• Historia z grzybami…

          • W dniu 12 czerwca 2012 r. ZPO w Wiśniowej odwiedził pan Justyn Kołek, znany w całej Polsce grzybiarz i grzyboznawca. Jego przygoda z grzybami rozpoczęła się w dzieciństwie. Uczył się o nich od dziadka i rodziców.

            Pan Justyn przywiózł do nas wystawę grzybów najczęściej spotykanych w naszym kraju. Szczególną uwagę zwracał na groźnego zabójcę – muchomora sromotnikowego. Mówił również o objawach zatrucia grzybami oraz o tym, jak się postępuje w takich sytuacjach.

            Wszyscy uczniowie zgromadzeni w sali gimnastycznej z zainteresowaniem wysłuchali opowieści naszego gościa. Spotkanie z grzybiarzem było niezwykle cennym doświadczeniem dla wszystkich uczniów.

            Tomasz Romański, 4b

            Monika Wójtowicz

          • „Z plecakiem przez Amerykę Południową”

          • We wtorek 5 czerwca 2012 r. uczniowie Gimnazjum w Wiśniowej uczestniczyli w zorganizowanym przez panią Irenę Bubulę spotkaniu z podróżnikiem, panią Krystyną Łętochą. Opowiedziała nam ona o swojej wyprawie
            „Z plecakiem przez Amerykę Południową”, którą odbyła w 2008 roku. Podczas tej podróży odwiedziła takie państwa jak: Peru, Boliwia, Ekwador, Wenezuela.

            Nasz gość w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o historycznym imperium Inków oraz przybliżył historię i kulturę zaginionego miasta Machu Picchu położonego w Peru, a odkrytego dopiero w 1911 roku. Dzięki prezentacji multimedialnej mogliśmy zobaczyć przepiękne malownicze miejsca, o istnieniu których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Z opowieści dowiedzieliśmy się również, jaki jest najwyższy wodospad świata (Salto Angel w Wenezueli; wysokość 979 m), gdzie znajduje się najgłębszy kanion świata (Kanion Colca w Peru, który w 1981 roku jako pierwsi przepłynęli Polacy z krakowskiego klubu kajakowego „Bystrze”). Usłyszeliśmy również o najwyżej położonej stolicy na świecie, boliwijskim mieście La Paz, które znajduje się w Andach na wysokości 3600-4100 m n.p.m. W stolicy Boliwii jest też najwyżej położony na świecie stadion piłkarski oraz tor kolarski.

            Dzięki obszernej relacji z podróży mogliśmy bliżej poznać kontynent Ameryki Południowej. Wiemy już, jak wygląda tam codzienne życie ludzi, co jedzą (przysmakiem jest dla nich pieczona świnka morska!) oraz jakie mają zwyczaje i tradycje. Prezentacja pozwoliła nam skonfrontować nasze życie ze stylem życia innych. Podróżniczka opowiedziała nam również o niesamowitych rytuałach, ceremoniach i obrzędach typowych dla krajów Ameryki Południowej. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się również, jak należy przygotować się do podróży w odległe i tajemnicze miejsca.

            Myślę, że spotkanie z panią podróżnik pozwoliło nam poszerzyć nasze horyzonty myślowe i zachęciło do podróżowania w nawet najdalsze zakątki świata. Zrozumieliśmy, że przemierzając świat zdobywamy nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale także bezcenne wspomnienia, które pozostaną w nas na zawsze.

             

            Małgorzata Jania, 1b

            Monika Wójtowicz

          • Zaczarowany Dzień Dziecka

          • W dniach 31 maja i 1 czerwca 2012 r. w GOKiS w Wiśniowej zorganizowano niezwykłe spotkanie dla przedszkolaków z gminy Wiśniowa w ramach Dnia Dziecka.

            Na początku wszyscy obejrzeli przedstawienie pt. ,,Zaczarowana fujarka'', w którym wystąpili m.in. uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Wiśniowej. Dzieci uważnie śledziły cały spektakl. Kilkoro z nich wzruszyło się losem sierotki, która była służącą złej macochy. W rolę biednej samotnej dziewczynki wcieliła się Natalia Muta, a macochę zagrała pani Joanna Juras. W przedstawieniu udział wzięły także następujące osoby: babcia-Kamila Lenart, dwie boginki-Patrycja Żądło i Gabriela Dróżdż, które w kolejnej scenie wystąpiły także jako dwórki, król-pan Jerzy Chlipała, książę-Daniel Obuchowicz, Lilusia córka macochy-Sylwia Pazdur, paź-Angelika Żądło, doktor Pigułka-Arkadiusz Duda.
            W przygotowaniach do występu pomagały aktorom panie: Antonina Obuchowicz i Anna Podmokła. 31 maja na spektakl w GOKiS przybyły dzieci z przedszkola w Glichowie, Poznachowicach Dolnych i prywatnego przedszkola w Wiśniowej. 1 czerwca przedstawienie oglądały przedszkolaki z Kobielnika, Lipnika i Wiśniowej.

            Po przedstawieniu dzieci przebrane w piękne baśniowe stroje wzięły udział w licznych konkursach oraz w specjalnie dla nich przygotowanym balu. Kiedy zapytaliśmy przedszkolaki, co podobało im się najbardziej, odpowiedziały: ,,Wszystko było super!''

            Gabriela Dróżdż, 4b

            Monika Wójtowicz

          • To był wyjazd! Wycieczka do Zakopanego!

          • Dnia 31 maja i 1 czerwca 2012r. kl. IVb i VIa wraz z wychowawcami: panią Moniką Wójtowicz i panią Katarzyną Ćwierz oraz opiekunem panią Celiną Kus pojechały na dwudniową wycieczkę do Zakopanego.

            Najbardziej byliśmy podekscytowani tym, że czeka nas nocleg w schronisku! Wszystko przebiegało zgodnie z planem, nawet pogoda dostosowała się do naszych wymagań. Było słonecznie, choć niezbyt upalnie. Najpierw zwiedziliśmy Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Po przybyciu do Zakopanego udaliśmy się na obiad, a potem na cmentarz na Pękowym Brzyzku, gdzie znajduje się mogiła patrona naszej szkoły Władysława Orkana. Następnie ze stacji PKL kolejką wyjechaliśmy na Gubałówkę. Stamtąd oglądaliśmy przepiękną panoramę Zakopanego i naszych gór. Potem ruszyliśmy do straganów, aby kupić regionalne pamiątki.

            Po powrocie do autokaru nareszcie pojechaliśmy do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego na Krzeptówkach. To był prawdziwy sprawdzian z samodzielności! Sami musieliśmy wiele zrobić… np. na koniec posprzątać pokój! Ale spisaliśmy się dzielnie, nasze wychowawczynie powinny być z nas dumne. Pobyt w schronisku był super! Wystarczy wymienić: grilla, dyskotekę i grę w siatkówkę z panią Moniką o godzinie … 22:00! A i oczywiście długie nocne rozmowy.

            Nazajutrz udaliśmy się do Muzeum Kornela Makuszyńskiego, gdzie pani przewodnik zdradziła nam, dlaczego Koziołek Matołek szukał właśnie Pacanowa, a nie jakiegoś innego miasta. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w Ludźmierzu, gdzie obejrzeliśmy film dokumentalny o mieszczącym się tam Sanktuarium Matki Boskiej. Stamtąd pojechaliśmy już prosto do domu.

                      Drogie Panie: Pani Moniko, Pani Kasiu, Pani Celinko !

                      Dziękujemy, że na wycieczce było fajnie!

            Konrad Pilch kl. IV b

            Monika Wójtowicz

          • DZIEŃ DZIECKA -„ Dzieci z Bullerbyn” obchodzą swoje święto w Szkole Podstawowej im. W. Orkana w Wiśniowej .

          •      Szkoła  w  Wiśniowe  tętni  życiem, cały  czas coś się dzieje. Zdobywamy nagrody i wysokie wyniki w olimpiadach i w nauczaniu. Szczególnie ten rok okazał się dla nas wszystkich wyjątkowo udany . Szkoła nasza otrzymała wysoką ocenę pracy w ewaluacji zewnętrznej.  No cóż, coś się zaczyna i coś się kończy… Dla nas  powoli  kończy się rok szkolny 2011/2012.

            Jak co roku od 7 lat nasza szkoła uczestniczy w Ogólnopolskiej akcji   „Cała Polska Czyta Dzieciom” . Biblioteka Szkolna i Świetlica Szkolna włączając się w tę akcję, promują czytelnictwo wśród dzieci, młodzieży.

            Finał całorocznego czytania odbył się 1 czerwca w Dniu Dziecka.

                 W tym roku szkolnym 2011/2012 uczniowie kl I-III  zgodnie wybrali z wielu proponowanych książek, książkę „ Dzieci z Bullerbyn”. Akcję rozpoczęliśmy w październiku 2011 roku. Czytanie odbywało się w każdy wtorek i piątek w świetlicy szkolnej. Uczniowie cotygodniowe spotkania z mieszkańcami Bullerbyn mocno przeżywali. Tegoroczną akcję uroczyście rozpoczął pan dyrektor –mgr Krzysztof Głowacki. Dużo radości sprawiało też dzieciom oglądanie filmu o losach bohaterów. Mogli śmiać się i razem z nimi przeżywać ich przygody.

            Swoje uczucia i wrażenia z czytanej książki i z oglądanego filmu przelali na prace plastyczne, makiety związane z konkursem na zakończenie akcji.

                 W tym roku uczniowie złożyli 37 pięknych prac plastycznych i 11 makiet wykonanych różnymi technikami. Widząc oddawane prace cieszy nas fakt ,że w życie szkolne swoich pociech włączają się rodzice i za to im serdecznie dziękujemy .

                 Wpisany w kalendarz uroczystości szkolnych Dzień Dziecka połączony z akcją  „Cała Polska Czyta Dzieciom” i z „Dniem Dni Oświaty Książki i Prasy” daje wiele radości ale też wiele pożytku. Zachęcamy do czytania ,promujemy czytelnictwo, uczniowie angażują się w życie biblioteki. Na zakończenie zabaw, konkursu wpleciona jest pogadanka o bezpieczeństwie w czasie zbliżających się wakacji szkolnych, którą wygłosiła pani mgr Małgorzata Kot .

                   Kończąc, dziękujemy sponsorom za nagrody, gościom i uczniom kl. I-III za uczestnictwo i wspaniałą zabawę, wychowawcom kl. I-III  za przygotowanie klas, a szczególnie rodzicom za to, że w natłoku obowiązków znajdują czas, by pomóc dzieciom w pracach dodatkowych (nieobowiązkowych)

            DZIECI  OTRZYMAŁY  SKROMNE UPOMINKI, DUŻO RADOŚĆI -  MY  UŚMIECH TYCH  DZIECI.

            ZACHĘCAMY DO CZYTANIA- NAPRAWDĘ WARTO !!!!!!!!!!!!!

          • Baśnie w szkolnym teatrze

          • 30 maja 2012 r. w Szkole Podstawowej w Wiśniowej odbyły się trzy przedstawienia pt. ,,Kopciuszek” oraz ,,Śpiąca królewna” w wykonaniu uczniów klasy 4b pod kierunkiem polonistki mgr Moniki Wójtowicz. Czwarta B zaprosiła na prezentacje dwie klasy: 4a i 6b wraz z nauczycielami. Spektakle odbywały się w pracowni polonistycznej nr 75.

            W przedstawieniach o „Kopciuszku” udział wzięli: Julia Trzepaczka, Natalia Szymoniak-Kopciuszek, Patrycja Murzyn, Gabriela Dróżdż-wróżka, Jan Sochacki-zapowiadacz. „Śpiącą królewnę” zaprezentował zespół w składzie: Julia Dróżdż-Śpiąca Królewna, Oliwia Pawlak-dwórka, Konrad Pilch-dworzanin 1, Dariusz Maj-dworzanin 2, Łukasz Tomera-zapowiadacz. We wszystkich trzech przedstawieniach Arkadiusz Tomera grał rolę księcia.

            Trzeba przyznać, że scenografia była przepiękna. Elementy do budowy scenografii wypożyczono z ,,Kółka teatralnego". Dekorację tworzyli sami uczniowie. Muzyka do tańca królewny z księciem była bardzo ładna. Przygotowała ją Natalia Szymoniak. Aktorzy mieli piękne kostiumy. Wszyscy artyści bardzo wczuli się w swoje role. Umieli teksty na pamięć, niepotrzebny był im sufler. Przed spektaklami czuć było dużą tremę. Próba rozładowała napiętą atmosferę. Gabriela Dróżdż grając postać wróżki rozśmieszyła widownię. Podczas strojenia Kopciuszka na bal wyciągała z torby wiele niepotrzebnych elementów garderoby. Przedstawienia w wykonaniu klasy 4b zostały nagrodzone gromkimi zasłużonymi brawami.

            Wcześniej klasa 4a pod kierunkiem mgr Zofii Pilch również przygotowała przestawienie pt. „Nowoczesny kopciuszek”, na które zostali zaproszeni uczniowie 4b.
            Po tym jak dwie klasy spróbowały swoich sił w prezentacjach teatralnych z niecierpliwością oczekujemy na kolejne w wykonaniu innych uczniów.

            Arkadiusz Tomera, 4b

            Monika Wójtowicz

          • Konkurs Pięknego Czytania

          • 11 maja odbył się w Gimnazjum nr 2 w Myślenicach Konkurs Pięknego Czytania.
            Do rywalizacji przystąpiło 33 uczniów z gimnazjów powiatu myślenickiego. Naszą szkołę, Gimnazjum w Wiśniowej, reprezentował Andrzej Kuchnia z klasy 1b. W tym roku uczniowie czytali fragmenty utworów Moliera. Andrzej zaprezentował fragment „Skąpca” – scenę, w której główny bohater Harpagon odkrywa kradzież szkatułki.

            Mimo że jedyny przedstawiciel naszej szkoły nie znalazł się wśród wyróżnionych, godnie reprezentował Gimnazjum w Wiśniowej. Dla niego oraz dla innych uczniów kolejna szansa wzięcia udziału w konkursie już za rok. Zapraszamy!

          • OSOBY NIEWIDOME SĄ WŚRÓD NAS

          • Ważnym elementem edukacji szkolnej jest uwrażliwianie uczniów na los innych ludzi, uświadamianie im, że społeczeństwo to zbiór różnych jednostek, z których każda jest ważna.

            Powieść Jadwigi Korczakowskiej „Spotkanie nad morzem” to historia przyjaźni między dwoma dziewczynkami, Danusią i Elzą, która jest niewidoma. W trakcie omawiania treści książki zastanawialiśmy się, w jaki sposób osoby słabo widzące poznają świat (przez dotyk, słuch), jakie trudności czekają niewidomych w mieście i jak można by im pomóc w lepszym zorientowaniu się w otaczającej rzeczywistości.

            Po omówieniu lektury uczniowie klasy 4b Szkoły Podstawowej w Wiśniowej w ramach zadania dodatkowego z języka polskiego mieli wykonać przyrząd lub zabawkę dla dziecka z inwalidztwem wzroku. Pierwszym krokiem było opisanie rzeczy (część polonistyczna), następnie opracowanie graficznego projektu i w efekcie wykonanie zabawki (część techniczna). Uczniowie zaprezentowali wspaniałe prace: „Wykrywacz przeszkód” zasilany baterią słoneczną, kukiełkę zrobioną z drewnianej łyżki, słomek do picia, włóczki, lalki wykonane z różnych materiałów (koraliki, pończochy, wstążki), gablotki z różnorodnymi przedmiotami (szyszką, minerałami, żołędziami, muszlami, kamieniami). Jednak najciekawszą zabawkę wykonała Natalia Szymoniak. „Dyniowa karuzela” powstała z trzech kul różnej wielkości wypełnionych ryżem, makaronem, drobnymi pieniążkami. Do zabawki poprzyczepiano makarony-rurki, złote bombki na tasiemkach, a na czubek przyklejono szorstką, szeleszczącą kulkę również wypełnioną ryżem.

            Wszystkie prace zostały wyeksponowane na stoliku przy wejściu do szkoły w ramach wystawy: „Osoby niewidome są wśród nas” i udostępnione do obejrzenia dla pozostałych uczniów naszej szkoły. Wykonawcom zabawek należą się serdeczne gratulacje za pomysłowość i staranność wykonania.

            Monika Wójtowicz

          • KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO- 4 FINALISTÓW Z WIŚNIOWEJ

          • Jak co roku w Stadnikach, w lutym odbył się Międzygminny Konkurs Języka Angielskiego dla Szóstoklasistów.
            W rywalizacji brali udział uczniowie z Gminy Wiśniowa, Dobczyce i Siepraw. Tradycją lat ubiegłych uczniowie musieli pokonać kilka etapów na drodze do finału. Początkowo były to eliminacje na szczeblu szkolnym, w których nauczyciele wybierali reprezentantów danej placówki. Kolejnym etapem były eliminacje pisemne, które odbyły się 28.02.2012r. w Szkole Podstawowej w Stadnikach. Uczniowie mieli za zadanie sprostać czterem testom: ze słuchania ze zrozumieniem, odbioru tekstu czytanego, gramatyki oraz słownictwa. Szkołę Podstawową w Wiśniowej reprezentowała w tym roku czwórka uczniów: Patrycja Murzyn, Zofia Oknińska, Katarzyna Dominik i Marcin Tokarz.

            Cała czwórka świetnie poradziła sobie na etapie pisemnym i dzięki temu Szkołę Podstawową w Wiśniowej w finale reprezentowały aż 4 osoby. 29 marca uczestnicy rywalizowali na etapie ustnym. Ich zadaniem było przedstawienie prezentacji na wcześniej wylosowany temat z zakresu historii i kultury Stanów Zjednoczonych np: Grand Canyon, Public Holidays in the USA, Christopher Columbus, Sports in the USA. Następnie uczniowie musieli odpowiedzieć na 4 pytania komisji. Stawka konkursu była bardzo wysoka. Finaliści walczyli o wycieczkę zagraniczną do Lwowa. Nasza uczennica Patrycja Murzyn została laureatką tego konkursu, zajmując 5 miejsce i dzięki temu w nagrodę w maju wyjedzie na kilkudniową wycieczkę na Ukrainę. Patrycja, Zosia, Kasia i Marcin wspaniale reprezentowali naszą szkołę na wszystkich etapach. Jesteśmy z nich bardzo dumni i serdecznie im gratulujemy!

            Dnia 19 kwietnia 2012 roku w Gimnazjum w Dobczycach miało miejsce wręczenie nagród finalistom i laureatom Międzygminnego Konkursu.

            Opracowała:
            Paulina Dominik-Kowal

          • III Gminny Konkurs Ortograficzny "KAKTUS"

          • „Słońce świeci, deszczyk pada,

            czarownica się podkrada.

            Chodźcie, chodźcie prędzej, dzieci!

            Z nieba złoty deszczyk leci.

            Maj na ziemi! Deszcz o wiośnie

            Kogo zmoczy, ten urośnie.”

                                „Deszcz majowy” L.Staff

                      Czy ten zapomniany, a jakże uroczy wiersz  może inspirować kogokolwiek do nauki? Okazuje się, że może urozmaicić naukę ortografii naszych milusińskich.

             17 maja  w Zespole Placówek Oświatowych w Wiśniowej już po raz trzeci odbył się

            Gminny Konkurs Ortograficzny. Uczniowie klas drugich i trzecich ze Szkół Podstawowych Gminy Wiśniowa rywalizowali o Puchar Dyrektora ZPO w Wiśniowej.

            Zmagania nie były łatwe. Każdego roku nauczyciele wyłaniają  dwóch

            uczniów z klasy, którzy poświęcają ortografii więcej czasu, mają łatwość poprawnego pisania

            szczególnie interesują się ortografią lub pasjonuje ich poprawna pisownia. Uczniowie ci pod kierunkiem swoich nauczycieli, często z pomocą rodziców wykonują dodatkowe ćwiczenia,

            poznają zasady poprawnej pisowni, wertują słowniki ortograficzne, aby w maju stanąć do walki o honorowy tytuł Mistrza Ortografii w Gminie.

            W tym roku Puchar już po raz drugi  trafił do Szkoły Podstawowej w Węglówce – gratulujemy! A wszystko właśnie dzięki temu, że Agnieszka Weszka - uczennica klasy trzeciej, pokonując rywali ze Szkoły w Wiśniowej,  napisała najlepiej dyktando oraz prawidłowo rozwiązała test ortograficzny, uzyskując tytuł „Mistrza Ortografii”. Wicemistrzami zostali Michał Rokosz z kl.III b i Kinga Tokarz z kl.III a oboje ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom.

            Tematem dyktanda był właśnie piękny miesiąc maj i zmiany zachodzące w przyrodzie o tej porze roku.

            Osiemnastu uczestników Konkursu z Kobielnika,Lipnika, Wiśniowej i Węglówki poznało zapomniany wiersz L.Staffa. Może z sympatii do ortografii polubią kiedyś  poezję?

             

                                                 Lidia Skubik

          • Z edukacją za pan brat!

          • Kwiecień upłynął w naszej szkole pod znakiem testów sprawdzających wiedzę uczniów.

            Najpierw 3 kwietnia we wtorek szóstoklasiści pisali „Sprawdzian w szóstej klasie szkoły podstawowej”. Sprawdzian rozpoczął się o godz. 9:00 i trwał godzinę. Dla uczniów z dysfunkcjami czas trwania sprawdzianu mógł być przedłużony o 30 minut. Szóstoklasiści rozwiązywali zadania sprawdzające wiedzę z zakresu czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Do zdobycia było maksymalnie 40 punktów.

            W naszej szkole sprawdzian pisało 19 uczniów z klasy 6a oraz 17 uczniów z klasy 6b.

            Pod koniec kwietnia uczniowie klasy III gimnazjum przystąpili do egzaminów trwających trzy dni:

            a) część humanistyczna - 24 kwietnia 2012 roku (wtorek), godz. 9.00.

            b) część matematyczno-przyrodnicza - 25 kwietnia 2012 roku (środa), godz. 9.00.

            c) język obcy nowożytny - 26 kwietnia 2012 roku (czwartek), godz. 9.00.

            Cały egzamin składał się z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz językowej. Część humanistyczna podzielona została na egzamin z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, który trwał 60 minut, oraz egzamin z zakresu języka polskiego, na którego napisanie uczniowie mieli 90 minut.

            Część matematyczno-przyrodnicza składała się z egzaminu z zakresu przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, geografia) i trwała 60 minut oraz z egzaminu z matematyki, z którym uczniowie mogli się mierzyć pół godziny dłużej.

            Część językowa składała się z egzaminu na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Obydwa trwały po 60 minut, jednak do części rozszerzonej obowiązek mieli przystąpić tylko ci uczniowie, którzy uczyli się danego języka w szkole podstawowej.

            W tym roku do egzaminu przystąpiło 24 uczniów z klasy 3a oraz 18 uczniów z klasy 3b.

            Wszystkim życzymy jak najlepszych wyników!

          • MAŁOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO-FINALISTKA Z WIŚNIOWEJ

          • W II semestrze roku szkolnego 2011/2012 uczniowie Gimnazjum w Wiśniowej przystąpili do eliminacji konkursu Kuratoryjnego: Małopolski Konkurs Języka Angielskiego. Nasza uczennica Magdalena Bajer (II klasa Gimnazjum) brawurowo pokonała etap szkolny oraz rejonowy i dotarła do finału. Magda jest jedną z dwóch osób reprezentujących powiat myślenicki w tym konkursie (druga osoba to uczeń ze Skomielnej Białej). Podczas etapu wojewódzkiego rywalizowała w głównej mierze z gimnazjalistami z krakowskich szkół.

            Poziom konkursu był bardzo wysoki. Bibliografia obejmowała materiał gramatyczny oraz leksykalny na poziomie egzaminu FCE- zbliżony do egzaminu maturalnego, natomiast zakres materiału z historii i kultury Stanów Zjednoczonych obejmował podręczniki akademickie tj: „Spotlight on the USA” oraz „An Illustrated History of the USA.” Finalistka otrzymała zaświadczenie Małopolskiego Kuratora Oświaty, które jest niewątpliwie ogromnym wyróżnieniem i powodem do dumy dla Magdy, jej rodziców, nauczycieli oraz dla całego Gimnazjum w Wiśniowej. Serdecznie jej gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w przyszłości! W nagrodę dla Magdy chcielibyśmy zamieścić fragment jej artykułu napisany w języku angielskim.

            TRADITION & MODERNITY OF THE USA
            America is the symbol of progress and quick development of western civilization , but on the other hand its history has influenced many aspects of Americans’ live. Just like Rushmore, this country has different faces. You cannot find anywhere in the world such spectacular pearls of architecture like golden gate and it’s also difficult to find another nation so proud of its history and focused on celebrating freedom, independence – inseparable elements of American culture. I am going to describe some of the most impressive landmarks and characteristics of them that could fascinate everybody.
            MANHATTAN NEW YORK
            The island that forms the main borough of New York City. It lies between the Hudson River and East River. It contains many of New York’s most famous buildings, including the Empire State Building, and its streets include Broadway and Fifth Avenue. Central Park and Harlem are also in Manhattan. The island is named after a Native American people who once lived there.
            STATUE OF LIBERTY
            The famous US statue on Liberty Island in New York harbor. It is a woman holding the torch of liberty and its official name is the Statue of Liberty ‘Enlightening the World’. It has become a symbol of freedom and was the first American sight seen by many people who went to the US for better life. It was designed by Frederic August Bartoldie and given to the US by people from France in 1884.
            INDEPENDENCE HALL
            The building in the US city of Philadelphia where the declaration of Independence was written and signed in 1776 by Continental Congress, and where the US Constitution was written and approved in 1787 by Federal Constitution Convention. It is the most important building in America’s history. It was built in 1732 as the Pennsylvania State House. The Liberty Bell is also there. Independence Hall is on Chestnut Street in Independence National Park.
            THE WHITE HOUSE
            The home and office of the US President, at 1600 Pennsylvania Avenue in Washington, DC. It is built of stone painted white and was designed in 1800 by James Hoban, who was born in Ireland. The building was burned by British troops during the War of 1812 and later build again.
            THE PENTAGON
            The building in Arlington, Virginia, completed in 1943, which contains the administrative offices of the US Department of Defense and divisions of the US armed forces. It has five sides and is the largest office building in the world.
            LAS VEGAS
            A US city where many people go to gamble. It is the largest city in the state of Nevada and one of the fastest growing cities in the US. It first became popular in the 1940s. Criminals once operated many of the hotels, nightclubs and casinos on Las Vegas Bouvelard, known as ‘The Strip’, but this has changed and the city now offers much more family entertainment. Las Vegas is also a place where many couples go to get married quickly.
            RODEO
            A popular entertainment in which cowboys compete for prizes by showing their skills in various events. These include riding dangerous horses and bulls, pulling down young bulls by their horns and catching cows with ropes. The first official rodeo was held in1888 in Prescott in Arizona.
            America is called melting pot because it is a country in which people from many different races and cultures are mixed together in one great nation.
            Magdalena Bajer, klasa II Gimnazjum w Wiśniowej

            Opracowała:
            Paulina Dominik-Kowal

          • „Oskarżenie Nieśmiertelnego” na scenie

          • 30 marca oraz 1 kwietnia 2012 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wiśniowej zaprezentowano spektakl pt.: „Oskarżenie Nieśmiertelnego” będący współczesną interpretacją sądu nad Jezusem.

            Pracownicy ośrodka oraz młodzież wcielili się w postacie biblijne oraz współczesne. Przestawienie było oparte na zeznaniach osób, które towarzyszyły Jezusowi, kiedy żył i nauczał w Palestynie. Sztukę napisała pani Anna Rogulska (misjonarka pochodząca ze Stadnik), a scenariusz na jej podstawie opracowały panie: Kazimiera Polak i Anna Podmokła.

            W rolę głównego oskarżonego, Jezusa, wcielił się pan Marek Rokosz. Barbara Muta oraz Magdalena Hebda zamiennie zagrały Maryję, a pan Tadeusz Weszka obrońcę oskarżonego (Jezusa). Przedstawicieli sądu odegrali: Roman Cienkosz (Uczony w prawie), Joanna Juras (Prokurator), Jerzy Chlipała (Sędzia). W przestawieniu wystąpiły również osoby grające świadków oskarżenia i obrony Pana Jezusa oraz ławnicy. W akcie pierwszym świadkowie składali zeznania dotyczące życia i działalności Jezusa. W drugim najważniejszą była scena z krzyżem, pod którym klęczeli Maryja i Jan Apostoł (Mariusz Duda), a zebrani wokół nich świadkowie obrony śpiewali pieśń: „Golgoto, golgoto, golgoto” z akompaniamentem pana Tadeusza Dziewońskiego, który grał na pianinie. Akt trzeci przedstawiał uczniów Jezusa idących do Emaus (te role zagrali Wojciech Hebda, Roman Tokarz). Zmartwychwstały Pan przyłączył się do nich, ale oni rozpoznali go dopiero wtedy, kiedy zaczął dzielić chleb. W tym momencie aktor grający Jezusa zszedł na widownię i zaczął rozdawać chleb również między zgromadzonych widzów. Był to bardzo wzruszający moment.

            Przedstawienie było bardzo starannie przygotowane. Aktorzy z wielkim zaangażowaniem wczuli się w swoje role. Piękne stroje oraz dekoracja sceny pozwoliły jeszcze bardziej przeżywać to, co działo się na scenie. Wszystkim zgromadzonym widzom spektakl bardzo się podobał.

            Pozostała obsada spektaklu:


            Świadkowie oskarżenia Pana Jezusa:

            Rachela – Paulina Tokarz

            Córka Herodiady – Anna Konieczna

            Bankier – Bartłomiej Kowal

            Bogaty Młodzieniec – Andrzej Pazdur

            Zły (Szatan) – Monika Szynal

            Judasz Iskariota – Artur Kowal

            Służąca – Sylwia Pazdur

            Świadkowie obrony Pana Jezusa:

            Panna Młoda z Kany Galilejskiej – Marlena Głąb

            Kobieta Uzdrowiona – Natalia Żądło

            Samarytanka – Joanna Lis

            Nikodem – Roman Rokosz

            Zacheusz – Rafał Jamróz

            Maryja z Betanii – Monika Szynal

            Kobieta Cudzołożna – Agnieszka Hebda

            Ławnicy: Kamila Lenart, Natalia Muta, Tadeusz Dziewoński, Stanisław Podmokły.


             Mateusz Bednarczyk, Mariusz Duda, 1b

          • Najlepsza wycieczka w roku szkolnym!

          • Dnia 24.03.2012 r. o godzinie 8.00 klasy 5b oraz 6b razem z wychowawcami – panią Elżbietą Głowacką i panią Elżbietą Studnicką – wybrały się na wycieczkę na „Zaczarowane Wzgórze”.

            Po przybyciu na miejsce zostaliśmy podzieleni na grupy. Część z nas poszła jeździć konno, a ja wraz z pozostałymi uczestnikami wycieczki udałam się do „Mini ZOO”. Były tam kozy, owce, kuny i mała sarenka. Nasza opiekunka dawała nam pokrojone jabłka, a my karmiliśmy nimi zwierzęta. Udało mi się nawet pogłaskać sarenkę! Potem nastąpiła zmiana. Teraz moja grupa poszła na konie. Byłam bardzo zadowolona, kiedy nastąpiła moja kolej, aby pojeździć na koniu. Było super. Następnie dwie grupy udały się do domku, gdzie każdy mógł się czegoś napić i coś zjeść. Potem robiliśmy ozdoby wielkanocne – kury ze słomy. Moja była bardzo śmieszna, bo miała wielkie oczy. Na sam koniec pani zaproponowała nam zabawę, która polegała na tym, że każda drużyna chowała swoją flagę, a przeciwna jej szukała.

            Wprawdzie nie udało nam się odszukać flagi rywali, ale tego dnia nigdy nie zapomnę. To była najlepsza wycieczka w całym roku szkolnym. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś pojadę na „Zaczarowane Wzgórze”.

            Amelia Woźniczka, 6b

            Monika Wójtowicz

        • Cztery medale na Mistrzostwach Polski !!!
          • Cztery medale na Mistrzostwach Polski !!!

          •  

            Na odbywających się w dniach 08 - 11.03.2011 r. w Wiśle Ogólnopolskich Spotkaniach Uczniowskich Klubów Sportowych – Mistrzostwach Polski w Biegach Narciarskich zawodnicy LKS „HILLTOP” Wiśniowa – Osieczany zdobyli cztery medale. Mateusz Siatka w kategorii Junior C ( rocznik 1996 -1997) został złotym medalistą na 3 km stylem klasycznym, a stylem dowolnym wywalczył brązowy medal. Na uwagę zasługuje fakt, że Mateusz startował między innymi z zawodnikami rok starszymi od siebie. Srebrny medal w kategorii Juniorek D (rocznik 1998 -1999 )na dystansie 2,5 km stylem klasycznym wywalczyła Mariola Batko. Wspaniałą niespodziankę sprawiła sztafeta w składzie: Iwona Piekarz, Milena Stasiak, Luiza Trzepaczka i Patrycja Jędrocha, które wywalczyły po świetnym biegu srebrny medal.

            Bardzo dobrze zaprezentowali się również pozostali reprezentanci klubu. Seweryn Sutkowski w kategorii junior C zdobył 8 i 17 m , Maciej Łętocha w tej samej kategorii miejsca 7 i 10, Iwona Piekarz – juniorka D zajęła 7 i 11 miejsca, Natalia Szymoniak – juniorka E – miejsca 14 i 20, Patrycja Jędrocha – miejsca 11 i 18. Sztafeta chłopców w składzie : Seweryn Sutkowski, Mateusz Siatka, Maciej Łętocha i Piotr Śmigla po zaciętej walce o medal uzyskała ostatecznie 5 lokatę.

            Tekst: Anna Bubula

          • ENGLISH - NO PROBLEM

          •  

            Międzygminny Konkurs z Języka Angielskiego ma już kilkuletnią tradycję i renomę na terenie 3 gmin: Dobczyc, Sieprawia i Wiśniowej. Uczestniczą w nim uczniowie Gimnazjum z w/w gmin. Po raz pierwszy został zorganizowany w Gimnazjum w Wiśniowej. Aby wyłonić młodzież dla której język angielski nie stanowi żadnej bariery należało „pokonać” 3 etapy: szkolny- na terenie własnej szkoły , następnie 2-gi etap pisemny- sprawdzający poziom opanowania języka w czytaniu, w słuchaniu i znajomości gramatyki . Ostatnim 3 etapem finałowym była część ustna.

            Tu uczeń wykazywał się nie tylko płynnością w mowie ale także przedstawiał wcześniej przygotowaną prezentację na jeden z wylosowanych tematów. W tegorocznej edycji konkursu wiodącym tematem była znajomość kultury, obyczajów i geografii krajów anglojęzycznych. Wszyscy uczestnicy w stopniu wspaniałym posługują się językiem angielskim i rywalizacja była zacięta. Możemy się poszczycić , że na terenie naszej Gminy naprawdę mamy młodzież zdolną językowo, dla której spotkanie i rozmowa z obcokrajowcem nie stanowi żadnego problemu. Wśród 23 laureatów 8 jest z naszej Gminy. Są to: Górni Katarzyna - 2-gie miejsce, Bajer Magdalena 4-te miejsce, Franiak Piotr 9-te, Żmudzki Dariusz 10-te i dalej Płoskonka Natalia, Obajtek Przemysław ,Bajer Dorota i Żaba Jakub. Naszym laureatom i finalistom jeszcze raz serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów już za rok.

            Pragnę podziękować wszystkim nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu zarówno z Gimnazjum z Dobczyc, Sieprawia jak i z Lipnika, Wiśniowej i Węglówki, dyrekcji z ZPO Wiśniowej za organizację, poczęstunek dla uczestników oraz za realizację i spełnienie wszystkich sugestii związanych z konkursem.

            Organizator: Beata Słoboda-Kasza

          • Trzecie Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

          •  

            Już po raz trzeci uczniowie ZPO w Wiśniowej wzięli udział w spotkaniu DKK. 20 marca 2012 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Wiśniowa zebrało się 24 uczniów z klas 4a, 4b, 5a i 5b Szkoły Podstawowej w Wiśniowej pod opieką nauczycieli (mgr Katarzyny Ćwierz, mgr Zofii Pilch, mgr Moniki Wójtowicz).

            Tym razem rozmawialiśmy o książce Macieja Wojtyszki „Bromba i inni”. Było to niezwykle interesujące spotkanie, ponieważ tym razem grupa była podzielona na tych, którym książka bardzo się podobała ze względu na fantastyczne postacie o ciekawych imionach, niezwykłe wydarzenia. Te same cechy przeciwnicy książki uznali za jej wady. Dla nich lektura była niezrozumiała i nudna. Nasi uczniowie wzięli więc udział w prawdziwej dyskusji, ucząc się przy tym szacunku dla siebie nawzajem i respektowania zdania innej osoby.

            Jak zwykle rozmawialiśmy przy ciastkach i herbacie. Stało się to już tradycją naszych spotkań. Na  zakończenie prowadząca dyskusję, pani Antonina Obuchowicz, poprosiła uczniów o naszkicowanie podobizny Bromby.

            Działalność DKK w Wiśniowej wzbudza coraz większe zainteresowanie, zwłaszcza wśród uczniów. Sami pytają, kiedy odbędzie się następne spotkanie klubu, proszą o lektury do przeczytania. Również inne szkoły są zainteresowane udziałem w DKK. Bardzo nas to cieszy. Wzrastająca popularność DKK przyczynia się do poprawy czytelnictwa i sprawia, że uczniowie z przyjemnością sięgają po książkę.

          • Konkurs Recytatorski rozstrzygnięty!

          • We wtorek 13 marca 2012 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Wiśniowej odbył się gminny etap 57 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W rywalizacji udział wzięli uczniowie z Glichowa, Kobielnika, Lipnika, Węglówki oraz Wiśniowej. Uczestnicy startowali w dwóch kategoriach: recytatorskim oraz wywiedzione ze słowa. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży sztuką recytacji, motywowanie ich do poszerzania znajomości literatury oraz doskonalenie pracy z tekstem. Zgromadzonej publiczności oraz jury zaprezentowało się niemal 60 uczestników.

            Obiektywne jury przyznało jednogłośnie pierwsze miejsca tym najlepszym, którzy zachwycili wszystkich np. wspaniałym naśladowaniem krakania wrony (Martyna Jania), niezwykle ciekawie przedstawioną „Bajką o jesiennym szalu” (Kinga Duda), aktorską, godną Gustawa Holoubka recytacją fragmentu „Pana Tadeusza” (Roman Konieczny) czy żywiołowym, pełnym słownej ekspresji monologiem „Ziółka” (Aleksandra Dutkowska). Kamila Kus oraz Arkadiusz Tomera wykreowali niepowtarzalną atmosferę teatru jednego aktora, podobnie jak Katarzyna Weszka i Klaudia Kus. Każde z nich stworzyło osobne krótkie przedstawienie, które urzekało humorem, dramatyzmem i wspaniale opanowaną umiejętności łączenia ruchu scenicznego z interpretacją tekstu. W kategorii gimnazjum Sławomir Szałwija zaprezentował „Redutę Ordona”. Jego klasyczna, poważna i niemal surowa, ale pełna przekonania recytacja utworu A. Mickiewicza nie miała sobie równych.

            Docenić należy wszystkich, ponieważ takie występy uczą opanowywania tremy i są doskonałą okazją do zaprezentowania talentu aktorskiego. Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom serdecznie dziękujemy za udział, a dzieci i młodzież zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie już za rok!

            Oto wyniki konkursu w trzech kategoriach wiekowych:

            Klasy I-III

            Recytacja:

            1. Martyna Jania, SP Wiśniowa
            2. Kinga Dróżdż, SP Wiśniowa
            3. Weronika Zborowska, SP Węglówka

            Rafał Kasperek, SP Kobielnik

            Wyróżnienie: Gabriela Rokosz, SP Wiśniowa (wiersz J. Brzechwy „Entliczek pentliczek”)

             

            Wywiedzione ze słowa:

            1. Kinga Duda, SP Wiśniowa
            2. Agata Bajer, SP Kobielnik

            Jakub Jamróz, SP Wiśniowa

            1. Mateusz Bednarz, SP Kobielnik

            Ksawery Kowal, SP Wiśniowa

            Szymon Twardosz, SP Wiśniowa

             

            Klasy IV-VI

            Recytacja:

            1. Roman Konieczny, SP Wiśniowa

            Aleksandra Dutkowska, SP Wiśniowa

            1. Melania Rapacz, SP Lipnik
            2. Angelika Żądło, SP Wiśniowa

             

            Wywiedzione ze słowa:

            1. Kamila Kus, SP Wiśniowa

            Arkadiusz Tomera, SP Wiśniowa

            1. Aleksandra Radoń, SP Kobielnik
            2. Weronika Dziadkowiec, SP Lipnik

            Natalia Szynal, SP Kobielnik

             

            Gimnazjum

            Recytacja:

            1. Sławomir Szałwija, Gimnazjum w Węglówce
            2. Agnieszka Urbaniak, Gimnazjum w Lipniku

            Sylwia Pazdur, Gimnazjum w Wiśniowej

            1. Katarzyna Bajer, Gimnazjum w Wiśniowej

            Dorota Nowak, Gimnazjum w Węglówce

             

            Wywiedzione ze słowa:

            1. Katarzyna Weszka, Gimnazjum w Wiśniowej

            Klaudia Kus, Gimnazjum w Wiśniowej

          • KONKURS RECYTATORSKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KLASACH IV-VI

          • 7 marca 2012 r. odbył się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, w którym udział wzięli uczniowie klas IV- VI ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej. Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: mgr Katarzyna Ćwierz, mgr Zofia Pilch, mgr Monika Wójtowicz.

            Oto wyniki podane w kolejności od najstarszej klasy:

            Kategoria: wiersz i proza

            I miejsce:                  Roman Konieczny, 6b

            Aleksandra Dutkowska, 4a

            II miejsce:                 Angelika Żądło, 6a

            Justyna Ciślik, 4a

            III miejsce:                Dominika Bajer, 6b

            Patrycja Woś, 4a

            Wyróżnienia:            Magdalena Żaba, 6b

            Julia Dróżdż, 4b

            Kategoria: wywiedzione ze słowa

            I miejsce:                  Kamila Kus, 6a

                                                                                   Arkadiusz Tomera, 4b

            II miejsce:                 Gabriela Dróżdż, 4b

            III miejsce:                Konrad Stalmach, 6a

                                                                                   Wioletta Moryc, 5b

            Wyróżnienie:            Adam Gospodarczyk, 4b

          • Z wizytą w kinie i w muzeum

          • Jak można połączyć przyjemne z pożytecznym przekonali się uczniowie klas 4a, 4b i cztery osoby z 6a Szkoły Podstawowej w Wiśniowej, którzy 1 marca 2012 r. razem z wychowawcami (panią Pauliną Dominik-Kowal oraz panią Moniką Wójtowicz)  wybrali się do Krakowa.
            Pierwszym punktem naszej wycieczki był seans w kinie Cinema City Zakopianka. Obejrzeliśmy tam film w 3D „Podróż na tajemniczą wyspę”. Była to fascynująca opowieść o wyprawie na wyspę, której nie ma na żadnej mapie. Miejsce jest pełne dziwnych form życia, złotych gór, niebezpiecznych wulkanów i zdumiewających tajemnic. Bohaterowie wyruszają na poszukiwanie wyspy, aby uratować jej samotnego mieszkańca i przeżywają przy tym wiele fascynujących przygód. Film sprawił nam wszystkim wielką frajdę, a wersja w 3D dostarczyła wielu niezapomnianych emocji.
            Następnie pojechaliśmy do centrum Krakowa, gdzie udaliśmy się do Sukiennic, aby obejrzeć wystawę malarstwa i rzeźby w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku. W muzeum podziwialiśmy dzieła wybitnych polskich artystów: Jana Matejki (m.in. „Hołd Pruski”), „Czwórkę” Józefa Chełmońskiego, „Szał” Władysława Podkowińskiego, a także słynny portret Ignacego Krasickiego, popiersie Adama Mickiewicza oraz rzeźbę przedstawiającą Jana Kochanowskiego z córką Urszulką. Oglądanie obrazów zgromadzonych w galerii zostało urozmaicone w niecodzienny i atrakcyjny sposób. Przy wejściu wypożyczyliśmy bezpłatnie iPody (muzeum dysponuje dziewięcioma sztukami), które skierowane na specjalne znaczniki wyświetlały nam krótkie nagrania związane z tematyką oglądanego obrazu.
            Wycieczkę można zdecydowanie zaliczyć do udanych. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia filmu oraz wizyty w muzeum.