• Niezwykła osobowość uhonorowana – uroczystość nadania imienia Bibliotece Publicznej

          • Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Wiśniowej biorą czynny udział w imprezach odbywających się nie tylko na terenie szkoły, ale również
            i gminy. W sobotę 15 października 2011 r. miała miejsce uroczystość nadania imienia Janiny Czaja Bibliotece Publicznej Gminy Wiśniowa. W tym niezwykle ważnym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie naszej szkoły.

            Klaudia Kus oraz Natalia Pazdur odczytały wiersz pani Łucji Bajer pt.: „Pamięci Janiny Czaja”. Następnie zebrani goście, a wśród nich m.in. rodzina pani Czaja, wójt gminy Wiśniowa pan Wiesław Stalmach, radni gminy oraz dyrektorowie szkoły, obejrzeli spektakl przygotowany przez zespół „Zumek” pod opieką pani Marzeny Tomery.

            W przedstawieniu udział wzięli:

            Ze szkoły podstawowej: Filip Trzepaczka (2b), Arkadiusz Tomera (4b), Aleksandra Dudkowska (4a), Patrycja Woś (4a), Patrycja Żądło (5b), Angelika Żądło (6a), Kamila Kus (6a), Arkadiusz Duda (6a), Luiza Trzepaczka (6a).

            Z gimnazjum: Klaudia Kus (Ia), Daria Siatka (Ia), Patrycja Antolec (Ib), Gabriela Bajer (Ib), Natalia Pazdur (Ib), Klaudia Jania (Ib).

             

            Opracowała: mgr Monika Wójtowicz na podstawie tekstu Natalii Pazdur (Ib)

          • 8 FESTIWAL TEATRÓW WIEJSKICH W WIŚNIOWEJ OCZAMI UCZNIÓW

          • W niedzielę 16 października 2011 r. odbył się w Wiśniowej 8 Małopolski Festiwal Teatrów Wiejskich. Imprezę zorganizował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wiśniowej, partnerem przedsięwzięcia była MAŁOPOLSKA   a patronat medialny nad festiwalem objęli: "Gazeta Myślenicka", "Goniec Myślenicki", Radio Alfa i Telewizja Polska Kraków.  Dzięki festiwalowi, który zgromadził 9 grup teatralnych z Małopolski i miał charakter konkursu, można się było dowiedzieć, jak dawniej żyli mieszkańcy naszego regionu.

            Już od godz. 9.30 publiczność oglądała inscenizacje obrzędów ludowych oraz utwory dramatyczne w wykonaniu zespołów teatralnych z terenu Brzeszcz i Olkusza, Limanowej oraz Wiśniowej. Publiczność obejrzała następujące prezentacje: „Jak się do chrzcin sposobiono”, „Adwentowy wieczór”, „Imieniny u Szczepana”, „Hanusine wesele” oraz „Zwiady” i „Uroki”. Zaprezentowały się również teatry dramatyczne z okolic Alwerni i Skomielnej Białej, które przedstawiły sztuki „Kręć się, kręć wrzeciono” i „Piekielnica”.

            Jako pierwsi wystąpili przedstawiciele Stowarzyszenia KGW z Męciny, którzy zaprezentowali inscenizację pt.: "Uroki". Stowarzyszenie działa od lat 60-tych. Zdobyło wiele czołowych miejsc na festiwalach i konkursach, a na ogólnopolskim festiwalu nawet Grand Prix. Następną grupą były ,,Jawiszowianki” z Brzeszcz, które przedstawiły spektakl pt.: „Jak się do chrzcin sposobiono”. "Jawiszowianki" są razem już od 23 lat. One również wiele razy stawały na podium i zdobywały wyróżnienia. Trzecią grupą były ,,Brzeszczanki” (także z Brzeszcz), które zaprezentowały „Zwiady”. Panie występują wspólnie od 18 lat i odnoszą wielkie sukcesy.

            Pochodzące z powiatu oświęcimskiego "Przecieszynianki" wystąpiły w spektaklu "Adwentowy wieczór". Grupa, która pracuje razem już od 32 lat, ma na swoim koncie aż 23 pierwsze miejsca zajęte na różnych konkursach. Przed przerwą wystąpiły jeszcze "Braciejowianki" w "Imieninach u Szczepana" oraz "Troksanki", które zaprezentowały sztukę pt.: "Zebranie wiejskie".

            O godzinie 14:30 wystąpiły kolejne trzy zespoły. Połączeniem komedii oraz dokumentu był spektakl Teatru Ludowego "Tradycja". Nosił on tytuł "Kręć się, kręć wrzeciono" i opowiadał o wyborach do sejmu. Rzecz działa się w karczmie, gdzie odbywało się zebranie mieszkańców wsi, którzy chcieli wybrać kandydata na posła. Do "wyborów" stanęli m.in.: pan Wiesław-stały klient karczmy, pani Józia popierająca kandydowanie kobiet do sejmu oraz nudny doktor ze skłonnością do alkoholu. Ostatecznie sołtys został kandydatem społeczności na posła, ponieważ popierali go wszyscy mieszkańcy wsi.

            Następnie wystąpił Amatorski Zespół Teatralny z Wiśniowej w przedstawieniu pt.: "Hanusie weselne". Sztuka w sposób komiczny opowiadała o obrzędach weselnych: ubieranie panny młodej, przyjazd narzeczonego, błogosławieństwa oraz przyśpiewki. W przedstawieniu brało udział wielu aktorów, których nagrodzono gromkimi brawami oraz pierwszym miejscem w kategorii teatrów obrzędowych.

            Jako ostatni swój spektakl "Piekielnica" zaprezentował Amatorski Zespół Teatralny im. Franciszka Macioła ze Skomielnej Białej. Główną bohaterką sztuki była niesympatyczna gospodyni, która miała romans z kościelnym. Przedstawienie było bardzo śmieszne i doskonale wykonane, nic więc dziwnego, że zespół zajął pierwsze miejsce w kategorii dramatu. Ogłoszenie wyników odbyło się o godzinie 18:40, po czym nastąpiło rozdanie nagród.

            Na festiwal przybyło wielu mieszkańców gminy Wiśniowa i nie tylko. Publiczności bardzo podobały się występy teatrów. Aktorzy przyznawali, że byli bardzo zdenerwowani, ale mimo tremy grali wspaniale. W czasie przerwy odbył się konkurs kulinarny oraz prezentacja  tradycyjnych zawodów. Poza tym można było zakupić wyroby regionalne, kolorowe kwiaty z bibuły, serwety. Chętni mogli również spróbować przepysznej grochówki oraz placka ze śliwkami.

            Festiwal był wspaniały, ponieważ pokazywał dawne życie ludzi i ich obrzędy. Przedstawienia odwoływały się do tradycji wiejskich, a artyści ludowi prezentując swoje dzieła, mieli możliwość przekazania kolejnym pokoleniom tego,  co w naszej tradycji najcenniejsze. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem trudu włożonego w przygotowanie spektakli. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!

            Wyniki festiwalu:

            Kategoria : Dramat

            I miejsce - Amatorski Zespół Teatralny im. Fr. Macioła za sztukę "Piekielnica"

            II miejsce - Teatr Ludowy "Tradycja" za sztukę "Kręć się, kręć wrzeciono"

            Kategoria: Teatry obrzędowe

            I miejsce ex aequo - Amatorski Zespół Teatralny z Wiśniowej w sztuce "Hanusine wesele", Stowarzyszenie KGW z Męciny w sztuce "Uroki"

            II miejsce - "Brzeszczanki" w sztuce "Zwiady"

            III miejsce - "Przecieszynianki" w sztuce "Adwentowy wieczór"

                        Urszula Sochacka, Roman Konieczny, Krzysztof Moryc,  Martyna Pałka, Dominika Bajer,

            (uczniowie klasy 6b Szkoły Podstawowej w Wiśniowej ) Opieka merytoryczna: mgr Monika Wójtowicz

          • XVII BIEG MEMORIAŁOWY IM. BOGDANA WŁOSIKA

          • W dniu 13 października 1982 pod kościołem Arka Pana w Krakowie - Bieńczycach zginął zastrzelony przez funkcjonariusza SB młody hutnik, uczeń technikum - Bogdan Włosik. Od 1995 roku, dla uczczenia Jego pamięci i innych ofiar stanu wojennego, odbywa się ulicami Nowej Huty bieg uliczny organizowany przez hutniczą "Solidarność".

            W sobotę 8 października 2011 r. odbył się już XVII Bieg Memoriałowy im. Bogdana Włosika. Mogły w nim uczestniczyć wszystkie osoby, dorośli i młodzież. Trasa biegu wynosiła 4,2 km.

            Reprezentacja Zespołu Placówek Oświatowych w Wiśniowej zajęła następujące miejsca:

            Kategoria młodzież – chłopcy:

            3 miejsce – Robert Skalski

            12 miejsce – Maciej Murzyn

            Kategoria młodzież – dziewczęta:

            8 miejsce – Luiza Trzepaczka

            9 miejsce – Katarzyna Dominik

        • RADOSNA SZKOŁA
          • RADOSNA SZKOŁA

          • Od dzisiaj nasza szkoła ( SP) wzbogaciła sie o pomoce do kształtowania małej i dużej motoryki uczniów klas 1-3. Wkrótce po niezbędnych pracach adaptacyjnych na parterze  "maluchy" będą mogły doskonalić swoją sprawność fizyczną .

          • Ognisko i sport na boisku w Poznachowicach Dolnych

          • 6 października 2011 r. odbyła się piesza wycieczka klas 4a i 4b z Wiśniowej do Poznachowic Dolnych i z powrotem.

            O 8 rano uczestnicy zebrali się pod szkołą. W wycieczce uczestniczyli również rodzice: pani Agnieszka Trzepaczka oraz pani Anna Szymoniak. Wychowawczynie, mgr Paulina Dominik-Kowal i mgr Monika Wójtowicz, sprawdziły listy obecności i wyruszyliśmy w stronę boiska sportowego w Poznachowicach Dolnych. Szliśmy wzdłuż rzeki i podziwialiśmy piękny jesienny krajobraz. Było bardzo miło, a pogoda sprzyjała. Gdy dotarliśmy na miejsce, najbardziej zmęczony marszem był Michał Piechnik. Okazało się, że w plecaku niósł duży karton soku Caprio (!).

            Już wcześniej zaplanowaliśmy, że na miejscu rozpalimy ognisko i upieczemy kiełbasę oraz ziemniaki. Swój posiłek najszybciej przygotował Konrad Pilch. Jemu oraz innym chłopcom bardzo się spieszyło, aby zacząć rozgrzewkę przed turniejem piłki nożnej.

            Wszyscy bez wyjątku objadali się kiełbaskami, a potem pieczonymi ziemniakami i chlebem.

            O godzinie 11 rozpoczął się V Gminny Turniej Piłki Nożnej o Puchar UKS Andrusy w Lipniku. Reprezentacja klas 4a i 4b rozegrała mecze z Glichowem, Kobielnikiem i Lipnikiem. Przez jakiś czas kibicowaliśmy zawodnikom z naszej szkoły, ale potem niestety musieliśmy wracać. Chłopcy biorący udział w turnieju zostali na boisku pod opieką mgr Anny Bubuli i mgr Tomasza Lichonia, a reszta uczestników wyruszyła w drogę powrotną.

            Była to najbardziej wyczerpująca część wycieczki. Słowa uznania należą się jednak dziewczynom, które mimo zmęczenia głośno śpiewały. Do szkoły dotarliśmy ok. 12.30.

            Następnego dnia okazało się, że chłopcy z klas 4 zajęli IV miejsce w turnieju, z 5 -  miejsce II, a z 6 - również miejsce IV. Reprezentacja dziewcząt zajęła miejsce II. Konrad Pilch z klasy 4b oraz Artur Skalski z klasy 5a zostali wyróżnieni tytułem „Najlepszego Zawodnika Turnieju” i otrzymali pamiątkowe statuetki oraz dyplomy.

            Wycieczka zdaniem uczniów była niezapomniana, zabawna, świetna, ciekawa i fajna. Za te opinie w imieniu wychowawczyń oraz rodziców bardzo dziękuję.

            Monika Wójtowicz

        • Uwaga! Przedstawienie!!!
          • Uwaga! Przedstawienie!!!

          •  

            Dnia 3.10.2011 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się teatrzyk profilaktyczny pt.: „Przygody misia Szymka”. Przedstawienie obejrzeli uczniowie z klas 1-3 szkoły podstawowej.

            Głównym bohaterem tego spektaklu był miś Szymek, którego koleżanka uczyła używania zwrotów grzecznościowych: proszę, przepraszam, dziękuję. Kiedy miś nie mógł jednak wszystkiego zapamiętać, koleżanka poprosiła go, by przyniósł zeszyt i długopis. Wtedy to nasz bohater znalazł zeszyt swojego dziadka. Okazało się, że w tym zeszycie znajdują się wszystkie zwroty grzecznościowe, które należy zapamiętać. Od tej pory miś Szymek wiedział już dokładnie, jakich zwrotów grzecznościowych używać w danej sytuacji.

            Przestawienie wszystkim bardzo się podobało. Było interesujące i pouczające.

            Martyna Jania, klasa 3a.

          • Jesienne Biegi Przełajowe w Myślenicach

          • Dnia 27.09.2011 r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu Myślenickiego w Biegach Przełajowych. Zespół Placówek Oświatowych w Wiśniowej reprezentowali uczniowie szkoły podstawowej (klasy 4-6) oraz gimnazjum (klasy I-III) pod opieką mgr Elżbiety Muty oraz mgr Anny Bubuli.

            Najlepsze miejsca zajęli:

            - Jolanta Skalska kl. 5a – miejsce I

            - Natalia Szymoniak kl. 4b – miejsce III

            - Artur Skalski kl. 5a – miejsce V

            Na Mistrzostwa Wojewódzkie do Nowego Targu pojechali zawodnicy, którzy zajęli miejsca od I-go do VI-go.

             

            Dariusz Maj, Konrad Pilch, klasa 4b

            Monika Wójtowicz

        • XXI Zlot Szlakami Walk Partyzanckich AK – Sucha Polana
          • XXI Zlot Szlakami Walk Partyzanckich AK – Sucha Polana

          • W sobotę 10.09.2011 r. na Suchej Polanie odbyły się uroczystości związane z 67 rocznicą bitwy, która rozegrała się tam w 1944.

            Teraz w miejscu bitwy stoi pomnik ku czci partyzantów, którzy sprzeciwili się hitlerowskiemu okupantowi i walczyli o największą stawkę - wyzwolenie naszej ojczyzny. Tegoroczna uroczystość była zdecydowanie wyjątkowa ze względu na to, że po mszy świętej odprawionej na ołtarzu polowym odbyła się inscenizacja bitwy przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Ostrheer”. Obejrzeli ją między innymi partyzanci z oddziałów „Mrówka”, „Żółw”  z obwodu „Murawa” - uczestnicy prawdziwej bitwy. Na uroczystościach byli obecni także kombatanci z okolicznych miejscowości (Józef Batko, Karolina Moryc). Jeden z nich opowiedział o przebiegu historycznej bitwy.

            Po mszy polowej odbył się Apel Poległych poprowadzony przez harcerzy. Niestety zabrakło 6. Pomorskiej Brygady Szturmowo-Desantowej, więc zebrani nie usłyszeli salwy honorowej.

            Sceny batalistyczne odgrywane były na wzgórzu ponad polaną, padły strzały, a echo niosło huk po lesie. Nie obeszło się bez rannych – wszystko było bardzo realistyczne. Bitwę „toczono” przez około 15 minut, a wszyscy żołnierze i partyzanci mieli idealnie dopracowane mundury oraz broń identyczną jak w tamtych latach.

            Odrębne uroczystości odbyły się na Kudłaczach. Zorganizowano tam konkursy krajoznawcze oraz sportowe, w których udział wzięli uczniowie ZPO w Wiśniowej. Opiekę nad nimi sprawowały: mgr Irena Bubula i mgr Urszula Bajer.

            Laureatkami konkursu wiedzy o okolicy i ziemiach powiatu myślenickiego zostały uczennice naszego gimnazjum:

            Sylwia Pazdur – miejsce I

            Anna Łętocha – miejsce II

            Maria Rokosz – miejsce III

            Turniej sportowo-sprawnościowy „petanque” wygrali uczniowie z ZPO w Wiśniowej:

            Kamila Kus (szkoła podstawowa) – I miejsce

            Anna Łętocha (gimnazjum) – II miejsce

            Kamil Kowalczyk (gimnazjum) – III miejsce

            Rywalizacja w turnieju sportowo-sprawnościowym „lotki” wypadła pomyślnie dla uczniów naszego gimnazjum:

            Mariusz  Grabacki – I miejsce

            Karolina Żaba – II miejsce

            Katarzyna Bajer – III miejsce

            Roman Konieczny, klasa 6b

        • 1 czerwca 2011 r.  Dzień  Dziecka
          • 1 czerwca 2011 r. Dzień Dziecka

          •  

            Zespół  Placówek  Oświatowych  w  Wiśniowej . Duża  szkoła położona  w  pięknej malowniczej  miejscowości  na  południu  Małopolski .

             Szkoła,  jak  każda, dużo  by opowiadać, lecz  wystarczy spojrzeć na  stronę  zpowisniowa.edupage.org   na  zakładkę  kalendarz  imprez i  uroczystości  i  zobaczymy , że  dużo  się dzieje .

                        W ten  kalendarz   wpisała  się  Biblioteka  Szkolna  i Świetlica  Szkolna,  organizując  wspólnie  od  6  lat  akcję  „ Cała  Polska  Czyta  Dzieciom ”.  Akcja ta polega na promocji  czytelnictwa  wśród  dzieci  i  młodzieży . Każde całoroczne   czytanie  zakończone  jest  pod  koniec  roku  szkolnego  ( w Dni  Oświaty  Książki  i  Prasy  lub  w  Dniu   Dziecka  )  konkursami  ze  znajomości  treści  książki  , wspaniałą zabawą  oraz  nagrodami .

             W roku  szkolnym  2010/2011  uczniowie klas I-III jednogłośnie  wybrali  książkę pt.   „Przygody  żółwika  Franklina  ”.

            Czytanie  rozpoczęliśmy  w  październiku  2010 r. Zajęcia odbywały się w każdy  piątek tygodnia . Zainteresowanie  uczniów  było  duże,  pomimo  zmęczenia  po  zajęciach  szkolnych  chętnie  przychodzili  do  Biblioteki  lub  Świetlicy  posłuchać  przygód  swojego  nowego  bohatera .Znaleźli  się  też amatorzy  słuchania  z  klas  starszych  IV  i  V . Czytając  widziałyśmy,  że  był to  wspaniały  relaks  połączony  z   pożyteczną formą spędzania wolnego czasu, szczególnie w zimne, słotne, jesienno-zimowe popołudnia.                                      

            Na początku  czytania  ogłoszono  również  konkurs  plastyczny  na  temat przeczytanej  w  danym  tygodniu  przygody  oraz  na  postać  Franklina  ( technika  i  format  dowolny ).

            Zostało  złożone  50  wspaniałych  prac  plastycznych  wykonanych  różnymi  ciekawymi  technikami . Niektóre  z  nich  wykonane  zostały  z  pomocą  rodziców . Świadczy  to o  tym,   że  rodzicom  nie jest  obojętne,  co  się  dzieje  w życiu  szkolnym  ich  pociech  i  chcą  współuczestniczyć  w  ważnych  wydarzeniach  naszej  szkoły , za  co  serdecznie  dziękujemy .

                 Jury  w  składzie : pan  dyr. mgr Krzysztof  Głowacki , w-ce  dyr.                                              mgr Elżbieta  Muta , w-ce  dyr. mgr Józefa  Bednarczyk   oceniło  wszystkie  prace,  a  wśród  nich  zostały  wybrane i  wyróżnione:               

            w  klasach  I  :

            1.Urbaniak  Jessica  kl I a

            2. Ania  Ślósarz  kl  kl  I b

            3. Krystian  Dominik  kl I b

            w  klasach  II  :

            1. Mateusz  Szymoniak  kl II a

            2.Szymon  Murzyn  kl  II a

            3. Natalia  Drab  kl  II a

            w  klasach  III  :

            1. Wioletta Moryc  kl  IV b

            2. Kamil  Murzyn  kl  III a

            3. Patrycja  Woś  kl  III a 

             

             Szczególne  wyróżnienie za pomysł  i technikę  wykonania pracy  plastycznej  otrzymali  :

            1. Julia  Wolak  kl.  Ia
            2. Martyna  Jania  kl.  II a
            3. Małgosia  Mazur  kl.  II b

            4.  Mateusz  Woś   kl. V a

            1.  Patrycja  Woś  kl.  III a
            2.  Jakub  Jamróz  kl.  II b
            3.  Mateusz  Mróz  kl.  II a
            4.  Iza  Dudzik  kl. I b   
            5. Joanna  Dominik  kl. IV b

            10. Kamil  Dudzik  kl. IV a

            11. Łukasz  Grabowski  kl.  I a

            12. Bartek  Tomera  kl.  I a

             

            Wszyscy  uczniowie, którzy  brali  udział  w  konkursie  otrzymali  słodycze .Ponadto  wyróżnieni  uczniowie  otrzymali  drobne  upominki  i  pamiątkowe  książeczki .

                  W konkursie ze znajomości  treści „ Przygód  Franklina ” uczniowie  odpowiadali  na pytania  z 18  zestawów ,walczyli  o  punkty  dla  swoich  klas  w  ciekawych  konkurencjach.

            Priorytetem w naszej  szkole  jest  bezpieczeństwo  naszych  uczniów ,dlatego też  ze względu  na zbliżające się wakacje  postanowiono  w jednej z konkurencji   uwzględnić  przypomnienie  zasad  bezpieczeństwa  obowiązujące  cały  czas  jak również  podczas  wakacji  .

            Najmłodsi  uczniowie  dzielnie  się  spisali zdobywając  możliwą do zdobycia  ilość punktów  za  dobrą  znajomość  tych  zasad .

            Dyplomami, nagrodami, słodyczami zakończono  i podsumowano akcję  „Cała Polska Czyta Dzieciom ” 2010/2011 , zachęcając  tym samym resztę swoich  koleżanek i kolegów do brania udziału w takiej akcji  w następnym roku szkolnym .

            Wyniki  ze  znajomości  treści  książeczek :

             

            1.Kl. III a         392  punkty

            2.Kl.  II a         383  punkty

            3. Kl. III b        366  punktów

            4. Kl. I b           362  punkty

            5. Kl. I a           292  punkty

            6. Kl. II b         280  punktów

             

            SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM  WYCHOWAWCOM  ZA  ZAANGAŻOWANIE , SPONSOROM  NAGRÓD  ORAZ  RODZICOM 

          • Kolorowy,konwentowy Kraków.

          • W weekend przed świętami wielkanocnymi Kraków stał się polskim ośrodkiem kultury japońskiej. Tylu atrakcji w ciągu niespełna 48 godzin jeszcze nie było!

            16-17 kwietnia został zorganizowany 9 już magnifikon. Jest to cykliczna impreza  grupy „MioHi” zrzeszającej od dawna fanów Mangi i anime z całej Polski! Ponadto w sobotę odbył się koncert japońskiej gwiazdy – Nany Kitade  oraz spotkanie z Andrzejem Wajdą i Krystyną Zachwatowicz – fundatorami muzeum sztuki japońskiej Manggha.

             

            Kolorowy, konwentowy Kraków ^^

            Ok. godziny 9 byłam juz w okolicach ulicy Lipińskiego, coraz bardziej zbliżając się do celu wyprawy. Widziałam coraz więcej 'konwentowo'(loli, goci, i po prostu dziwnie wyglądający ludzie) ubranych osób. Odbieranie wejściówek odbyło sie bez problemów. Mimo że helperzy* mieli kartki z nazwiskami, a nie laptopy, dawali radę, a wejściówek było ponoć 3000! Mimo tak ogromnego zainteresowania konwentem, ja swoja wejściówkę odebrałam po ok. 10 minutach od dotarcia na miejsce! Do każdego identyfikatora dołączona była papierowa opaska na rękę oraz plan atrakcji. Zrobiony dosyć przejrzyście, jednak bez mapek szkół! Ale i temu podołali organizatorzy. Mapki były wszędzie! Na każdych schodach, przy ważniejszych miejscach, nie sposób było się zgubić.

             

            Czy 2 szkoły to nie za dużo?

            Do dyspozycji mangowców oddane były 2 szkoły! W sumie nie było to złe rozwiązanie... w jednej szkole były sleeproomy (do spania i nie tylko xD) a w drugiej wszystko inne (atrakcje, pokazy i sala wystawców – namiastka japońskiej akihabary). Ja, jako ze do konwentowych śpiochów się nie zaliczam od razu po odebraniu wejściówki wzięłam walizkę i pognałam do szkoły z atrakcjami. Po drodze mijałam wiele osób zdezorientowanych bardziej niż ja, ale dzięki temu zawarłam pierwszą magnifikonowa znajomość..

             

            Całkowicie przypadkowo doczepiłam sie do dwóch nerdów(potargane włosy, okulary – fani gier RPG i książek fantasy), razem z nimi udało mi się dostać do drugiej szkoły. Na poprzednim konwencie większość czasu przesiedziałam w salach panelowych, tym razem postanowiłam się zintegrować z polskim fandomem. Zresztą, tym razem było dużo łatwiej – większość osób kojarzyłam z widzenia, z kilkoma wcześniej rozmawiałam, wiec nie było tak źle ^^ udało mi się nawiązać kontakt z kilkoma osobami które już wcześniej poznałam, wiec byłam very proud of myself!

             

             Co za dużo to nie zdrowo!

            Przeglądając plan atrakcji 19 sal można było dostać oczopląsu... nie chodzi mi tu o zły wygląd, a o ilość atrakcji zaplanowanych.. Z czterech stron A4 gęsto zapisanych tytułami atrakcji, wybrałam 12, najbardziej mnie interesujących, a poszłam na 4..+ końcówkę konkursu o mojej ukochanej serii..

             

            Naaanaaaa!

            Od godziny 13 co 30-40 minut krążyłam przy stoisku MioHi, czając się na bilety na koncert Nany Kitade, nie było ich.. dopiero ok. Godziny 16 (tsaa.. godzinę przed koncertem) udało mi się odebrać bilet. O 16:30 wszyscy koncertowicze zebrali się przy wejściu głównym i wyszli. Kochani organizatorzy magni mieli załatwić mango busa, który podwiózłby nas na miejsce.. Musieliśmy iść w nierozchodzonych glanach, loli-platformach i innym nieprzystosowanym do chodzenia obuwiu na tramwaj.. ale ok. 16:50 dotarliśmy do muzeum, w którym miał się odbyć koncert!

            Sala, w której koncert miał się rozpocząć była niewielka, kameralna, a w niej niecałe 100 osób, ba najwyżej 70.. ok. Piętnaście minut po 16 na scenie, w obłokach dymu, przy akompaniamencie starej pozytywki pojawiła się Nana. Cóż to był za widok! Drobna kobietka w jasnym gorsecie, tiulowej spódniczce i pończochach z artystycznym nieładem na głowie. Skórę miała tak jasną, jakby zaraz miała się rozpłynąć w obłokach dymy naokoło niej, a za nią wyszedł dość wysoki Japończyk z czarnymi włosami, ubrany na czarno, jakby cień Nany.. i zaczęło się!

            Taizo(bo tak nazywał się ów Japończyk) z niesamowita łatwością grał na swoim basie kolejne akordy, Nana śpiewała swoim piskliwym głosikiem nowe piosenki. Nikt ich nie znał, skakały tylko 3 osoby w tym ja.. oj słabo.. ale przy najbardziej znanej piosence z repertuaru Nany wszyscy jakby obudzili się i pokazaliśmy jej na co stać krakowska publiczność!

             

            I luv you..poznań!

            Taak! Do połowy koncertu Nana-san myślała, że jest w Poznaniu xD,  ale przemiły student japonistyki wykrzyczał do niej, że jest w Krakowie ^^ Nana się speszyła, przeprosiła i zaczęła się znowu wić na wiktoriańskim krzesełku. Po koncercie można było dostać autograf naszych idoli, po tych wszystkich 'arodato'' i love youu' powróciliśmy do szkoły w której rozpoczął się....

             

            COSPLAY!

            Największa atrakcja konwentowa zaczęła sie dla nas. Cała sala gimnastyczna była zapchana, nie sposób było się do niej dostać.. ale z tego co widziałam kostiumy były wykonane z niezwykłą precyzją. Od razu dało się poznać, z której serii pochodzi dana postać, a z pomocą po konwencie przyszło youtube, na którym obejrzałam wszystkie scenki – i potwierdzam, to był cudowny cosplay, na miare 'hamerykańskich' standardów! Bo właśnie w USA odbywają sie najlepsze konkursy cosplay :P

            Po cosplay nie było za bardzo co robić, a wybijała godzina 23. Poszłam więc do AMV roomu – pokoju z krótkimi, fanmade filmikami.. udało mi się zdrzemnąć ok godzinki, chociaż było to bardziej czuwanie, niż sen. Bo musiałam być żywa na 3 !

             

            Panele!

            O godzinie 3 poszłam na wiedzówkę na temat kimi ni todoke, zajęłam zaszczytne 5 miejsce na.. 5 możliwych ! Potem panel dyskusyjny o super-znanej serii 'czarny lokaj '(kuroshitsuji – polecam ^^), musiałam z niej się urwać, żeby móc iść na panel o stalowym alchemiku!

            Jako totalne otaku na punkcie tej serii, nie mogłam opuścić tego panelu! A zaprawdę, zacny był. Poznałam studentów japonistyki oglądających  anime w czasie nauki^^ Bardzo doborowe towarzystwo~! Panel miał trwać  1 godzinkę, ale 5 nadgorliwych uczestników dyskusji przeniosło się na korytarz, w tym ja! Rozmawialiśmy jeszcze ponad 2 godziny..

             

            Wszystko, co dobre, musi się skończyc

            godzina 13.. wielu konwentowiczów pojechało do domu, wystawcy się zbierają, dają niesamowite przeceny, a pieniędzy w portfelu brak.. ale po co kasa, jak można porozmawiać na spokojnie z nowo poznanymi ludźmi, którzy tak jak ja czekali na transport (najczęściej na rodziców ;P ). Obgadaliśmy plany na wakacje (koncerty i konwenty) i się pożegnaliśmy, życząc sobie nawzajem 'do zobaczenia na następnym krakowskim'. Mimo że wszyscy byli niewyspani czy głodni, cieszyliśmy się, że udało się przeżyć ten konwent bez żadnych problemów czy wypadków. Kilka atrakcji było odwołanych, ale i tak wszyscy byli zadowoleni, bo dawna stolica Polski może być spokojnie uznana za „polską stolicę japońskiej kultury” .

             

                            Róża Przytuła III B

          • Poradnik dla gimnazjalisty!!

          •  

             My trzecioklasiści chcemy Wam zdradzić tajniki , które pomogą Wam przetrwać i ukończyć gimnazjum. Podzielimy się z Wami doświadczeniami, dzięki którym My doszliśmy tak daleko.

             

            Teraz przedstawimy Wam rady , które powinniście wziąć pod uwagę, aby bez problemu zakończyć edukację w gimnazjum;

             

             

            1)    Przede wszystkim musicie być otwarci  na nowe znajomości(chyba, że wolicie tylko własne towarzystwo).

            2)    Umieć radzić sobie w trudnych sytuacjach(oczywiście mięśnie nie załatwią tu wszystkiego).

            3)    Rozbudować życie towarzyskie, poprzez spotkania integracyjne w gronie rówieśników.

            4)    Rozwijać umiejętności, poprzez uczęszczanie na różnego rodzaju kółka(nic na siłę).

            5)    Słuchać na lekcji( nie zawsze nauczycieli ;P)

            6)    Odrabiać zadania domowe (by inni mogli odpisać)

            7)    Robić notatki z lekcji(ktoś musi)

            8)    Brać udział w różnych konkursach/turniejach.

            9)    A jeśli zależy Wam na dobrych stopniach po prostu się uczcie.

             

            Życzymy Wam, aby Wasza nauka w gimnazjum zakończyła się po upływie tylko 3 lat J

          • Rudowłosa marzycielka przybywa na Zielone Wzgórze

          •  

            Film Ania z Zielonego Wzgórza jest adaptacją powieścikanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery. Wyreżyserował go Kevin Sullivan, główną rolę zagrała rewelacyjna Megan Follows.

            Film opowiada o wcześnie osieroconej Ani Shirley, która mieszka u państwa Hammond. Kiedy umiera pan Hammond, Ania trafia do sierocińca. W końcu los się do niej uśmiecha i trafia na Wyspę Księcia Edwarda, do Maryli i Mateusza. Jednak tam czeka ją niemiła niespodzianka – okazało się, że doszło do nieporozumienia i dziewczynka ma zostać odesłana. Pod wpływem pewnych okoliczności Maryla rezygnuje jednak z powziętej decyzji. Od tej pory zaczyna się dla Ani nowe, szczęśliwe życie na Zielonym Wzgórzu. Zaskarbia sobie serca mieszkańców Avonlea. Przeżywa tu wiele ciekawych przygód, choć często popada w tarapaty. Niektóre z jej wybryków to: ufarbowanie włosów na zielono, kłótnia z panią Linde czy upadek z dachu. Tutaj też poznaje przyjaciółkę od serca – Dianę Barry, w szkole rywalizuje o palmę pierwszeństwa z Gilbertem Blythe`em.

            Film bardzo mi się podobał. Wzbudzał przeróżne emocje – rozśmieszał, zaskakiwał a czasem wzruszał. Megan Follows okazała się idealną osobą do roli Ani. Urzekły mnie malownicze krajobrazy Wyspy Księcia Edwarda, muzyka była świetnie dobrana do każdej sytuacji. Podsumowując - cała historia daje moc pozytywnej energii i pozostawia miłe wspomnienia na długi czas. Z chęcią obejrzę film z dalszymi losami rudowłosej Ani Shirley.

            Napisała: Paulina Kalisz, VIb

        • Powiatowy Przegląd Pieśni Maryjnych w Stadnikach
          • Powiatowy Przegląd Pieśni Maryjnych w Stadnikach

          • 19 maja br. w auli Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach odbył się Powiatowy Przegląd Pieśni Maryjnych.

            Organizatorem przeglądu był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dobczycach i WSM Księży Sercanów w Stadnikach.

            Reprezentujące naszą szkołę uczennice kl. 5b Gabriela Jończyk i Magdalena Żaba  "znalazły uznanie w oczach i uszach jurorów " i  zdobyły  I miejsce.

            Gratulujemy sukcesu i mamy nadzieję ,że na tym  nie koniec !

        • Dzień Patrona Szkoły
          • Dzień Patrona Szkoły

          •  

            16 maja na lekcji czwartej odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji święta patrona naszej szkoły – Władysława Orkana. Została ona przygotowana przez uczniów klas piątych i szóstych pod opieką p. Krystyny Mazur, p. Elżbiety Głowackiej i p. Małgorzaty Murzyn.

            Na wstępie przywitał nas pan dyrektor. Później uczniowie klasy trzeciej recytowali wiersze Władysława Orkana. Następnie obejrzeliśmy program uczniów klas piątych i szóstych ubranych w przepiękne stroje ludowe. Były to wiersze Orkana przeplatane z piosenkami „góralskimi”, takimi jak Idzie dysc,  Górol ci jo górolicek, czy Hej Janicku. Gromkimi brawami zostały przyjęte gitarowe popisy uczennic, które grały i śpiewały piosenki o górach. Na koniec obejrzeliśmy prezentację multimedialną przygotowaną przez Aleksandrę Hebdę, uczennicę gimnazjum.

            Akademia była ciekawa – mieliśmy szansę poznać fakty z życia patrona naszej szkoły, zaśpiewać energiczne piosenki i obejrzeć ilustracje do Legendy o Podhalu stworzone przez uczniów klas 1-3, które stanowiły barwną dekorację sali.

            Napisali uczniowie klasy 6b

          • WIŚNIOWA TRADYCJE, OBYCZAJE I ZABYTKI

          • Tradycje takie  same lecz odmienne dla każdego regionu, domu, wsi      i rodziny. Poniżej postaram się przybliżyć niektóre tradycje jakie zachowały się w naszej miejscowości.

             

            Gmina Wiśniowa może poszczycić się bogatym wachlarzem tradycji i obrzędów ludowych. Raz w roku organizowane są obchody „Dni Wiśniowej” oraz poprzedzające je dożynkina których prezentowane są wieńce dożynkowe wykonane przez mieszkańców. Są one zrobione z płodów rolnych i zbóż zebranych podczas żniw. W czasie tych uroczystości można spróbować potraw  które są wykonane przez koło Gospodyń wiejskich. Organizowane różnego rodzaju konkursy  przyciągają mnóstwo ludzi.

            W tym roku  organizowany był „Konkurs Dziadów Śmiguśnych” oraz „Maski Tradycyjnej i Współczesnej”  w czasie Świąt Wielkanocnych.  

            Tradycja „Dziadów Śmiguśnych” sięga odległych czasów.

            „ Wziono się to z tego, dziadki powiadali, zmartwychwstoł Pon Jezus a Go nie poznali,

              i to ci najbliżsi, co ich ucył wiary – widać z tego jasno, że zwyczaj to stary”

             ( cytat z wiersza poety ludowego).

             Celem tych konkursów było zachowanie i kultywowanie tradycji wielkanocnych,  zainteresowanie dzieci i młodzieży maską tradycyjną z naturalnych materiałów oraz  wytworzenie radości i satysfakcji płynącej z aktu tworzenia starodawnych masek i strojów. Nagrody i wyróżnienia przyznawał Wójt Gminy Wiśniowa oraz

            Gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, odbywają się przeglądy kolęd, pastorałek. Dzięki takim inicjatywom dzieci, młodzież, a także dorośli mogą lepiej poznać dawne i współczesne piosenki oraz kolędy. Co roku organizowane są jasełka które przyciągają ogromna rzeszę  widzów.

            Zabytkami jakimi może poszczycić się nasza miejscowość to m.in.:

            • Zabytkowy ,drewniany, kościół pw. św. Marcina z 1730 r. posiada wyposażenie wnętrza z XVII i XVIII w.
            • Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy w Wiśniowej, Sala Królestwa
            • Synagoga w Wiśniowej
            • Cmentarz z okresu I wojny światowej - Cmentarz wojenny nr 373 - Wiśniowa
            • Cmentarz z okresu I wojny światowej - Cmentarz wojenny nr 374 - Wiśniowa
            • Izba regionalna

             

             

             

             

             

                                                                              Magdalena Kowal, klasa 3b

          • Święta Wielkanocne w Polsce i innych krajach Europy

          • Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Są to święta upamiętniające śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem.

             

            Niedziela Wielkanocna (nazywana też Wielką Niedzielą, Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego) to pierwszy dzień świąt wielkanocnych. W Polsce w godzinach porannych odprawiana jest uroczysta rezurekcja, która swymi tradycjami sięga średniowiecza

            Po powrocie do domu w gronie rodzinnym zasiada się do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów. 

             

             

            Poniedziałek Wielkanocny (zwany też Lanym Poniedziałkiem, Śmigusem-dyngusem ) to drugi dzień świąt Wielkiej Nocy. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do wydawania plonów. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski. 

            Czechy

            Tradycja Czechów nieco różni się od naszej. Tylko jeden dzień w tygodniu wielkanocnym nosi miano wielkiego, "Wielki Piątek". Pozostałe dni określane są kolorami i tak środa jest czarna, zielony czwartek i biała sobota. W Niedzielę Palmową Czesi święcą bazie nazywając ten dzień niedzielą kwiatową. Popularną tradycją jest organizowanie w wielkim tygodniu świątecznych jarmarków, kupić tu można drewniane figurki, pisanki, cukierki oraz "pomlazke", czyli rózgę splecioną z wierzbowych gałązek. Tymi rózgami w Poniedziałek Wielkanocny chłopcy smagają dziewczyny, w zamian otrzymując pisanki lub słodycze. Do tradycyjnych czeskich potraw należą "judasze" - ciasteczka z mąki pszennej, podawane z miodem.

            Włochy i Hiszpania

            W tych krajach urządzane są procesje zwane Passos. Ubrani na czarno wierni maszerują od kościoła do kościoła. Droga Passos udekorowana jest czerwonymi kobiercami ozdobionymi liśćmi palmy i kompozycjami kwiatowymi. Uczestnicy procesji zakładają na głowę kaptury a kobiety czarne chusty lub kapelusze z woalkami. Zarówno we Włoszech, jak i w Hiszpanii istnieje zwyczaj głębokiego przeżywania śmierci Chrystusa, dlatego też nie składa się tam życzeń świątecznych.

            Niemcy

            Święta u naszych zachodnich sąsiadów rozpoczynają się w Wielki Piątek i kończą w poniedziałek, bez polewania się wodą. W tradycji niemieckiejpopularne jest obdarowywanie małymi podarunkami umieszczonymi w tekturowych jajach, przynoszonymi w prezencie przez zajączka. Zajączek ukrywa również czekoladowe jajka w mieszkaniu, szukanie tych łakoci to najmilsze wspomnienie niemieckich maluchów. W Wielki Piątek, po nabożeństwie, wierni zostają wraz z księdzem na symbolicznym posiłku, zwanym agape, na wzór pierwszych chrześcijańskich świątecznych, wspólnych posiłków. Niemcy szczególnie obchodzą Wielką Sobotę - przed kościołami rozpalane są ogniska, następnie ogień zostaje poświęcony i uroczyście zaniesiony do kościoła by rozpalił świecę paschalną. Od świecy paschalnej każdy zapala małą świeczkę zanosząc ogień do domu. W Niemczech nie święci się pokarmów wielkanocnych. 

            przygotowała Katarzyna Dybeł IIIb

          • "Ludzkie krzyże"

          •             Czasem człowiek tak bardzo koncentruje się na sobie i swoich problemach, że nie dostrzega innych ludzi. A przecież każdy niesie swój krzyż – słabe oceny, problemy rodzinne, śmierć bliskiej osoby…

            Na tę oczywistą, ale często nieuświadamianą prawdę próbował zwrócić uwagę spektakl Ludzkie krzyże w wykonaniu uczniów z zespołu teatralnego ZUM z naszej szkoły. Przedstawienie odbyło się 6 kwietnia, w ostatni dzień rekolekcji wielkopostnych w naszej parafii. Aktorzy z przedstawili scenkę z życia szkoły. Na szczególną uwagę zasługiwały dwie postacie – odrzucana przez społeczność szkloną dziewczynka oraz nauczycielka, która pomimo własnych problemów próbowała pomóc uczennicy.

            Przedstawienie wzbudziło refleksję – problemów nie da się usunąć z życia człowieka; one stanowią jego integralną część. Jest jednak rada, aby życie nie straciło blasku pomimo kłopotów. Trzeba pomóc drugiemu człowiekowi w niesieniu jego krzyża.

          • Wrażenia po egzaminie gimnazjalnym .

          •  

             

             

            Trzy kwietniowe dni –  12, 13, 14 – były dla uczniów klas trzecich gimnazjów z całej Polski niezwykle ważne.  We wtorek  uczniowie zmierzyli się z częścią humanistyczną, której motywem przewodnim był patriotyzm. W środę zaprezentowali swoją wiedzę matematyczno-przyrodniczą: umiejętnym stosowaniem terminów, pojęć i procedur z zakresu matematyki, biologii, geografii, chemii, fizyki i astronomii. Czwartek natomiast był poświęcony egzaminowi z języka obcego.  Czy poradzili sobie z pytaniami?  I  Jak oceniają poziom trudności?    Oto kilka refleksji na ten temat ;

             

             

            - Na teście humanistycznym przeważała historia, a w niej znajomość postaci historycznych i hymnu. Tymczasem wskazanie różnic między nową a starą wersją sprawiło mi  spory kłopot.

             

            - Szczerze,  liczyłam na łatwiejszy egzamin ale myślę ,  że ten nie poszedł mi najgorzej .

             

            -    Był straszny.... Głównie historia. Najlepiej poszła mi chyba rozprawka .Gorzej z matematyką .

             

            - Rozprawka i podanie to jedyna, rzecz jaka mi się podobała.

             

            -   Myślę  , że na matematyczno przyrodniczym  matematyka była najprostsza , a zadania z chemii , biologii  bardzo trudne .

             

            -  Sądzę , że  ten egzamin był  historyczny a nie humanistyczny .Ogólnie lepiej poszedł mi test z polskiego, a z  matematyki zdecydowanie gorzej . 

             

            -  Sądziłam , że będzie więcej matematyki, a tu niestety więcej biologii i chemii . Mam jednak nadzieję , że nie poszło mi najgorzej . 

             

            - Uważam , że test z matematyki i polskiego poszedł mi średnio . Ale wszystko okaże się już w czerwcu .

             

            - Byłam zaskoczona historią , najlepiej poszła mi rozprawka , natomiast gorzej z testem z matematyki .

             

            - Uważam , że pytania zamknięte z matematyki poszły mi lepiej niż , te z polskiego . Mam nadzieję że będzie dobrze .

             

            - Rozprawka i pytania otwarte z polskiego były proste , gorzej z zamkniętymi .

             

            - Myślę , że  Test humanistyczny  i  matematyczno - przyrodniczy opierał się bardziej na myśleniu . Mam nadzieję , że będę miała tyle punktów ile chciałam .

             

            -  Myślę  , że zadania zamknięte z matematyki nie poszły mi najgorzej  , gorzej z zadaniami otwartymi .

             

            -  Uważam , że pytania były bardzo podchwytliwe , szczególnie zamknięte z części humanistycznej .

             

            - Ogólnie cieszyłam się , że było podanie i rozprawka . Myślę , że test poszedł mi dobrze.

             

             

            Agnieszka Jamróz IIIB

          • Egzaminy gimnazjalne

          • Trzy kwietniowe dni –  12, 13, 14 – były dla uczniów klas trzecich gimnazjów z całej Polski niezwykle ważne. Trzecioklasiści pisali egzamin gimnazjalny, który zadecyduje, do jakiej szkoły będą uczęszczali uczniowie przez najbliższe lata.

            12.04. uczniowie zmierzyli się z częścią humanistyczną, której motywem przewodnim był patriotyzm. Gimnazjaliści interpretowali fragment "Pana Tadeusza" i tekst hymnu Polski. Analizowali też patriotyczne wypowiedzi znanych osób: aktorki Anny Dymnej, byłego piłkarza Zbigniewa Bońka oraz muzyka Stanisława Sojki. Rozprawkę pisali na temat: Patriotą można być zarówno w czasach wojny, jak i w czasie pokoju. Musieli też napisać podanie o dofinansowanie dla muzeum regionalnego.

            W środę zaprezentowali swoją wiedzę matematyczno-przyrodniczą: umiejętnym stosowaniem terminów, pojęć i procedur z zakresu matematyki, biologii, geografii, chemii, fizyki i astronomii. Czwartek natomiast był poświęcony egzaminowi z języka obcego. W naszej szkole wszyscy uczniowie pisali test z języka angielskiego.

            Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Wynik egzaminu z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Test z języka obcego ma tylko diagnozować jego znajomość przez ucznia. 

            Wyniki egzaminu uczniowie poznają w połowie czerwca.

            Powtórka egzaminu gimnazjalnego, by poprawić jego wynik, nie jest możliwa. 

            Uczeń gimnazjum może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół ponadgimnazjalnych jednocześnie. O przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego.

          • Sprawdzian szóstoklasistów.

          • We wtorek, 5.04.2011r. szóstoklasiści wniemal 13 tysiącach szkół – w tym i uczniowie naszej szkoły – przystąpili do sprawdzianu po szkole podstawowej, który zweryfikował ich wiedzę zdobytą w trakcie sześciu lat nauki.

            Motywem przewodnim sprawdzianu był Friedrich Gauss. Uczniowie musieli opisać znaczek z podobizną tego matematyka, a także napisać zaproszenie na wystawę znaczków pocztowych ze znanymi matematykami.

             Sporo było też zadań z matematyki. Szóstoklasiści musieli m.in. obliczyć obwód i powierzchnię pola. Inne z zadań dotyczyło cukierków rozdzielonych na kilka pudełek - należało wyliczyć, ile jest cukierków w każdym pudełku.

                        Uczestnictwo w egzaminie jest jednym z warunków ukończenia szkoły, ale otrzymanie świadectwa nie zależy od rezultatu egzaminu. Na oficjalne wyniki uczniowie będą musieli poczekać do maja. Trzymamy kciuki za naszych szóstoklasistów!