówi.

            Wysoki poziom konkursu potwierdzona Krystyna Łętocha, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej. - Poziom jest wyższy z roku na rok, a w tym roku powiedziałbym nawet, że był szczególnie wysoki – mówi. Dalsze miejsca zajęli: Magdalena Profic, Magdalena Mizera obie z Gimnazjum nr 1 w Myślenicach, Anna Rutkowska z Gimnazjum nr 2 w Stróży, Natalia Płoskonka z Gimnazjum w Węglówce, Kaja Kargula z Gimnazjum w Sieprawiu. Podczas trwania konkursu uczestnicy mogli poznać pracę reporterów telewizji internetowej.

            - Rzeczywiście może to być fascynujące, ale osobiście wiążę swoją przyszłość raczej z fotografią – mówi zwycięzca konkursu.

            Tekst: (KAR) Dziennik Polski, 13 grudnia 2012 r.
          • I Turniej Szachowy w ZPO Wiśniowa

          •  

              

             

            W czwartek 13 grudnia zorganizowano w ZPO Wiśniowa I Turniej Szachowy dla uczniów klas I -VI. Wystartowało 14 uczniów (10 chłopców i 4 dziewczęta). Turniej był rozgrywany systemem do dwóch porażek.

            Najmłodszym uczestnikiem był Jerzy Szynal z klasy 3b, który zajął 6 miejsce ,5 był Szymon Twardosz z 4a. W półfinale zmierzyli się Maciej Humaj (6a) z Adamem Gospodarczykiem (5b) oraz Kacper Polak (6a) z Tomaszem Romańskim(5b). W pierwszym pewne zwycięstwo odniósł Adam Gospodarczyk, a w drugim Kacper Polak .

            Finał to popisowa gra Adama Gospodarczyka, który pewnie pokonał Kacpra i został pierwszym zwycięzcą turnieju.W meczu o 3 miejsce Maciej Humaj pokonał Tomasza Romańskiego.

            Miejsca od 7do 14 zajęli: Ciślik Kinga, Głąb Alan, Skalska Jolanta, Jamka Adrian, Hanula Małgorzata, Stalmach Zbigniew, Murzyn Szymon, Jakubasz Agata.

             
            Organizatorem i sędzią zawodów był Tomasz Lichoń.
          • „Trzeźwa Małopolska No promil – No problem”. - podsumowanie konkursu.

          •  

             

             

            7 grudnia 2012 r. w naszej szkole odbył się apel, podczas którego podsumowano  przeprowadzony konkurs w ramach kampanii społecznej „Trzeźwa Małopolska No promil – No problem”. 

            W konkursie wzięli udział  uczniowie zarówno Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Wiśniowej. Łącznie złożono ponad 50 prac! Przeważały prace plastyczne w formie plakatów oraz przestrzenne makiety przedstawiające skutki jazdy samochodem pod wpływem alkoholu. Do konkursu przedstawiono ponadto  kilka prac literackich – wierszy, opowiadań, reportaży.

            Komisja konkursowa w składzie: mgr Elżbieta Muta – dyrektor ds. wychowawczych  ZPO Wiśniowa, mgr Irena Bubula, mgr Elżbieta Konieczna, mgr Joanna Trychta – nagrodziła ponad dwadzieścia prac za pomysłowość, samodzielność  oraz wykonanie.  Wyróżnieni uczniowie otrzymali  drobne nagrody rzeczowe:

            • Szkoła Podstawowa: Kowal Damian kl. 2a, Kowal Konrad kl. 1b, Jaśkowiec Konrad kl. 1b,

            Kasperek Rafał kl. 3a, Urbaniak Jessika kl. 3a, Lenart Jakub kl. 2b, Woś Patrycja kl. 5a, Woś Tomasz kl. 2b, Mazur Piotr kl. 1a, Mazur Małgorzata kl. 4b, Polak Kacper kl. 6a, Bednarz Patrycja kl. 3a, Pietrzak Marcin kl. 6a, Irzyk Patryk kl. 1a, Bernat Kordian kl. 4a, Kowal Patryk kl. 2b, Franiak Gabriela kl. 2a

            • Gimnazjum: Stasiak Milena kl. 1A, Duda Arkadiusz kl. 1A, Piekarz Iwona kl. 1A, Murzyn Mariusz kl. 1B, Sochacka Urszula kl. 1B, Polak Iwona kl. 2B

             

            Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomiki oraz „słodki upominek”. 

            Nagrodzone prace zobaczyć  można było na wystawie zorganizowanej na parterze naszej szkoły. Zainteresowanie uczniów, rodziców i nauczycieli było ogromne!

            Ponadto  wszystkie prace złożone na konkurs zostały wysłane do organizatorów kampanii -Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Solny Gwarek  w Wieliczce.

             Równocześnie z pracami wysłano „Deklaracje Odpowiedzialnego Pasażera” z podpisami nauczycieli, uczniów i ich rodziców, a także mieszkańców Gminy Wiśniowa zebranymi podczas marszu zorganizowanego w ramach kampanii „Trzeźwa Małopolska No promil – No problem”.

             

                               Trychta Joanna

             

          • Gimnazjada Zespołów Cheerleaders

          •  
             
            Brązowy medal dla Gimnazjum w  Wiśniowej


            W piątek 30 listopada w Gnojniku odbył się finał wojewódzki współzawodnictwa zespołów cheerleaders. Zespół "POPCORN" z Gimnazjum Wiśniowa zdobył brązowy medal i został wyróżniony przez jury za najlepsza choreografię. Zespół wygrał również 16 listopada zawody powiatowe, które odbyły się w Wiśniowej. Skład zespołu: Daria Siatka, Iwona Polak, Klaudia Kowal, Patrycja Antolec, Renata Romańska, Eryka Rokosz,Weronika Kowalczyk, Gabrysia Bajer, Sylwia Pazdur, Natalia Muta, Kamila Lenart, Angelika Żądło, Kamila Kus, Klaudia Kus.


            W finale wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej Zespołów Cheerleaders dla szkół podstawowych, które odbyły się 28 listopada w Limanowej, powiat myślenicki również reprezentowany był przez zespół z Wiśniowej. Zespół "MAXIMUS" zdobył V miejsce. Dwa tygodnie wcześniej wygrał zawody powiatowe. Skład zespołu: Klaudia Kaczmarczyk, Klaudia Jeleń, Patrycja Jeleń, Patrycja Żądło, Jolanta Skalska, Agata Skalska, Małgorzata Bajer, Natalia Szymoniak, Dominik Kaczmarczyk, Filip Trzepaczka.

            Opiekunem obu drużyn jest pani Anna Bubula.
          • Śmieszne czy straszne, czyli „Dziady na wesoło”

          •  

            28 listopada 2012 r. na deskach szkolnej sceny uczniowie klasy Ib Gimnazjum w Wiśniowej przedstawili trawestację dramatu „Dziady, cz. II” Adama Mickiewicza, która nosiła tytuł „Dziady na wesoło”. Przedstawienie zostało przygotowane w ramach lekcji języka polskiego.

            Główną rolę Guślarza zagrała w spektaklu Magdalena Żaba. W kolejne postacie wcieliły się następujące osoby: Aleksandra Jończyk, Agnieszka Dudzik, Agnieszka Hadaniak (Chór), Weronika Sukta (Słaby Uczeń), Krzysztof Moryc (Weteran), Amelia Woźniczka (Dziecko I), Katarzyna Klemensiewicz (Dziecko II), Martyna Pałka (Kujon), Paweł Habieda (Kolega I), Przemysław Maj (Kolega II).

            Tematyka sztuki dotyczyła szkolnych problemów uczniów i ich wzajemnych relacji. Główny bohater – Guślarz – prowadził ceremonię dziadów, wywoływał duchy i starał się spełnić ich życzenia, aby mogły się dostać do nieba. Słaby Uczeń prosił o dobre oceny, dzieci – o złe. Dwaj koledzy wypominali Kujonowi, że nie pomagał im w szkole, donosił na nich do dyrekcji, a on żałował, że był taki samolubny, bo teraz nawet obrzęd dziadów nie może pomóc jego udręczonej duszy. Widzom najbardziej podobała się właśnie Martyna Pałka w sugestywnej roli Kujona. Na uwagę zasługiwał też Chór, któremu udało się wykreować przerażającą atmosferę, a także Paweł Habieda w realistycznie zagranej roli Kolegi oraz Krzysztof Moryc, któremu nawet początkowa trema nie odebrała donośnego głosu.

            Klasa Ib zadbała także o scenografię, kostiumy dla aktorów oraz rekwizyty. Na tym polu wyróżniła się Karolina Radoń przynosząc nawet prawdziwe dynie. Makijaż i charakteryzację opracowała Katarzyna Klemensiewicz. Dzięki jej staraniom, a także innych dziewczyn, aktorzy wyglądali naprawdę przerażająco. Muzyka do spektaklu pochodziła z płyty „Halloween Sounds”. Puszczał ją tajemniczy DJ Maska, czyli Roman Konieczny, który uatrakcyjnił przedstawienie wykonywaną przez siebie pantomimą. Kamil Rynczak uwiecznił sztukę na kamerze video, aby na najbliższym zebraniu również rodzice mogli zobaczyć ten świetny występ.

            Spektakl obejrzeli uczniowie z klas szkoły podstawowej pod opieką nauczycieli, a gośćmi specjalnymi byli: pan dyrektor Krzysztof Głowacki, pani wicedyrektor Elżbieta Muta oraz wychowawczyni klasy Ib pani Małgorzata Wójtowiec. Wszyscy serdecznie gratulowali aktorom wspaniałego występu i wyjątkowego zaangażowania w przygotowanie przedstawienia. Sztuka została przyjęta entuzjastycznie i zdecydowanie była godna obejrzenia, co podkreślali uczniowie piszący recenzję ze spektaklu. Jeden z recenzentów tak podsumował tematykę przedstawienia: „zabawny charakter [tej sztuki] przeplata nutka refleksji nad zwykłym dniem szkolnym”…

            Gratuluję klasie Ib dobrego występu, który zarówno im jak i widzom dostarczył wielu pozytywnych wrażeń.

            Monika Wójtowicz

            nauczyciel języka polskiego

            w klasie Ib Gimnazjum w Wiśniowej

          • "NO PROMIL, NO PROBLEM"

          • 20 listopada 2012 roku w godzinach przedpołudniowych uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Wiśniowej z opiekunami wyszli na drogi publiczne, by głośno powiedzieć „NIE” pijanym kierowcom na polskich drogach.

             Uczniowie „uzbrojeni” w plakaty, afisze, koszulki, czapeczki, baloniki, trąbki, a przede wszystkim w mocną wiarę i zapał, rozdawali zatrzymanym na tę okazję przez Policję – która cały czas nam towarzyszyła – kierowcom i nie tylko im ulotki Kampanii „Trzeźwa Małopolska No promil - No problem”. Młodzi ludzie z zapałem tłumaczyli zainteresowanym ideę marszu, zbierali podpisy pod deklaracjami kampanii. Nie wstydzili się głośno i wyraźnie mówić „nie” – nie ma miejsca na strach, na niebezpieczeństwo, na pijanych kierowców wokół nas.

            Zainteresowanie mieszkańców i przejezdnych było ogromne. Wszyscy „byli na TAK”.                     To przecież od naszych dzieci, naszej młodzieży zależy przyszłość i bezpieczeństwo nas wszystkich!

            Dlatego tak ważne jest właściwe kształcenie młodych umysłów, rozwijanie wyobraźni              i zdolności przewidywania – szczególnie na drodze.

            Podczas marszu towarzyszyły nam więc dwa samochody „L” szkoły jazdy z Wiśniowej                      z instruktorami i kursantami.

            Wszyscy zgodnie mówiliśmy STOP pijanym kierowcom.

            Joanna Trychta

            pedagog szkolny

          • STRASZYDŁA 2012 w WIŚNIOWEJ

          •  

             

            31 października 2012 r. w ZPO w Wiśniowej obchodzono „Straszydła 2012”, święto Halloween. Pomysłodawcą imprezy był samorząd szkoły podstawowej. Brali w niej udział wszyscy uczniowie zespołu. Zabawa rozpoczęła się o godz. 10.00.

            Na początku uczniowie razem ze swoimi wychowawcami przebrali się w różne ciekawe, a przy tym straszne stroje, które wcześniej zostały pieczołowicie przygotowane. Wiele z nich mroziło krew w żyłach. Myślę głównie o przebraniach wampirów, bestii rodem z horroru, czarownic, duchów i wielu innych. Wszystkie te straszne mary snuły się groźnie po korytarzach naszej szkoły.

            Po godz. 10.00 specjalna komisja w składzie: mgr Tomasz Lichoń (opiekun Samorządu Uczniowskiego SP), przewodnicząca samorządu SP Patrycja Żądło oraz niezależny obserwator Bartłomiej Pieprzyk z klasy 6b, rozpoczęła obchód po salach, aby wybrać najstraszniejszą klasę. Rywalizacja dotyczyła przebrań oraz wystroju sali i była bardzo zacięta. Śmiertelnie przerażone jury przyznało I miejsce klasie 5b, której wychowawcą jest mgr Monika Wójtowicz. Nagrodą była wspaniała sesja zdjęciowa.

            Na zakończenie święta około godz. 12.00 odbył się mrożący krew w żyłach przemarsz wszystkich straszydeł po szkole. Po tej oficjalnej paradzie wszyscy rozeszli się do swoich klas  i około godz. 12.30 zabawa się zakończyła.

                        Myślę, że zorganizowanie tej uroczystości zasługuje na pochwałę. Wszyscy świetnie się bawili. Chciałabym, aby takich imprez było więcej.

             

            Karolina Pałka, 6b

            Monika Wójtowicz

          • Ślubowanie klas I

          •  

            Dnia 25 października 2012 roku odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. W uroczystości wzięły udział „pierwszaki”, ich wychowawczynie (pani Barbara Radziwińska i pani Józefa Bednarczyk), uczniowie klas II-III, pan dyrektor Krzysztof Głowacki, pan Tomasz Lichoń – opiekun Samorządu Uczniowskiego SP, rodzice, przedstawiciele Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego (Patrycja Żądło, Konrad Pilch), a także przedszkolaki. 

            Uroczystość rozpoczęła się około godziny 9 i trwała do godziny 10. Na początek było krótkie przemówienie przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, po którym dzieci z  klas I mówiły wiersze, śpiewały piosenki i zaprezentowały taniec przygotowany pod kierunkiem pani Anny Babuli. Na koniec dzieci z klas III wystąpiły w przedstawieniu pt. „Kopciuszek”.

            Następnie głos zabrał pan dyrektor Krzysztof Głowacki. Po jego przemówieniu nastąpił długo oczekiwany moment: pasowanie na pierwszoklasistę. Wszystkie dzieci chciały skakać z radości, gdy zobaczyły pana dyrektora z wielkim ołówkiem w ręku, którego używa raz do roku.

            Wszyscy biorący udział w akademii otrzymali słodycze, a uczniowie klas pierwszych dodatkowo drobne upominki w postaci teczek.

            Uroczyste pasowanie na ucznia klasy I wszystkim się podobało, ponieważ było bardzo przyjemnie i miło.

             

            Patrycja Żądło, klasa 6b

            Monika Wójtowicz

          • XII Dzień Papieski

          •    Dnia 16 października 2012 r. we wtorek na lekcji czwartej w sali sportowej ZPO w Wiśniowej odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Papieskiego przygotowana przez uczniów z klas Ib oraz IIa gimnazjum pod kierunkiem pani Cecylii Marcisz oraz pani Elżbiety Głowackiej.

            W tym roku XII już Dzień Papieski odbywał się pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież Rodziny”. Była to okazja do podkreślenia szczególnego miejsca, jakie zajmowały małżeństwo i rodzina w nauczaniu ks. Karola Wojtyły, późniejszego arcybiskupa Krakowa, wreszcie Papieża.

            Główną atrakcją tegorocznej uroczystości było to, że mogliśmy wszyscy wspólnie, patrząc na tekst wyświetlany na ekranie, zaśpiewać różne piosenki religijne, takie jak np.: "Abba Ojcze" czy "Barka". Na gitarach akompaniowały nam uczennice z klasy Ib z towarzyszeniem i pod kierunkiem pani Elżbiety Głowackiej. 

            Mnie akademia bardzo się podobała i myślę, że innym uczniom również.

             

            Mariusz Weszka, klasa 6b

            Monika Wójtowicz

          • Byliśmy w stolicy !!!

          • Dnia 12 października br. młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych w Wiśniowej wyjechała na 2 dni do Warszawy. Zbiórka zaplanowana została na 5 rano na parkingu obok cmentarza w Wiśniowej. Podróż do Warszawy trwała około 7 godzin. Pierwszym celem naszego wyjazdu były słynne Łazienki Królewskie. Obok wejścia głównego zobaczyliśmy najbardziej znany na całym świecie pomnik Fryderyka Chopina. Później dotarliśmy do tzw. Białego Domku. Pałac na Wyspie jest najcenniejszym i najpiękniejszym zabytkiem, jaki mieliśmy okazję zobaczyć. Przez kolejne pół godziny spacerowaliśmy po alejach, podziwiając uroki nadchodzącej jesieni. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Wojska Polskiego, w którym niestety byliśmy tylko przez kilkanaście minut.

            Nie możemy zapomnieć również o wspaniałym Centrum Nauki Kopernika, w którym świetnie się bawiliśmy. Wszyscy byli bardzo podekscytowani atrakcyjnością tego miejsca i nie mogliśmy się doczekać, kiedy w końcu wejdziemy do środka. Nowo otwarte centrum wydawało się bardzo oryginalne i bez wątpienia nie było osoby, która nie byłaby zaskoczona niesamowitym wnętrzem tego miejsca. Już po pierwszych minutach pobytu w tym miejscu wszyscy byli pełni  wrażeń. Było tak wiele atrakcji, że nikt nie wiedział, dokąd najpierw iść. Bardzo trudno było wybrać najwspanialszą atrakcję. W Centrum Nauki Kopernika spędziliśmy ok. 3 godzin . Był to zdecydowanie za krótki czas, aby można było zobaczyć wszystkie ekspozycje, ponieważ mieściły się one na 2 piętrach.

            Po zakończeniu zwiedzania zakwaterowaliśmy się w schronisku młodzieżowym "Syrenka". Zjedliśmy obiadokolację i od razu wyszliśmy zobaczyć Warszawę  między innymi Stadion Narodowy, na którym wtedy odbywał się mecz Polska-RPA. Pani przewodnik krótko opowiedziała nam różne ciekawostki o Warszawie jak i Starówce. Po wrażeniach z całego dnia wróciliśmy do schroniska i chcąc uzupełnić sił na kolejny dzień, poszliśmy spać.

            Kolejny dzień był niesamowity! Po zjedzeniu śniadania wykwaterowaliśmy się  i ruszyliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Zadbano tam o nasze wrażenia słuchowo-wizualne. Na ścianach w różnych miejscach wiszą kartki z pamiętnika powstańczego, dokładnie opisujące wydarzenia każdego dnia powstania. Znajduje się też tam replika kanału podziemnego. Przejście takim ciemnym, wilgotnym kanałem, słysząc jednocześnie jak woda kapie ze ścian, potrafi wstrząsnąć. W muzeum znajdują się także specjalnie przygotowane pokoje oraz przejścia, w których zainstalowana aparatura dźwiękowa i odpowiednia scenografia tworzą iluzję, jakbyśmy się znajdowali w powstańczej Warszawie, a nad nami słychać rozmawiających Niemców. Pojawiają się też liczne repliki urządzeń, broni, maszyn, samolotów. Na ścianach wyświetlane są w zapętleniu krótkie filmy nawiązujące do tematyki powstania warszawskiego. Zaprojektowano to wszystko w ten sposób, aby dzisiejsze technologie połączyć z dramatem powstania warszawskiego. Daje to znakomity efekt.

            Kierując się oznaczeniami wskazującymi właściwą kolejność zwiedzania od samego początku śledziliśmy losy mieszkańców Warszawy w 1944 r. Miasto, odcięte od reszty kraju  i świata, samotnie i zaciekle walczyło z armią niemiecką.           W czasie walk zginęło mnóstwo ludzi. Wiele rodzin dotknęła tragedia, kiedy to straciły swych najbliższych lub swój dom. Ponieważ był to okres II wojny światowej, okupanci hitlerowscy stosowali brutalne metody walk, palili domy, wrzucali bomby do mieszkań, wiele ludzi zginęło w płomieniach lub z wycieńczenia spowodowanego torturami.

            Niesamowite wrażenie wywołały na nas listy . Pozostawiły one ślad emocji i charakteru osób piszących. W dzisiejszych czasach bardzo rzadko spotyka się listy pisane ręcznie. Wycieczka ta przybliżyła nam historię naszego narodu, atmosferę tamtych wydarzeń i tragedię tamtych dni. Taki bezpośredni kontakt z pamiątkami, listami, zdjęciami, filmami, eksponatami powoduje rzeczywisty odbiór  wydarzeń i na długo pozostanie w naszej pamięci.

            Jednak nie możemy pominąć najważniejszej rzeczy- odebranie nagród na Torwarze. Atmosfera była niesamowita. Widzieliśmy wiele sławnych twarzy min :premiera Donalda Tuska, minister sportu Joannę Muchę, zdobywcę złotego medalu na IO w Londynie Tomasza Majewskiego, zwycięzcę II EDYCJI MUST BE THE MUSIC Macieja Czaczyka, wspaniałego skrzypka Marcina Dilinga- półfinalistę I EDYCJI MUST BE THE MUSIC oraz znanego komentatora Dariusza Szpakowskiego. Sportowych emocji nie brakowało.

            Po tym niezwykłym wydarzeniu niestety musieliśmy wyjechać z pięknej stolicy Polski- Warszawy. Droga powrotna zajęła nam również ok. 7 godzin jazdy. Do Wiśniowej dojechaliśmy na godzinę 1 w nocy. Tej wycieczki nigdy nie zapomnimy.

             

            Ilona Dominik, Daria Siatka II a.

          • ''Zabytki w zasięgu naszej ręki

          •         Dnia 25.09.12 r. uczniowie klasy IVa i VIb  ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej pod opieką pani Zofii Pilch, Elżbiety Głowackiej oraz Urszuli Bajer (opiekun nielicznej grupy z Kobielnika) wzięli udział w wycieczce do Szczyrzyca i Dobczyc.

            O godzinie 8:00 nastąpiła zbiórka pod szkołą w Wiśniowej. Zgodnie z planem wycieczki do Szczyrzyca dotarliśmy punktualnie (o godz. 9:30 ). Po Opactwie Cystersów oprowadzał nas brat Edward. Przed wejściem do muzeum  udaliśmy się na spacer po ogrodzie klasztornym, a później do kościoła, w którym odsłonięto dla nas obraz Matki Boskiej Szczyrzyckiej.

            Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zapoznania się z dziejami zakonu. Historia Opactwa Cystersów w Szczyrzycu liczy 750 lat. W 1234 r. ufundował je wojewoda krakowski Teodor Gryfita. Ofiarował on Cystersom z Jędrzejowa dobra ziemskie na Podtatrzu w celu ich skolonizowania. Zakonnicy przenieśli siedzibę opactwa z Ludźmierza do Szczyrzyca, co zapewne związane było z częstymi napadami Tatarów i zbójców na tych terenach, również na klasztory.

            Obecnie mnisi prowadzą gospodarstwo rolne, w którym hodują jedyne w kraju stado krów rasy polskiej czerwonej. Poza pracą fizyczną zajmują się działalnością duszpasterską, archiwaliami i bibliotekarstwem. Dbają o zachowanie i przekazywanie następnym pokoleniom bogatego dziedzictwa kultury i sztuki, które od wieków nieprzerwanie gromadzą w klasztornych murach.

            Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Klasztorne, którego najcenniejszą pamiątką jest znajdująca się w górnej sali XIX-wieczna kopia mapy świata powstałej w XIII wieku w Ebstorf, w klasztorze benedyktynów. Ten jedyny w Polsce egzemplarz mapy ukazuje świat jako okrągłą płaszczyznę z centrum w Jerozolimie oraz pokazuje, że świat jest pod opieką Chrystusa Ukrzyżowanego. Na mapie zaznaczony jest Mur Chiński, na kontynencie afrykańskim widoczna jest tylko Afryka Północna, bo tylko w takim zakresie była znana. W muzeum znajduje się również kolekcja monet od czasów Władysława Jagiełły do 1918 roku, tarcza ozdobna z XVIII wieku, buzdygany, XIX wieczna litografia od Piasta Kołodzieja do Żółkiewskiego. W gablotach wokół sali wyłożone są bronie różnego rodzaju, takie jak: broń azjatycka (miecz - japońska katana), broń drzewcowa (cep bojowy),  broń sieczna zachodnio-europejska, broń palna. Są też elementy uzbrojenia: szyszak, naplecznik, napierśnik, kusza XVIII-wieczna. Na samym dole budynku muzealnego znajduje się sala ludowa, a w niej kącik poświęcony historii browarnictwa klasztornego w Szczyrzycu z etykietami piwa szczyrzyckiego, pamiątki po Władysławie Orkanie - pisma autora, zdjęcia rodzinne oraz gablota ze strojami szczyrzyckimi i malowana na szkle legenda o Diablim Kamieniu.

            O godzinie 12:30 dotarliśmy do zamku w Dobczycach, który z zewnątrz nie prezentuje się zbyt okazale, ale ma bardzo interesującą historię. Prawdopodobnie już na początku XIV wieku istniała tutaj ukształtowana warownia. Po raz pierwszy źródła pisane wspominają o zamku w 1362 r., jednak już wcześniej miejsce to było ufortyfikowane, ponieważ w 1311 r., podczas trwającego w Krakowie buntu wójta Alberta, król Władysław I Łokietek właśnie w Dobczycach wydał dokument pozbawiający dóbr zbuntowanych mieszczan krakowskich. W kolejnych wiekach zamek doczekał się gruntownej przebudowy. Składał się z zamku górnego i dolnego. W czasach Kazimierza Wielkiego mury miały od 5 do 9 metrów grubości, a zamek był silnie ufortyfikowaną twierdzą. W 1398 roku na zamku przebywali król Władysław Jagiełło i jego żony Jadwiga. Budowla nie ucierpiała w trakcie pierwszego potopu szwedzkiego. W 1660 r. starosta Michał Jordan wzmocnił mury warowni, jednak podczas drugiej inwazji Szwedów w 1702 roku zamek został zniszczony i odtąd zaczął podupadać. W XIX w. zaczęto go stopniowo rozbierać. Dopiero po 1901 roku przeprowadzono tutaj pierwsze prace zabezpieczające. W 1960 roku za sprawą nauczyciela Władysława Kowalskiego (późniejszego kustosza) rozpoczęto na wzgórzu zamkowym prace wykopaliskowe. Po wielu latach prac odrestaurowano i odbudowano część zamku. Powstało tutaj muzeum PTTK. Atrakcją wzgórza zamkowego jest punkt widokowy na Pogórze i Beskidy. Obok zamku znajduje się mały skansen budownictwa ludowego z okolic Dobczyc i Myślenic. Tam mieliśmy okazję przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz. Umożliwiły nam to dobrze zachowane eksponaty i specyficzny wystrój. Skansen tworzą drewniane zabudowania wiejskie: piętrowy "Sernik", poniżej dworski kurnik (1890), wozownia (1868), karczma "Na Zbóju" (1830), spichlerz zbożowy (1863). Budynki te składają się z siedmiu izb z eksponatami muzealnymi. Inicjatorem i głównym twórcą skansenu był Władysław Kowalski, wspierany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków w Krakowie, sponsorów oraz licznych darczyńców.

            Po zwiedzeniu zamku i skansenu wróciliśmy spacerkiem w stronę centrum miasta. Opiekunowie zgodzili się dać nam 20 minut wolnego czasu.

            Dzięki tej wycieczce wzbogaciliśmy naszą wiedzę historyczną na temat niedaleko położonych miejsc posiadających wspaniałe zabytki.

            Ula Stańdo, klasa 6 B

            Monika Wójtowicz

          • WYCIECZKI WE WRZEŚNIU I W PAŹDZIERNIKU

          • „Zaczarowane Wzgórze” Czasław – wycieczka pod hasłem „Kolorowa jesień tańczy na łące”

            • Klasa Ib gimnazjum – 27.09.2012
            • Klasy: 4b, 5a, 5b, 6a – 9.10.2012

            Główną atrakcją wycieczki dla każdej klasy była jazda na koniu i karmienie zwierząt w mini zoo. Następnie uczestnicy wzięli udział w zajęciach plastycznych oraz ruchowych, które polegały na zabawie z kolorową chustą. Po przerwie na jedzenie (grill z pieczoną kiełbaską i ziemniakami) grupy mogły zwiedzać las z przewodnikiem, który opowiadał o różnych zwierzętach.

            Katarzyna Klemensiewicz, Ib gimnazjum

          • „Sprzątania Świata- Polska”

          •  


            W bieżącym roku akcja ta przebiegała pod hasłem: ” Kocham, lubię,
            szanuję…. nie śmiecę” , które miało zwrócić uwagę przede wszystkim na
            potrzebę ograniczania produkcji odpadów. Akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem.W poniedziałek 8 października 2012 r. uczniowie ZPO w Wiśniowej pod opieką  wychowawców i nauczycieli przystąpili do działania.
             Gimnazjaliści czyścili płytki  na podwórku szkolnym oraz zajęli się trawnikami wokół szkoły po przeprowadzonych pracach budowlanych wokół budynku.Uczniowie  klas 1-3 Szkoły Podstawowej sprzątali  obejście szkoły, pobocze drogi do stacji paliw, parking obok cmentarza, otoczenie biblioteki gminnej, domu kultury, strażnicy  i pobocze drogi do kościoła.   Uczniowie kl. 4-6 SP  zbierali śmieci  :   w okolicach domku myśliwskiego – kl.6b,a  w okolicach rynku i ośrodka zdrowia kl.6a.  Klasa 5b posprzątała „ lasek grabowski”. Klasa 5b zatroszczyła się o czystość otoczenia miejscowego zalewu. Czwartoklasiści  zajęli się mogiłą zbiorową na cmentarzu parafialnym i parkiem przy kościele parafialnym. Zebrano kilkanaście worków  różnego rodzaju śmieci. Radości z dobrze wykonanej pracy  towarzyszyła męcząca myśl   „Czy w przyszłym roku  też nazbieramy tyle śmieci ?”
             

            KG

          • Jesienne Powiatowe Biegi Przełajowe

          •  

             

            W dniu 27 września br. odbyły się Powiatowe Biegi przełajowe na Zarabiu w Myślenicach.

            Zespół Placówek Oświatowych w Wiśniowej okazał się najlepszą szkołą podczas eliminacji gminnych, a także jedną z pierwszych drużyn powiatu myślenickiego. Rywalizacja w trakcie zawodów odbywała się w duchu fair play. ZPO w Wiśniowej reprezentowało 30 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Przedstawiciele naszej szkoły odnieśli ogromny sukces podczas tegorocznych zawodów powiatowych zajmując najwyższe miejsca na podium:

            - Małgorzata Bajer z kl. 4a - I miejsce w kategorii klas 4,

            - Natalia Szymoniak z klasy 5b - II miejsce w kategorii klas 5,

            - Klaudia Kaczmarczyk z klasy 6b - III miejsce w kategorii klas 6.

            W rywalizacji gimnazjalistów nasi reprezentanci również uplasowali się na wysokich miejscach w ostatecznej klasyfikacji:

            - Milena Stasiak III miejsce, a Iwona Piekarz IV w kategorii klas 1,

            - Mateusz Siatka III miejsce w kategorii klas 3.

            Do finałów wojewódzkich awansowali zawodnicy, którzy zajęli miejsca od I do VI.

                        Zawody okazały się niezwykle udane dla reprezentantów naszej szkoły. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie podobnie.

             

            Zbigniew Stalmach, kl. 6 b

            Monika Wójtowicz

          • 18 września 2012 - 68 rocznica Pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika

          • „ …Świat powinien wiedzieć,

            ile nas Polaków kosztowało prawo

            do swojego miejsca na ziemi…”

            (Jan Paweł I

            W połowie sierpnia 1944 r. Niemcy siłami dywizji wojska i żandarmerii wyposażonej w wozy pancerne, artylerię i rozpoznanie lotnicze, rozpoczęli likwidację zgrupowania Obwodu „Murawa” i akcję pacyfikacyjną ludności cywilnej. Od 12 do 18 września rozegrała się tzw. „Bitwa o Łysinę”. Niemcy bezkarnie rozpoczęli rabowanie, palenie i mordowanie ludności. Szczególnie tragicznymi dniami dla Wiśniowej i Lipnika był 17 i 18 września 1944 r. Wtedy to oddziały żołnierzy niemieckich dokonały pacyfikacji ludności cywilnej w tych miejscowościach. Łącznie w dniach od 12 do 18 września 1944 r. Niemcy wymordowali 90 osób, w tym 78 w Wiśniowej, 9 w Lipniku i 3 osoby w Węglówce. Równocześnie spalono 140 zabudowań mieszkalno-gospodarczych.

            Dla uczczenia poległych w walkach partyzanckich AK i BCh z terenu tzw. „Rzeczpospolitej Raciechowickiej” oraz wymordowanych w czasie pacyfikacji osób cywilnych rokrocznie obchodzone są uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia. W tym roku przypada 68 rocznica pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika oraz XXX Sztafeta Szlakiem Walk Partyzanckich AK i BCh.

            We wtorek 18 września 2012 r. oficjalna część tych uroczystości tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą o godzinie 8.00 na Cmentarzu Parafialnym w Wiśniowej. Przy zbiorowej mogile Ofiar Pacyfikacji ks. proboszcz Wacław Bednarz, ks. Marcin Bajer oraz ks. Stanisław Figura odprawili mszę, w której uczestniczyli uczniowie wraz z nauczycielami oraz zaproszeni goście. Po mszy, zgodnie ze zwyczajem, odbył się „Apel Poległych” w wykonaniu Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Następnie złożono wiązanki kwiatów i wieńce oraz zapalono znicze na zbiorowej mogile Ofiar Pacyfikacji.

            O godzinie 10:00 w hali sportowej w Wiśniowej odbyło się uroczyste otwarcie zawodów, którego dokonał dyrektor szkoły pan Krzysztof Głowacki. Następnie zgromadzeni goście obejrzeli program artystyczny przygotowany pod kierunkiem polonistów (Katarzyny Ćwierz, Agnieszki Suruło, Moniki Wójtowicz) przez uczniów ZPO w Wiśniowej. W programie zatytułowanym „Nauczmy się pamiętać” wystąpili: Katarzyna Weszka (3a gim.) w przejmującym wierszu „18.09.1944”, Klaudia Kus (2a gim.) i Kamila Kus (1a gim.) w wierszu Jakuba Bajera, dawnego sołtysa Wiśniowej, opisującym wydarzenia z tamtego tragicznego dnia. Fragmenty prozy zaprezentowały Angelika Żądło (1a gim.) - ,,Dawne wspomnienia” oraz Sylwia Pazdur (3a gim.) - ,,Czas zmian”. Na zakończenie wiersz „Pamiętajmy” wyrecytowała Aleksandra Dutkowska (5a). W trakcie trwania akademii zobaczyliśmy również dwie prezentacje multimedialne przygotowane przez Romana Koniecznego (1b gim.) pod kierunkiem historyków (Zofii Pilch, Urszuli Bajer) oraz informatyka (Elżbiety Koniecznej) pt..: „18.09.1944 pamiętajmy” i „Apel o pokój”. Pierwsza z nich przybliżyła nam dzień 18 września sprzed 68 lat i wzywała, aby pamiętać o tym wydarzeniu. Druga apelowała o pokój na świecie, tolerancję i szacunek dla drugiego człowieka. Część artystyczną uroczystości zakończył występ zespołu pod kierunkiem Anny Bubuli w tańcu „Walka dobra ze złem”. Dekorację hali stanowiły wspaniałe plakaty wzywające do pokoju na świecie i upamiętniające rocznicę pacyfikacji. Przygotowali je uczniowie na godzinie wychowawczej lub indywidualnie.

            Kolejnym punktem uroczystości była odbywająca się rokrocznie na trasie Dobczyce-Wiśniowa  Sztafeta Szlakiem Walk Partyzanckich AK  i BCh  o Przechodni Puchar Żołnierzy Armii Krajowej. Komandorem biegu była pani Irena Bubula - żona Kazimierza Bubuli jednego z pomysłodawców biegu sztafetowego. O godzinie 11.00 odbyło się wystawienie Warty Honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Rynku w Dobczycach w wykonaniu Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Następnie o godz. 11.30 sztafeta wystartowała z Rynku w Dobczycach i zakończyła się na mecie przy szkole w Wiśniowej.

            Tegoroczny bieg w klasyfikacji szkół średnich wygrała młodzież z ZSTE im. J. Tischnera w Dobczycach. W kategorii gimnazjów pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum w Wiśniowej w składzie: Milena Stasiak, Natalia Muta, Iwona Piekarz, Daria Siatka, Angelika Murzyn, Klaudia Kus, Luiza Trzepaczka, Małgorzata Jania, Mateusz Siatka, Piotr Śmigla, Dawid Rokosz, Kamil Irzyk, Robert Skalski, Daniel Cienkusz, Mikołaj Humaj, Mateusz Bednarczyk (nauczyciele przygotowujący do zawodów: Anna Bubula, Tomasz Lichoń). Drugie miejsce zajęło Gimnazjum z Mszany Górnej, a trzecie Gimnazjum z Dobczyc. W kategorii szkół podstawowych na metę pierwsi przybiegli uczniowie Szkoły Podstawowej w Łapanowie. Na drugim miejscu uplasowali się reprezentanci Szkoły Podstawowej w Wiśniowej w składzie: Natalia Szymoniak, Małgorzata Bajer, Klaudia Kaczmarczyk, Klaudia Jeleń, Julia Dróżdż, Agata Skalska, Jolanta Skalska, Julia Trzepaczka, Artur Skalski, Maciej Humaj, Przemysław Ślósarz, Jakub Rokosz, Adam Gospodarczyk, Zbigniew Stalmach, Damian Foszczka, Kacper Trzepaczka (nauczyciele przygotowujący do zawodów: Małgorzata Wójtowiec, Elżbieta Muta). Trzecie miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej ze Stadnik. W kategorii ,,Open” zwyciężyło OSP Poznachowice Dolne. Poza kwalifikacją całą trasę pokonał nauczyciel wychowania fizycznego w ZPO w Wiśniowej – Tomasz Lichoń, amator biegów długodystansowych i triatlonu.

            O godzinie 13.30 odbyło się uroczyste wręczenie pucharów, dyplomów i nagród ufundowanych przez Małopolskie Zrzeszenie LZS w Krakowie, Starostwo Powiatowe w Myślenicach, Sport Plus w Myślenicach, Tymbark Maspex Wadowice Polska oraz GOKiS Wiśniowa. Cała uroczystość zakończyła się około godziny 14.00.

             

            Monika Wójtowicz

            Mariola Murzyn

            Małgorzata Jania

          • XXII Małopolski Zlot Szlakiem Walk Partyzanckich Sucha Polana – Kudłacze.

          • W dniach 15-16 września odbył się XXII Małopolski Zlot Szlakiem Walk Partyzanckich Sucha Polana – Kudłacze. Celem Zlotu było uczczenie 68 rocznicy walk w rejonie Łysiny i pamięci partyzantów poległych w czasie walk z okupantem niemieckim, ale także popularyzacja piękna Beskidów ich przyrody, zabytków oraz przeszłości.

            15 września na Suchej Polanie odbyła się Msza Św. w intencji partyzantów i poległych za Ojczyznę z udziałem pocztów sztandarowych oraz kompanii honorowej Wojska Polskiego. Odczytany został Apel Poległych, a następnie oddział Wojska Polskiego oddał 3 salwy honorowe. Przedstawiciele uczniów naszej szkoły wraz z innymi delegacjami złożyli wiązankę pod Pomnikiem.

            Drugiego dnia 30-osobowa grupa gimnazjalistów, pod opieką Ireny Bubuli i Urszuli Bajer, wzięła udział w konkursach sprawnościowo-obronnych i krajoznawczym przy schronisku PTTK Kudłacze. Nasi uczniowie wykazali się zarówno wiedzą na temat Beskidów i Ziemi Myślenickiej jak i sprawnością oraz zręcznością.

             

            Konkurs krajoznawczy:

            I miejsce Jakub Piechnik

            II miejsce Klaudia Kus

            III miejsce Kamila Kus  i Sandra Mróz

             

            Konkurs w pakowaniu śpiwora na czas:

            I miejsce Marek Jasek

            II miejsce Robert Sklalski

            III miejsce  Dominik Gorczyca

             

            Konkurs w rzucie lotką

            II miejsce Zbigniew Pazdur

          • Pierwsze miejsce „Orliki Wiśniowa” w III Turnieju o Puchar Premiera Donalda Tuska

          •  

            Dnia 9 września 2012 r. na gminnym orliku przy Szkole  Podstawowej im Władysława Orkana w Wiśniowej odbył się  „III Turniej o Puchar Premiera Donalda Tuska”. Pierwszy mecz reprezentacja naszej szkoły rozegrała z reprezentacją szkoły z  Kobielnika i zwyciężyła 3:0. Gole zdobyli: Konrad Pilch (dwa) i Szymon Murzyn.

            Drugi mecz o pierwsze miejsce w grupie „Orliki Wiśniowa” rozegrały z „Andrusami Lipnik”.

            Niestety nasza drużyna przegrała w rzutach karnych L. W półfinale wygraliśmy jednak z drużyną z  Czasławia  4:1.Gole zdobyli: Arkadiusz Tomera, Kacper Trzepaczka, Konrad Pilch (dwa).
            Za to w finale zwyciężyliśmy 1:0 po dwójkowej akcji Adama Dominika i Konrada Pilcha, która zakończyła się golem.

            Reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana  w Wiśniowej zakwalifikowała się do etapu  wojewódzkiego turnieju, który odbędzie się 20 września w Sieprawiu!

            Skład zwycięskiej drużyny: Murzyn Norbert, Trzepaczka Filip, Murzyn Szymon, Szymoniak Mateusz, Pilch Konrad, Dominik Adam, Piechnik Michał, Maj Dariusz, Trzepaczka Kacper, Błachut Mirosław.                                                                                                                        

                                                                                                                                                   Konrad Pilch,  kl. Vb

          • Czerwcowe spotkania DKK

          •  

            12 czerwca 2012 r. odbyły się w Bibliotece Publicznej w Wiśniowej dwa spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, w których wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej.

            Na lekcji 2 i 3 książkę Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” omawiali uczniowie klas 5a i 5b. Następnie na lekcji 6 uczniowie klas 4a i 4b dyskutowali na temat książki Martina Widmarka i Heleny Willis „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica mumii”. Spotkania prowadziły nauczycielki języka polskiego w ZPO w Wiśniowej: mgr Katarzyna Ćwierz (dla klas 5) i mgr Monika Wójtowicz (dla klas 4).

            Atrakcją tego spotkania DKK była obecność absolwentki ASP w Krakowie pani Natalii Nowackiej, która poprowadziła warsztaty plastyczne dla młodzieży. Klasy wykonały własną książkę – napisały ją i zilustrowały.

            Po raz kolejny spotkania DKK cieszyły się ogromną popularnością. Wszyscy uczniowie zadeklarowali, że w przyszłym roku szkolnym będą uczestniczyć w dyskusjach na temat przeczytanych książek, ponieważ bardzo sobie cenią swobodną wymianę opinii i miłą atmosferę panującą podczas naszych spotkań. Taka pozytywna ocena działań nauczycieli ZPO w Wiśniowej oraz pracowników Biblioteki Publicznej bardzo cieszy i jest dowodem na to, że współpracując, można zachęcić młodzież do czytania!

            Monika Wójtowicz